Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

RDS extinde fibra optica rural

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#37
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,757
  • Înscris: 06.03.2018
Intr-un final au ajuns si in Targu Frumos IS , dar cica momentan doar la case... dar mna...
Nu prea inteleg din foaia asta nimic , ca e trasa la xerox si se vede mai mult sters... dar din cate am inteles mometan doar 300Mbps desi vad pe foaie EPON si GPON...


Attached File  20210604_215539.jpg   279.65K   153 downloads

#38
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,513
  • Înscris: 16.12.2006
E oferta Popular. Posted Image

17 lei cu 300 Mbps si 25 de lei cu 1000 Mbps.

Nu se da EPON si nu se da doar abonamentul de 300 Mbps.

Uite, asa arata foaia aia in format pdf. Posted Image

Trasa la xerox alb-negru nu se vede prea bine nici pachetul Popular Digital la TV si nici abonamentul de Gigabit Popular de 1000 Mbps.

Nici pliantul meu nu e actualizat 100% ca la FL.Popular e trecuta viteza de 45 Mbps. Asta se dadea pe EoC. Acum se ofera 300 Mbps pe GPON la FL.Popular si evident 1000 (940) la la FL.Popular Gigabit.

Attached Files



#39
lheloo

lheloo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 12.06.2004

View Postcatalinman, on 05 iunie 2021 - 07:52, said:

E oferta Popular. Posted Image
Unde putem vedea grila de programe pentru această ofertă pentru rural județul Iași?

#40
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,513
  • Înscris: 16.12.2006
Grila e identica cu cea nationala. O gasesti pe site.

https://www.digi.ro/...igitala/digital

#41
derutatu667

derutatu667

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 27.11.2007
Salutare tuturor.
Semnat pentru Fiberlink 1000 undeva la țară prin județul Tulcea. Trec peste faptul ca tot aștept sa vina meseriașii sa ma conecteze, dar dau o bere dacă cineva pune o vorba buna ����.
Pana vin băieții, dilema mea este alta.  Ce fir trag ei de la stâlpul de pe strada? Vin cu fibra optica + ont + routerul wifi 6 comandat, sau or băga direct  cablu de net (cat 5, 6 sau ce or avea în stoc) + routerul wifi 6? Întreb sa știu ce traseu sa aleg pana la casa și ce prize îmi trebuie disponibile...  Mulțumesc fain.

#42
Bvdan2016

Bvdan2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 16.11.2016
Vin cu fibra optica pana in casa la ont și de acolo îți duci tu cablurile cum vrei prin casa .


#43
derutatu667

derutatu667

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 27.11.2007
Deci o sa am un ont cu wifi (poate am noroc și vin cu cel nou) plus încă un router cu wifi?...pentru ca le-am cerut și routerul lor wifi 6...

#44
Bvdan2016

Bvdan2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 16.11.2016
Vezi tu când o sa vina ce echipamente îți aduc , pana atunci trebuie sa aștepți și sa te gândești sa ai acces la fibra dacă trebuie sa umbli la ea din diferite probleme sau trebuie sa o înlocuiești .

#45
teogorghin

teogorghin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,093
  • Înscris: 12.06.2016
Prin județul Iași încă se mai trage la greu fibra.
De exemplu, au început și prin zona Hârlău-ui - Cotnari, etc... Acum 2 zile au pus fire pe stâlp si suporturile pentru ONT-uri. Mai durează până când vor da drumul la clienți, dar ce e cert e faptul ca Digi s-a apucat să depășească rău Telekom (care chiar și in acest moment, oferă doar ADSL), si care incepe sa concureze cu operatorul local, NextStart Hârlău, care are foarte mare succes (90% din clienții Telekom s-au mutat deja la NextStart, care oferă net de 50/100 mbps + TV la 47, respectiv 56 lei).

#46
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Suporturile pentru ODB-uri, nu ONT-uri, alea se pun in case, nu pe stalpi, acolo cutiile de distributie, ODB.

#47
teogorghin

teogorghin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,093
  • Înscris: 12.06.2016
Da. ODB-uri voiam să zic, nu la router. Mersi!

Edited by teogorghin, 12 June 2021 - 05:15.


#48
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,757
  • Înscris: 06.03.2018

View Postteogorghin, on 11 iunie 2021 - 22:31, said:

Prin județul Iași încă se mai trage la greu fibra.
De exemplu, au început și prin zona Hârlău-ui - Cotnari, etc... Acum 2 zile au pus fire pe stâlp si suporturile pentru ONT-uri. Mai durează până când vor da drumul la clienți, dar ce e cert e faptul ca Digi s-a apucat să depășească rău Telekom (care chiar și in acest moment, oferă doar ADSL), si care incepe sa concureze cu operatorul local, NextStart Hârlău, care are foarte mare succes (90% din clienții Telekom s-au mutat deja la NextStart, care oferă net de 50/100 mbps + TV la 47, respectiv 56 lei).
Pai dânșii nici la Târgu nu au terminat cu ODB , oricum aia care trag fibra sunt o echipa,  iar cei ce montează OBD sunt alții.. cred ca cei cu ODB.urile sunt pe Târgu momentan


Baietii cu ODB-urile se misca mai greu, aia cu fibra trag de rup sate intregi... intr-o saptamana au cablat Sarca+Baltati+Razboieni si o parte din Targu Frumos cei ce se ocupa de fibra

Edited by StefanRO, 12 June 2021 - 07:33.


#49
derutatu667

derutatu667

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 27.11.2007
Salutare. Revin cu update, poate este cine interesat.
Abonament fiberlink gigabit popular, adică la țară. Am cerut și routerul wifi6 când am semnat contractul.
Astăzi au reușit sa vina și meseriașii pentru conectare.  Fibra optica pana în casa, iar în casa mi-au dat un singur aparat : un Huawei OptiXstar HG8147X6, gpon terminal.
Un singutr aparat pt TV și wifi.
Viteză foarte bună în apropiere, dar se reduce drastic când te mai îndepărtezi.  Cred ca voi mai pune un router conectat prin fir pentru a îmbunătăți acoperirea wifi, nu mă pot baza pe ce emite Huawei-ul.

#50
Ady2222222200

Ady2222222200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 27.02.2020
La televiziune digitala pe rural la 25 lei sunt aceleasi canale ca si la tv digitala urban la 30 lei?

#51
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,719
  • Înscris: 02.02.2009

View PostAdy2222222200, on 13 iulie 2021 - 16:47, said:

La televiziune digitala pe rural la 25 lei sunt aceleasi canale ca si la tv digitala urban la 30 lei?

Da

#52
djmaxx

djmaxx

    Tehnicus20

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 15.07.2005
in sfarsit am reusit si eu sa bag fibra la tara fiber popular 17 lei cu 300mb viteza... in teorie.(pe cablu inca nu am testat viteza)
mi-au montat ont-ul ZTE F618 V2 CARE este foarte prost pe partea de wifi !
pe wifi am maxim 70-80 mb/langa el ..aria de acoperire este destul de mica
ma asteptam sa prinda macar 150mb pe wifi ..dar nema...
cred ca o sa mai cumpar un router si sa-l pun in cascada...

#53
Bvdan2016

Bvdan2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 16.11.2016
Știe doar 2,4 GHz și greu atingi 100 ca știe numai n dacă nu greșesc .
Cumpara un router si treci gponul in bridge și nu mai ai treaba .
Eu așa am la țara

#54
erapav

erapav

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 08.09.2010
Digi au tras si la mine in satuc cablu de fibra acum 3 saptamani si au lasat asa. Acum a venit alta firma tot cu fibra si branseaza la greu. Acum nu mai stiu sa astept Digi sau sa trec la astia. Oare dupa cat timp vin Digi sa branseze?Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate