Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

RDS extinde fibra optica rural

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#1
orthodoxis

orthodoxis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 28.05.2008
Buna!
La Bacau RDS a inceput extinderea retelei de fibra optica si rural.
Noul tronson de fibra a fost deaja instalat pe stalpii de medie si joasa tensiune E-on pe drumul national dintre Bacau si Moinesti.
In prezent fibra optica parcurge urmatoarele sate: Margineni, Valea Budului, Luncani, Trebes si Podis.
Rog pe cei care au informatii sa detalieze despre intentiile RDS si daca se pot incheia contracte pentru internet in satele pe unde trece fibra optica.

Edited by orthodoxis, 17 November 2008 - 23:11.


#2
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005
Calm down, nu inseamna ca daca trece fibra RDS prin sat vor si oferii servicii de date in satul respectiv :) , nu sunt singurele sate prin care trec fibrele RDS fara sa fie prezenti cu servicii in zona. Si aici in Bihor au fost instalate multe tronsoane noi de fibra care trec prin tot felul de catune si sate odata cu extinderea acoperirii digi.mobil  :notangel: .

Chiar ma intrebam de ce prefera sa traga fibra si nu folosesc link-uri pe microunde acolo unde e posibil :)

Edited by Bobby_ro, 17 November 2008 - 23:19.


#3
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005

 Bobby_ro, on Nov 17 2008, 23:16, said:

Chiar ma intrebam de ce prefera sa traga fibra si nu folosesc link-uri pe microunde acolo unde e posibil :)
Pai, daca tot te ocupi cu FO, probabil ca are niste avantaje fata de linkuri. :)

orthodoxis singura sansa sa vezi net de la rds in mediul rural este daca o sa nimeresti sub aria de acoperire Digi.Mobil. Acoperirea wireless e mult mai ieftin de facut decat echivalentul terestru.
Daca satul este pe un drum national ai toate sansele pe viitor, ei folosind doar 3G, fata de ceilalti care lucreaza cu GSM in afara oraselor.

P.S. Asta astept si eu la mine la tara, RTC n-are DSL, Zapp de abia daca are acoperire cdma (se afla la marginea acoperii, pe harta, undeva in campia romana), iar orange/voda/cosmote au doar gsm. Pacat ca nu exista antene pt 3G, semnal de 1-2 linuete avand pe huawei meu, iar din pod chiar merge vorbit :)

Edited by Blackhawk, 17 November 2008 - 23:41.


#4
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Păi ar putea instala niște modemuri pentru internet/telefonie, eventual cu antenă externă, ceea ce le-ar mări aria de acoperire pentru majoritatea populației.

#5
satanalamic

satanalamic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 08.11.2008
stai calm nai sa vezi rds la tara:)) fibra aia e intercity cum vine si de la bacau la onesti si de la onesti la slanic

#6
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

 orthodoxis, on Nov 17 2008, 23:06, said:

Buna!
La Bacau RDS a inceput extinderea retelei de fibra optica si rural.
Noul tronson de fibra a fost deaja instalat pe stalpii de medie si joasa tensiune E-on pe drumul national dintre Bacau si Moinesti.
In prezent fibra optica parcurge urmatoarele sate: Margineni, Valea Budului, Luncani, Trebes si Podis.
Rog pe cei care au informatii sa detalieze despre intentiile RDS si daca se pot incheia contracte pentru internet in satele pe unde trece fibra optica.
comuna Margineni si satele din jur sunt dominate clar de rtc. rds acolo ????? O GLUMA BUNA. :P :D :lol:

#7
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Este RDS în Divici de ex, la 29 km de Moldova Nouă :P

#8
ADAMCLISI-2020

ADAMCLISI-2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,308
  • Înscris: 07.05.2020
Dupa n ani avem prin toate satele Margineniului inclusiv Luncani si pe ulite FTTH ! Doar ca taranii sunt toti cuplati la RTC ul jalnic si se transfera greu...

Edited by ADAMCLISI-2020, 10 May 2021 - 21:52.


#9
Maschine

Maschine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 26.01.2018

 satanalamic, on 02 decembrie 2008 - 22:37, said:

stai calm nai sa vezi rds la tara:)) fibra aia e intercity cum vine si de la bacau la onesti si de la onesti la slanic
Cu plăcere, lista n-am mai actualizat-o de cam o lună, probabil să fie localități în +, oricum mobilizarea pe județul Bacău a fost în Februarie/Martie și un pic la început de aprilie, de atunci au lasat multe localitati cu retelele începute și neterminate/activate(Gheorghe Doja, Valea Seaca(Sascut), Sascut sat, Sascut, Orbeni, etcetc).

Attached Files



#10
IceCoolExtreme

IceCoolExtreme

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,839
  • Înscris: 06.11.2018
Ai dat prea târziu răspunsul, nu mai este activ de aproape 9 ani.

#11
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,524
  • Înscris: 16.12.2006
Acum se trage tare pe judetul Suceava. ;)

#12
ADAMCLISI-2020

ADAMCLISI-2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,308
  • Înscris: 07.05.2020

 Maschine, on 10 mai 2021 - 22:53, said:

Cu plăcere, lista n-am mai actualizat-o de cam o lună, probabil să fie localități în +, oricum mobilizarea pe județul Bacău a fost în Februarie/Martie și un pic la început de aprilie, de atunci au lasat multe localitati cu retelele începute și neterminate/activate(Gheorghe Doja, Valea Seaca(Sascut), Sascut sat, Sascut, Orbeni, etcetc).
Pai au fost prin martie vreo 25 de echipe aduse de astia de la RDS in zona Bacau !  Instalau ca nebunii peste tot...

#13
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016

 catalinman, on 11 mai 2021 - 07:36, said:

Acum se trage tare pe judetul Suceava. ;)
Urmează Botosani?
Am văzut o mașină, (de fapt aceiași mașină care am văzut-o în localitatea mea) , care fotografiază stâlpi și în celelalte localități ale comunei.


#14
ADAMCLISI-2020

ADAMCLISI-2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,308
  • Înscris: 07.05.2020

 mariusr1976, on 11 mai 2021 - 08:52, said:

Urmează Botosani?
Am văzut o mașină, (de fapt aceiași mașină care am văzut-o în localitatea mea) , care fotografiază stâlpi și în celelalte localități ale comunei.
Cauta si ei loc de gauri sa agate harta-n cui ! Posted Image

#15
ManYacXX

ManYacXX

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 08.01.2017
Se pare ca digi trage tare cu fibra peste tot, numai de judetul Vaslui au uitat.

#16
Maschine

Maschine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 26.01.2018

 catalinman, on 11 mai 2021 - 07:36, said:

Acum se trage tare pe judetul Suceava. ;)
Stii cumva cand mai revin in Bacau? Cum am zis mai sus, au lasat localitati incepute si neterminate

#17
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
A venit si la mine fibra optica, m-au cautat ca nu aveam internet si mi-au instalat cu prioritate (abonament serviciu nou), ceilalti mai asteapta putin pana le schimba infrastructura.

Intrebare: dupa instalare, am observat ca din cele 3 fire care constituie "fibra", s-au mufat doar 2 in routerul Digi. De ce ?

#18
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016

 Maschine, on 11 mai 2021 - 09:56, said:


Stii cumva cand mai revin in Bacau? Cum am zis mai sus, au lasat localitati incepute si neterminate
Vin băieți de la akta, rezolva ei.....

 ADAMCLISI-2020, on 11 mai 2021 - 08:54, said:


Cauta si ei loc de gauri sa agate harta-n cui ! Posted Image
Da, garantat...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate