Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Vodafone România.

- - - - -
  • Please log in to reply
2448 replies to this topic

#55
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 21.08.2008
Da, televiziunea digitala este un vis frumos care a devenit realitate pentru multi oameni din lumea asta... dar e o televiziune mai scumpa decat cea analogica iar romanul de rand care are un salariu de vreo 10 milioane sau chiar mai putin, pe luna, nu isi va permite prea curand un televizor LCD, LED, Plasma sau OLED cumsecade (cel putin doua salarii de-ale lui) si nici nu il va atrage pachetul digital de la UPC.

In plus am auzit ceva cel putin bizar: niste germani regretasera ca renuntasera la televizorul CRT in favoarea unuia de generatie noua, din pacate pentru ei facusera un soi de buyback primind o reducere la cumpararea noului televizor, iar odata depus vechiul televizor fusese valorificat  de vanzatorul respectiv asa ca nu a putut fi returnat. (ma gandesc ca se si pacalisera cu modelul cumparat, nu erau numai nostalgici).


#56
lafayette

lafayette

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,341
  • Înscris: 25.12.2006

View PostKoal, on May 27 2009, 19:11, said:

Da, televiziunea digitala este un vis frumos care a devenit realitate pentru multi oameni din lumea asta... dar e o televiziune mai scumpa decat cea analogica iar romanul de rand care are un salariu de vreo 10 milioane sau chiar mai putin, pe luna, nu isi va permite prea curand un televizor LCD, LED, Plasma sau OLED cumsecade (cel putin doua salarii de-ale lui) si nici nu il va atrage pachetul digital de la UPC.

In plus am auzit ceva cel putin bizar: niste germani regretasera ca renuntasera la televizorul CRT in favoarea unuia de generatie noua, din pacate pentru ei facusera un soi de buyback primind o reducere la cumpararea noului televizor, iar odata depus vechiul televizor fusese valorificat  de vanzatorul respectiv asa ca nu a putut fi returnat. (ma gandesc ca se si pacalisera cu modelul cumparat, nu erau numai nostalgici).

Am prieteni din Craiova care regreta ca nu au digital de la U.P.C. si stau la mila altui provider...

Edited by megafanro, 28 May 2009 - 17:36.


#57
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,027
  • Înscris: 08.08.2002
Normal, dar asa cum sunt sute de mii de romani cu SUV si limuzine (nu discutam acum cum le-au obtinut asta e RO) sunt si mai multi cei cu plasme si LCD si care au televiziune digitala SD (sau isi doresc) si se vor abona si la HD cand apare.
Sa nu mai discutam cati tarani s-au abonat la DTH care-ti reamintesc ca tot televiziune digitala e.
Cine chiar nu se descurca cu $ isi pune antena si se multumeste cu cateva programe care se prind  terestru nu da 30 lei/luna la RDS doar ca e mai ieftin cu cativa lei decat la UPC.

Edited by MD, 28 May 2009 - 09:33.


#58
ageofdark

ageofdark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 18.06.2007
Ca sa nu compar UPC cu alt operator si sa fiu acuzat de alea-alea, compar doar digitalul cu analogul de la UPC!  
1.Digitalul e mai scump dar are programe in plus fata de analogic.
2.E rentabil pe un singur TV, devine prea scump cu inchirierea unui al doi-lea mediabox.
3.Formatul 16:9.
4.Am schimbat in doua luni 3 STB-uri Pace.
5.Ingheata imaginea/sunetul periodic, 2-3 ori/ora, intre cateva secunde pana la cateva zeci de secunde dar nu depaseste un minut, asta inseamna ca mai au de lucru la retea. Investitii, investitii!
6.Calitatea imagine/sunet e ceva mai buna decat la analogic dar nu definitorie.
7.Inca un aparat in plus (STB/DVR), inca un consumator de electricitate in plus, inca un spatiu in casa ocupat in plus.

#59
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,870
  • Înscris: 14.10.2008
...inca o priza ocupata de un stecher. :D

Edited by Neaceasca85, 29 May 2009 - 00:36.


#60
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,753
  • Înscris: 07.04.2006

View PostNeaceasca85, on 29th May 2009, 01:34, said:

...inca o priza ocupata de un stecher. :D

:w00t:  :bigwhitegrin:  :roflmao:  :roflmaofast:

#61
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Si cel mai groaznic lucru: inca o telecomanda !

enjoy,
Mtz

#62
Florin64x

Florin64x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,456
  • Înscris: 19.04.2007

View PostMtz, on 29th May 2009, 03:46, said:

Si cel mai groaznic lucru: inca o telecomanda !

enjoy,
Mtz

care pare a fi singura telecomanda.. eu nu mai folosesc telecomanda de la tv ... aia de la stb fiind universala

#63
ageofdark

ageofdark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 18.06.2007
Nu ma intelegeti gresit! Eu nu spun ca digitalul e bun sau rau. Singurul fapt pe care vreau sa-l scot in evidenta este ca e mai scump ca investitie si are inca probleme tehnice pe care UPC sper ca le va rezolva. Doar la mine, UPC a schimbat 3 STB-uri!
Partea mai rea este ca eu si vecini mei avem doar TV de la UPC, internetul si telefonul de la alt operator. UPC isi va recupera mai greu investitia in situatia unui posibil upgrade de retea,  in cazul care toti suntem clienti pe un sigur serviciu a lor.

#64
euronike

euronike

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 29.01.2007
Incredibil. Au scos si Eurosport 2 Romania, care nici macar nu era in extra, ci in baza. Incredibil de prosti sunt. Ce sa mai...Romania. Unii au capacitati limitate de gandire.

#65
Florin64x

Florin64x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,456
  • Înscris: 19.04.2007

View Posteuronike, on 29th May 2009, 16:02, said:

Incredibil. Au scos si Eurosport 2 Romania, care nici macar nu era in extra, ci in baza. Incredibil de prosti sunt. Ce sa mai...Romania. Unii au capacitati limitate de gandire.

ce bine ca le scot.. sa mai faca loc pentru digital.. :) ce bine imi pare

daca vrei eurosport 2 ... intra pe digital

Edited by Florin64x, 29 May 2009 - 15:51.


#66
lafayette

lafayette

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,341
  • Înscris: 25.12.2006

View Posteuronike, on 29th May 2009, 10:02, said:

Incredibil. Au scos si Eurosport 2 Romania, care nici macar nu era in extra, ci in baza. Incredibil de prosti sunt. Ce sa mai...Romania. Unii au capacitati limitate de gandire.

poate ofera la schimb Eurosport HD ,se vor gasii mereu unii  sa planga dupa vechiul tv cu lampi..

Edited by lafayette, 29 May 2009 - 16:19.


#67
add2005

add2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 28.05.2006
O sa dispara de tot analogicul pana in 2012. Era o regula de la UE. Ce-i drept romanul era obijnuit cu un televizor in fiecare camera(inclusiv bucatarie). Mai lipsea ala in baie sa stai comod uitandu-te la telenovela ta preferata. :)

Ii bun Treaba cu digitalul(care ii digital doar pana in STB, de la STB la TV tot analogic ii). Pacat ca STB-urile de la UPC is putin cam proaste. Are taica-meo, si numai probleme  are cu el.

Oricum ii un inceput bun.

#68
Inq

Inq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 08.08.2005
Din 10 în 10 pagini mai vine cineva și afirmă foarte convins că o să dispară analogicul pe cablu în 2012. Ei bine nu o să dispară analogicul în rețelele cabliștilor decât atunci când vor ei ( 2015, 2020 sau 2050 ca exemplu ). Cât de curând o să fie digital și dincolo de STB ( HDMI ) dar crede-mă imaginea tot analogică o să o vezi...asta dacă nu ți-ai pus camere cu CCD în loc de globi oculari.

#69
add2005

add2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 28.05.2006

View PostInq, on 29th May 2009, 17:37, said:

Din 10 în 10 pagini mai vine cineva ?i afirmă foarte convins că o să dispară analogicul pe cablu în 2012. Ei bine nu o să dispară analogicul în re?elele cabli?tilor decât atunci când vor ei ( 2015, 2020 sau 2050 ca exemplu ). Cât de curând o să fie digital ?i dincolo de STB ( HDMI ) dar crede-mă imaginea tot analogică o să o vezi...asta dacă nu ?i-ai pus camere cu CCD în loc de globi oculari.
:)))))))) esti pe o unda diferita :) sau vorbesti sa te bagi in seama.
Digital o sa fie doar cand TV-ul va decoda singur. Fara a fi nevoie de STB.


Edit: De ce o sa dispara analogicul ? pentru ca pe digital nu se mai poate fura(asa de usor). Ii interesul operatorului sa scape de analogic. Chiar daca impune o investitie ii o investitie cu scop. Asa scapa de "clientii" clandestini.
Din cate stiu eu operatorii is obligati sa treaca cu toti clientii pe digital altfel sunt amendati.

Is 100% sigur ca in maxim 2 ani, nu se va mai transmite nimic pe analogic. Poate vor ramane doar bruiajele.

Edited by add2005, 29 May 2009 - 16:52.


#70
Inq

Inq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 08.08.2005

View Postadd2005, on 29th May 2009, 17:42, said:

:)))))))) esti pe o unda diferita :) sau vorbesti sa te bagi in seama.
Digital o sa fie doar cand TV-ul va decoda singur. Fara a fi nevoie de STB.

Când faci pe cineva băgător în seamă te rog să vii cu un argument mai bun decât aberația de mai sus. O legătura HDMI dintre un STB și un TV este "foarte" digitală. În fapt și la urma urmei TV-ul nu decodează singur niciodată semnalul DVB-C ( sau DVB-T ), asta este treaba demodulatorului QAM, procesoarelor MPEG și a cheilor de criptare. Toate acestea se găsesc într-un STB. Există pe piață câteva modele TV care au "STB-ul" încorporat.

Te rog să te abții data viitoare.

Later edit

Iar eu sunt 100% sigur că nu o să dispară transmisiile analogice din rețelele CATV în 2012 și nici un cablist nu o să primească nici o amendă. Analogue cut off în 2012 se referă numai la transmisiile TERESTRE. Cum spuneam în postul de mai sus cabliștii o să renunțe la digital când cred ei de cuviință. Nu există nici o reglementare care să-i oblige să facă trecerea în 2012.

Edited by Inq, 29 May 2009 - 17:07.


#71
add2005

add2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 28.05.2006

View PostInq, on 29th May 2009, 18:01, said:

Când faci pe cineva băgător în seamă te rog să vii cu un argument mai bun decât abera?ia de mai sus. O legătura HDMI dintre un STB ?i un TV este "foarte" digitală. În fapt ?i la urma urmei TV-ul nu decodează singur niciodată semnalul DVB-C ( sau DVB-T ), asta este treaba demodulatorului QAM, procesoarelor MPEG ?i a cheilor de criptare. Toate acestea se găsesc într-un STB. Există pe pia?ă câteva modele TV care au "STB-ul" încorporat.

Te rog să te ab?ii data viitoare.

de ce sa ma abtin ? :) inseamna ca nu ai vazut televizoare. Multe din TV-urile noi vin cu soft upgradabil. Ba chiar la unele le trebuie convertor din analogic in digital pentru a le putea conecta la retele analogice. n-am chef sa intru in polemici cu tine. eu in IT lucrez. Ai vazut vreodata TV-uri cu cartele ?

Greu cu romanii astia. Se sperie de tot ce ii nou.

O sa aduc si link-uri cand o sa am vreme.

Edited by add2005, 29 May 2009 - 17:08.


#72
Inq

Inq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 08.08.2005
Măi omule, spune-mi și mie te rog care este diferența între un STB legat la un TV prin cablu HDMI și un TV care are STB-ul încorporat, din punct de vedere al imaginii afișate?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate