Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Mufe, adaptoare și cabluri - cum conectez ?

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
452 replies to this topic

#307
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Gasesti in Altex/Mediagalaxy de la la Hama. Sunt foarte bune.
Ale de care zici se numesc NorStone ,e firma frantuzeasca. Sunt bune.
Fac si niste cabluri de boxe OFC ieftine si bune.

Edited by edigee, 23 November 2017 - 23:02.


#308
Gmare

Gmare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 28.07.2017
Am greșit, e vorba de cablu optic digital "NorStone". Scuze.

#309
Gmare

Gmare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 28.07.2017
De regulă, cablurile optice au același tip de mufă la ambele capete? Pentru ieșiri S/PDIF sau TOSLINK se folosește cablu optic "normal" sau altfel?
Doresc să leg ieșirea optică a TV-ului cu intrarea în convertorul digital-analogic 5.1, și vreau să știu de care cablu optic am nevoie;de ce anume trebuie ținut cont la conectarea lui?

#310
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Sunt standard. Mufele optice.
Despre ce convertor vorbim? daca acesta are intrare optica iar iesirea tv-ului e tot optica nu e absolut nicio problema.

#311
Gmare

Gmare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 28.07.2017
Ieșirea tv-ului este optică. Convertorul despre care vorbim, probabil o chinezărie, este cel folosit de inițiatorul topicului "Upgrade de la Genius 5.1 6000 la receptor AV și boxe", unde danrogo 2001 (14 apr 2017) dă și un link : accesoriitv.ro ,iar aparatul se numește, cred, 5.1 audio gear. Citind despre cuplarea cablului optic între tv și convertor, se atrage atenția că acest cablu nu se poate conecta și invers, de aici și nedumerirea mea. Posed și eu un sistem Genius (exact ca cel din link-ul amintit) și mă gândeam să-mi iau și convertorul cu pricina, spre a vedea filme în format mkv, de pe stick-ul din tv.

#312
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014

 Gmare, on 30 noiembrie 2017 - 01:13, said:

Ieşirea tv-ului este optică. Convertorul despre care vorbim, probabil o chinezărie, este cel folosit de inițiatorul topicului "Upgrade de la Genius 5.1 6000 la receptor AV şi boxe", unde danrogo 2001 (14 apr 2017) dă şi un link : accesoriitv.ro ,iar aparatul se numeşte, cred, 5.1 audio gear. Citind despre cuplarea cablului optic între tv şi convertor, se atrage atenția că acest cablu nu se poate conecta şi invers, de aici şi nedumerirea mea. Posed şi eu un sistem Genius (exact ca cel din link-ul amintit) şi mă gândeam să-mi iau şi convertorul cu pricina, spre a vedea filme în format mkv, de pe stick-ul din tv.
Cablurile optice nu sunt unidirecționale. E drept că exista unele mufe de tip combinat, electric și optic, conectorul aratând ca un jack. Poate fi și vorba ori despre o eroare de traducere sau e eroare de exprimare a chinezilor în engleză, care de multe ori este infernal de proastă.

#313
Gmare

Gmare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 28.07.2017
Și care este lungimea maximă admisibilă a cablului optic standard? Lungimea acestuia alterează semnalul? Subwoofer-ul sistemului 5.1, în cazul meu, se află situat vis-a-vis de tv. Așadar, trebuie să ocolesc aprox. 5,5m.

#314
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014

 Gmare, on 01 decembrie 2017 - 10:07, said:

Şi care este lungimea maximă admisibilă a cablului optic standard? Lungimea acestuia alterează semnalul? Subwoofer-ul sistemului 5.1, în cazul meu, se află situat vis-a-vis de tv. Aşadar, trebuie să ocolesc aprox. 5,5m.
La miez din polimer, circa 1 m. Nu alterează semnalul, se pierde cu totul sau merge cu întreruperi.
La miez de fibră se sticlă, se ajunge la 10 m sau chiar mai mult. Depinde dacă e fibră monomod sau multimod, depinde de atenuarea de inserție la mufă, e mai complicat.

Edited by Jean-Luc_Picard, 01 December 2017 - 10:12.


#315
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
La fibra mai conteaza sa nu o gatui, sa nu o indoi rau, trebuie "sa iei curbele" cat mai larg.

#316
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
E gresit asezat. Stiu ca o sa se zica de mobilare ,ca nu se poate altfel ,chestii din astea. Vis-a-vis de tv trebuie sa fie doar satelitii spate. Mai bine pui sub-ul undeva pe lateral daca n-ai loc in fata.

#317
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Eu am citit ca pozitia subwooferului nu e asa importanta. Sa vezi la mine asezare sistem. Tot din lipsa de spatiu. Poate de asta sistemele multicanal nici nu se vand asa bine.

#318
Maryan79

Maryan79

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 10.09.2017
Am 2 amplicatoare,, un Sony str de 245 si un pioneer a-107,, întrebarea este: cum as putea sa le conectez intre ele petru a putea scoate sunet de pe ambele pentru boxe conectate pe ambele amplificatoare? Pot sa leg amplificatorul pioneer prin cablu rca-rca dus in amplificatorul Sony in intrarea rec out? Cablu rca-rca care il leg in amplificatorul pioneer il bag in intrarea rca line. Exista vreun pericol pentru ambele amplificatoare?

#319
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Iti trebuie un switch de boxe. Nu fa improvizatii.
Ceva de genul:
https://www.roe-hifi...itch-black.html
https://www.partysou...27-p-17653.html
De fapt un amplifier switch ,dar aceste dispozitive functioneaza de obicei si in sens invers.
Ori iti poate confectiona si un elecronist asa ceva.

Edited by edigee, 02 December 2017 - 20:02.


#320
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
vezi sa nu cumva sa permita si conexiune A+B  !!!  ( daca apasa careva din greseala, poate sa se lase cu KaBoom :) )

#321
editzastan

editzastan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 20.02.2008
Salutare, la un soundbar Samsung legat prin cablu optic la un tv tot Samsung, sunetul pe cablu se aude mult mai incet decat pe alte surse. precizez ca pe tv-ul vechi se auzea bine.

#322
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
TV-ul vechi era legat tot prin cablu optic?

#323
editzastan

editzastan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 20.02.2008
Da acelasi cablu. Tv-ul vechi era seria f5500 asta este ku6172. Pb. este ca pe bluetooth sau usb se aude tare sounbar-ul.

#324
TADEUSZ

TADEUSZ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 09.01.2011
Vreau sa conectez si eu o mufa jack de 3,5mm la o mufa din cu 8 pini la un radiocasetofon grundig vechi..va rog sa ma ajutati cu cateva raspunsuri si anume:
-cumpar o mufa tata din 8 pini si un cablu jack/jack dupa care tai un capat jack si trebuie sa ma  conectez cu firele la mufa din..este ok asa?.Daca da ma puteti ajuta cu schema sau ce culori la cablu trebuie sa lipesc si la care dintre pinii mufei din.
Am cautat sa cumpar mufa din cu 8pini la jack 3,5 dar n-am gasit...poate ma indrumati si aici de unde pot cumpara un astfel de cablu.

Multumesc anticipat!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate