Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Recomandari carti

- - - - -
  • Please log in to reply
630 replies to this topic

#577
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 17.01.2012

View PostPeTeren, on 21 iunie 2015 - 18:45, said:

Ziua buna.As dori niste recomandari de carti cu tenta istorica,nu stiu exact cum sa le cataloghez.
Îți recomand Eu, Claudius Împărat și Claudius Zeul - Robert Graves.
Și Marea Crudă de Nicholas Monsarrat (mi-am amintit de ea după ce DxN a menționat colecția Delfin :)).

#578
PeTeren

PeTeren

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 27.08.2012

View Postoctav727, on 22 iunie 2015 - 11:23, said:


Îți recomand Eu, Claudius Împărat și Claudius Zeul - Robert Graves.
Și Marea Crudă de Nicholas Monsarrat (mi-am amintit de ea după ce DxN a menționat colecția Delfin :)).
Notat! Multumesc.

#579
6rimReaper

6rimReaper

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 14.02.2008

View PostPeTeren, on 21 iunie 2015 - 18:45, said:

Ziua buna.As dori niste recomandari de carti cu tenta istorica,nu stiu exact cum sa le cataloghez.Ca sa va faceti o idee am citit urmatoarele(nu am retinut autorii) Caderea Constantinopolului, Uragan deasupra Europei(plus inca cateva de V. Corbul),cateva carti de Sven Hassel(nu mai retin care, Gestapo si Imperiul iadului parca),Padurea Spanzuratilor,Cavalerii templieri,Gladiatorul,Ultima legiune,Razboi si pace,Shogun,.Urmeaza sa incep Nimic nou pe frontul de vest.   Multumesc

In caz ca te intereseaza si istorie antica, iti pot recomanda unele surse primare,dar nu e garantat 100% adevarul, dar daca doresti sa afli mai multe,te poti dovumenta mai departe.Istorii - Herodot (despre persi si razboaiele de la maraton,termopile,salamina)Plutarh -Vieti paralele (comparatii intre personalitati grecesti si romane)Razboiul peloponesiac - ThucydidesSI altele scrise de Cassius Dio, Polyobos, Iulius Caesar. Poti gasi mai multe la anticariate publicate de editura Stiintifica.

#580
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Daca iti plac romanele istorice sa nu ratezi Regii Blestemati de Maurice Druon.

#581
ionsalajan

ionsalajan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 20.08.2006
Salut.
Eu as vrea sa recomand nsite scriitori romani contemporani. Gasesc ca e mai simplu sa stii de la inceput la ce sa te astepti. Radu Aldulescu, Dan Stanca, Stelian Turlea - Recomand toate cartile scrise de acestia.

#582
DxN

DxN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 26.04.2004

View Postionsalajan, on 19 august 2015 - 13:22, said:

Salut.
Eu as vrea sa recomand nsite scriitori romani contemporani. Gasesc ca e mai simplu sa stii de la inceput la ce sa te astepti. Radu Aldulescu, Dan Stanca, Stelian Turlea - Recomand toate cartile scrise de acestia.
Salutari,
Poti da te rog mai multe amanunte despre la ce anume sa ne asteptam de la aceste carti ?
Merci !

#583
ionsalajan

ionsalajan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 20.08.2006
Pai Radu Aldulescu scrie mai mult despre marginali, oameni aflati in tr-un fel la paeriferia societatii, mahalaua Posted Image. Cu mult umor si talent. Dan Stanca - scrie in general carti despre experiente mistice, religioase. Dar in fapt si eroii sai tot la periferia societatii se afla. Desi poate ca nu inca de la inceputuri. Ei urmeaza o cale descendenta pe plan social si a ascendenta spiritual, mistic.As zice ca la data asta sunt scriitorii mei romani preferati. Dar mai sunt scriitori romani buni Petru Cimpoescu, Stelia Turlea, Radu Pavel Gheo, Gabriel Chifu, Corin Braga, Lucian Dan Teodorovici, Cezar Paul Badescu, etc......

Edited by ionsalajan, 24 August 2015 - 11:11.


#584
TotalEclipse

TotalEclipse

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.10.2015
Poti sa-ti vindeci viata-Louise Hay
Forta gandirii pozitive-Norman Vincent Peale
Secretul-Rhonda Byrne
Codul vindecarii-Alex.Floyd si Ben Johnson
Puterea-Rhonda Byrne
Magia-Rhonda Byrne
Calatoria-Brandon Bays
Inteligenta emotionala-Daniel Goleman
Un minut la psiholog-Arnold si Clifford Lazarus
100 cai spre fericire-Timothy Sharp
Cand sufletul este bolnav-Dr Dmitri Avdeev
Conversatii cu Dumnezeu-.Neale Donald Walsch
Psihoterapia ortodoxa-Hierotheos Vlachos
Seria Supa de pui pentru suflet
Toate cartile lui Louise Hay
Secretele succesului -Dale Carnegie
Pelerinul Rus
Puterea prezentului-Eckhart Tolle
Linistea vorbeste-Eckhart Tolle
Noul Testament(Din Biblie)
Sub acceasi stea-John Green
Hrisostom Filipescu-Putine cuvinte,multa iubire si tot de el,''Putine lacrimi,multa bucurie''
Eu va recomand sa inncepeti cu Secretul, Codul vindecarii si Poti sa-ti vindeci viata si  cartile lui Hrisostom Filipescu..


:)
Cam genul asta de carti prefer eu..:D

Edited by TotalEclipse, 12 October 2015 - 16:18.


#585
psychs

psychs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 16.04.2014
Salutare ! Vreau sa ma adresez membrilor mai 'invarsta', care au citit cate ceva la viata lor. Imi puteti recomanda niste carti ? Am 16 ani, ma intereseaza dezvoltarea personala si criminalistica/psihologia. Lucruri de acest gen. Am inteles ca Dostoievski a avut carti de acest gen ( crima/psihologie ), ce-mi puteti recomanda ?

#586
DxN

DxN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 26.04.2004

View PostSSitarus, on 08 decembrie 2015 - 17:54, said:

Salutare ! Vreau sa ma adresez membrilor mai 'invarsta', care au citit cate ceva la viata lor. Imi puteti recomanda niste carti ? Am 16 ani, ma intereseaza dezvoltarea personala si criminalistica/psihologia. Lucruri de acest gen. Am inteles ca Dostoievski a avut carti de acest gen ( crima/psihologie ), ce-mi puteti recomanda ?

Salve!
Hmmm, vrei sa inveti psihologie si criminalistica sau cartile sa aiba elemente criminalistice si de psihologie ?

Cartile din fosta editura Enigma sunt politiste si majoritatea foarte bune. Autori: Raymond Chandler (detectivul Philip Marlowe), Peter Cheyney, Agatha Christie (Hercule Poirot), Edgar Wallace, Rodica Ojog Brasoveanu, Arthur Conan Doyle (Sherlock Holmes), Georges Simenon (comisarul Maigret)

Psihologie - sunt foarte multe si domeniu extrem de vast; de ex cele scrise de Allan Pease (multe scoase de editura Polimark) sau cele scrise de Dr. John Gray din seria Barbatii sunt de pe Marte femeile sunt de pe Venus


@octav727,
Vezi ca la anul avem "newcommers":

1. Gentleman Jole and the Red Queen is a science fiction novel by Lois McMaster Bujold, "tentatively" scheduled for publication by Baen Books in February 2016.[1] It is an installment in Bujold's Vorkosigan Saga.

2. Coming In May 2016 - Lost Stars: Shattered Spear

3. aici nu stiu cand, dar TREBUIE ca George R.R. Martin sa scoata The Winds Of Winter inainte de inceperea serialului

Edited by DxN, 09 December 2015 - 00:01.


#587
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 17.01.2012
@DxN,

1. Ce spui de o copie în avans? Posted Image

2. Pana atunci iti recomand seria Stellar Conquest - David VanDyke. Mi-a placut, este acelasi gen de military sf ca si The Lost Fleet.

3. Si eu cred ca la anu' va publica vol. 6, nu stiu daca se va intampla inainte de inceperea serialului, mai mult ma intereseaza data aparitiei ultimului volum,  A Dream of Spring. Chiar ar fi aiurea sa asteptam inca 3-4 ani.

#588
DxN

DxN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 26.04.2004

View Postoctav727, on 09 decembrie 2015 - 02:00, said:

@DxN,

1. Ce spui de o copie în avans? Posted Image

2. Pana atunci iti recomand seria Stellar Conquest - David VanDyke. Mi-a placut, este acelasi gen de military sf ca si The Lost Fleet.

3. Si eu cred ca la anu' va publica vol. 6, nu stiu daca se va intampla inainte de inceperea serialului, mai mult ma intereseaza data aparitiei ultimului volum,  A Dream of Spring. Chiar ar fi aiurea sa asteptam inca 3-4 ani.

1. Nu pot sa spun decat sa ii parafrazez pe Smiley si Bartos: "esti nebun?"  Posted Image
2. O sa o bag la citit, dar tocmai am cumparat de pe Amazon ebook-ul cu seria Silozul - Hugh Howey asa ca poate dupa... ma mai gandesc care inainte :) Ah, nu! Gentleman Joe inainte de toate!!!
3. La cati ani am asteptat dupa A Feast Of Crows si A Dance Of Dragons....

#589
ruthless

ruthless

    Consulting Voyager

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 17.05.2006
Recomand - Drumul catre tine insuti de M. Scott Peck

#590
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 17.01.2012

View PostDxN, on 09 decembrie 2015 - 09:02, said:

...tocmai am cumparat de pe Amazon ebook-ul cu seria Silozul - Hugh Howey
...Gentleman Joe inainte de toate!!!

Cum ti s-au parut?

#591
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
SSitarus
O carte despre criminalistica superba" In slujba vietii si a adevarului. " de Paul Stefanescu.".

Edited by Prien, 14 January 2016 - 21:42.


#592
DxN

DxN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 26.04.2004

View Postoctav727, on 14 ianuarie 2016 - 21:33, said:

Cum ti s-au parut?
Pai inca citesc la Gntleman Jole  :)

#593
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 17.01.2012
A, credeam că deja ai "devorat-o" :)
Puțin dezamăgit de Gentleman Jole, este prima carte din serie pe care m-am chinuit să o termin. Un epilog lung și anost care nu-și prea avea rostul.

#594
DxN

DxN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 26.04.2004
Pai vezi, ai explicat de ce nu am reusit sa o termin ;)  Bine, am avut si multa treaba pe langa, deci mai putin timp disponibil...
Vad ca The Lost Stars: Shattered Spear e listata deja pe Amazon, dar pp ca au listat-o in avans. Sper sa fie mai interesanta, pentru ca ultima din Lost Fleet mi s-a parut scrisa doar ca sa existe o continuare

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate