Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT
 Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...
 [unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ
 

Flame DSLR mana 2

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
83 replies to this topic

#37
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005

 Kunzite, on Apr 14 2009, 08:09, said:

1.Nu tin minte ce teste a facut dreadboy, dar alte Pentax-uri s-au descurcat onorabil pe lumina aia (pe la ISO 800 si f/2.8 timpul de expunere era de 1/10" sau mai lung - din ce vad prin exifuri. SR sa traiasca). Nu foarte rapid, dar focalizau, cu precizie.
2Acele alte aparate care ar fi focalizat instant ar fi, presupun, Canonuri - daca-i vorba de dreadboy. 3Bune aparate, focalizeaza instant, nu au shutter lag/mirror blackout, un numar infinit de fepeseuri si toate cadrele ies de Pulitzer... 4hello, trezirea! Lasa fanboyisme d-astea, stim foarte bine ca Pentax-urile incetinesc mult pe lumina foarte slaba, ca intervine dubla verificare; dar nu-i asa de rau cum iti place tie sa crezi, si nici Canonurile tale nu-s perfecte.
Si... pune mana pe-un K-m. Lucrurile astea se imbunatatesc continuu... s-ar putea sa ai o surpriza.


L.E. Pai misule, daca tu te-ai decis din start, de ce-am mai discuta pe tema asta? Iti iei 350D, esti fericit, iar noi te felicitam pentru alegerea facuta si vorbim de ale noastre. :P

1. ce test sa fac. n-am vrut sa fac test de af. am vrut pur si simplu sa pozez un pahar, dar pe lumina aia nu facea decat sa caute focusul si nimic mai mult.

2. canon, nikon.. chiar si oly ;)

3. ehh .. degeaba au ele atatea daca n-au weather sealing ca la pentax

@ netra. daca tu asta ai inteles din mesaju meu privat cum ca am pozat cu pentax in club pe semibezna si intuneric total .. pardon mon cher.

4. nu era fanboy-ism, e un caz concret. de unde stii ca eu folosesc canon nu nikon? sau splendorile de fuji pro pentru mirabilul lor dr  ^_^

nu am sustinut vreodata ca vreun aparat ar fi perfect. poate fi perfect cel mult pentru nevoile ( temporare de obicei ) unui individ in particular.

Edited by dreadboy, 14 April 2009 - 08:39.


#38
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,035
  • Înscris: 12.06.2004

 glumetu, on Apr 14 2009, 09:33, said:

nu stiu ce inseamna asta. Poate un aparat focaliza fara precizie? (in afara AF fine tune, de care nu cred ca era vorba aici).
Ori focalizeaza, ori nu. Nu?
Intr-o lume perfecta, ideala, teoretica asa-i cum zici tu. Dar ajungem ca-n bancul cu fizicianul ce gasise leacul - care se aplica doar gainilor sferice, in vid :)
In realitate, conteaza multi factori; subiectul (in special contrastul), cantitatea si calitatea luminii... tungstenul e tare nenorocit, din multe puncte de vedere.

Dreadboy, las-o moarta. Ce vrei sa spui, ca n-ai stiut atata lucru cat sa suprapui punctul AF pe o zona de contrast? Ca te chinuiai sa faci AF-ul pe suprafata lucioasa a paharului si te mirai ca nu merge? :rolleyes: Altii au pozat pahare, cu Pentax-uri, folosind AF-ul, la acea intalnire; d-asta te intreb, tu ai incercat? Atasez si o dovada gasita post factum pe cardul aparatului meu (doar resize, nu sariti c-ar mai fi trebuit si alte modificari - e un instantaneu prea putin important ca sa-mi bat capul. Ma si intreb cum o fi aparut pe card, eu eram mai interesat de continutul paharului... :blush:).  
Nope, e fanboyism. Altfel erai mai moderat in afirmatii.

Attached Files


Edited by Kunzite, 14 April 2009 - 09:36.


#39
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
eu stiu care sunt factorii care influenteaza algoritmii de AF, dar rezultatul e binar pana la urma, nu? Ori in-focus, ori out-of-focus.

Cred ca cel mai simplu este sa carati cu voi un cartonas vopsit jumate alb si jumate negru, luminat cu o lanterna. Lipiti cartonasul de ce vreti sa pozati, faceti AF la mijloc, si inainte sa declansati dati cartonasul la o parte. Asa ar fi iesit si paharul ala al lui K in focus :lol:

Edited by glumetu, 14 April 2009 - 09:47.


#40
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,035
  • Înscris: 12.06.2004
Paharul este in focus, daca tu vezi altceva... inseamna ca ai nevoie de ochelari! :P

Edited by Kunzite, 14 April 2009 - 10:00.


#41
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

 Kunzite, on Apr 14 2009, 10:55, said:

Paharul este in focus, daca tu vezi altceva... inseamna ca ai nevoie de ochelari! :P
hai sa cadem la pace: paharul este in Pentax-focus! :P

am deja ochelari  :peacefingers:

#42
sydneyaus2005

sydneyaus2005

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,506
  • Înscris: 22.01.2007

 glumetu, on Apr 14 2009, 19:30, said:

hai sa cadem la pace: paharul este in Pentax-focus! :P

am deja ochelari  :peacefingers:

Schimba-i ca nu sunt buni!  :P

#43
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Scuzati ca ma bag si eu ca musca-n vin, unde vedeti voi focus pe paharul ala?

#44
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,035
  • Înscris: 12.06.2004
Trebuie sa incercati sa va legati de toate chestiile astea, doar-doar o iesi cum vreti voi? :puke:
Acolo este. Se vede pe liniile de demarcatie - buza paharului, nivelul bauturii, pe picaturile de lichid/urme de diverse de pe pahar. Nu se vede pe sticla paharului, ca aia n-are textura.
Crop 100% nu va pun ca apoi va plangeti de zgomot sau de naiba mai stie ce. Numai sa gasiti un cusur la Petnaxurile astea de va stau in gat :puke:

Edited by Kunzite, 14 April 2009 - 12:39.


#45
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
scuzati ca ma bag si eu, dar mie paharul mi se pare in focus, cu punctul de focus pus pe suprafata superioara apropiata de observator. tot cadrul are un aspect de soft-focus, iar bokehul e foarte frumos.

nu am mai pus mana pe un K10-K20 de ceva vreme, insa am impresia ca un mare pacat la pentax e ca nu vezi punctul de focalizare (asa cum se vede la nikoane, incercuit de un patrat mare), deci poate colegii forumisti au esuat si din cauza asta, insa confirm ca AF-ul din K10 putea fi mai rapid in lumina slaba.

Edited by nicolaie, 14 April 2009 - 12:52.


#46
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

 DSops, on Apr 14 2009, 13:30, said:

Scuzati ca ma bag si eu ca musca-n vin, unde vedeti voi focus pe paharul ala?
deci este Pentax-focus. Asa arata focusul la Pentax dupa dubla confirmare :P

#47
netra

netra

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 580
  • Înscris: 31.10.2004
Glumetu, ce glumet esti, 'ce-mi plac glumele mele' nu-i asa!
Problema e ca glumele tale sunt de proasta calitate si de prost gust.

#48
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,035
  • Înscris: 12.06.2004

 nicolaie, on Apr 14 2009, 13:45, said:

scuzati ca ma bag si eu, dar mie paharul mi se pare in focus, cu punctul de focus pus pe suprafata superioara apropiata de observator. tot cadrul are un aspect de soft-focus, iar bokehul e foarte frumos. poate are ceva front-focus obiectivul si buza paharului nu pare tack-sharp.
Exact, acolo s-a focalizat!
Nu e genul de subiect care sa arate tack-sharp (ganditi-va nitel, daca era buza paharului astfel, pai nu te taiai in muchie cand beai din el? ;) ) si nici conditiile n-au fost grozave. Dar aparatul a focalizat unde trebuie!

Primele K10D-uri au mai avut probleme cu AF-ul... inclusiv al meu (am scapat cu o simpla calibrare). K20D-ul e altceva, nu musai ca viteza. K-m-ul dupa cum ziceam pe lumina slaba e chiar rapid. Lucrurile evolueaza ;)

#49
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

 netra, on Apr 14 2009, 13:53, said:

Glumetu, ce glumet esti, 'ce-mi plac glumele mele' nu-i asa!
Problema e ca glumele tale sunt de proasta calitate si de prost gust.
Glumetule, tata, se pare ca ai suparat pe multa lume. Vinde-ti Nikon-ul (ca si asa nu-i bun de nimic, stie toata lumea, scrie si pe forumul Pentax-istilor), ia-ti Pentax, si poate te iarta. Oricum stii care e ordinea: Pentax, Nikon, Canon (in ordine invers alfabetica), cum spuneau aia care nu sunt fanboy Pentax. Eu am Smena, asa ca-s cel mai tare. Bafta!
:P

Edited by calexe, 14 April 2009 - 13:30.


#50
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

 calexe, on Apr 14 2009, 14:28, said:

Glumetule, tata, se pare ca ai suparat pe multa lume. Vinde-ti Nikon-ul (ca si asa nu-i bun de nimic, stie toata lumea, scrie si pe forumul Pentax-istilor), ia-ti Pentax, si poate te iarta. Oricum stii care e ordinea: Pentax, Nikon, Canon (in ordine invers alfabetica), cum spuneau aia care nu sunt fanboy Pentax. Eu am Smena, asa ca-s cel mai tare. Bafta!
:P
Hahaha!  :lol:

Nici nu-ti imaginezi cat m-am distrat - postam cate un mesaj si in josul paginii se vedeau toate "majoretele Pentax" insirate gata sa dea reply  ^_^

Cine ma stie, stie ca eu respect toate brandurile si ca nu am prejudecati, dar ma incanta mereu sa-i incit pe fanboy, indiferent de brand - reactiile lor disproportionate sunt de fapt adevarata gluma!

Si da, Nikon-ul meu e varza, de fapt nici nu mai fac poze cu el, bat doar cuie si in rest il invart de strap sa ma apar de cainii vagabonzi. Deci noroc ca are body de aliaj de magneziu sau nu mai stiu ce, in felul asta nu se deformeaza ca 350D-ul lui misu!

adipelcz: multumim, dupa cum vezi am revenit la SH-ul din topic :)

Edited by glumetu, 14 April 2009 - 13:44.


#51
netra

netra

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 580
  • Înscris: 31.10.2004
Eu nu am facut bascalie de posesorii altor marci de aparate cum faci tu glumetule, mai ales ca jignesti si public cu majoretele Pentax. Poti sa refulezi tot ce vrei pe forumul asta ca te-am pus pe ignore, deci nu mai existi.
Ai report pentru jignire.

Adipelcz a spus lucrurilor pe nume fara sa atace sau sa jigneasca userii.

Edited by netra, 14 April 2009 - 14:32.


#52
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

 netra, on Apr 14 2009, 15:14, said:

Ai report pentru jignire.
nu mai pot, sunt in corzi... grow up, man.

#53
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 01.12.2001
grown up inseamna.... 'nu te supara...glumeam...'?
waaa...profund...

#54
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

 Sato, on Apr 14 2009, 15:40, said:

grown up inseamna.... 'nu te supara...glumeam...'?
waaa...profund...
daca-mi aduc aminte bine, netra e cel care avea olympus anul trecut si facea o gramada de valuri pe tema asta... pe urma a trecut pe pentax, valurile au ramas.
daca pe cineva au jignit chestiile astea, inseamna ca au o problema pe care nu eu o rezolv cu vreo scuza...  si nici Tudor/Caramel cu vreun warn.

am spus deja ca glumeam. Reactia: "esti pe ignore". Asta e reactie de copil mic, maximum.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate