Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Flame DSLR mana 2

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
83 replies to this topic

#1
Rapier

Rapier

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,864
  • Înscris: 07.10.2006
Misule, bafta ca viitor Canonist ca mi se pare ca te inscrii perfect in tiparul posesorilor de Canon ;). In ceea ce priveste parerea ta despre marcile de DSLR, este parerea ta si o respect, dar este o parere proasta.

De la Nikon, vei gasi D40(x) uri in conditii bune, SH (si le poti si verifica numarul de cadre reale), la preturi mai mult decat decente. Si aceste modele fac fata cu brio 350D-ului si 400D-ului.

Sony are o traditie ascunsa in domeniul DSLR: Au cumparat Minolta cu tot cu ingineri, si acest lucru se vede. Iar cu putina rabdare poti gasi obiective Minolta mai vechi de o calitate foarte buna la preturii derizorii.

Olympus are cativa asi ascunsi in maneca fata de competitie, si ofera o alternativa demna de luat in seama.

Iar Pentax, well,  Pentax are foarte multa experienta in domeniu, si ma indoiesc ca vei ajunge atat de repede in acel punct in care gama actuala de la Pentax sa te limiteze. Iar despre ultimele aparate scoase de cei de la Pentax, parerea este ca cei de la Canikon ar trebui sa ia cateva notite despre cum se face un DSLR pentru fotografi ;)

#2
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,035
  • Înscris: 12.06.2004
Misule, ce pot sa zic... ia-ti 350D - il meriti!
Un sfat o sa-ti dau, pentru fericirea ta personala: sa nu pui mana - niciodata! - pe vreun Pentax. In special K10D/K20D.

#3
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 01.12.2001
ia-ti frate oricare dintre ele si du-te de pozeaza... si nu te mai uita atat la ce ai in mana...

#4
Lucatas

Lucatas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 08.02.2007

 Rapier, on Apr 12 2009, 09:11, said:

Misule, bafta ca viitor Canonist ca mi se pare ca te inscrii perfect in tiparul posesorilor de Canon ;).

Stai ca n-am inteles ce ai vrut sa zici aici, poti exemplifica? Cauta prin posturile mele si zi-mi in ce tipar ma inscriu?
Ori vorbesti fara sa gandesti, ori ai o zi mai proasta. Or sa treaca multa apa pe Dunare pana sa ma auzi pe mine sau pe orice om intreg la minte sa faca o afirmatie ca a ta.
Hai , la revedere.

#5
Sinisther

Sinisther

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 19.06.2008

 misu23, on Apr 12 2009, 07:34, said:

Dupa indelungi asteptari, citind mult despre aparate foto, am ajuns la o concluzie Canon 350D sau 400D daca mai strang un pic cureaua

..........

Un viitor Canonist !!!


And your question is?.......


Sau iti era dor de un flame

#6
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006

 misu23, on Apr 12 2009, 06:34, said:

Dupa indelungi asteptari, citind mult despre aparate foto, am ajuns la o concluzie Canon 350D sau 400D daca mai strang un pic cureaua.
Sa-mi spun parerea despre restul aparatelor, incep dupa renume:
Nikon, aparate bune accesorii si obiective grupa mare, dar din pacate pentru mine aparat SH sa concureze la pret si performanta cu 350D nu am gasit.
Sony, si ei pe acolo de abia au scos capul la suprafata, daca intelegeti ce vreau sa spun.
Olympus, aparate mai slabe ca la marca asta nu am vazut, aici ma refer la zgomotul ISO peste 400 si in plus de asta sta cam prost la accesorii si obiective, de piata SH nu mai vorbesc.
Pentax, un fel de "dacia tot masina e" nu zic or fi bunicele ele dar tot in coada raman din cauza performantelor mai slabe la ISO viteza AF fata de Canon sau Nikon.

Am vrut sa-mi cumpar K10D dar citind pe forum despre fotografie, am simtit ca m-am virusat si daca tot a inceput sa-mi placa atunci trebuie sa investesc in ceva de viitor si cum Pentax cam o balbaie fiind o companie mica am decis sa nu fac pasul cu ei ci sa ma orientez catre o companie de renume, unde sigur nu o sa raman pe tusa cu aparatul foto sau cu obiectivele.

Un viitor Canonist !!!

toata cele bune prietene. rezultatul final conteaza, nu sculele ce le folosesti.


 Sato, on Apr 12 2009, 11:33, said:

ia-ti frate oricare dintre ele si du-te de pozeaza... si nu te mai uita atat la ce ai in mana...

dap.

 monicutzica2001, on Apr 12 2009, 13:16, said:

Exista dSLR-uri cu o constructie mai proasta decat a 350-ului, 400-ului ?


probabil ca da. intre entry-level-uri nu prea e diferenta. pune unul langa celalalt un pentax *istDL, un 350D, un D40. si apoi sa imi spui cum e cu vizoarele, gripul, controalele externe.

o sa vezi ca sunt surprinzator de similare.


 Sinisther, on Apr 12 2009, 13:18, said:

And your question is?.......


Sau iti era dor de un flame


nu neaparat, poate ca e si el entuziasmat.

#7
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
am pozat cu cele de mai sus (plus k100D, el parea ceva mai solid, plastic mai bun, dar cam la fel la ergonomie si vizor) si mi s-au parut tare similare. cu un plus de delicatete nikonului la finisaje (asta nu inseamna ca e mai solid construit), normal, avand in vedere ca e ceva mai nou.

probabil e valabil pentru toate modelele din gama de jos, diferente sunt mici indiferent de fabricant. sigur, nu bagam K200D in discutie. in opinia mea canoanele ieftine se "evidentiaza" prin designul minimalist al gripului si de aia se tot comenteaza pe seama lor.

Edited by nicolaie, 12 April 2009 - 23:52.


#8
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,035
  • Înscris: 12.06.2004
Si eu am avut toate aceste aparate pe mana, iar diferenta am observat-o imediat si in repetate randuri. 350D-ul reuseste sa lase impresia ca se deformeaza daca-l strangi mai tare, sau daca pui pe el un obiectiv mai greu; si nu-i vorba doar de folosirea unui plastic mai ieftin (caci nici cel de pe *istDL nu e asa grozav) ci de constructia aparatului in ansamblu. SLR-urile Canon pe film - doar la nivelele de jos ma refer - erau renumite pentru asta, pentru constructia lor plasticoasa.
Desigur, din alte puncte de vedere, celelalte aparate din cele enumerate ies in fata. De exemplu, *istDL e cel mai lent DLSR Pentax ca viteza de autofocalizare (IMO nici n-a fost un model reusit, ci doar un *istDS ieftinit pe cat posibil). Surprinzator, entry-level-ul actual - K-m - e la polul opus, in special pe lumina slaba.

#9
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

 misu23, on Apr 12 2009, 07:34, said:

Dupa indelungi asteptari, citind mult despre aparate foto, am ajuns la o concluzie Canon 350D sau 400D daca mai strang un pic cureaua.
...
Un viitor Canonist !!!
Misu23, tata, sper ca ai apucat sa decizi in privinta aparatului visat. Don't worry, be happy! La bugetul pe care banuiesc ca-l ai (f. limitat) e ok. Ia-l si du-te la pozat! Ca aici se dezlantuie furtuna...

Edited by calexe, 13 April 2009 - 01:11.


#10
misu23

misu23

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 175
  • Înscris: 19.12.2008
Am impresia ca aici e o competitie in care joc echipele Nikon, Canon, Pentax, Olympus etc. si voi suporterii infocati sunteti in stare sa va bateti pentru a mai adauga un suporter in galeria voastra.
Din cate am vazut, posesorii de X marca incearca pe cat posibil sa-si motiveze alegerea facuta si sa recomande mai departe aceeasi marca, denigrand la maxim celelalte marci.
Mai am o intrebare; de ce cei care si-au schimbat sistemul acum denigreaza vechiul aparat (marca) cand pe timpuri il laudau cum isi lauda acum noua achizitie, pai sa ma mai incred eu in asemenea persoane?
Urmez sfatul lui calexe, in afara de "aparatul visat" ca oricum l-am ratat duminica asta, poate la tragerea urmatoare.

Edited by misu23, 13 April 2009 - 07:01.


#11
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
misu23, vezi-ti de treaba ta, alege ce-ti place si bucura-te de acel aparat fara sa-ti pese de ce zic cei din jur. nu brandul face diferenta.

in plus, nu cauta sfaturi de achizitie pe forumuri, pentru ca fiecare user posesor de aparat ti-l va sugera pe al sau.

si nu uita, capacitatea de generare de flame-uri pe forumuri pe un anumit brand este invers proportionala cu cota de piata a respectivului brand... :)

Edited by glumetu, 13 April 2009 - 08:25.


#12
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,035
  • Înscris: 12.06.2004

 misu23, on Apr 13 2009, 07:53, said:

Din cate am vazut, posesorii de X marca incearca pe cat posibil sa-si motiveze alegerea facuta si sa recomande mai departe aceeasi marca, denigrand la maxim celelalte marci.
Din cate am vazut, matale, viitor posesor de Canon, te faci vinovat taman de trebusoara asta ;)
Nu faptul ca ai ales Canon e problema. E OK sa alegi Canon. In cazul tau, e chiar recomandat, te rog sa nu alegi altceva! :naughty:
J/K... NOT. Din motive mai mult sau mai putin valide, ai ales acest sistem - iar daca schimbi aceasta alegere, fortat fiind de discutiile noastre, greu de crezut ca vei fi fericit cu celalalt sistem.
Asa ca, repet, e OK ca ai ales Canon. Doar ca... nu trebuie sa-ti motivezi aceasta alegere, nu atacand alte sisteme in modul in care o faci.

DSops, ma indoiesc ca fiica ta va folosi un obiectiv greu cu 350D-ul ca sa conteze. Sa-l stapaneasca sanatoasa!

#13
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

 DSops, on Apr 13 2009, 09:48, said:

Aoleu, eu i-am facut cadou fiicei mele un 350D. Ce sa ii spun, cum sa il tina, ca sa nu i se deformeze carcasa? Cu manusi groase de lana e mai bine? Si dupa ce se deformeaza carcasa, mai focalizeaza corect?
nu, dar orice obiectiv vei pune pe 350-ul ala va deveni, automat si gratis, T&S - un mare avantaj financiar daca planuiai sa tragi arhitectura!  :lol:

bai inca n-am auzit de carcase deformate.... chiar si astea din plastic, sa fim seriosi... altfel ar zice Canon: "a nu se folosi cu obiective mai grele de..."  :rolleyes:

Kunzite, iti place sa bagi din topuri...  :rolleyes:  numai la Pentax entry-level-urile sunt facute din aliaj de titaniu de pe santierele NASA...  <_<

#14
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,035
  • Înscris: 12.06.2004
Glumetu, eu am auzit de monturi smulse cu tot cu obiectiv, in urma unor socuri mecanice care aparent n-ar fi trebuit sa cauzeze asemenea probleme. Si, FYI... e suficient sa cedeze carcasa (deformare elastica) o fractiune de mm; nu incerca sa transformi afirmatiile mele in ceva absurd, vad ca-ti imaginezi ceva in genul piftiei dar chiar nu e cazul. Stiu, e usor sa incerci ridiculizarea unei idei cand nu ai argumente sa o combati. N-o sa-ti mearga, nu cu mine.
Pentax-urile sunt policarbonat pe schelet de otel inoxidabil. No more, no less.

#15
tim2003

tim2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 26.06.2003

Quote

numai la Pentax entry-level-urile sunt facute din aliaj de titaniu de pe santierele NASA...
... au mai ramas 2-3 usi de la Apollo, ce s-a mai strans de la Challenger  :lol:

#16
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

 tim2003, on Apr 13 2009, 16:00, said:

... au mai ramas 2-3 usi de la Apollo, ce s-a mai strans de la Challenger  :lol:
Alea-s pentru Pentax 645D.  :lol:

Edited by glumetu, 13 April 2009 - 15:08.


#17
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Eu ma refeream la afirmatia:

350D-ul reuseste sa lase impresia ca se deformeaza daca-l strangi mai tare

si creed ca intr-adevar fiica mea a strans prea tare 350D-ul si l-a deformat, gripul s-a adancit prea tare si fiica mea plange toata ziua ca seamana cu un nikon si nu mai sta bine in mana...

In alta ordine de idei, da un search pe google "canon 350D brocken body" si "nikon d40 brocken body" Primul returneaza 2150, iar al doilea 3920 rezultate. Daca pare irelevant, in loc de "brocken body" se poate pune "error".

Edited by DSops, 13 April 2009 - 15:31.


#18
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,035
  • Înscris: 12.06.2004
Dupa cum spuneam, e usor sa incerci ridiculizarea unei idei cand nu ai argumente sa o combati. N-am de gand sa-mi pierd timpul cu tine sau cu cei alti cativa pusi pe glume, caci numai discutie nu se numeste chestia asta... inteleg ca automat respingeti orice nu se incadreaza la categoria "Canon uber alles" - chiar si cand vorbim de cele mai de jos entry level-uri. :thumbdown:

P.S. De ce-as cauta pe gogu dupa cuvinte cheie cu greseli de ortografie? E vreun motiv anume sau doar asa, sa pierd timpul aiurea? De ce n-as cauta mai degraba "Canon 350D ERR99"? :rolleyes:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate