Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto
 Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT
 Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...
 

Mufe, adaptoare și cabluri - cum conectez ?

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
452 replies to this topic

#343
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Cand conectezi un device prin USB la calculator sunt o gramada de semnale in & out pe acea conexiune. Plus tensiune de 5V. Cand pui o placa de sunet ,de exemplu ,o recunoaste pc-ul si instalezi drivere. Deci in nici un caz o conexiune USB nu duce semnal doar intr-un sens. De aceea si din multe alte motive (transfer de date ,frecvente) o astfel de conexiune nu este compatibila cu o conexiune digitala de tip coaxial ,optic ,AES/EBU ,etc

#344
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Sa-mi bag p^ula daca inteleg dilema initiatorului.
Are 3 posibilitati de conectare(2 digitale si una analogica) si el vrea pe USB cu  cabluri adaptoare fantoma intre niste semnale/protocoale incompatibile.


#345
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Plus ca in toate review-urile tocmai aceasta capabilitatea USB a respectivelor Marantz da sunetul cel mai slab. Adica conectat ca o placa de sunet prin USB.
In rest calitatea e mult mai buna pe celelalte intrari analogice sau digitale.

#346
Gmare

Gmare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 28.07.2017
@ geo 123 : Ești de-a dreptul hazliu! Eu nu am nicio dilemă. Doar am pus o întrebare (pentru că vreau să știu și să înțeleg cum funcționează astfel de aparate) și tu o dai în tragedii sexuale...! Vezi, că după întrebare, colegului Slayermtg i-am indicat ce conexiune voi folosi.
@ edigee: Îți mulțumesc, încă o dată pentru explicațiile pe care le-am primit de la tine! (Mare boier, mare caracter!)

#347
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Asa e cand nu esti deacord cu intrebarile stupide.
Colegul edi care doar a intarit ce am afirmat eu este mare boier iar eu care ti-m spus primul cum sta treaba sunt luat la rost.
S-a întors lumea cu piciorele in sus.

Edited by geo123, 12 July 2019 - 12:18.


#348
eolianu

eolianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.03.2010
Va salut!



Imi puteti recomanda un cablu coaxial mai de calitate pentru televizor? Cel pe care vreau sa il schimb din cauza ca a fost lasat pe jos , s-a tot calcat pe el si s-a mancat / macinat iar acum tv-urile LED nu mai prind semnal , aproape pe toate posturile tv se sparge imaginea , purici etc. Pe un alt tv cu tub nu sunt probleme sau foarte rar. Pe cablul tv uzat scrie asa : BERDA HANOVER GERMANY RG6U CX Cable Tele-COM 75 OHM.


Am vazut pe la Dedeman ca sunt cabluri coaxiale cu ecranare tripla sau cu 4 ecranari. Eu nu stiu de care am. Sunt acestea mai calitative? Dau semnal mai ok , mai stabil , calitativ? Abonamentul TV este la RDS , cel standard dar tv-urile prind si posturi HD care sunt in grila. Ca si pret , ceva in jur de maxim 3-4 lei / m. Am nevoie de vreo 20-30 metri. Multumesc!

#349
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,382
  • Înscris: 09.05.2018
Cel mai bun cablu coaxial este cel care are atat tresa/impletitura/ecranul cat si firul cal/din mijloc de cupru curat si nu suflat - vezi foto
Acum depinde si de cum stai cu semnalul tv ( ca nivel ) si daca ai mai multe tv-uri

Attached Files


Edited by wather, 14 July 2019 - 19:23.


#350
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,799
  • Înscris: 04.10.2014
Am avut și cablu cu firul central din aluminiu cuprat (e drept, mai gros decât cele de cupru plin) și nu am observat diferență de calitate, este posibil și ca semnalul să fi fost suficient de puternic să nu conteze. Dincolo de asta, la cablurile TV, în special în regiunea UÎF (UHF), este mult mai importantă calitatea materialului izolator dintre firul central și ecran, de acolo provine în principal atenuarea, nu din conductori. Cel mai bun izolator e de tip polietilenă expandată, se simte la unghie că intră un pic în el, nu e compact.

#351
eolianu

eolianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.03.2010
In final am fost la un magazin de specialitate si am cumparat de acolo cablu coaxial. Mi s-a spus ca este cel mai ok , ca prinde si semnal 4K etc. Are dubla ecranare din cupru si miezul este tot din cupru. Invelisul alb care vine pe sarma ( miez) nu este dintr-un plastic tare / dur cum am vazut la alte cabluri ci dintr-un plastic mai poros si usor moale ceva in genul foilor de protectie care mai vin pe diferite piese IT dar mult mai dur. Multumesc pentru sfaturi!


https://postimg.cc/gallery/1w6yi63gg/

#352
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Buna asta cu semnal 4k

#353
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Da ,chiar buna! Mai ales ca semnalul il "prinde" cablul....

#354
adin67

adin67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.05.2008
Salut, de curand am achizitionat o pereche de casti  Sennheiser HD 660s care au venit la pachet cu un cablul cu mufa Pentacon 4.4mm, balansat. As vrea sa le leg la un DAC- ifi dar acesta are intrarea ptr casti cu mufa de 3,5mm. Pentru conexiunea balansata am nevoie de un adaptor de la 4.4 Pentacon la 3.5mm TRRS balansat (neinclus in pachet si greu de gasit...).
Imi puteti recomanda unde gasesc asa ceva, am cautat cam peste tot ( ebay, Aliexpres, etc).


#355
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
Foloseste cablul normal cu jack stereo de 6.3 mm inclus in pachet impreuna cu adaptorul de la 6.3 la 3.5 mm, inclus si el in pachet

Edited by bibiaudiofil, 12 September 2019 - 21:31.


#356
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Castile au venit doar cu cablu balansat? Sau se poate face si conexiune nebalansata?
Ideea e in felul urmator: Daca e la ambele capete conexiune balansata ,folosesti cablu balansat. Daca e conexiune nebalansata folosesti cablu normal ,nebalansat.
Adaptoarele tip balansat ->nebalansat nu le recomand.
Ca o opinie personala ,conexiunea balansata introdusa la casti nu-si are rostul. E doar o fitza ,gaselnita de marketing. Semnalul fiind la un nivel mai puternic pe conexiune balansata induce un placebo ascultatorului ca se aude mai bine, Doar atat.

#357
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
Castile vin cucablu normal cu jack de 6.3 + adaptor la 3.5 si cu un cablu balansat cu mufa Pentacon

#358
adin67

adin67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.05.2008

View Postedigee, on 12 septembrie 2019 - 21:34, said:

Castile au venit doar cu cablu balansat? Sau se poate face si conexiune nebalansata?
Ideea e in felul urmator: Daca e la ambele capete conexiune balansata ,folosesti cablu balansat. Daca e conexiune nebalansata folosesti cablu normal ,nebalansat.
Adaptoarele tip balansat ->nebalansat nu le recomand.
Ca o opinie personala ,conexiunea balansata introdusa la casti nu-si are rostul. E doar o fitza ,gaselnita de marketing. Semnalul fiind la un nivel mai puternic pe conexiune balansata induce un placebo ascultatorului ca se aude mai bine, Doar atat.

View Postbibiaudiofil, on 12 septembrie 2019 - 22:02, said:

Castile vin cucablu normal cu jack de 6.3 + adaptor la 3.5 si cu un cablu balansat cu mufa Pentacon
Da, castile vin cu un cablu normal cu jack de 6.3 + adaptor la 3.5 si cu un cablu balansat cu mufa Pentacon de 4,4mm, care nu se potriveste cu iesirea de 3,5mm din DAC. Neavand experienta in toata treaba cu balansat/nebalansat i-am intrebat pe cei de la AVstore ce si cum. Mi-au raspuns la mail ; Pentru o conexiune balansata aveti nevoie sa utilizati cablul cu mufa Pentacon 4.4mm (inclus in pachetul de la HD 660s) si un adaptor de la 4.4 Pentacon la 3.5mm TRRS balansat (neinclus in pachet si greu de gasit...).
So, am scotocit tot internetul dar nu am gasit acest adaptor, motiv ptr care am intrebat aici. Daca spuneti ca nu este mare diferenta in calitate si volum fata de nebalansat atunci nu ma mai agit.

[ https://ssl.gstatic.com/ui/v1/icons/mail/images/cleardot.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#359
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Am spus. Semnalul e mai puternic pe conexiune balansata. Deci este o diferenta ,cel putin in volum.
In rest ,toate celelalte subtilitati auzite de unii, personal le pun pe seama unui efect placebo.

Edited by edigee, 13 September 2019 - 21:47.


#360
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

View Postadin67, on 13 septembrie 2019 - 19:46, said:

So, am scotocit tot internetul dar nu am gasit acest adaptor, motiv ptr care am intrebat aici. Daca spuneti ca nu este mare diferenta in calitate si volum fata de nebalansat atunci nu ma mai agit.

Ce DAC ai ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate