Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește
 Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau
 Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan
 Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 

Pompe caldura AER-Aer, AER-Apa

* * * * - 19 votes
  • Please log in to reply
13449 replies to this topic

#3835
lucione

lucione

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 07.06.2009
Salutare, am terminat si eu de citit cele 213 pagini .
Intentionez sa achizitionez o PDC aer apa, momentan lucrez la interiorul casei, trebuie sa ma apuc de montat incalzirea in pardoseala (uponor comfort pipe 16x2),
Casa 100mp, zona sudul olteniei (Dabuleni-Dolj) IPAT, izolatie 10cm polistiren, 20cm vata bazaltica tavane, si 5cm polistiren extrudat sub sape.
Asi lua PDC Nibe F2040-8 + SMO 20 , inca studiez..

Exista asa ceva la 9.999 lei ? Posted Image PDC 8KW + Boiler emailat 300 litri, rezistenta 3000W+Vas tampon 80 litri emailat
https://www.utilul.r...en-line-p21420/

#3836
lukian84sec

lukian84sec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 19.12.2007

View Postcornel1970, on 24 ianuarie 2019 - 21:01, said:

Salutare.
Cumva VVM 310 are incorporat si puffer ?
Daca nu..se poate adapta la instalatie ?
Va multumesc anticipat.

gasisem pe un site din germania sau austria si era boiler de 270 litri si puffer 50-60-80 litri nu mai stiu exact...o sa caut sa vad daca mai gasesc toate detaliile ca in manualul VVM nu sunt trecute

Edited by lukian84sec, 24 January 2019 - 21:24.


#3837
cornel1970

cornel1970

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 18.01.2019

View Postlucione, on 24 ianuarie 2019 - 21:20, said:

Salutare, am terminat si eu de citit cele 213 pagini .
Intentionez sa achizitionez o PDC aer apa, momentan lucrez la interiorul casei, trebuie sa ma apuc de montat incalzirea in pardoseala (uponor comfort pipe 16x2),
Casa 100mp, zona sudul olteniei (Dabuleni-Dolj) IPAT, izolatie 10cm polistiren, 20cm vata bazaltica tavane, si 5cm polistiren extrudat sub sape.
Asi lua PDC Nibe F2040-8 + SMO 20 , inca studiez..

Exista asa ceva la 9.999 lei ? Posted Image PDC 8KW + Boiler emailat 300 litri, rezistenta 3000W+Vas tampon 80 litri emailat
https://www.utilul.r...en-line-p21420/
Lucione, e cam imposibil sa gasesti asa ceva la pretul de 10.000 lei.
Numai o unitate exterioara de la Nibe e in jur de 18.000 lei.
Si eu tot spre Nibe cred ca o sa ma indrept.
Numai ca na,   au preturi mari dar si...calitate.
Mult succes.
Uite aici ceva preturi pentru componente Nibe.
https://www.trust-ex...apa/NIBE-F2040/

Edited by cornel1970, 24 January 2019 - 22:51.


#3838
lukian84sec

lukian84sec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 19.12.2007
vvm 320 are boiler de 180l si puffer de 26l - la pagina 16 https://manualzz.com...igent-hot-water
vvm 310 are boiler de 270l si puffer de 50l si 17 litri in serpentina - la pagina 13 https://www.nibe.eu/...24/M12349-1.pdf

Attached Files


Edited by lukian84sec, 25 January 2019 - 08:43.


#3839
cornel1970

cornel1970

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 18.01.2019
Salutare Lucian.
Deci VVM 320 si 310 sunt prevazute din fabrica cu Puffer ???Posted Image
Instalatia ta sa inteleg ca are puffer.
Multumesc frumos.Posted Image

#3840
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006
au puffer inclus, cu tot cu boiler, vas de expansiune, vane.. automatizare etc

cred ca pufferul e cel de sus in schema asta  nu?
jos e boilerul din ce vad eu

eu am varianta de nibe fara vvm, cu puffer si boiler cordivare separate si cu automatizare SMO
sincer acum cumva regret ca n-am dat aproape 4500 lei diferenta pana la vvm

Attached File  nibe-vvm2.jpg   123.7K   40 downloads

P.S. ma uit pe schema asta si nu-mi dau seama unde e rezistenta de backup... o poate vedea cineva ? e cea din stanga jos ? arata ca ceva suplimentar, dar nu precum rezistentele de boiler pe care le-am vazut eu pana acum

Edited by alios24, 25 January 2019 - 13:01.


#3841
lukian84sec

lukian84sec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 19.12.2007

View Postalios24, on 25 ianuarie 2019 - 12:59, said:

P.S. ma uit pe schema asta si nu-mi dau seama unde e rezistenta de backup... o poate vedea cineva ? e cea din stanga jos ? arata ca ceva suplimentar, dar nu precum rezistentele de boiler pe care le-am vazut eu pana acum
schema zice ca ar fi mai sus Posted Image

View Postcornel1970, on 25 ianuarie 2019 - 10:29, said:

Salutare Lucian.
Deci VVM 320 si 310 sunt prevazute din fabrica cu Puffer ???Posted Image
Instalatia ta sa inteleg ca are puffer.
Multumesc frumos.Posted Image

dap...eu in afara de ce ai vazut in pozele alea nu mai am nimic...aia este toata instalatia

View Postlucione, on 24 ianuarie 2019 - 21:20, said:

Salutare, am terminat si eu de citit cele 213 pagini .
Intentionez sa achizitionez o PDC aer apa, momentan lucrez la interiorul casei, trebuie sa ma apuc de montat incalzirea in pardoseala (uponor comfort pipe 16x2),
Casa 100mp, zona sudul olteniei (Dabuleni-Dolj) IPAT, izolatie 10cm polistiren, 20cm vata bazaltica tavane, si 5cm polistiren extrudat sub sape.
Asi lua PDC Nibe F2040-8 + SMO 20 , inca studiez..

Exista asa ceva la 9.999 lei ? Posted Image PDC 8KW + Boiler emailat 300 litri, rezistenta 3000W+Vas tampon 80 litri emailat
https://www.utilul.r...en-line-p21420/

eu nu as risca nici 1000lei...gandeste-te ca PDC trebuie sa fie un device care sa fie durabil(minim 10-15 ani) si sa iti ofere niste costuri lunare decente...
la Nibe numai compresorul(care ar fi fabricat de Copeland Emerson pentru F2040 si F2120) probabil costa cel putin jumatate din cei 9999lei...adica fix "motorul" device-ului...piesa cea mai importanta

Attached Files


Edited by lukian84sec, 25 January 2019 - 19:06.


#3842
lucione

lucione

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 07.06.2009

View Postlukian84sec, on 25 ianuarie 2019 - 18:54, said:

eu nu as risca nici 1000lei...gandeste-te ca PDC trebuie sa fie un device care sa fie durabil(minim 10-15 ani) si sa iti ofere niste costuri lunare decente...
Categoric nu o sa iau asa ceva, doar ma surprins pretul atat de mic.
Chiar e posibil asa ceva ? Adica PDC si boliler cu puffer toate la 10.000 lei , sau e gresala pe situl respectiv...

#3843
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postlukian84sec, on 25 ianuarie 2019 - 18:54, said:

PDC trebuie sa fie un device care sa fie durabil(minim 10-15 ani)
Pe de alta parte, cu banii dati pe Nibe cumperi TREI astfel de PDC-uri, cu avantajul ca nu ingropi toti banii deodata.
Daca asta no-name tine 5 ani vs.Nibe 15 ani...din acest punct de vedere, tot acolo ajungi.

#3844
valceanuraoul

valceanuraoul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 19.12.2009

View Postlucione, on 25 ianuarie 2019 - 19:52, said:


Categoric nu o sa iau asa ceva, doar ma surprins pretul atat de mic.
Chiar e posibil asa ceva ? Adica PDC si boliler cu puffer toate la 10.000 lei , sau e gresala pe situl respectiv...

Dacă nu mă înșel, Eldom este o companie bulgărească. Dacă dau bonus si castravetii, merita😀

View Postkolfleading, on 25 ianuarie 2019 - 19:57, said:


Pe de alta parte, cu banii dati pe Nibe cumperi TREI astfel de PDC-uri, cu avantajul ca nu ingropi toti banii deodata.
Daca asta no-name tine 5 ani vs.Nibe 15 ani...din acest punct de vedere, tot acolo ajungi.

Sunt de acord.

#3845
lukian84sec

lukian84sec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 19.12.2007

View Postkolfleading, on 25 ianuarie 2019 - 19:57, said:


Pe de alta parte, cu banii dati pe Nibe cumperi TREI astfel de PDC-uri, cu avantajul ca nu ingropi toti banii deodata.
Daca asta no-name tine 5 ani vs.Nibe 15 ani...din acest punct de vedere, tot acolo ajungi.

Cu o mica exceptie... Doar UNA JUMATATE... Ca diferenta ESTE DATA DE CONSUM in cei 15 ani
Ce nasol este cand ti se strica din 5 in 5 ani exact inainte sa iti doresti sa pleci intr-o vacanta.... Si o lasi pe anul viitor vacanta... Dar este pacat...ca doar o viata ai si singurul "lucru" pe care nu il poti recupera in viata este timpul/anii...
Da-mi te rog voie sa nu fiu de aceeasi parere cu tine deoarece principiile noastre sunt oarecum opuse!
Numai bine!

Edited by lukian84sec, 25 January 2019 - 20:33.


#3846
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postlukian84sec, on 25 ianuarie 2019 - 20:30, said:

Cu o mica exceptie... Doar UNA JUMATATE... Ca diferenta ESTE DATA DE CONSUM in cei 15 ani
Tocmai de aceea am subliniat (ingrosat cu bold) expresia "din acest punct de vedere" in postarea de mai sus.

Oricum, partea cu consumu...este doar o speculatie...

View Postlukian84sec, on 25 ianuarie 2019 - 20:30, said:

Ce nasol este cand ti se strica din 5 in 5 ani exact inainte sa iti doresti sa pleci intr-o vacanta.... Si o lasi pe anul viitor vacanta...
Si daca-ti cumperi Nibe, timp de 3 ani n-o sa ai bani de concedii...si uite asa trece timpul/anii...unii o sa aiba rate la banca...o sa plateasca si dobanda la costul PDC...

Dupa cum vezi, lucrurile sunt mai complexe decat par si aceeasi solutie nu este valabila pentru toata lumea.

Edited by kolfleading, 25 January 2019 - 20:40.


#3847
valceanuraoul

valceanuraoul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 19.12.2009
Astazi am mai facut si eu o proba cu pompa de caldura. In conditiile in care afara au fost intre 1 si 0 grade Celsius si in interior 22.5, a iesit un consum de 750Wh. Pompa a mers pe o curba setata astfel; tur max 35, retur max 27, temperatura exterioara maxim 6 si minim -6. Dupa curba temeratura pe tur s-a stabilit la 33 , iar pe reur la 30.
Mi se pare foarte bine.

#3848
lukian84sec

lukian84sec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 19.12.2007

View Postkolfleading, on 25 ianuarie 2019 - 20:39, said:

Tocmai de aceea am subliniat (ingrosat cu bold) expresia "din acest punct de vedere" in postarea de mai sus.

Oricum, partea cu consumu...este doar o speculatie...

este o speculatie...dar logic poate fi transformata in certitudine
ca sa produci/asamblezi o PDC ieftina trebuie sa faci rabat la calitatea materialelor/componentelor(poate fi regasita in consum) si la cercetare/dezvoltare(poate fi regasita in consum) si sunt 2 variante:
varianta 1: te duci la un chinez mic si semnezi contract cu el sa iti produca 1000-10.000buc PDC pe care le platesti in avans si doar le etichetezi cu brand-ul pe care il doresti, platesti 2000-3000 USD/container sa ti le trimita in Europa(ca le scoti in Europa la 1500 USD/buc pret vanzare din care trebuie sa castigi macar 300-500USD, chinezul trebuie sa castige si el ceva acolo, probabil costul de productie este undeva sub 1000USD)
varianta 2: te duci la mai multi chinezi mici si semnezi contracte pentru furnizare componente, platesti oameni sa cerceteze/dezvolte, platesti oameni sa le asambleze - dar la acel pret este putin probabil sa fie cercetare/dezvoltare...deoarece multi bani se duc la departamentul asta, departament care se ocupa in special de optimizarea consumului intr-un final

si Dacia a lansat in 2004 o masina ieftina - Logan, la care motorul(omologul compresorului la PDC) era celebrul 1.4MPI 75Hp (1390cmc https://en.wikipedia...) ) care era folosit de Renault din 1990 pe Clio 1, un motor fiabil dar care consuma foarte mult pentru 2004...nah trecusera minim 14 ani de cand fusese cercetat/proiectat/dezvoltat/fabricat. Pentru anii '90 era economic...dar pentru 2004-2012...nu prea.
Pe langa asta, ca sa iasa ieftina masina au cumparat tabla de la Mittal Galati(pret transport, pret achizitie mai mici) si dupa 3-4 ani au rechemat peste 400.000 masini in service https://www.zf.ro/zf...hemare-10884975
Nu cred ca esti in domeniu, dar sigur ai vazut in fata ta un Logan generatia 2004-2008 care atunci cand semnaliza i se aprindea stopul pe frana...sau cand frana i se aprindea semnalizarea...calitatea materialelor din semnalizarea aia...cercetarea/dezvoltarea/testarea a cam dat "chics" acolo

Ulterior au inceput sa monteze motoare de generatie noua(gen Tce care consuma putin) si au optat pentru tabla de calitate...si astfel Loganul de 5000 euro s-a transformat in Loganul de 8000 euro...uh...aprx 60% crestere a pretului cu aceeasi oameni in aceeasi fabrica de la Mioveni

View Postvalceanuraoul, on 25 ianuarie 2019 - 23:01, said:

Astazi am mai facut si eu o proba cu pompa de caldura. In conditiile in care afara au fost intre 1 si 0 grade Celsius si in interior 22.5, a iesit un consum de 750Wh. Pompa a mers pe o curba setata astfel; tur max 35, retur max 27, temperatura exterioara maxim 6 si minim -6. Dupa curba temeratura pe tur s-a stabilit la 33 , iar pe reur la 30.
Mi se pare foarte bine.

buna de tot temperatura...COP bun in aceste conditii Posted Image

uitandu-ma la temperaturile mele pe tur am observat urmatoarea chestie:
in ultimele 24h temp ext a fost in jurul a 0 grade (+-0.5) si am constatat ca in ciuda faptului ca la curba 9 cu offset -1 la 0 grade furnizeaza 40 grade pe tur, daca DM scade destul de mult automatizarea ignora curba si furnizeaza agentul termic la o temp mai mare decat cea setata pentru a incerca sa scada acel DM (43 grade pe tur la ora 23:46)

Attached Files


Edited by lukian84sec, 26 January 2019 - 10:58.


#3849
4di

4di

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 05.04.2006

View Postalios24, on 25 ianuarie 2019 - 12:59, said:

....
sincer acum cumva regret ca n-am dat aproape 4500 lei diferenta pana la vvm


VVM are puffer mic tare, la pufferul tău cu banii aia iei tuburi vidate, pompa și automatizare sau mono/poli cristaline și invertor mic și tot ieși in mic avantaj din energie regenerabilă. VVM ce energie regenerabilă îți da?

#3850
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006
energia regenerabila nu este pentru noi, si nici nu vreau sa-mi complic viata cu asa ceva...

energia regenerabila este adoptata prin vest pentru ca este foarte subventionata, statele vestice cu bani incurajeaza acest lucru pentru a scapa de dependentele de energie exterioare...
la noi nu e cazul si nici nu va fi peste inca vreo 20-30 ani

nu stiu cum sunt altii, dar si mie imi place sa surubaresc, sa fac cu mana mea, mi-am facut singur instalatia electrica in casa (deh am studii electrice la baza, am facut liceul de electronica si tehnica de calcul)
dar sa ma apuc de panouri solare, invertoare si alte chestii, ar trebui sa am foarte mult timp la dispozitie, si din pacate nu prea il am.

recunosc ca am devenit comod si mai bine butonez o interfata uplink sau urmaresc de pe telefon, decat sa fac toata ziua reglaje
eu ma uit la valceanuraoul si ce si-a facut el cu sistemul lui hibrid, si nu neaparat ca-l admir, dar ii dau credit pentru timpul alocat si banii cheltuiti.

#3851
valceanuraoul

valceanuraoul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 19.12.2009

View Postalios24, on 26 ianuarie 2019 - 12:43, said:

energia regenerabila nu este pentru noi, si nici nu vreau sa-mi complic viata cu asa ceva...

energia regenerabila este adoptata prin vest pentru ca este foarte subventionata, statele vestice cu bani incurajeaza acest lucru pentru a scapa de dependentele de energie exterioare...
la noi nu e cazul si nici nu va fi peste inca vreo 20-30 ani

nu stiu cum sunt altii, dar si mie imi place sa surubaresc, sa fac cu mana mea, mi-am facut singur instalatia electrica in casa (deh am studii electrice la baza, am facut liceul de electronica si tehnica de calcul)
dar sa ma apuc de panouri solare, invertoare si alte chestii, ar trebui sa am foarte mult timp la dispozitie, si din pacate nu prea il am.

recunosc ca am devenit comod si mai bine butonez o interfata uplink sau urmaresc de pe telefon, decat sa fac toata ziua reglaje
eu ma uit la valceanuraoul si ce si-a facut el cu sistemul lui hibrid, si nu neaparat ca-l admir, dar ii dau credit pentru timpul alocat si banii cheltuiti.

Alios, iti multumesc frumos pentru creditul acordat. Iti dau totală dreptate: eu am pierdut, cu ultima modificare facuta- care in schimb a adus întregul sistem la un grad perfect de utilizare, exact 2 zile. Si intr-adevar ultima modificare m-a mai costat cam 900 lei -o pompa Grundfos Alpha 2, butelia de egalizare si fitingaraia. Însă, am tinut sa fac eu sigur aceasta lucrare pentru că doar eu aveam viziunea a ceea ce trebuia sa iasa. Fiindcă ma pricep la astfel de lucruri si mai ales datorită sentimentului dat de reușită personala.
Si inca ceva: chiar dacă m-a costat 2 zile de concediu, am economisit o sumă deloc neglijabilă, aferentă manoperei; eu nu as fi facut aceasta lucrare, datorită complexității si a spațiului mic, unde este foarte greu de realizat o ergonomie, fără 5000 lei.
Dacă aș fi dispus de generozitatea spatiului unei camere tehnice, totul ar fi fost de 10 ori mai usor.

Edited by valceanuraoul, 26 January 2019 - 13:05.


#3852
lukian84sec

lukian84sec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 19.12.2007

View Postkolfleading, on 25 ianuarie 2019 - 20:39, said:

Si daca-ti cumperi Nibe, timp de 3 ani n-o sa ai bani de concedii...si uite asa trece timpul/anii...unii o sa aiba rate la banca...o sa plateasca si dobanda la costul PDC...

Dupa cum vezi, lucrurile sunt mai complexe decat par si aceeasi solutie nu este valabila pentru toata lumea.

datorita cainilor(trebuiau sa manance) si lopetii combinata cu zapada(trebuiau curatate aleile prin curte) nu am reusit sa raspund in totalitate:
daca nu-ti cumperi ceva de calitate DIN PRIMA care sa-ti asigure un confort si niste facturi acceptabile, nu o sa ai bani de concedii nu doar 3 ani...ci toata viata (cum zicea un scotian: "suntem prea saraci sa ne permitem lucruri ieftine")

Daca alegeti oferta cea mai ieftina,trebuie sa calculati o suma suplimentara pentru riscul pe care vi-l asumati,iar daca faceti asta,aveti si destui bani pentru a cumpara si plati ceva mai bun.……… Si atunci de ce n-o faceti de la inceput?

in cazul in care nu mi-as fi permis sa cumpar PDC Nibe cash, m-as fi sacrificat 2-3 ani si as fi facut un credit ca sa imi cumpar Nibe, Mitsu sau ceva premium (probabil nu in varianta cu VVM pentru a nu ma indatora prea mult)
in cazul in care nu mi-as fi permis sa cumpar PDC Nibe cash si nu as fi dorit sa fac un credit, as mai fi stat inca 1 an in apartament sa strang banii de PDC premium si apoi m-as fi mutat la casa (cumparat teren in Mai-Iunie 2017, finalizat casa in Octombrie 2018, mutat in Noiembrie 2018...ma puteam muta in octombrie 2019 lejer...nu ma presa absolut nimic in afara de dorinta de a ma muta in "casa cea noua" )

Edited by lukian84sec, 26 January 2019 - 13:32.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate