Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 

Recomandari carti

- - - - -
  • Please log in to reply
630 replies to this topic

#1
black_smile

black_smile

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.02.2005
Ma gandeam sa spuna fiecare ce carti l-au impresionat mai mult, ce parere aveti despre unii scriitori sau despre unele carti. Si pentru ca este topicul meu :) o sa incep eu prin a intreba ceva :)
Ce parere aveti despre Bacovia? El este unul din scriitorii care imi plac foarte foarte mult...
Si daca ati citit carti de Paul Stefanescu nu ezitati sa recomandati aici carti scrise de el.Eu am citit numai o carte scrisa de dansul, se numeste "Magia Neagra", este o carte foarte bine explicata :P

Edited by Bebeluska, 03 August 2007 - 13:47.


#2
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
ce se explica asa de bine in carte? detaliaza putin..

#3
aiu

aiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 08.10.2004
Promit sa recomand cand termin .. m-am blocat la una de retete culinare. :rolleyes: ..

#4
Se@gull

Se@gull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 16.06.2004
Vicontele de Bragelonne - A. Dumas
o carte de nota 10 , insa cam greu de gasit. :(

#5
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
"Vicontele de Bragelonne" mi-a placut chiar mai mult decat "Cei trei muschetari", e una dintre cartile mele preferate. Cred ca "am trait-o" cel mai mult, dintre toate cartile citite vreodata (poate ca si datorita imaginatiei inflacarate a varstei - eram la inceputul liceului, cred). Intr-adevar, destul de rara, din pacate.

#6
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003
"Strainul", Albert Camus

#7
Akuma No

Akuma No

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.04.2004

LoveDemon, on Feb 14 2005, 03:04, said:

"Vicontele de Bragelonne" mi-a placut chiar mai mult decat "Cei trei muschetari".../...

pai, in aceeasi nota, capa si spada, amintesc aici citeva carti care m-au impresionat pina la... acuma, cind stau si ma gindesc la lecturile din copilarie, ma trezesc zimbind nostalgic:

Théophile Gautier - Capitaine Fracasse
Michel Zevaco - toate alea cu Pardaillan si Fausta (Fausta invinsa, Pardaillan si Fausta, Fiul lui Pardaillan, Comoara Faustei, Sfarsitul lui Pardaillan, si, normal, Sfarsitul Faustei)
W. Scott - Ivanhoe
Paul Feval - Cocosatul (parca)
vai, scuze, era sa uit: Shakespeare - opera completa. se casapeau aia in draci p-acolo  :death:

da' de Karl May ce ziceti? nu-i misto?   :naughty:

#8
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Ca tot veni vorba, si mi-am amintit de cartile copilariei (merci, Akuma No! :)),  si "Quentin Durward" (de Walter Scott) a fost o lectura foarte intensa pentru mine la vremea aia. Si "Singur pe lume" (de Hector Malot), "Cuore" (de Edmondo de Amicis), "David Copperfield" (de Charles Dickens) - astea din urma fara capa si spada, dar tot lecturi pentru copii/adolescenti... Pe toate le-am citit de mai multe ori, aveau o savoare extraordinara (probabil si din lipsa de alte mijloace de divertisment). Atunci nu puteam sa adorm fara sa citesc inainte. Acum nu pot sa adorm fara sa-mi verific mailul...

#9
Akuma No

Akuma No

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.04.2004
"Recomandari, Sa recomandam carti...sa spunem pareri"

daca tot sintem la cartile copilariei imi spun si eu parerea.
Andersen era, in basmele lui, un schingiuitor care tortura copiii. alea numai povesti nu erau. asta a avut grija sa omoare tot, pe soldatelul de plumb l-a aruncat in foc, pe vinzatoarea de chibrituri a ucis-o prin hipotermie... mai, il uram pe asta.
apoi, vine si Saint-Exupery asta, aviator pasionat, care in carticica aia cu piciul facut vlastar nobil, vrea sa ne arate cit de blinda si nostalgica-i copilaria posesorilor de singe albastru. de fapt, piticania aia era un egoist ce avea o legatura masochista cu un biet trandafir, ba, mai mult, manifesta si un refuz nevrotic fata de tot ce-i "adult".
clar, nu-i asa, asta nu putea s-o termine decit sinucigindu-se? lucrul pe care-l si face lasindu-se muscat de un sarpe. de atunci marturisesc ca am o ingrozitoare frica-n mine vis-a-vis de tiritoarele cu limba bifurcata.
in aceeiasi ordine, a actiunilor violente si a avea de-a face cu moartea inainte de-a vedea cum e cu viata, amintesc in treacat, mere otravite, iezi hacuiti, zmei descapatinati, imparati goi, printese rapite (bine, nu stim daca au fost siluite), multe, multe de vrajitoare omorite prin diferite metode s.a.m.d.

e cam aberant ce-am scris, dar lasati copiii sa citeasca pentru a-si da seama ce dulcegarie indigesta este viata.
ma duc sa citesc citeva povesti nemuritoare... apoi imi verific mailul

#10
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Interesanta abordare. Da, ai dreptate cu Andersen, destul de sadice basmele lui. Si Micul Print pe mine m-a nevrozat, nu puteam sa-l sufar. Intr-adevar, in mai toate basmele, de pre toate meleagurile, daca nu era moarte, macar niste chinuri, cazne, torturi, copilarii zbuciumate, parinti morti de tineri, boli, dureri, dizabilitati, ceva, tot trebuiau sa fie.
Nu e deloc aberant ce-ai scris, chiar asa, lasati copiii sa citeasca...!

#11
Darkness

Darkness

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 09.02.2005
"Diavolul Memnok"  de Anne Rice.   Absolut superba cartea si seria...

#12
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
Haruki Murakami - Cronica Pasari-Arc  :worthy:


Este un roman fantastic. Dupa disparitia pisicii, apoi a sotiei lui Toru Okada, acesta trece printr-o serie de intamplari in care realul se imbina cu irealul.

Actiunea are loc in anii 1980, dar se desfasoara pe mai multe plane temporare.

Criticii spun ca este cel mai complet roman al lui Murakami.

Merita citit!

Edited by Pollux, 02 March 2005 - 12:29.


#13
aurafas

aurafas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 24.03.2004
Nu sunt cărți care să te impresioneze pe viață, să-ți schimbe viziunea asupra vieții și morții sau mai știu și eu ce profunzimi, dar devorez tot ce a apărut la noi scris de David Lodge. Vă recomand mai ales trilogia (gasiți toate informațiile la www.polirom.ro).
Tipul face o satiră mai mult sau mai puțin fină a catolicismului, a vieții universitare și a condiției umane în general.
Din lipsă de timp, eu citesc mai mult prin autobuze și mi-e foaaarte greu să nu izbucnesc în hohote de multe ori.
E super și foarte actual.

#14
Capcaunul

Capcaunul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 06.04.2005
Calatorie la capatul noptii - Louis Ferdinand Celine . Merita citita.

#15
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
Haruki Murakami - Cronica Pasarii - Arc  :worthy:

Nu o sa va povestesc despre ce e. O sa va transcriu ultima coperta.

Haruki Murakami este unul dintre cei mai populari scriitori japonezi contemporani, laureat al maultor premii literare de prestigiu. Romanele sale au fost deja traduse in peste douazeci de limbi.


"O epopee implacabila ca o pasare a lui Brancusi"
New York Magazine

"Fascinanta! Cronica pasarii-arc reprezinta cea mai ambitioasa incercare a lui Haruki Murakami de a aduna toata istoria moderna a Japoniei intr-un singur edificiu al fictiunii."
The Washington Post Book World

"Cronica pasarii-arc etaleaza un ameste joycean de formule literare: flashback-uri, vise, scrisori, articole din ziare si transcrieri ale chat-urilor de pe Internet. Dar, indiferent cat de fantastice sunt evenimentele descrise, forta naratiunii ramane aceeasi."
The New York Times Book Review

"In Cronica pasarii-arc, Haruki Murakami isi intinde aripile sale stralucitoare si se avanta in zbor."
Philadelphia Inquirer


Pot sa va spun ca e un roman fantastic concentrat in jurul personajului Toru Okada a carui viata linistita de japonez mediocru o ia razna dupa disparitia pisicii si apoi a sotiei. Trece prin multe intamplari care mai de care mai fantastice. Are mai multe planuri narative principale: planul real (~1983-1986), planul visului (care de foarte multe ori se contopeste cu planul real), planul istoric al celui de-al doilea razboi mondial (~1945) plus o multime de plane secundare.
Este o carte destul de greu de citit si inteles, dar merita. Eu m-am indragostit de cartea asta!


Later edit: e la editura polirom
Later edit 2: tocmai am vazut ca am mai postat odata pe topicul asta despre aceeasi carte.  Scuze! :death:

Edited by Pollux, 08 April 2005 - 16:23.


#16
Capcaunul

Capcaunul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 06.04.2005
Multor persoane de aici de pe forum am sa le fac urmatoarea recomandare:

Codul bunelor maniere astazi - Aurelia Marinescu, Ed. Humanitas. Dupa ce o cititi astept sa postati pe forum sa vad daca s-a prins ceva de voi, daca nu sa va fac o alta recomandare.

#17
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

Capcaunul, on Apr 10 2005, 01:05, said:

Multor persoane de aici de pe forum am sa le fac urmatoarea recomandare:

Codul bunelor maniere astazi - Aurelia Marinescu, Ed. Humanitas. Dupa ce o cititi astept sa postati pe forum sa vad daca s-a prins ceva de voi, daca nu sa va fac o alta recomandare.

<{POST_SNAPBACK}>

Faina carte, Capcaunule. Recunosc ca la vremea respectiva am fost extrem de  mirat sa citesc ca un mar se maninca cu cutitul si cu furculita. De asemenea, copil fiind pe atunci, mi s-a parut foarte distractiv ca un barbat trebuie sa spuna "Ma scuzati, domnule!", daca intra, din greseala, peste o femeie in baie.
In orice caz, cartea ar trebui citita de orice om.

Edited by mufa, 10 April 2005 - 01:24.


#18
Darkness

Darkness

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 09.02.2005
multi o citesc, dar o uita repede.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate