Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Recomandari carti

- - - - -
  • Please log in to reply
630 replies to this topic

#595
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 17.01.2012
Am vazut ca Shattered Spear ar trebui sa apara la inceputul lui mai.

View PostDxN, on 15 ianuarie 2016 - 14:57, said:

...ultima din Lost Fleet mi s-a parut scrisa doar ca sa existe o continuare
Da, si eu cred ca ar fi trebuit sa se opreasca dupa Guardian, da' e greu sa renunti la o serie de succes. Nici Bujold sau Card nu au rezistat tentatiei.

#596
Blancone

Blancone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 23.11.2012
Buna seara, tocmai ce am terminat de citit seria "Dinastia Sunderland-Beauclair", o serie fantastica, poate cele mai bune carti pe care am reusit sa pun mana in ultimii ani. Subiectul si tema tratata mi-au starnit extrem de mult interestul, tocmai de aceea va rog daca stiti, sa imi recomandati alte astfel de carti, cat de cat asemanatoare

#597
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 23.09.2010

View PostBlancone, on 07 martie 2016 - 00:47, said:

Buna seara, tocmai ce am terminat de citit seria "Dinastia Sunderland-Beauclair", o serie fantastica, poate cele mai bune carti pe care am reusit sa pun mana in ultimii ani. Subiectul si tema tratata mi-au starnit extrem de mult interestul, tocmai de aceea va rog daca stiti, sa imi recomandati alte astfel de carti, cat de cat asemanatoare

Wilbur Smith - toate volumele din saga familiei Courtney. Pe langa firul epic care te prinde, e captivant, afli o gramada de lucruri de cultura generala si chiar specifica: istorie. geografie, marinarie, etc. Eu am inceput cu un volum de pe la mijloc cu "Monsoon", n-au legatura volumele intre ele, doar fac niste referinte la personaje din trecut, adica nu e musai sa incepi cu primul volum din serie.

#598
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,681
  • Înscris: 29.03.2010
Salut.

Mi s-a cerut părerea pentru niște cărți care ar ajuta la dezvoltarea creativității, a imaginației. Persoana este o fată de clasa a 9-a, care împlinește anul ăsta 16 ani. Știu din proprie experiență că lectura obligatorie de la școală nu prea e potrivită. Puteți să îmi recomandați ceva pentru această vârstă/clasă? Eu am stat să mă gândesc la ce am citit eu în acea perioadă, dar nu îmi mai aduc aminte, au trecut ceva ani de atunci. Am întrebat-o ce îi place, a spus că preferințele ei sunt cărțile cu vampiri sau cu cai, dar nu vrea neapărat pe aceste subiecte

#599
stormlord

stormlord

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,869
  • Înscris: 20.07.2006

View PostR10, on 21 martie 2016 - 15:00, said:

Salut.

Mi s-a cerut părerea pentru niște cărți care ar ajuta la dezvoltarea creativității, a imaginației. Persoana este o fată de clasa a 9-a, care împlinește anul ăsta 16 ani. Știu din proprie experiență că lectura obligatorie de la școală nu prea e potrivită. Puteți să îmi recomandați ceva pentru această vârstă/clasă? Eu am stat să mă gândesc la ce am citit eu în acea perioadă, dar nu îmi mai aduc aminte, au trecut ceva ani de atunci. Am întrebat-o ce îi place, a spus că preferințele ei sunt cărțile cu vampiri sau cu cai, dar nu vrea neapărat pe aceste subiecte

Greu, foarte complicat, din moment ce persoana respectiva este cu lectura la stadiul de 10-12 ani.
In mod normal, la varsta ei poate incepe cu autorii din lista aceasta:
http://chestiilivres...tit-intr-o.html

#600
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,681
  • Înscris: 29.03.2010

View Poststormlord, on 03 aprilie 2016 - 16:10, said:

Greu, foarte complicat, din moment ce persoana respectiva este cu lectura la stadiul de 10-12 ani.
In mod normal, la varsta ei poate incepe cu autorii din lista aceasta:
http://chestiilivres...tit-intr-o.html

Mersi pentru recomandare.

Nu pot să spun că este cu lectura la stadiul de 10-12 ani. A citit multe cărți, și se exprimă foarte frumos (oral sau scris).

Efectiv alea sunt subiectele ce o interesează. Evident, și cele de dragoste, specifice vârstei

Edited by R10, 13 April 2016 - 10:38.


#601
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
Ar putea sa incerce seriile "Jocurile Foamei" de Suzann Collins si "Legaminte" de Ally Condie.

#602
Vio19

Vio19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 25.01.2015
Jane Eyre

View PostR10, on 21 martie 2016 - 15:00, said:

Salut.

Mi s-a cerut părerea pentru niște cărți care ar ajuta la dezvoltarea creativității, a imaginației. Persoana este o fată de clasa a 9-a, care împlinește anul ăsta 16 ani. Știu din proprie experiență că lectura obligatorie de la școală nu prea e potrivită. Puteți să îmi recomandați ceva pentru această vârstă/clasă? Eu am stat să mă gândesc la ce am citit eu în acea perioadă, dar nu îmi mai aduc aminte, au trecut ceva ani de atunci. Am întrebat-o ce îi place, a spus că preferințele ei sunt cărțile cu vampiri sau cu cai, dar nu vrea neapărat pe aceste subiecte
Jane Eyre
De veghe in lanul de secara

#603
razvan_paul_b

razvan_paul_b

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.05.2016
Vă salut,

Sunt un tânăr scriitor și am debutat anul trecut cu un roman oarecum psihologic, oarecum de dragoste, oarecum sexual. Dacă ați putea arunca o privire, vă mulțumesc cu drag:

https://www.wattpad.com/story/41490475

#604
Alexaioana29

Alexaioana29

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.09.2016
Hei. Ma tot chinui sa-mi amintesc numele unei carti si nu reusesc, fapt ce ma obsedeaza. Poate a citit-o cineva si imi poate spune. Este vorba despre o pastila care initial vindeca boli incurabile, dupa care a fost intrebuintata pentru a trai vesnic. Astfel populatia a crescut vertiginos si oamenilor le-a fost interzis sa mai faca copii, iar cei care incalcau legea erau privati de dreptul de a-si vedea copiii, acestia fiind dusi in orfelinate speciale, unde traiau in conditii mizere si erau invatati sa creada despre ei ca nu sunt folositori pe pamant, iar parintii i-au abandonat.

#605
roxanadanca

roxanadanca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.12.2013
Recomand cartea

"Secretele Avocaturii-Vicleniile fata de Client" .Posted Image

#606
redsox

redsox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 11.11.2008
Salut,

Va rog o recomandare pentru o carte, as vrea sa fie un roman de beletristica, gen drama, cu accente spre psihologii ale caracterelor, cu personaje 'complicate' , dar care, in acelasi timp, sa nu fie o lectura greoaie sau plictisitoare. Multumesc.

#607
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,681
  • Înscris: 29.03.2010

View Postredsox, on 07 decembrie 2016 - 18:08, said:

Salut,

Va rog o recomandare pentru o carte, as vrea sa fie un roman de beletristica, gen drama, cu accente spre psihologii ale caracterelor, cu personaje 'complicate' , dar care, in acelasi timp, sa nu fie o lectura greoaie sau plictisitoare. Multumesc.

Nu putem să știm noi ce ți se pare ție greoi sau plictisitor.

Încearcă Frații Karamazov

#608
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,270
  • Înscris: 14.11.2006
Mari Preda - Cel mai iubit dintre pamânteni

#609
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Pot citi direct Cariera Malefica de Robert Galbraith (JK Rowling) desi n-am citit primele doua carti ale ei cu Cormoran Strike ?

Se leaga povestea intre The Silkworm, The Cuckoo's Calling si Career of Evil ? Ar fi indicat sa ma apuc de prima sau nu prea conteaza? Am partea a treia doar si m-as apuca acum de aceasta.

#610
DxN

DxN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 26.04.2004
Wow, John Scalzi - Redshirts !!!

#611
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Recomand Vlad Musatescu ...orice.....bestial....problema e ca-s cam greu de gasit.....

#612
error-macro

error-macro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 23.09.2017
caut o carte conteporana cu noi, sa fie o poveste acolo, dar sa nu fie comedie

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate