Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Peak Oil redivivus

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1349 replies to this topic

#37
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
petrolul la 60. daca ajunge la 50 inchid din nou apocalipsa :w00t:

#38
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

View PostMosotti, on 8th July 2009, 19:37, said:

petrolul la 60. daca ajunge la 50 inchid din nou apocalipsa :w00t:
Nu mai apuci tu vremurile alea ...

#39
g_force

g_force

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 03.08.2004

View PostKokoshmare, on 15th June 2009, 21:54, said:

Si ce se intampa cu persoanele care nu vor fi de acord cu aceste principii considerate de voi "sanatoase" ? Vor fi indepartati din societate sau eutanasiati ?

Pe acest thread,daca nu ai servit macar  un "joint", nu prea poti intra in "atmosfera"... :D

View PostMosotti, on 8th July 2009, 20:37, said:

petrolul la 60. daca ajunge la 50 inchid din nou apocalipsa :w00t:
Nu-l inchide, dar pune-i un avertisment: "O sansa pacii, salvati pamintul, fumati iarba, make love not war, woodstock, baaaa!" :D

Billy si cu Tecumseh, ia, puneti mana si cititi in wsj, articolul scris de Sarkozy si de Brown. Ma gindesc ca stiti cine sint "nimorugii" astia. Boon, ca sa va fac curiosi iaca, inceputul: "Timp de doi ani, a fost periculos de volatil, parind a sfida regulile economice acceptate. Mai intai, (pretul) s-a ridicat cu mai mult de 80$/baril, apoi a cazut rapid cu mai mult de 100$ inainte de a se stabili la actuala valoare de 70$. In tot acest timp, totusi, nu au fost probleme serioase din punct de vedere al productiei." Cum ar zice prietena lui Billy, MamaVoastra: "I rest my case".
Sa fie pace in lume! :D

#40
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

View Postg_force, on 8th July 2009, 23:02, said:

Pe acest thread,daca nu ai servit macar  un "joint", nu prea poti intra in "atmosfera"... :D

Nu-l inchide, dar pune-i un avertisment: "O sansa pacii, salvati pamintul, fumati iarba, make love not war, woodstock, baaaa!" :D

Billy si cu Tecumseh, ia, puneti mana si cititi in wsj, articolul scris de Sarkozy si de Brown. Ma gindesc ca stiti cine sint "nimorugii" astia. Boon, ca sa va fac curiosi iaca, inceputul: "Timp de doi ani, a fost periculos de volatil, parind a sfida regulile economice acceptate. Mai intai, (pretul) s-a ridicat cu mai mult de 80$/baril, apoi a cazut rapid cu mai mult de 100$ inainte de a se stabili la actuala valoare de 70$. In tot acest timp, totusi, nu au fost probleme serioase din punct de vedere al productiei." Cum ar zice prietena lui Billy, MamaVoastra: "I rest my case".
Sa fie pace in lume! :D
Si cum, g_force, You rest your case, asaaaa doar pe baza unei simple fraze? Atat de usor de convins esti tu? Hai zi-mi tu sincer, tu inca dinainte de a intra aici erai deja in ... "atmosfera" ?

Sa fie pace, g_force! :)

Edited by Billy, 09 July 2009 - 07:44.


#41
g_force

g_force

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 03.08.2004

View PostBilly, on 9th July 2009, 07:43, said:

Si cum, g_force, You rest your case, asaaaa doar pe baza unei simple fraze? Atat de usor de convins esti tu? Hai zi-mi tu sincer, tu inca dinainte de a intra aici erai deja in ... "atmosfera" ?

Sa fie pace, g_force! :)

Billy, fraza aceea a fost emisa in urma unor analize. Dealtfel, de pe vremea cand petrolul ajunsese la 150$/baril si unii doomeri profesionisti, nu amatori ca alde talica, il vedeau  la 200, se cam vedea cu ochiul liber ca acel pret nu era rezultatului mecanismului oferta/cerere. Ti-am dat o sursa buna de informare, wsj, iti mai pot indica un individ care stie despre ce este vorba in propozitie: Ed Wallace. Iti pot spune cu siguranta, ca la momentul potrivit, se va ivi solutia/solutiile pentru problema energetica a omenirii. Tot progresul uman din ultimii 2000 de ani, nu a aparut datorita militantilor sau datorita nu stiu caror fumatori de pipa pacii in frunte cu Algore. Este rezultatul dezvoltarii economice, care functioneaza dupa anumite principii, independente de lupta de clasa sau mai stiu eu ce parascovenii militantiste. Cei care tot fac valuri cu triburile alea, care au o bogata viata spirituala fiindca traiesc in pace si isi maninca dusmanii la apus de soare, ar trebui sa lase bocetele pe SP si sa se duca sa-si intemeieze propriul falanster sau sa li se alature amish-ilor. Locuri ( inca) sint.  
Apropo de viata spirituala, ce draq de viata spirituala avea un razes de pe vremea lui Fane Babanu? Intreb si eu, asa, de curiozitate.
Forta fie cu tine, Billy! :D

#42
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

View Postg_force, on 9th July 2009, 17:49, said:

Billy, fraza aceea a fost emisa in urma unor analize. Dealtfel, de pe vremea cand petrolul ajunsese la 150$/baril si unii doomeri profesionisti, nu amatori ca alde talica, il vedeau  la 200, se cam vedea cu ochiul liber ca acel pret nu era rezultatului mecanismului oferta/cerere. Ti-am dat o sursa buna de informare, wsj, iti mai pot indica un individ care stie despre ce este vorba in propozitie: Ed Wallace. Iti pot spune cu siguranta, ca la momentul potrivit, se va ivi solutia/solutiile pentru problema energetica a omenirii. Tot progresul uman din ultimii 2000 de ani, nu a aparut datorita militantilor sau datorita nu stiu caror fumatori de pipa pacii in frunte cu Algore. Este rezultatul dezvoltarii economice, care functioneaza dupa anumite principii, independente de lupta de clasa sau mai stiu eu ce parascovenii militantiste. Cei care tot fac valuri cu triburile alea, care au o bogata viata spirituala fiindca traiesc in pace si isi maninca dusmanii la apus de soare, ar trebui sa lase bocetele pe SP si sa se duca sa-si intemeieze propriul falanster sau sa li se alature amish-ilor. Locuri ( inca) sint.  
Apropo de viata spirituala, ce draq de viata spirituala avea un razes de pe vremea lui Fane Babanu? Intreb si eu, asa, de curiozitate.
Forta fie cu tine, Billy! :D
Iti dau dreptate g_force ... acela nu era un pret rezultat al mecanismului oferta/cerere; acela a fost (si va fi si in continuare de-acuma) rezultatul mecanismului cerere/oferta (if you get my point).

Cat despre sursa de informare (wsj) o mai rasfoiesc si eu din cand in cand, mai ales cand pe zborurile de ... limba germana, greaca ori araba nu au altceva in engleza. Ce spun eu (si multi altii inaintea mea) este ca problema petrolului nu este una FINANCIARA ori de reglare a pietei ci una FIZICA, de disponibilitate a resursei respective cerute de mult prea multi de-acuma si in cantitati din ce in ce mai mari.

Iar daca vorbim de progres, poate ca ar trebui sa facem un pic un pas inapoi, sa ne suim pe varful unui munte sau intr-un copac inalt si sa meditam nitel la "ce-i aia dom'le progress"? N-am cunoscut razesu' de care-aduci vorba si nu pot sa ma pronunt asupra vietii lui spirituale dar de Fane Babanu insa sunt sigur ca s-a distrat bine de tot, inclusiv spiritual; iar daca tu crezi ca viata spirituala inseamna un nou film iesit pe portile Hollywood-ului cu noi povesti fantastice (ce recunosc, imi plac) ori un nou mega-concert hard rock ori mai stiu eu ce expozitie postmodernista ori vreo parada gay, chiar ca nu pot sa ma pronunt asupra subiectului cu suficienta convingere.

Pe de alta parte teatrul, de exemplu, nu s-a inventat in era moderna si nici muzica si nici sportul si nici baile termale si nici filozofia si nici multe altele ...

Cei ca Al Gore nu fac decat sa ne atraga atentia ca daca mai marsam inca putin pe filozofia progresului, cea pe care o aplicam cu atata inversunare (inca) astazi, avem toate sansele sa disparem ... DE TOT ... PUR SI SIMPLU. La ce bun atunci progresul asta, tipul asta de progres?! Ori CONTINUITATEA civilizatiei umane nu (mai) are importanta?!

In privinta sigurantei cu care afirmi ca exista solutia pentru problema energetica a omenirii, cred ca stiu la ce te referi ... in niciun caz la ALTE ori MAI MULTE resurse energetice ci foarte probabil la aceiasi cantitate de energie dar la mai putini consumatori. N-am indoieli ca astfel de planuri sunt deja pregatite de multisor.

Dragul meu Jedi Knight g_force, nu este nevoie decat de PURA si SIMPLA matematica pentru a extrapola pentru cativa ani in viitor evolutia prezenta a lumii; apoi nu-ti ramane decat sa-ti pui niste intrebari de bun simt, banale si evidente. Si ca sa-nchei avem doar doua variante, vedem valul inainte de a fi prea tarziu si ne urcam pe mal in sus, la adapost ori inchidem ochii si ne rugam sa ne ocoleasca.

Nu stiu de forta dar shforta este sigur ... cat pentru tine, nu se pune problema; deja o ai p-aia de-i zice "g" :D

Edited by Billy, 09 July 2009 - 18:27.


#43
g_force

g_force

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 03.08.2004
Billy, inainte de a iti spune noapte buna vizavi de acest subiect, iti recomand sa vizionezi filmul "Into the wild". Nu zic sa-i urmati exemplul personajului din film, dar cind tu si cu mentorul tau, algore, o sa va construiti macar casa in "cartierul" amish-ilor ( echivalentilor lor romani, in cazul tau) abia atunci ai putea avea o oarecare credibilitate. Pina atunci, da-mi voie sa iti spun ca esti un mare ipocrit, caruia i se pare ca traiul bun i se cuvine numai lui. Daca nu vrei sa mai iei parte la "discotinuitatea civilizatiei umane", nu mai zbura pe nici un fel de linii aeriene, renunta la telefonul mobil si fix, renunta la automobil, renunta la tv si calculator,  nu folosi mai mult de 5 l de apa pe zi, nu mai folosi nici o textila care are fibre sintetice in componenta, nu cumpara alimente care au fost produse cu ajutorul ingrasamintelor chimice, etc.  
Chestia cu sfirsitul petrolului sau cu incalzirea globala este ca si latratul la luna. Daca sint prosti care au impresia ca tu si algore aveti o relatie speciala cu luna, fiindca latrati la ea, paguba este a lor, iar cistigul al vostru, bineinteles.

#44
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

View Postg_force, on 11th July 2009, 00:57, said:

Billy, inainte de a iti spune noapte buna vizavi de acest subiect, iti recomand sa vizionezi filmul "Into the wild". Nu zic sa-i urmati exemplul personajului din film, dar cind tu si cu mentorul tau, algore, o sa va construiti macar casa in "cartierul" amish-ilor ( echivalentilor lor romani, in cazul tau) abia atunci ai putea avea o oarecare credibilitate. Pina atunci, da-mi voie sa iti spun ca esti un mare ipocrit, caruia i se pare ca traiul bun i se cuvine numai lui. Daca nu vrei sa mai iei parte la "discotinuitatea civilizatiei umane", nu mai zbura pe nici un fel de linii aeriene, renunta la telefonul mobil si fix, renunta la automobil, renunta la tv si calculator,  nu folosi mai mult de 5 l de apa pe zi, nu mai folosi nici o textila care are fibre sintetice in componenta, nu cumpara alimente care au fost produse cu ajutorul ingrasamintelor chimice, etc.  
Chestia cu sfirsitul petrolului sau cu incalzirea globala este ca si latratul la luna. Daca sint prosti care au impresia ca tu si algore aveti o relatie speciala cu luna, fiindca latrati la ea, paguba este a lor, iar cistigul al vostru, bineinteles.
Nici nu sti cat de aproape esti cu fiecare dintre cele enumerate ...

Daca circumstatele vor permite, voi initia constructia nu numai a unei case dar chiar a unui nou fel de comunitate, unde consumul de energie per gospodarie va fi redus la circa 10% din cat se consuma intr-o casa moderna de azi. Oportunitatea mi-a suras deja, astept cu rabdare sa se transforme si in realitate. Planurile sunt deja pregatite.

Apoi ...

De zburat, din pacate, o fac din necesitate si niciodata de placere; asa este facuta lumea de azi, pana nu se va (o vom) schimba nu am cum sa evit ...

Telefon fix n-am iar telefon mobil, eu personal nu mi-am luat niciodata; de aceea cand am primit unul eram deja printre ultimii de pe planeta care aveau asa ceva ...

La automobil am renuntat, am avut pentru cativa ani si de cand l-am "pasat" nu-mi mai trebuie. Mi-as putea lua altul si maine dar nu vreau. Daca ar fi toti ca mine, probabil ca ar dispare cam 50-75% dintre automobile ...

La tv ma uit din an in paste si de obicei pentru stiri; m-as descurca la fel de bine si cu radioficare ori cu comunicarea prin posta; cei mai tineri, stiu, nu pot sa-si inchipuie o lume in care comunicarea nu se face instantaneu. Oricand va fi "posibil" ma voi intoarce in timp cu cea mai mare usurinta ...

Calculatorul il voi mai folosi doar atat cat va mai fi posibil si necesar ca sa ma ajute sa fac trecerea catre noua lume dupa care il voi abandona; comunitatea in care voi locui imi va fi suficienta, contactele directe cu oamenii vor fi infinit mai placute decat orice forum ...

Recunosc, este posibil sa folosesc mai mult de 5l de apa pe zi, probabil cam 10l ...

Fibrele sintetice din textile chiar le evit cand am de ales; bumbacul il prefer inzecit fata de orice alta fibra sintetica ...

Prefer evident produsele alimentare organice; in cazul meu, am crescut cu ele si stiu ca nimic nu se poate compara cu ele ...

Cu latratul la luna, ai dreptate; desi optimist din fire, nu pot sa nu observ ca luna (dupa luna) trece, "cainii" de noi latra si lumea din inertie se indreapta ca proasta catre un sfarsit violent. La urma urmei, fiecare va dormi dupa cum isi asterne.

In ce priveste ipocrizia, este o trasatura foarte urata de caracter pe care nu o pot tolera, nici macar la mine insumi ...

Edited by Billy, 11 July 2009 - 07:59.


#45
Impartial

Impartial

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 01.07.2006
Un trai bun poate fi obtinut si fara risipa de resurse de azi. Poate chiar mai bun...
A transporta zeci si sute de tone de legume (de exemplu, pt. ca este sezonul lor) pe distante de sute si mii de mile terestre exploatand o impresionanta infrastructura nu este o afacere buna decat pentru cei care nu permit dezvoltarea genului de comunitate la care face aluzie Billy. Insa aceasta uriasa jonglerie numita "comert" va rezista exact atata vreme cat vor mai putea circula TIR-urile. Iar tirurile nu circula cu tirade apologetice la adresa "the business as usual" ci cu motorina. Iar atunci cand plinul de motorina va deveni o problema mai mare decat aceea de a obtine produsele proaspete salvarea va veni de la producatorii din imediata apropiere a centrelor urbane. Deocamdata insa, acesti producatori sunt marginalizati daca nu chiar tratati cu dispret de catre Cel Care Detine Taraba Din Piata.

Aparent, consumatorul din City are la dispozitie mai multe posibilitati de dezvoltare personala fata de consumatorul "amish". Insa acest City s-a dezvoltat haotic sub presiunea legii lui "mai mult si mai repede" si s-a transformat intr-un conglomerat antisistemic in care entropia a scapat de sub control.
Vorbim despre dezechilibrele aduse de stilul de viata rupt de Stiinta Vietii. Cred ca ar trebui inteleasa necesitatea schimbarii.

Dezvoltarea civilizatiei umane nu trebuie sa fie o permanenta cursa contracronometru pentru mai mult. Ea trebuie inteleasa ca o spirala nesfarsita in care o perioada de boom tehnologic este urmata de o perioada de "renastere" spirituala, in care Machina lasa loc lui Homo Sapiens si necesitatilor sale. Sunt mult mai importante relatiile interpersonale (fie ele On Line sau On Spot) decat CP-ul masinii personale sau viteza PC-ului.
Totusi, se inseala cel care crede ca Detinatorul Tarabei s-a gandit vreodata la chestia asta cu Homo Sapiens. Iar daca a aparut aceasta problema in fata domniei sale atunci nu a obtinut decat o privire incruntata urmata de "contrameasures". Domnia sa nu va intelege niciodata ca un sistem care a inghetat intr-o schema va sfarsi prin a se opri (pur si simplu din cauza entropiei !).

In concluzie, a sosit momentul schimbarii. Iar schimbarea trebuie sa vina de la cei care inteleg ca umanitatea depinde de oameni si nu de TIR-uri. Iar asta nu inseamna sa renuntam la City si la avantajele sale.
Exista un model suedez de City pe care eu l-am denumit "frunza de trifoi": cartiere organizate precum lobii frunzei de trifoi fata de un centru civic, astfel incat se poate ajunge in max. 20 min. la destinatia dorita folosind transportul electric. Acest model mareste enorm extravilanul necesar activitatilor care nu pot avea loc in City, fie ele industriale sau agricole si ar diminua in aceeasi masura efortul de "commuting".
Logistica municipala ar putea fi mult mai eficient optimizata.
Locurile de munca ocupate pentru mentinerea in viata a monstrului auto ar putea fi inlocuite de cele "de pe langa casa omului" dintre care eu vad ca fiind cele mai importante agricultura ecologica si productia de energie din surse regenerabile.

Dar, inainte de a fi mai bine intotdeauna este mai rau...

Edited by Impartial, 11 July 2009 - 18:31.


#46
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003

View PostImpartial, on 11th July 2009, 19:28, said:

Un trai bun
Un trai bun e relativ la fiecare om, nu putem generaliza.

View PostImpartial, on 11th July 2009, 19:28, said:

Exista un model suedez de City pe care eu l-am denumit "frunza de trifoi": cartiere organizate precum lobii frunzei de trifoi fata de un centru civic, astfel incat se poate ajunge in max. 20 min. la destinatia dorita folosind transportul electric. Acest model mareste enorm extravilanul necesar activitatilor care nu pot avea loc in City, fie ele industriale sau agricole si ar diminua in aceeasi masura efortul de "commuting".
De acord ca dezvoltare apoate fi facuta mai eficient dar ultima propozitie care ai spus-o cam contrazice modelul pentru ca daca maresti spatiile maresti si distantele intrucat nu poti si nu e frumos sa pui zone agricole sau indistriale in imediata vecinatate a celor rezidentiale :) Transportul electric e oki pt viitor dar modul asta de organizare nu prea vad cum ar evolua cand populatia va creste, nu ia in calcul dinamismul asezarilor umane.
Incrarca un studiu al Mexico City si renumitele lor autostrazi intresectate si metroul de suprafata... unii ca Jet ar spune ca mama ce naspa e, de fapt e raspunsul la aglomerare si imposibilitatea de a construi prea mult pe inaltime zona fiind puternic seismica.

Edited by andreic, 11 July 2009 - 18:37.


#47
jet li

jet li

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,828
  • Înscris: 26.08.2006
Are You Ready ofr $20 Per Gallon Gas ?

Quote

In his new book, $20 Per Gallon: How the Inevitable Rise in the Price of Gasoline Will Change Our Lives for the Better,Forbes writer Christopher Steiner argues that the increasing cost of fuel will radically change the way we live, from the cities we choose to call home to the way we grow food.

Astia sunt mai visatori decat mine cu "revenirea la natura". Poate o sa afle ca "revenirea la natura"+ capitalism+populatie 7 miliarde e imposibila.

Edited by jet li, 13 July 2009 - 11:49.


#48
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Merita sa citez tot articolul, dar si asa cred ca am copiat cam mult din sursa originala:

Peak Oil Day

Quote

On July 11, 2008, the price of a barrel of oil hit a record $147.27 in daily trading. That same month, world crude oil production achieved a record 74.8 million barrels per day.

For years prior to this, a growing legion of analysts had been arguing that world oil production would max out around the year 2010 and begin to decline for reasons having to do with geology (we have found and picked the world’s “low-hanging fruit” in terms of giant oilfields), as well as lack of drilling rigs and trained exploration geologists and engineers. “Peak Oil,” they insisted, would mark the end of the growth phase of industrial civilization, because economic expansion requires increasing amounts of high-quality energy.

During the period from 2005 to 2008, as oil’s price steadily rose, production remained stagnant. Though new sources of oil were coming on line, they barely made up for production declines in existing fields due to depletion. By mid-2008, as oil prices wafted to the stratosphere, every petroleum producer responded to the obvious incentive to pump every possible barrel. Production rates nudged upward for a couple of months, but then both prices and production fell as demand for oil collapsed.

On May 4 of this year, Raymond James Associates, a prominent brokerage specializing in energy investments, issued a report stating, “With OPEC oil production apparently having peaked in 1Q08, and non-OPEC even earlier in 2007, peak oil on a worldwide basis seems to have taken place in early 2008.” This conclusion is being echoed by a cadre of other analysts.

Maybe it’s a stretch to say that the production peak occurred at one identifiable moment, but attributing it to the day oil prices reached their high-water mark may be a useful way of fixing the event in our minds. So I suggest that we remember July 11, 2008 as Peak Oil Day.

We are now approaching the first-year anniversary of Peak Oil Day. Where are we now? The global economy is in tatters, yet oil prices have recovered somewhat (they’re now about half what they were in July 2008). World energy consumption is down, world trade is down, the airline industry is shrinking, and most of the world’s automakers are on life support.


#49
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004

View PostMosotti, on 8th July 2009, 21:37, said:

petrolul la 60. daca ajunge la 50 inchid din nou apocalipsa :w00t:


intre noi fie vorba, crezi tu ca nu se va termina daca va fi mai ieftin? pretul se bazeaza pe perceptie in general, si nu ma refer la petrol acum, dar asta nu inseamna ca produsul exista in cantitatile dorite... deci, nu prea cred in secunda asta ca pretul ne spune cat petrol mai e pentru ca e evident ca la un moment dat o sa se termine... cat mai e pana in acel moment insa nu stie nimeni exact.

#50
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003

View Postakajohn, on 14th July 2009, 16:00, said:

crezi tu ca nu se va termina daca va fi mai ieftin?
Cine a spus ca nu se va termina... ? Nimeni. Insa e bine sa se domoleasca apocalipsele astea...

#51
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

View Postandreic, on 14th July 2009, 16:06, said:

Cine a spus ca nu se va termina... ? Nimeni. Insa e bine sa se domoleasca apocalipsele astea...
Apocalipsele nu se vor domoli de la sine, fara o interventie la nivel global guvernamental; daca asa ceva este posibil, asta-i mare intrebare, marele daca al civilizatiei umane.

#52
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009
buna ziua. am citit si eu ce scrieti pe aici si poate am permisiunea sa adaug si eu gandurile mele.
comert a existat de cateva zeci de mii d ani, de cand omul a vrut ceva ce altcineva avea. si acum cateva mii de ani, fara tiruri si motorina, existau caravane care duceau marga din est in vest si viceversa.
este foarte frumos sa traiesti fara fibre sintetice, sa te hranesti numai cu organice (care si organicele alea sunt un fel de organice deoarece aerul pe care il respira acele vegetale, ploaia care le ploua colcaie de chimicale si altele), sa traiesti numai in contact cu oamenii care sper sa va fie cei dragi.
dar, exista un DAR, mare de tot.
atitudinea aceasta este foarte elitista si dovedeste ca cei care viseaza asa ceva au BANI. totul costa.
schimbare fundamentala pe care a adus-o a 2-a parte a secolului 20 a fost aceasta "masificare" a orice. si masificarea a dus la scaderea preturilor si nu numai elitele au putut sa zboare sau sa navige (evident de placere, nu pt a emigra) dar si muritorul de rand. dar aceasta a dus la deglorificare multor chestii, stewardesa, dintr-o papusa la dispozitia celui cu bani (prin anii 60 in usa nu aveau voie sa se casatoreasa) a devenit o chelnerita la 9000 m). produsele au devenit mult-mult mai ieftine si accesibile si muritorului de rand.
deci asa cum oamenii sunt buni si rai la fel totul are negativ si positiv.
deci organicele o fi bune dar sint de 3 ori mai scumpe, deci cel sarac tot pe chimicale ramane.
masina electrica este nepoluanta dar este extrem de scumpa (si curentul trebuie produs din ceva si acel ceva daca nu este petrol sau gaz sau carbune-extrem de poluant la toate fazele- va fii din soare dar celulele sunt extrem de scumpe si consuma si ele niste resurse, etc). deci tot elitele vor beneficia.
resumat: astea sunt visuri de elite. dar ce va face omenirea ? adica restul omenirii ?

ps.
cea mai comica atitudine o au ecologistii (care majoritatea sunt bine situati) care au poluat peisajul mutandu-se acolo unde sunt acum dar negand altora acest drept sub motivul ca va creste poluarea si distrugerea naturii.

scurt: legile naturii spun ca totul se transforma si nimic nu vine din nimic. deci totul costa.

#53
g_force

g_force

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 03.08.2004

View PostBilly, on 11th July 2009, 08:54, said:

Apoi ...

De zburat, din pacate, o fac din necesitate si niciodata de placere; asa este facuta lumea de azi, pana nu se va (o vom) schimba nu am cum sa evit ...

Daaa, sta unul cu shotgun-ul la capul tau, 24/7. Billy, scuzele acestea pot prinde la Jet Li, in cel mai bun caz! :D


Telefon fix n-am iar telefon mobil, eu personal nu mi-am luat niciodata; de aceea cand am primit unul eram deja printre ultimii de pe planeta care aveau asa ceva ...

Nu il ai, dar il folosesti. Ce crezi ca implica folosire telefonului, fie fix, fie mobil?

La automobil am renuntat, am avut pentru cativa ani si de cand l-am "pasat" nu-mi mai trebuie. Mi-as putea lua altul si maine dar nu vreau. Daca ar fi toti ca mine, probabil ca ar dispare cam 50-75% dintre automobile ...
Probabil ai primit in folosinta si vreun automobil, la fel ca si celularul. Faptul ca nu detii, nu inseamna ca nu folosesti. Vezi punctul 2!

La tv ma uit din an in paste si de obicei pentru stiri; m-as descurca la fel de bine si cu radioficare ori cu comunicarea prin posta; cei mai tineri, stiu, nu pot sa-si inchipuie o lume in care comunicarea nu se face instantaneu. Oricand va fi "posibil" ma voi intoarce in timp cu cea mai mare usurinta ...
Aceeasi problema cu radio-ul ca si cu televiziunea. Sau pe aproape. Asta in cazul in care nu te-ai referit la statiile radio tip Motorola. :D

Calculatorul il voi mai folosi doar atat cat va mai fi posibil si necesar ca sa ma ajute sa fac trecerea catre noua lume dupa care il voi abandona; comunitatea in care voi locui imi va fi suficienta, contactele directe cu oamenii vor fi infinit mai placute decat orice forum ...

Dap, si ai incalecat pe o sea si au trait fericiti pana la adinci batrineti, minati, mai!

Recunosc, este posibil sa folosesc mai mult de 5l de apa pe zi, probabil cam 10l ...
Fibrele sintetice din textile chiar le evit cand am de ales; bumbacul il prefer inzecit fata de orice alta fibra sintetica ...
Prefer evident produsele alimentare organice; in cazul meu, am crescut cu ele si stiu ca nimic nu se poate compara cu ele ...
Cu latratul la luna, ai dreptate; desi optimist din fire, nu pot sa nu observ ca luna (dupa luna) trece, "cainii" de noi latra si lumea din inertie se indreapta ca proasta catre un sfarsit violent. La urma urmei, fiecare va dormi dupa cum isi asterne.
:yawn:

Aha, asta te ingrijoreaza pe tine, ca o sa fie violent? Are vreo importanta daca este violent sau nu? Hi, hi,hi!


In ce priveste ipocrizia, este o trasatura foarte urata de caracter pe care nu o pot tolera, nici macar la mine insumi ...


Pai, lasa-te de tinut lectii, despre cum ar trebui omenire sa-si duca traiul, daca nu iti mai suporti ipocrizia!



View PostBilly, on 14th July 2009, 17:55, said:

Apocalipsele nu se vor domoli de la sine, fara o interventie la nivel global guvernamental; daca asa ceva este posibil, asta-i mare intrebare, marele daca al civilizatiei umane.
S-a demascat, s-a demascat! :D Billy, credeam ca esti un om pe care trecerea anilor l-a facut mai intelept! Ce interventie global guvernamentala vrei, nenisorule? Nu te-ai saturat de interventii guvernamentale? Nu te-ai saturat de guvernul care te-a facut om nou? Auzi la el, "marele daca al civilizatiei umane"! Ce civilizatie umana este in Darfur sau prin trei sferturi de Africa, Billy? Dar in satucele alea chinezesti, uitate de lume? Dar in Coreea de Nord? Dar in "ghetto"-urile indiene?  

Avenirv explica destul de bine care este hiba la ceea ce propovaduiti tu si cu alde tecumseh.

#54
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

View Postg_force, on 15th July 2009, 02:07, said:

S-a demascat, s-a demascat! :D Billy, credeam ca esti un om pe care trecerea anilor l-a facut mai intelept! Ce interventie global guvernamentala vrei, nenisorule? Nu te-ai saturat de interventii guvernamentale? Nu te-ai saturat de guvernul care te-a facut om nou? Auzi la el, "marele daca al civilizatiei umane"! Ce civilizatie umana este in Darfur sau prin trei sferturi de Africa, Billy? Dar in satucele alea chinezesti, uitate de lume? Dar in Coreea de Nord? Dar in "ghetto"-urile indiene?  

Avenirv explica destul de bine care este hiba la ceea ce propovaduiti tu si cu alde tecumseh.
Ce explica avenirv, g_force? Ca ne indreptam head on catre ... inevitability si ca deci nu exista nici o sansa sa evoluam catre o civilizatie pasnica?

In privinta interventiilor guvernamentale coordonate global, am sa repet, asta este astazi singura sansa de a impune cu o forta pasnica schimbarile inevitabile ce trebuie sa le facem in viitorul foarte apropiat.

Altfel sunt sigur (asa cum banuiesc) ca pe cei care cred (ca tine) ca civilizatie umana inseamna doar acea civilizatie care are tehnologia cea mai avansata (mai ales militara), ii va durea undeva de diversitatea lumii si de saracii lumii si de suferintele a miliarde de semeni, atunci cand armatele superinarmate vor decima inamici rivali la aceleasi resurse in declin.

Desi nu sunt de acord cu asemenea atitudine si actiune, o inteleg, e intru-catva umana dar mai ales uman-moderna, chiar rationala si logica ar putea fi considerata de catre unii.

Totusi, un avertisment clar cred ca se dezvaluie de la sine; beware of what you wish, caci cea mai mare puterea militara poate fi invinsa de puterea in spirit a celor multi care nu mai au ce pierde iar exemple de acest gen avem deja chiar in prezentul continuu. Si-apoi, cand vei ajunge pe "talerul" defavorabil al istoriei, abia atunci iti vei schimba radical opiniile; atunci insa va fi prea tarziu pentru cinicii de astazi.

De fapt, va fi tarziu pentru noi toti.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate