Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Mufe, adaptoare și cabluri - cum conectez ?

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
452 replies to this topic

#1
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,384
  • Înscris: 08.12.2006
Crec că ar fi o idee bună ca într-un topic să existe informaţii despre diversele tipuri de mufe, adaptoare şi cabluri folosite în audio. Fapt pentru care am creat acest topic, şi aş aprecia dacă useri cu suficient timp liber şi dorinţă de a fi de folos colegilor mai puţin informaţi în acest domeniu vor contribui la completarea sa.

Ar fi de dorit ca acest topic să rămână unul informativ şi să nu se transforme într-un topic de acest gen: http://forum.softped...atii-sunetului/ Orice post în care nu este adusă o informaţie relevantă şi explicită sau în care nu se cere o astfel de informaţie (ce tip de cablu/mufă se foloseşte la x conexiune şi/sau la ce pin al mufei se conectează) va fi considerat off topic. Pentru întrebări de genul "unde găsesc cablu/mufă de tipul x" ar fi de preferat un alt topic, să încercăm să-l menţinem pe acesta uşor de citit ;)

Voi începe prin a spune că sintagma "cablu coaxial" nu se referă strict la cablul TV, ci la orice cablu care are un conductor central (liţat sau nu) înconjurat de un alt conductor ce constituie un ecran (un conductor flexibil sau o "plasă" formată din mai multe fire subţiri împletite între ele - sau doar răsucite la cablurile ieftine  Posted Image  ) de formă cilindrică (mă rog, suprafaţa laterală a acestuia; un inel în secţiune transversală), între cele două şi la exterior existând bineînţeles un izolator.
[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/f4/Coaxial_cable_cutaway.svg/300px-Coaxial_cable_cutaway.svg.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Astfel de cabluri se folosesc şi în audio în mod frecvent, simple sau în perechi de câte două (alăturate şi lipite între ele), de regulă conductorul central şi ecranul de masă sunt liţate (formate din mai multe fire subţiri, neizolate între ele), termenul coaxial semnificând faptul că cei doi conductori sunt situaţi pe aceeaşi axă d.p.d.v. geometric şi neavând nici o legătură cu faptul că acel conductor central este liţat sau nu.
[ http://www.avmag.ro/avmag/images/thumb_produse2/thumb_10465_MAIN.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
De fapt cam toate cablurile pentru semnal de nivel mic folosite în audio sunt coaxiale, am putea spune că şi cele cu doi conductori centrali (pentru conexiuni stereo sau balansate) sunt coaxiale; chiar dacă cei doi conductori centrali nu sunt strict pe aceeaşi axă cu ecranul de masă, în foarte multe cazuri ei formează două spirale complementare (sunt răsuciţi unul în jurul celuilalt), spirale care sunt pe aceeaşi axă cu ecranul de masă.
Rolul ecranului de masă (în această configuraţie şi nu un conductor paralel cu cel de semnal, cum era la vechile cabluri panglică cu mufe DIN - pentru cei care-şi aduc aminte) este de a reduce interferenţele.


Sursa imaginilor: http://en.wikipedia....i/Coaxial_cable şi http://www.avmag.ro/..._10465_MAIN.jpg

Edited by antinari, 16 June 2014 - 08:12.


#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,384
  • Înscris: 08.12.2006
Cele mai răspândite mufe în conectica sistemelor home use:

mufa RCA (li se mai spune phono plug/s, a nu se confunda cu phone plug/s ce se referă la jack-uri)
[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/90/RCA_Connector_(photo).jpg/180px-RCA_Connector_(photo).jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

mufa jack (phone plug)
Sunt de mai multe feluri. Cele mai răspândite sunt cele de 6,3 mm (jack) și 3,5 mm (minijack), în limbaj curent pentru a le deosebi li se mai spune jack mare și jack mic. Cele mici sunt folosite de regulă la plăcile de sunet din PC-uri. Mufa mono are un singur activ (tip=vârf) separat cu un inel izolator de plastic de corpul mufei (sleeve=manșon) la care se conectează masa. Cea stereo are două active (tip și ring=inel) deci avem două inele izolatoare din plastic. Indicativul folosit în mod comun este TRS, însă în mod riguros cele mono sunt TS (Tip Sleeve) și cele stereo sunt TRS (Tip Ring Sleeve). Mai există și mufa jack de 2,5 mm (mai mică decât cele de la placa de sunet), de asemenea mai există și mufe jack cu mai mult de 2 active (la diverse mp3 playere sau telefoane), însă în mod obișnuit ne întâlnim cu cele mono și stereo.
Pentru conexiuni balansate se folosesc tot mufe jack cu două active, însă în loc de semnal stânga/dreapta pe cele două active vom avea în acest caz semnalul +/-
[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/27/Photo-audiojacks.jpg/200px-Photo-audiojacks.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pot fi male (tată) sau female (mamă), diferențierea se face foarte simplu, mufele tată sunt cele care se introduc în mufele mamă, cele din imagini sunt tată (male), de regulă pe echipamente sunt female iar pe cabluri male, însă există și cazuri când avem nevoie de mufe mamă pe cabluri (cabluri prelungitoare/adaptoare de ex.).

Aceste mufe pot fi atașate la diverse tipuri de cablu, în general cablu audio pentru semnal de nivel mic (placa de sunet > sistem audio, player > amplificator etc., așa numitele cabluri interconect)  sau chiar semnal amplificat (amplificator > boxe), denumirea de RCA - jack, RCA - RCA sau jack - jack neavând relevanță decât pentru stabilirea conectorilor și nu a tipului de cablu.

Sursa imaginilor e tot wikipedia :)

Edited by antinari, 12 February 2009 - 15:37.


#3
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
bump Posted Image
----------------------------

Legat de mufele DIN 180o si RCA / TRS.

Cand trageam niste vinyl-uri de pe un pickup Tesla printr-o M-Audio Delta 1010LT, m-a ajutat site-ul de mai jos sa-mi fac cablurile atat de record, cat si de redare prin amp-ul pickup-ului:
http://www.hardwarebook.info/DIN_Audio
Attached File  DNC-005_1.JPG   257.81K   94 downloadsAttached File  DIN Pinout.jpg   67.2K   125 downloads
Si acum am cablurile. Un prieten mi le-a cerut cu imprumut ca erau gata facute, ii era lene sa se concentreze si sa migaleasca litze si mufe... Posted Image

Si pentru ca tot am deschis subiectul mufarilor, atasez si pentru celelalte:
Attached File  stereojack-2xRCA.gif   4.32K   130 downloadsAttached File  TRS.png   35.36K   102 downloadsAttached File  823550_com_trs_sold_d.jpg   70.73K   76 downloads
Astfel, cred ca oricarui necunoscator ca mine ii va fi usor sa isi mufeze ce cablu audio vrea, din conectorii de mai sus, DIN, TRS, RCA. Putina rabdare si atentie la imagini, si totul prinde logica. Felurite mufe, un singur scop...

Edited by motanu44, 18 May 2013 - 07:38.


#4
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
Topicul asta n-ar strica sa fie sticky Posted Image

----

Legat de cablurile de boxe (semnal mare, intre amplificare si incinta):

In general cablul e bine sa fie cat mai scurt si nu foarte subtire... de obicei sectiuni 1.5mm2 - 2.5mm2 sunt de ajuns pentru majoritatea boxelor sau puterilor. Unde lungimea cablului depaseste 3-4m / boxa lungime cablu, atunci recomand sectiunea mai mare, 2.5mm2 - 4mm2. Cel mai des, intr-o sufragerie obisnuita de bloc, am vazut cca 2m/boxa la o sectiune de 2.5mm2.
Majoritatea cablurilor din Cupru din comert sunt bune (transparente sau nu).
Unii spun despre cablurile OFC (Oxygen-Free-Copper) ca ar fi mai bune. Din experienta, primul avantaj observat e ca nu oxideaza, deci nu trebuie taiat ocazional din el 1-2 cm, pentru o sectiune "curata", aurie, neoxidata. Despre sunet, nu ma pronunt.
In general, cautati cam asa ceva, se vinde la metru liniar:
Attached File  speaker cable example.jpg   308.1K   128 downloads
Se dezizoleaza simplu capetele, se rasucesc lițele ca in poza si se leaga la amplificator, respectiv la boxe. CUM?

----

Conectorii:
La sistemele audio, in cele mai multe cazuri boxele se leaga de amp cu cabluri simple, conectorii cei mai intalniti fiind:

Binding post: (intalnite la majoritatea amplificatoarelor si boxelor "Hi-Fi")
Attached File  binding post 2.jpg   35.71K   134 downloadsAttached File  amplifier rear.jpg   74.88K   138 downloadsAttached File  binding post 10.JPG   154.92K   132 downloads

Sau "cleme" push terminals: (intalnite la combine si unele boxe PC)
Attached File  push terminals 2.JPG   13.5K   120 downloadsAttached File  amplifier rear 2.jpg   78.58K   93 downloadsAttached File  push terminals 3.JPG   90.15K   115 downloads

La primele se introduce cablul prin acea gaura mica (lițele rasucite ajuta), dupa care se strange piulita bine. La cele din urma, se coboara clema si se prinde cablul in acea gaura. Se respecta culorile, a.i. la AMBELE capete sa corespunda. Daca se introduc gresit, se cheama ca sunt legate "in antifaza", caz in care suna foarte ciudat (si e posibil sa si dauneze... cred).

----

Pentru cei ce vor sa-si mufeze cablurile, adica sa foloseasca asa-numitele banane la capetele cablurilor, ca sa nu rasuceasca mereu lițele...:

Sunt mai multe tipuri de astfel de conectori, compatibili cu Binding Post, cele mai intalnite fiind: banane si papuci (spades):

Attached File  BP-CD - Copy.jpg   104.48K   122 downloadsAttached File  DBBP-CD - Copy.jpg   93.43K   112 downloadsAttached File  SBBP-CD - Copy.jpg   89.17K   95 downloadsAttached File  SW-29995-Connection-Diagram - Copy.jpg   91.58K   97 downloads

Pentru cine mai detine pickup-uri si magnetofoane vechi, se foloseau conectori DIN 41529:
Attached File  connector DIN 41529 (1).jpg   8.47K   101 downloadsAttached File  connector DIN 41529 (2).jpg   31.84K   90 downloads

-----

Click pe link-uri, sunt mai multe variatii pe aceeasi tema.
Daca nu faceti des schimbari si teste cu cabluri, deci nu le scoateti mereu din boxe/amp, cel mai recomandat e cablul simplu lițat, rasucit si introdus in borne. Apoi strans bine.
Cu grija sa NU se atinga lițe rebele de la + cu lițe de la - (rosu cu negru) la acelasi capat.

Sper ca nu am omis alte detalii de conectica.... iar legat de siguranta, nu voi da sfaturi gen "cablurile nu se inghit" samd.... Posted Image

Edited by motanu44, 23 April 2014 - 05:05.


#5
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
Despre balansat / nebalansat, bucle de masă și alte povești :

http://www.rane.com/note110.html

Edited by bibiaudiofil, 26 November 2014 - 10:24.


#6
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
Mufele si cablurile folosite pentru semnal Digital vs Analogic (lista)

-------------------------------

Acum, si mufele au fost create/adaptate/reinventate pentru a transporta semnalul de pe aceste medii de stocare pana la urechile noastre. Cum am spus, in postul #4 am vorbit strict despre semnal analogic, amplificat.

Sa luam niste exemple oarecare de AVR-uri (Audio Video Receiver) de pe google imagini (un Sony, un Denon si un NAD)

Attached File  Sony_STR-DA5700ES.jpg   332.43K   103 downloadsAttached File  denon_AVR3805_rear_lg.jpg   201.56K   98 downloadsAttached File  Nad T777_rear.jpg   457K   101 downloads

Si niste exemple oarecare de placi audio de pe google imagini (una de auditie, una de inregistrari si un DAC extern)

Attached File  BlasterAudigy2ZSBreakoutBox.jpg   62.72K   105 downloadsAttached File  delta1010ltp2.jpg   59.29K   83 downloadsAttached File  Rega_DAC_rear.jpg   46.3K   80 downloads


Daca ne uitam cu atentie, vedem ca mufele in linii mari sunt cam aceleasi peste tot. Cu precizarea ca pot fi IN sau OUT, mufele raman, in linii mari, cam aceleasi.
Concret:

-------------------------------

Mufele si cablurile folosite pentru semnal DIGITAL (1 si 0)

- S/PDIF Coaxial
Este, in sine, o mufa RCA. Datele (1 si 0) se transmit ca impulsuri electrice. Cel mai des o gasim ca RCA tata-tata mono. (desi poate varia). E bine sa fie ecranat, ca este supus interferentelor (EMI/RFI).
Attached File  spdif_coax.png   42.66K   58 downloads Attached File  coax.jpg   16.33K   40 downloadsAttached File  Server_products-SPDIF.jpeg   27.11K   44 downloads

- S/PDIF Optic (TOSLINK)
Aici datele (1 si 0) se transmit ca impulsuri optice. Este de preferat coaxialului, pentru ca nu este supus interferentelor electromagnetice (EMI/RFI). Nu e nevoie de conectori auriti Posted Image, semnalul se transmite optic, prin LUMINA. Sa nu luati teapa inutil. Posted Image
Attached File  elec-images-connecteur-toslink.png   8.67K   51 downloadsAttached File  optische-kabel-1-meter.jpg   12.14K   45 downloadsAttached File  detail15.jpg   22.39K   40 downloadsAttached File  325118_BB_00_FB.EPS_1000.jpg   52.57K   45 downloads
Cel din urma TOSLINK mini plug. E adaptor la jack TRS simplu de 3.5, din cauza spatiului limitat pe placile de sunet. De aceea este folosita asa-numita mufa "COMBO", prin care se poate transmite fie semnal analogic (unde), fie semnal digital (1 si 0), prin aceeasi mufa jack TRS de 3.5. Nu simultan, evident. Posted Image
Nu exista cablu cu TOSLINK la un capat si Coaxial RCA la celalalt capat. Decat cu un convertor. Exemplu:
Attached File  converter example.jpg   38.98K   47 downloads
Nu poti transforma electricitatea in lumina, chiar daca datele sunt aceleasi (1 si 0).

- BNC si XLR sunt mai rar folosite pentru audio digital.
Attached File  XLR vs BNC vs RCA vs TOSLINK.png   18.43K   49 downloads

- se mai folosesc mufele multimedia, Audio-Video (HDMI - la receivere, MHL - la telefoane, USB - la DAC-uri).

-------------------------------

Mufele si cablurile folosite pentru semnal ANALOGIC (unde) --> semnal mic
(vezi postarile de mai sus)

- Jack TS/TRS/TRRS, fie de 2.5, fie de 3.5, fie de 6.25.
Attached File  TRRS.GIF   4.19K   54 downloadsAttached File  TRS 1.gif   8.23K   43 downloads
Evident, cel mai intalnit este TRS de 3.5, si mai recent, TRRS de 3.5 (la telefoane - un ring in plus folosit pentru microfon)
Attached File  Audio-TRS-3.5-Plug.jpg   55.42K   42 downloadsAttached File  TRRS smartphone headset.jpg   39.32K   35 downloads
Asta e mufa cea mai intalnita, orice placa audio are line-out TRS, line-in TRS, mocrofon TRS, boxe surround TRS..... etc.

- RCA
Attached File  RCA Audio pair.jpg   72.59K   38 downloadsAttached File  interconnect jack to 2xRCA.jpg   96.58K   29 downloads
In audio analogic, RCA-urile se folosesc in perechi de cate doua, una pentru fiecare canal stanga/dreapta. Sunt marcate de obicei alb si rosu (galben insemnand video - nu ne intereseaza)
De asemenea, fiind aproape la fel de folosita ca si TRS-ul, exista tot felul de interconnect-uri TRS-RCA.

- XLR 3 pini - l-am vazut adesea folosit la microfoane
Attached File  XLR.jpg   108.65K   34 downloadsAttached File  DV019_Jpg_Regular_485662_single_xlr_connector.jpg   4.97K   66 downloads
Mai departe, mufele analogice se pot combina in toate felurile. Este link-ul din postul lui Bibi, #6. Doar atasez pozele, pentru posteritate:

Attached File  n110fig4.png   447.74K   78 downloadsAttached File  n110fig4a.png   563.92K   79 downloadsAttached File  n110fig4b.png   483.85K   61 downloads

Asa cum am zis in postul #3: Felurite mufe, un singur scop.






-------------------------------

Mufele si cablurile folosite pentru semnal ANALOGIC (unde) --> semnal mare

Vezi intreg postul #4: http://forum.softped.../#entry15045353

Edited by motanu44, 26 November 2014 - 10:12.


#7
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
Dati click pe link-uri cu incredere, multe sunt catre google imagini cu denumirea in engleza. Posted Image
Plus de asta, nu puteam sa urc cate 30 de poze pentru fiecare exemplu, si asa a iesit cam imbacsit. Posted Image Dar sunt link-urile cu detalii suplimentare despre ceea ce am scris, si denumirea in engleza.

ps:
FDD-ul l-am inclus intentionat acolo Posted Image pentru a face o comparatie intre mediile de stocare - e la fel ca banda de casetofon, doar ca "tine" semnal digital in loc de analogic. Posted Image

Iar post-urile sunt unul in continuarea celuilalt, puteam face 1 singur post urias, dar am zis ca-i mai bine sa-l fac in 2 parti.


Totul se raporteaza la imaginea asta:

Attached File  analog-digital-analog2.png   308.96K   136 downloads

Incercati sa va imaginati UNDE pe traseu isi au locul receiverele, placile audio, amplificatoarele.
UNDE vin mufele digitale si analogice (semnal mic sau mare) in aceasta poza.
Poza asta e de baza.

Ce-am scris NU e perfect, definitiv si absolut. Astept cu placere comentarii, completari si corectari.

Edited by motanu44, 26 November 2014 - 11:24.


#8
prison

prison

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,629
  • Înscris: 06.10.2009
Unde este mai bine sa conectez laptopu la amplificator ,la intrarea cd,tuner,video.etc ?

#9
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,777
  • Înscris: 04.10.2014

 prison, on 20 decembrie 2014 - 09:30, said:

Unde este mai bine sa conectez laptopu la amplificator ,la intrarea cd,tuner,video.etc ?
N-are nicio importanta, totul e sa tii tu minte ca, atunci cand selectezi la receiver "blu-ray player", de fapt e laptop-ul.
Mai e o diferenta data de faptul ca, de regula, exista mai multe intrari HDMI si mai putine RCA, optice sau coaxiale, asa ca nu sunt disponibile toate tipurile de intrari pe toate canalele decat prin realocare din meniu, unde stabilesti care e intrarea implicita, preferata, a canalului.

 motanu44, on 23 aprilie 2014 - 04:51, said:

Se respecta culorile, a.i. la AMBELE capete sa corespunda. Daca se introduc gresit, se cheama ca sunt legate "in antifaza", caz in care suna foarte ciudat (si e posibil sa si dauneze... cred).
Nu se strica boxa pentru ca ai inversat polaritatea cablului, in schimb vei avea interferenta distructiva acolo unde trebuia sa fie constructiva si tot efectul stereo (dar nu numai) se duce pe garla.

#10
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,196
  • Înscris: 07.01.2007
Am gasit in Altex acest tip de cablu HamaLoudsp. Cable "Silver Class" 2x2.5mm², e bun de ceva ? vad ca scrie silver class, si OFC, imbunatateste cu ceva  componenta argintului la cablul pentru boxe ?
Am vazut ca era destul de ieftin, 2,5 lei metrul parca, am doua boxe Magnat Monitor 202 si le am legate cu cablu de 1,5mm diametru, in manual scrie ca trebuie minim 2,5mm la lungimi de pana in 3m si de 4mm la lungimi de peste 3m.
Eu as vrea 10m sa fac 2 cabluri de cate 5m, ar fi  bun acest cablu  sau trebuie mai gros ? cablurile pentru boxe acum le am de 3m si sunt si de 1,5mm si mi se pare ca se aude destul de bine, oare ar mai imbunatati calitatea audio niste cabluri mai bune si mai groase ?
Daca as sti ca e mai bun acest cablu Hama , m-as duce sa-l cumpar ,  sa nu mai comand online.

Ce spuneti, e bun de ceva sau sa caut altceva mai bun ?

#11
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
@Danosul - în primul rând 1.5 mm2 sau 2.5 mm2 este aria secțunii cablului și nu diametrul lui ( te poate induce în eroare dacă te apuci să-l măsori Posted Image ). În al doilea rând eu cred că și cablul de 1.5 mm2 este suficient pentru boxele tale și nu cred că o schimbare a lui cu unul cu secțiune mai mare va aduce îmbunătățiri substanțiale în sunetul sistemului tău (mai bine mai încerci să aduci îmbunătățirile prin poziționarea boxelor sau cu un tratament acustic minimal în camera de audiție). În al treilea rând, cablurile Hama sunt foarte OK și nu sunt o alegere rea în cazul în care ești chitit să le cumperi.

Edited by bibiaudiofil, 24 December 2014 - 20:10.


#12
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007

 Danosul, on 23 decembrie 2014 - 19:44, said:

Eu as vrea 10m sa fac 2 cabluri de cate 5m, [...] ? cablurile pentru boxe acum le am de 3m si sunt si de 1,5mm

Deci boxele tale stau la cate 5m de amplificator, sau la cate 3m de amplificator ? (In primul rand boxele trebuie asezate simetric fata de o axa a camerei - si de pozitia ta de ascultare. Chiar daca amplificatorul e pozitionat asimetric intre boxe, cablurile trebuie luate de lungimi egale.)

Acum, eu zic altfel decat Bibi: daca iei 5m de cablu / boxa, personal as merge pe 4mm2 / cablu. Poate sunt eu putin paranoic :) dar si acasa am 4mm2, la doar 1.7m de cablu / boxa. In general cablul mai gros nu dauneaza sunetului, decat ca mai "ingroasa" basul.
Dar, la 5m / boxa, atunci ar merge 4mm2... parerea mea.

Si da, pozitionarea boxelor in camera poate aduce beneficii mult mai mari sunetului decat cablul, mai ales daca ne raportam si la cost.
Cablurile costa, pozitionarea nu.
Cablurile aduc beneficii mai mici decat pozitionarea..

#13
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,196
  • Înscris: 07.01.2007
Multumesc pentru lamuriri, aveti dreptate sunt mm2 nu mm Posted Image, nu stiu de ce traiam cu impresia ca acela e diametrul sectiunii cablului(fara izolatie).

Din pacate am fost azi sa cumpar acel cablu Hama si cand am intrebat cat costa de data asta mi s-a spus ca  e 15 lei metrul(nu avea pretul afisat) , pai de banii astia cumpar cablu de 4mm2 nu de 2,5mm, nu stiu de ce am inteles atunci ca ar  costa doar 2,5 lei metrul, in fine, o sa caut altceva online.

@motanu44,  acum distanta boxelor fata de  amplificator e de 3m, de fapt cablurile atat masoara cate 3m  pentru fiecare boxa, dar as vrea de 5m.
Nu stiu daca ar imbunatati cu ceva schimbarea cablurilor dar pana nu incerc nu o sa aflu,  totusi nu stiu daca la receiverul meu ar merge cabluri de 4mm2, pentru ca si cu astea de 1,5mm si intra cam greu in locasuri.
Stiu ca pozitionarea boxelor inseamna foarte mult pentru  o auditie de calitate, dar nu prea exista spatiu pentru o pozitionare optima a lor, de tratament acustic nici nu poate fi vorba, nu sunt un audiofil impatimit, plus ca ar necesita o camera special conceputa pentru asa ceva.

Va doresc un Craciun fericit !

Edited by Danosul, 24 December 2014 - 22:16.


#14
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
Eu unul am schimbat cablurile no-name din fostul Magazin Muzica, si am cumparat Supra Classic 4mm2. Ce-i drept, pe deoparte a fost si sa-mi fac damblaua, ca era vreo 25 lei / m... acum nu le mai are la avstore. Am si recablat boxele la interior tot cu Supra Classic, dar mai subtiri, de 2.5mm2. Se zice ca Supra astea sunt "mai audiofile". Posted Image Acuma nu stiu, se aude diferit, diferenta exista, dar nu ceva sa ma dea pe spate. Celelalte inca le am, si parca suna mai strident pe inalte, pe cinel sau voci feminine, in timp ce Supra suna mai moale, mai pufos. Inca le am printr-o cutie undeva, ia sa le schimb din nou pentru cateva zile... sa vad, acum cum mi se par ?

Deci, nu ca recomand Supra, decat daca vrei sa-ti faci damblaua. Posted Image Cel de 4mm2 era vreo 25lei / m..... sau asa imi aduc aminte, la tine, 10m, ar veni 250 de lei lejer... Posted Image Eu am dat asa: 2 x 1.7m de 4mm2 la exterior, si 2 x (0.75m + 1m + 1.5m) de 2.5mm2 la interior, deci am cumparat, rotund, 4m de 4mm2 + 7m de 2.5mm2 = cam 100 + 120 lei, recablare boxe exterior + interior. Damblaua mea. ALTFEL suna, cu siguranta. Dar daca acest "altfel" merita 250 lei... nu mai sunt asa de sigur. Si cu asta inchei, sa nu pornesc vreun flame pe aici... :)

Edited by motanu44, 24 December 2014 - 22:53.


#15
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,196
  • Înscris: 07.01.2007
Oho!  prea scump pentru mine acel cablu, cred ca o sa ma rezum la 2,5mm2 , deocamdata nu as avea nevoie de 10m, dar am zis sa am in caz de nevoie, poate le mai mut si am zis sa-mi ajunga fara sa mut si amplificatorul.

#16
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
Cum doresti. Posted Image

Iar "argintatele" alea Hama, sunt doar asa, putin suflate cu 0.5% argint, nu ca e conductor din argint, caz in care ar fi fost altceva (= o dambla SCUMPA RAU) ;)
Mai mult e strategie de marketing cu cablurile "argintate", la preturile astea...


 Danosul, on 24 decembrie 2014 - 22:56, said:

Oho!

Ho Ho Ho ! Posted Image

Craciun Fericit!

Edited by motanu44, 24 December 2014 - 23:06.


#17
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,196
  • Înscris: 07.01.2007
Supra Classic 4.0 acelea din link-ul dat de tine par tot argintate, sau de ce au aceasta culoare ? nu sunt din cupru ?  sau la interior sunt tot cupru ?

#18
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
Sunt tot din Cu, dar cositorite. Cica individual, fir cu fir.

http://www.supracabl...pkrclassic.html

Quote

The Classic Series is highly flexible cables of multi-stranded tin-plated Oxygen Free Copper of purity degree 5N, which means >0.99999, i.e. larger than five nines. The insulation of ion-stable PVC grants minimised degradation with time.

Dar culoarea putea fi si de la ulei de sarpe Posted Image

Chestia asta cu 5N imi place la culme! Adica 0.99999, a suta mia parte... iti dai seama, daca erau 8N, cat ar fi costat ?  Posted Image De unde deduc ca 2N sunt rubbish... cum, doar 0.99 ????

Si totusi de ce tot le carcotesc eu aici? :huh: Am dat 2 milioane jumate pe ele? Am dat. Deci ciocu' mic, ca este cabluri audiofile, cu astea nu glumim!

Edited by motanu44, 24 December 2014 - 23:27.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate