Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...

PC-ul nu booteaza
 Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...
 Anulare Planului Urbanistic Zonal...

Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...
 Masinile cu volan pe dreapta - de...

Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...
 

Recomandari carti

- - - - -
  • Please log in to reply
630 replies to this topic

#541
DxN

DxN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 26.04.2004
Dintre ultimele carti citite, mi-au placut:
- Charlie Huston - Sleepless (a aparut si la noi la editura All sub titlul "Insomnia")
- ciclul Razboiul Batrannilor - John Scalzi

Acum citesc si m-a prins foarte tare saga Vorkosigan de Louis McMasters Bujold. Citisem mai demult "Dans in oglinda", iar de curand au aparut "Cioburi de onoare" si "Barrayar". Eu am citit editia omnibus in engleza "Cordelia's Honor". Voi trece acum la "Young Miles", tot omnibus. Apoi mai am vreo 4-5 omnibusuri si cateva romane neincluse inca in omnibus-uri.

P.S. doar pentru cei ce nu stiu (asa cum am fost si eu pana de curand Posted Image ) editie omnibus = editie ce contine mai multe carti sau povestiri publicate anterior separat.

Edited by DxN, 30 December 2014 - 20:38.


#542
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 17.01.2012
Seria The Lost Fleet si continuarea The Lost Fleet: Beyond the frontier de Jack Campbell. Mi-a placut cum sunt descrise actiunile unei flote spatiale (tactica, logistica) si cum se desfasoara o batalie in spatiu. Interesant, nu am mai citit ceva asemanator.

View PostDxN, on 30 decembrie 2014 - 20:15, said:

Acum citesc si m-a prins foarte tare saga Vorkosigan de Louis McMasters Bujold. Citisem mai demult "Dans in oglinda", iar de curand au aparut "Cioburi de onoare" si "Barrayar". Eu am citit editia omnibus in engleza "Cordelia's Honor". Voi trece acum la "Young Miles", tot omnibus. Apoi mai am vreo 4-5 omnibusuri si cateva romane neincluse inca in omnibus-uri.
De cand vreau s-o citesc... N-am reusit pana acum.  Parca-i prea stufoasa - 19 titluri, daca nu ma insel.

La un moment dat incepusem seria Honor Harrington (mai subtirica, doar 13 volume Posted Image ), dar am abandonat-o dupa primele 3 romane.

#543
DxN

DxN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 26.04.2004

View Postoctav727, on 31 decembrie 2014 - 01:10, said:

Seria The Lost Fleet si continuarea The Lost Fleet: Beyond the frontier de Jack Campbell. Mi-a placut cum sunt descrise actiunile unei flote spatiale (tactica, logistica) si cum se desfasoara o batalie in spatiu. Interesant, nu am mai citit ceva asemanator.


De cand vreau s-o citesc... N-am reusit pana acum.  Parca-i prea stufoasa - 19 titluri, daca nu ma insel.

La un moment dat incepusem seria Honor Harrington (mai subtirica, doar 13 volume Posted Image ), dar am abandonat-o dupa primele 3 romane.


Saga Vorkosigan e lunga intr-adevar, dar e captivanta si atunci se citeste repede, ca si Game Of Thrones Posted Image

Merci de pontul cu The Lost Fleet, o sa o incerc. Daca nu ma insel, ceva batalii spatiale erau descrise si in "Arista" si "Asediul Aristei" precum si in "jocul lui Ender" (parca ...)

P.S. cautand pe net am vazut ca exista si The Lost Stars, continuarea continuarii, ca sa zic asa :)

Edited by DxN, 31 December 2014 - 13:53.


#544
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 17.01.2012

View PostDxN, on 31 decembrie 2014 - 13:48, said:

Daca nu ma insel, ceva batalii spatiale erau descrise si in "Arista" si "Asediul Aristei" precum si in "jocul lui Ender" (parca ...)
Exact, Arista si Razboiul Stelelor Indepartate. Si Solarienii parca are ceva actiune in spatiu. In TLF operatiile sunt mult mai detaliate si mai realiste. Nici tehnologia nu este chiar atat de avansata precum in alte romane.

View PostDxN, on 31 decembrie 2014 - 13:48, said:

P.S. cautand pe net am vazut ca exista si The Lost Stars, continuarea continuarii, ca sa zic asa Posted Image
The Lost Stars este cu adevarat un spin-off. Acelasi univers, dar alte personaje, alta locatie. Beyond the Frontier continua actiunea din punctul in care s-a terminat seria principala.

#545
DxN

DxN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 26.04.2004
@octav727

Daca vrei sa te apuci de Vorkosigan, iti recomand editiile omnibus. E mai simplu de citit si par mai putine ;)  Cauti pe torente "Cryoburn CD" si le ai acolo pe toate. Apoi mai trebuie sa faci rost de cateva neincluse inca in omnibus-uri. Iata ordinea:

Dreamweaver's Dilemma (short story, not part of an omnibus)
Cordelia's Honour (Shards of Honour, 'Aftermaths', Barrayar)
Young Miles (The Warrior's Apprentice, 'The Mountains of Mourning', The Vor Game)
Miles, Mystery and Mayhem (Cetaganda, Ethan of Athos, 'Labyrinth')
Miles Errant ('Borders of Infinity', Brothers in Arms, Mirror Dance)
Memory (not part of an omnibus)
Miles, Mutants and Microbes (Falling Free, 'Labyrinth', Diplomatic Immunity)
Miles in Love (Komarr, A Civil Campaign, 'Winterfair Gifts')
Captain Vorpatril's Alliance (not yet part of an omnibus)
Cryoburn (not yet part of an omnibus)

Daca nu le gasesti, da-mi de stire si zi-mi ce ebook reader ai si ce formate cunoaste si vad ce pot sa-ti trimit. Eventual ti le convertesti tu in formatul dorit (presupun ca folosesti Calibre ...)

Cat despre seria lui Jack Campbell, nu am reusit sa gasesc The Lost Stars: Imperfect Sword. Ai vreun pont despre cum o gasesc ?

#546
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 17.01.2012
Multumesc DxN, le am pe toate. Vad ca am nimerit si ordinea corecta, asa ca nu mai am nici o scuza Posted Image

Ai PM.

#547
bogdan1931

bogdan1931

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 05.11.2006
am citit de curand portretul lui dorian gray de oscar wilde si mi-a placut mult.
daca stiti carti in care apare subiectul trecerii timpului, tineretii, octogenarilor, longevitatii...multumesc

#548
DxN

DxN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 26.04.2004
@octav727,

Multumesc mult pentru PM. Poti sa sari linistit peste Dreamweaver's Dilemma. In afara de faptul ca e pomenita o planeta care face parte din actiunea sagai, nu are nici o legatura cu saga propriu-zisa. Alaturarea povestirii in saga a fost probabil un artificiu comercial al editorilor ca sa vanda o povestire stand-alone alaturi de o serie de succes.

#549
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 17.01.2012
Cu plăcere !  

Am început cu Shards of Honour (+ Aftermaths) și acum citesc Barrayar.
Ai avut dreptate, este captivantă.

#550
DxN

DxN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 26.04.2004

View Postoctav727, on 04 ianuarie 2015 - 12:24, said:

Cu plăcere !  

Am început cu Shards of Honour (+ Aftermaths) și acum citesc Barrayar.
Ai avut dreptate, este captivantă.

Am trecut la Young Miles si m-am apucat sa citesc aseara ... din cand in cand imi ziceam "mai stau un pic si ma culc !" ... si uite asa m-am dus in pat dupa 5 dimineata, in conditiile in care a trebuit sa ma trezesc la 6:30 ca sa ma pregatesc de treaba zilnica :)

#551
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 17.01.2012
Si eu patesc la fel.

Macar pe cele in format electronic le pot continua si cand nu sunt acasa. Cititul in palma are si avantaje Posted Image

#552
daniben

daniben

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.01.2015
"Manager contra curentului", o carte foarte buna pentru detinatorii de afaceri, firme sau care vor sa isi intemeieze o afacere. Este bazata pe studiul a peste  un milion de angajati si 80000 manageri.
Este recomandata si de unii public speakeri din Romania.

Edited by daniben, 13 January 2015 - 10:01.


#553
C-O-R-I-N-A

C-O-R-I-N-A

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 05.02.2015
Iubesc romanele politiste, in special scrie de Agatha Christie si Sir Arthur Conan Doyle.
Cateva sugestii:
Semnul celor patru    Sir Arthur Conan Doyle
Studiu in rosu        Sir Arthur Conan Doyle
Pericol la End House  Agatha Christie
Cei patru mari    Agatha Christie
Crima in Orient Expres    Agatha Christie
Crima in Mesopotamia     Agatha Christie
Martorul mult     Agatha Christie

In general, evit politica, dar O mie nouă sute optzeci și patru de George Orwell si Principele de Niccolò Machiavelli sunt foarte interesante si le recomand tuturor.

#554
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014
Flori pentru Algernon - Daniel Keyes
Viaţa secretă a lui Salvador Dali şi Jurnalul unui geniu - Salvador Dali
Faust - Goethe
Aşa grăit-a Zarathustra - F. Nietzsche
Ambasadorul invizibil - Nichita Danilov
Anatomia minciunii (Anatomy of deception) - Lawrence Goldstone

#555
DxN

DxN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 26.04.2004
@octav727,

Mai am un pic si termin Vorkosigan saga ... mi-a furat cateva nopti bune in care in loc sa dorm imi tot ziceam ca mai citesc inca un capitol Posted Image
Ca fapt demn de subliniat, desi editiile omnibus sunt mai usor de citit, am descoperit ca romanul "The Bordes of Infinity" a fost impartit intre omnibus-uri in trei povestiri, dar din pacate prologul si epilogul povestirilor au fost sarite. Ar fi interesant sa le citesti si pe astea. Apoi cand citesti omnibusurile, sari peste povestiri, sau invers, citresti omnibusurile si apoi vi inapoi la prolog&epilog pentru fiecare povestire.

Toate cele bune !

Sa nu uit, recomand extrem de calduros seria, tuturor, dar in romana nu au aparut inca decat 3 carti, restul trebuie citite in engleza.

Edited by DxN, 24 February 2015 - 16:13.


#556
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 17.01.2012
@DxN, am terminat deja seria. Nu-mi aduc aminte, in ultima vreme, de o carte/serie pe care s-o fi "devorat" in felul asta. Multumesc pentru recomandare.

View PostDxN, on 24 februarie 2015 - 16:12, said:

Ca fapt demn de subliniat, desi editiile omnibus sunt mai usor de citit, am descoperit ca romanul "The Bordes of Infinity" a fost impartit intre omnibus-uri in trei povestiri, dar din pacate prologul si epilogul povestirilor au fost sarite.
Am citit editia completa, cu prolog si cu epilog. Labyrint si Borders of Infinity sunt foarte bune si leaga unele fire din poveste.

View PostDxN, on 24 februarie 2015 - 16:12, said:

Sa nu uit, recomand extrem de calduros seria, tuturor, dar in romana nu au aparut inca decat 3 carti, restul trebuie citite in engleza.
+1

Cateva observatii:
- Shards of Honour, 'Aftermaths' si Barrayar pot fi considerate un prequel.
- seria principala are doua parti distincte:
Prima parte (incepand cu The Warrior's Apprentice si culminand cu Mirror Dance) are mai multa actiune, lupte, etc.
Memory face legatura intre cele doua parti.
Incepand cu Komarr ritmul se schimba, se pune accent mai mult pe jocuri de culise, intrigi politice si sentimentale.
- Falling Free, Ethan of Athos si Captain Vorpatril's Alliance nu-l au drept protagonist pe eroul seriei, se poate sari peste ele.

#557
DxN

DxN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 26.04.2004
@octav727,
Ma bucur ca ti-a placut !  Eu nu am reusit inca sa o termin :(  Nevasta nu-i prea incantata cand pierd noptile citind (precum azi noapte) ...

#558
Rhini

Rhini

    Offline

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 29.12.2010
Sindromul Tarzan de Pascale Piquet

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate