Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Vodafone România.

- - - - -
  • Please log in to reply
2443 replies to this topic

#37
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005

View Postdonmarinica, on Apr 11 2009, 13:34, said:

nu se scoate inca.... e posibil ca in 2-3 ani sa ramana pe analog un pachet de 5-6 canale sau sa dispara de tot tinand cont de normele ue care prevad ca pana in 2012 defintarea analogului.
Ce norme vorbiti, pentru a mia oara e vorba de transmisii aeriene. Nu se baga nimeni peste cablul tau. Analog o sa fie mult si bine oricum, chiar cat HD si cate canale credeti ca o sa bage UPC/RDS? Nu de alta dar alea trebuie platite, iar astia doi au target larg.. in plus un pachet analog ieftin e bun pt cei dezinteresati si nu vor sa se complice cu box-uri.

Edited by Blackhawk, 11 April 2009 - 13:59.


#38
lafayette

lafayette

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,341
  • Înscris: 25.12.2006

View PostBlackhawk, on Apr 11 2009, 08:57, said:

Nu se baga nimeni peste cablul tau. Analog o sa fie mult si bine oricum, chiar cat HD si cate canale credeti ca o sa bage UPC/RDS?

Aduna si tu frecventele terestre "protejate" in Bucuresti , de ex,,
o sa dea un nr cu 2 zecimale si o sa vezi ca nu e chiar asa mult loc..

#39
Bavarezu

Bavarezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 24.12.2004
nu o sa-mi bag upc digital din mai multe motive.cineva din familie are plasma samsung hdmi, hd ready etc. cu diagonala mare si upc digital.imaginea se vede practic in ceata, nu de putine ori face frame-uri (ingheata imaginea si merge sunetul inainte pentru ceva timp), se vede imaginea numai patratele pe anumite programe mai tot timpul de iti vine sa arunci cu aparatul lor pe geam, ca sa nu mai zic ca uneori se blocheaza cand ti-e lumea mai draga, plus faptul ca nu aparatul in sine nu iti o afiseaza lista de programe asa cum la alti provideri de televiziune digitala itit arata toate programele ca sa nu mai zic de epg care e de toata gloria.un alt motiv este ca am 3 televizoare acasa si sa mai pun inca trei receptoare digitale cu trei telecomezi doar de dragul de a avea o imagine oglinda pe televizoarele NEI, Panasonic si Vortex care sunt crt-uri nu ma incalzeste cu nimic pentru oricum era oglinda si pe analogic.daca cumva le coace mintea vreo tampenie sa scoata de tot analogicul 100% migrez la celalalt provider care are si digital si analogic.

#40
lafayette

lafayette

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,341
  • Înscris: 25.12.2006

View PostBavarezu, on Apr 13 2009, 05:17, said:

nu o sa-mi bag upc digital din mai multe motive.cineva din familie are plasma samsung hdmi, hd ready etc. cu diagonala mare si upc digital.imaginea se vede practic in ceata, nu de putine ori face frame-uri (ingheata imaginea si merge sunetul inainte pentru ceva timp), se vede imaginea numai patratele pe anumite programe mai tot timpul de iti vine sa arunci cu aparatul lor pe geam, ca sa nu mai zic ca uneori se blocheaza cand ti-e lumea mai draga, plus faptul ca nu aparatul in sine nu iti o afiseaza lista de programe asa cum la alti provideri de televiziune digitala itit arata toate programele ca sa nu mai zic de epg care e de toata gloria.un alt motiv este ca am 3 televizoare acasa si sa mai pun inca trei receptoare digitale cu trei telecomezi doar de dragul de a avea o imagine oglinda pe televizoarele NEI, Panasonic si Vortex care sunt crt-uri nu ma incalzeste cu nimic pentru oricum era oglinda si pe analogic.daca cumva le coace mintea vreo tampenie sa scoata de tot analogicul 100% migrez la celalalt provider care are si digital si analogic.

nu se va scoate analogicul..
ce model de stb are cunostinta?

#41
rqbwins

rqbwins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 25.10.2004

View Posta_d_y, on Apr 7 2009, 11:41, said:

Nu este adevarat. Scumpirea ab s-a datorat prin simplu fapt ca dolarul a crescut. Eu cred ca isi scot banii din alte parti. Spre ex scoaterea unor programe din extra: MTV HITS, VH1 CLASSIC. O grila de rahat. Ma repet, cine vrea televiziune  UPC este solutia. RCS  are un caracter tipic romanesc. Sa fie la moda ( achizitionarea de content sportiv) dar sa-i puta gura de foame ( servicii de tot rahatu).


Aici trebuie sa te contrazic.UPC ul este cel mai infect provider de televiziune de cablu internet si restul ce mai ofera.
Platesti 100 ron pe luna pentru upc digital si internet si televiziune.
De internet ce sa zic:1-2 MB pe hartie si in realitate 700-800KB.
La televiziune:Ai digital doar pe un singur televizor.(grila este acceptabila dar nici pe jumate cat ofera RDS).Pe restul de 2-3 televizoare cat ti-au mai ramas pe analog ai tvr urile si inca cateva programe.
Telefonia o poti folosi sa suni numai pe telefon fix.

La RDS:Platesti 65 ron.
Internet de 7-8 MB si nu pe hartie ci real.
La televiziune daca iti pui digitalul ai aceeasi grila aproape ca si pe analog.In analog ai toate discovery urile,mezzo si toata grila de sport.
La telefonie:In afara de elefonul fix pe care nu il prea folosesti ai si un telefon mobil cu minute incluse pe care le vorbesti si pe fix si pe mobilul de rds.

Chiar zilele astea umblau sobolanii de la UPC sa insele pensionarii din blocurile vecine cu serviciile lor.Au ajuns rau de tot cand vin si bat la usile oamenilor ca sa le ofere servicii.
Acum un jumat de an au pierdut in vecinatatea mea 7 blocuri intregi.

Asa ca numai atat va spun despre upc ul asta minunat.

Oricum eu ma bucur ca astia de la rds misca ceva pe piata televiziunii pe cand restul de firme merg in spate.

#42
lafayette

lafayette

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,341
  • Înscris: 25.12.2006

View Postrqbwins, on Apr 22 2009, 18:46, said:

Oricum eu ma bucur ca astia de la rds misca ceva pe piata televiziunii pe cand restul de firme merg in spate.

ai gresit aria..aia de se "inchina" la rcs , posteaza  in alta parte..
te ajut eu cu un link..

http://forum.softped...howtopic=489225

Edited by lafayette, 23 April 2009 - 07:03.


#43
Iaro

Iaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,004
  • Înscris: 27.02.2006

View PostJaguar Paw, on Apr 6 2009, 12:33, said:

Incredibil, intradevar nu e UPC in Craiova cu atat mai putin UPC Digital !

E chiar penibil, nu stiu care e motivul dar e ceva suspect !

Valabil in localitatile: Alba Iulia, Bacau, Bistrita, Boldesti, Botosani, Braila, Bucuresti, Buzau, Calarasi, Campina, Cluj Napoca, Constanta, Deva, Focsani, Galati, Iasi, Miercurea Ciuc, Ploiesti, Plopeni Roman, Sebes, Slobozia, Suceava, Targoviste, Timisoara, Tulcea, Zalau.


Bine ca e UPC Digital in Boldesti (PH) si in Craiova nu ...  :w00t:
In PH e in Ploiesti, Boldesti si in Plopeni, precum si in Campina, asa ca cele doua orase apropiate de municipiul resedinta de judet beneficiaza din plin de UPC digital.  :D
De asemenea UPC analogic exista in tot judetul PH.  ;)

Edited by megafanro, 23 April 2009 - 11:05.


#44
todoran13

todoran13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 19.10.2008

View Postrqbwins, on Apr 23 2009, 00:46, said:

Aici trebuie sa te contrazic.UPC ul este cel mai infect provider de televiziune de cablu internet si restul ce mai ofera.
Platesti 100 ron pe luna pentru upc digital si internet si televiziune.
De internet ce sa zic:1-2 MB pe hartie si in realitate 700-800KB.
La televiziune:Ai digital doar pe un singur televizor.(grila este acceptabila dar nici pe jumate cat ofera RDS).Pe restul de 2-3 televizoare cat ti-au mai ramas pe analog ai tvr urile si inca cateva programe.
Telefonia o poti folosi sa suni numai pe telefon fix.

La RDS:Platesti 65 ron.
Internet de 7-8 MB si nu pe hartie ci real.
La televiziune daca iti pui digitalul ai aceeasi grila aproape ca si pe analog.In analog ai toate discovery urile,mezzo si toata grila de sport.
La telefonie:In afara de elefonul fix pe care nu il prea folosesti ai si un telefon mobil cu minute incluse pe care le vorbesti si pe fix si pe mobilul de rds.

Chiar zilele astea umblau sobolanii de la UPC sa insele pensionarii din blocurile vecine cu serviciile lor.Au ajuns rau de tot cand vin si bat la usile oamenilor ca sa le ofere servicii.
Acum un jumat de an au pierdut in vecinatatea mea 7 blocuri intregi.

Asa ca numai atat va spun despre upc ul asta minunat.

Oricum eu ma bucur ca astia de la rds misca ceva pe piata televiziunii pe cand restul de firme merg in spate.



Tu sigur ai gandit inainte sa postezi aici ?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?

Cum poti sa spui ca grila UPC e acceptabila, dar nici pe jumatate cat fera RDS? Are cumva prea slavitul RDS 113 programe in grila (ar trebui sa aiba peste 226 daca zici ca nici pe jumatate)? La RDS chiar daca vrei sa-ti instalezi digital nu poti pentru ca au cam abandonat proiectul.

Din grila analogica UPC s-au scos programele extrabasic, asa ca nu e cum zici tu ca ai doar TVR-urile si inca ceva pe acolo... Cred ca pachetul de baza RDS e cam acelasi cu cel UPC (doar ca la UPC mai ieftin putin).

Cu internetul ai dreptate, daca te intereseaza sa downloadezi de pe torrenti, UPC nu este solutia, in rest e ok.

Cel mai mult m-a socat ca ai spus ca "telefonia UPC o poti folosi sa suni numai pe telefonul fix"... aici cred ca nici nu are rost sa ma obosesc sa-ti raspund....

"Sobolanii" aceia sunt agenti de vanzari si sa stii ca si RDS-ul practica vanzarea din usa in usa.

In rest numai de bine si bafta la slavit RDS-ul.

Edited by todoran13, 23 April 2009 - 09:14.


#45
PaulFCB

PaulFCB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,238
  • Înscris: 22.04.2009
Singurul dezavantaj la Digital e ca poti sa-l ai numai pe un TV ( analog small ramane pe toate ) dar cu 15 RON iti poti pune si pe alt televizor si eu zic ca se merita la ce diferenta e la canale, pe Digital ai o gramada. Imaginea e putin mai buna dar tot SD, sa vedem cat va costa pachetul HD. In Ungaria parca e echivalent at 100 RON la noi.

#46
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006

View PostJaguar Paw, on Apr 6 2009, 00:51, said:

Pt ca e o calitate a imaginii foarte buna, sunt mai multe programe, ai ghidul tv, etc

Deci tu platesti pt UPC Digital si primesti un decodor pt 1 televizor pe care vei avea semnal DIGITAL dar vei putea urmari UPC gratuit si pe celelalte televizoare numai ca pe celelate televizoare va fi semnal analogic!

Pt un decodor in plus trebuie sa mai platesti inca 15 lei/luna dar eu cred ca va veni in curand si o oferta cu al doilea decodor gratuit, atunci poate cei mai reticenti vor trece la digital!

Calitate buna pe naiba... ca face semnalul ca toti....  :puke:

Nu poti vedea nimic la tv pe digital la orele de varf cand se aglomereaza reteaua.... asta in cazurile fericite.... ca altfel sunt zile in care nu poti vedea nimic toata ziua ... asta este mirobolantul UPC digital :deadtongue:

View PostBavarezu, on Apr 13 2009, 11:17, said:

nu o sa-mi bag upc digital din mai multe motive.cineva din familie are plasma samsung hdmi, hd ready etc. cu diagonala mare si upc digital.imaginea se vede practic in ceata, nu de putine ori face frame-uri (ingheata imaginea si merge sunetul inainte pentru ceva timp), se vede imaginea numai patratele pe anumite programe mai tot timpul de iti vine sa arunci cu aparatul lor pe geam, ca sa nu mai zic ca uneori se blocheaza cand ti-e lumea mai draga, plus faptul ca nu aparatul in sine nu iti o afiseaza lista de programe asa cum la alti provideri de televiziune digitala itit arata toate programele ca sa nu mai zic de epg care e de toata gloria.un alt motiv este ca am 3 televizoare acasa si sa mai pun inca trei receptoare digitale cu trei telecomezi doar de dragul de a avea o imagine oglinda pe televizoarele NEI, Panasonic si Vortex care sunt crt-uri nu ma incalzeste cu nimic pentru oricum era oglinda si pe analogic.daca cumva le coace mintea vreo tampenie sa scoata de tot analogicul 100% migrez la celalalt provider care are si digital si analogic.

Exact de aceeasi "calitate" beneficiez si eu pe UPC Digital.  <_<

Astept cu nerabdare luna iulie sa-mi expire contractu sa trec pe RCS . :coolspeak:

#47
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006
Transmisia digitala nu se vede mai bine decat transmisia in format analog. Singurul avantaj il au providerii, care inghesuie multe canale pe o banda ingusta.

#48
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,697
  • Înscris: 14.10.2008
Si rezulta ecranul de tip "foaie de matematica" numit "imagine cu macroblocuri".  :P
Se aglomereaza reteaua? Pai ce este ca la internet? Banuiesc ca receiverul DVB-C nu mai poate uploada ID-ul sau cand se aglomereaza reteaua. Naspa avand in vedere ca UPC DIGITAL pleaca de la Bucuresti in toata tara!

Edited by Neaceasca85, 24 April 2009 - 23:53.


#49
lafayette

lafayette

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,341
  • Înscris: 25.12.2006

View PostNeaceasca85, on Apr 24 2009, 18:44, said:

Si rezulta ecranul de tip "foaie de matematica" numit "imagine cu macroblocuri".  :P
Se aglomereaza reteaua? Pai ce este ca la internet? Banuiesc ca receiverul DVB-C nu mai poate uploada ID-ul sau cand se aglomereaza reteaua. Naspa avand in vedere ca UPC DIGITAL pleaca de la Bucuresti in toata tara!
aveam pretentii la tine..bati campii..nu e nici o aglomerare..ce id?...aoleu..
o sa iti dau niste linkuri sa te informezi putin..

Edited by lafayette, 25 April 2009 - 06:54.


#50
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
Transmisia digitala receptionata cu STB-u  Z65 si trimisa RGB catre televizoare LCD sau Plasma de peste 1m diagonala este evident mai buna decat receptia analogica cu tunerele tv incorporate in televizoare.
Daca ai vreun CRT obosit este normal sa para mai buna receptia RF analogica.Televizoarele clasice sunt nativ construite sa receptioneze, prelucreze si chiar afiseze astfel de semnale.
Televizoarele moderne LCD/PLASMA trebuie sa faca o multime de procesari, prelucrari pentru a afisa un semnal analogic RF si se comporta mult mai bine daca sunt servite cu semnale curate de culoare primara.

#51
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,697
  • Înscris: 14.10.2008
Nu eu am batut campii cu aglomerarea, ci vasilemadalincristian. Eu NU am crezut chestia asta. Decodoarele UPC se autentifica printr-un ID, fiind vorba de sistemul PowerVu, nu au smart carduri.

#52
lafayette

lafayette

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,341
  • Înscris: 25.12.2006

View PostNeaceasca85, on Apr 25 2009, 08:10, said:

Nu eu am batut campii cu aglomerarea, ci vasilemadalincristian. Eu NU am crezut chestia asta. Decodoarele UPC se autentifica printr-un ID, fiind vorba de sistemul PowerVu, nu au smart carduri.


aveam dreptate... :cursing:


Receptoarele upc Cisco ( Z65, Z50) folosesc sistemul PowerKey ..PowerVu e altceva..

#53
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,697
  • Înscris: 14.10.2008
Stiu bine ce este si PowerVu...dar cineva pe forum mai demult a scris ca tot PowerVu este si la UPC. Deci, PowerKey la UPC, PowerVu doar la Antena1; PRO TV; Hallmark; Discovery; HBO etc. pe satelit, la emisia lor proprie.

#54
lafayette

lafayette

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,341
  • Înscris: 25.12.2006

View Postploiesteanu, on Apr 24 2009, 12:29, said:

Transmisia digitala nu se vede mai bine decat transmisia in format analog. Singurul avantaj il au providerii, care inghesuie multe canale pe o banda ingusta.

daca sunt mai multe canale , avantajele sunt ptr noi ,  clientii..
Iti amintesc unele  avantaje:
subtitrari multiple, audio multiplu, sunet 5.1, ghidul TV , EPG, formatul 16:9. serviciul DVR, aplicati interactive....si mai pot adauga destule..
frica de digital este indusa si de operatorii care nu doresc sa ofere avantaje clientilor..

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate