Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT
 Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...
 [unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ
 

Flame DSLR mana 2

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
83 replies to this topic

#19
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005

 Kunzite, on Apr 13 2009, 00:41, said:

entry-level-ul actual - K-m - e la polul opus, in special pe lumina slaba.

:lol:  

poate tin io minte prost, dar la meetingu pentaxist n-am prea reusit sa focalizez cu un k10d pe lumina de acolo  :rolleyes:

#20
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

 Kunzite, on Apr 13 2009, 17:09, said:

"Canon 350D ERR99"? :rolleyes:
that's a feature, not a bug  :P

bai Kunzite, ne mai distram si noi, deh e luni 13 si unii n-au chef de munca :lol:

 dreadboy, on Apr 13 2009, 17:32, said:

:lol:  poate tin io minte prost, dar la meetingu pentaxist n-am prea reusit sa focalizez cu un k10d pe lumina de acolo  :rolleyes:
da, dar daca ar fi plouat... sa vezi atunci WS  :P
si oricum la vizorul ala urias, nici n-ai nevoie sa focalizeze aparatul, ochiul tau de ce sa stea degeaba?

Edited by glumetu, 13 April 2009 - 16:40.


#21
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,035
  • Înscris: 12.06.2004
O cruciada pentru transformarea topicelor in care nu se vorbeste 100% de bine despre marca favorita in subiecte pentru aria Fun? :rolleyes:
Sunt obisnuit cu asemenea misto-uri de maidan de pe vremea cand mr.fred modera pe-aici. Daca asta-i nivelul pe care-l doriti... :puke:

Dreadboy, desigur ca n-ai prea reusit, m-ar fi mirat sa-ti iasa. Intrebarea care se pune e: ai incercat? :rolleyes:
FYI, K-m focalizeaza mai rapid pe lumina slaba si decat K20D-ul. Asta spuneam in acel post; n-ai decat sa te hlizesti cat vrei.

#22
Ribozom

Ribozom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,512
  • Înscris: 03.07.2006
N-ai cum sa te plictisesti pe Softpedia.  E imposibil. :lol:

#23
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 01.12.2001

 dreadboy, on Apr 13 2009, 17:32, said:

poate tin io minte prost, dar la meetingu pentaxist n-am prea reusit sa focalizez cu un k10d pe lumina de acolo :rolleyes:

K-m nu e K10d...incurci aparatele...

#24
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Daca tot a deviat discutia spre "care-i cel mai tare din parcare"

http://www.1001noisy...he-winners.html

Nu sunt aparate entry level nici second hand dar ce-i acolo poate fi un ghid util, la fel ca si discutiile de aici pentru cei care vor sa intre in lumea DSLR :first:

#25
tim2003

tim2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 26.06.2003

Quote

poate tin io minte prost, dar la meetingu pentaxist n-am prea reusit sa focalizez cu un k10d pe lumina de acolo
Nu ai avut rabdare. Se stie ca pentax focalizeaza foarte precis cu verificare si paraverificare, nu rapid. Nu stiu daca asta presupune sa iti iei o zi de concediu  :lol:

#26
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005

 Kunzite, on Apr 13 2009, 16:52, said:

FYI, K-m focalizeaza mai rapid pe lumina slaba si decat K20D-ul. Asta spuneam in acel post; n-ai decat sa te hlizesti cat vrei.

am incercat si rasincercat. si incercat din nou.
k20 afaik are acelasi af ca si k10d... iar k10d NU FOCALIZA DELOC, nu ca focaliza greu. hunting hunting hunting si nimic. deci km focalizeaza mai rapid pe lumina slaba decat deloc  :lol:

 glumetu, on Apr 13 2009, 16:41, said:

da, dar daca ar fi plouat... sa vezi atunci WS  :P
si oricum la vizorul ala urias, nici n-ai nevoie sa focalizeze aparatul, ochiul tau de ce sa stea degeaba?

aaa... asa se explica deci. ws bun in caz ca incepe ploaia pana focalizeaza el automat. daca focalizeaza :lol:

Edited by dreadboy, 14 April 2009 - 03:47.


#27
netra

netra

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 580
  • Înscris: 31.10.2004
Sunt off topic dar trebuie sa raspund la unele remarci rautaciose vis-a-vis de AF-ul lui K10D.

Eu detin aparatul si nu am intampinat probleme cu AF-ul in conditii normale de lucru, recunosc si eu ca aparatul K10D cand e bezna totala in incapere nu focalizeaza, deee nu are lampa de AF assist ca altele.
De plictiseala unii useri mai arunca cate o gogoasa, aici gogoasa e ca nu focalizeaza, poate ati focalizat intentionat pe intuneric sau poate pe zone fara pic de contrast (pereti, tavane) sau la F>11 si in interior luminat cu becuri economice de 7W, pai e greu sa focalizezi si cu un aparat profi in aceste conditii.
Am comparat aparatul meu (de fapt colegul meu a vrut sa faca testul) avand montat obiectivul din kit 18-55mm cu un Canon 400D dotat cu obiectivul de 50mm F1,8 si era mai rapid K10D-ul, ce sa zic acum ca 400D e slab la capitolul AF.
Fac oricand cu voi un test de AF cu un aparat din aceeasi clasa sau mai joasa, avand montat obiectivul din kit si daca aparatul meu nu focalizeaza il fac zob in momentul ala, dar daca focalizeaza va introduc undeva aparatul cu obiectivul bigma montat sa nu mai puteti sta pe scaun in fata calculatorului si sa scrieti prostii.

#28
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005
nu. nu era benza. nu erau zone lipsite complet de contrast si nici f11 nu era. nici obiectiv de kit nu avea ( un 16-45 sau un pentax ltd era pe el )

nici iluminat interior cu becuri eco de 7w nu era ( erau chiar vreo 5 sau 6 becuri normale, sa fiu corectat daca tin minte gresit )

Edited by dreadboy, 14 April 2009 - 07:07.


#29
netra

netra

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 580
  • Înscris: 31.10.2004
Atunci ai uitat sa scoti capacul de la obiectiv  :harhar:
Posibil sa fie de la aparat, nu stiu, posibil de la obiectiv iar nu stiu, posibil sa ai dreptate, tot nu stiu. Apropo alte aparate au facut fata cu brio la acelasi test?
Sincer, nu cred ceea ce spui pentru ca mie nu mi s-a intamplat asa ceva, daca nu aveam aparatul poate te credeam.
Esti din Bucuresti, te astept la un test, hai ca nu e mare rau bigma ala!

Edited by netra, 14 April 2009 - 07:25.


#30
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005
da. alte aparate ar fi focalizat instant. cert e ca mie nu mi-a venit sa cred ca nu facea decat hunting dar nimic mai mult :)

si nici de capac nu am uitat.

Edited by dreadboy, 14 April 2009 - 07:34.


#31
netra

netra

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 580
  • Înscris: 31.10.2004

 dreadboy, on Apr 14 2009, 08:32, said:

da. alte aparate ar fi focalizat instant

Buna remarca "ar", deci rezulta ca nu a mai existat si alte aparate pentru test. Deci alte aparate K10D ar focaliza instant, nu?
Hai ca inchei aici discutia, nu-i vad rostul din monent ce e un caz izolat.

Edited by netra, 14 April 2009 - 08:14.


#32
misu23

misu23

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 175
  • Înscris: 19.12.2008
Deja sau scris doua pagini aiurea pe aici.
Nu ma intereseaza Nikon si nici Pentax.
Nu stiu de ce va mai chinuiti sa va spalati aparatele in public, ca eu m-am decis la Canon si gata.

#33
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005
da. e izolat [ doar pentaxurile fac asa ]

stiu sigur ca alte aparate ar focaliza instant [ ti-am scris pe privat si argumentele ]

@misu23: scuze de offtopic. sa-l folosesti sanatos!

Edited by dreadboy, 14 April 2009 - 08:08.


#34
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,035
  • Înscris: 12.06.2004
Nu tin minte ce teste a facut dreadboy, dar alte Pentax-uri s-au descurcat onorabil pe lumina aia (pe la ISO 800 si f/2.8 timpul de expunere era de 1/10" sau mai lung - din ce vad prin exifuri. SR sa traiasca). Nu foarte rapid, dar focalizau, cu precizie.
Acele alte aparate care ar fi focalizat instant ar fi, presupun, Canonuri - daca-i vorba de dreadboy. Bune aparate, focalizeaza instant, nu au shutter lag/mirror blackout, un numar infinit de fepeseuri si toate cadrele ies de Pulitzer... hello, trezirea! Lasa fanboyisme d-astea, stim foarte bine ca Pentax-urile incetinesc mult pe lumina foarte slaba, ca intervine dubla verificare; dar nu-i asa de rau cum iti place tie sa crezi, si nici Canonurile tale nu-s perfecte.
Si... pune mana pe-un K-m. Lucrurile astea se imbunatatesc continuu... s-ar putea sa ai o surpriza.

L.E. Pai misule, daca tu te-ai decis din start, de ce-am mai discuta pe tema asta? Iti iei 350D, esti fericit, iar noi te felicitam pentru alegerea facuta si vorbim de ale noastre. :P

Edited by Kunzite, 14 April 2009 - 08:20.


#35
netra

netra

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 580
  • Înscris: 31.10.2004
Pai pe privat mi-ai scris exact ceea ce am zis eu mai sus referitor la conditii de fotografiat. Adica ai fotografiat in club in semintuneric si bezna totala .
Nu vreau sa fac public mesajul tau de pe PM ca nu e frumos, mai bine nu pomeneai de el ca poate te mai credea cineva.

Edited by netra, 14 April 2009 - 08:25.


#36
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

 Kunzite, on Apr 14 2009, 09:09, said:

Nu foarte rapid, dar focalizau, cu precizie.
nu stiu ce inseamna asta. Poate un aparat focaliza fara precizie? (in afara AF fine tune, de care nu cred ca era vorba aici).
Ori focalizeaza, ori nu. Nu?

Edited by glumetu, 14 April 2009 - 08:33.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate