Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Vreau sa invat Turca

- - - - -
  • Please log in to reply
130 replies to this topic

#19
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

View Postcipri2006, on 7th March 2010, 13:37, said:

Salut,am o intrebare...Stie cineva un magazin online de unde as putea cumpara cd-uri cu lectii de limba turca? :D
Vazusem la libraria Eminescu parca un curs de turca.

Pentru postul de mai sus, in caz ca nu e prea tarziu. Mecidiye era si o moneda, pe vremea Imp. Otoman.

#20
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007
Cine vrea un curs de turca sa imi scrie pe PM sau sa ma adauge pe mess, am ID pe profil.

#21
diana22c

diana22c

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.04.2010

View PostPersol, on 23rd March 2009, 02:24, said:

Daca vreti sa invatati, va ajuta fratele vostru, stiu oameni care dau meditatii in bucuresti si in constanta. Puteti asista la cursurile facultatii de lb. si lit. turca din buc.
Pentru cei din provincie, nush, imi puteti pune intrebari pe privat, poate va pot ajuta.
Ma descurc destul de bine la lb. turca.




Cine imi poate traduce si mie expresia urmatoare: ''Ayakta olmek diz ustu yasamaktem daha cok onur vericidir''? Am cautat in dictionar dar nu prea se leaga cuvintele! Mercic

#22
lexlex

lexlex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.05.2010

View Post_Alexia_, on 26th October 2008, 23:56, said:

Merhaba :-)

Si eu am invatat lb turca singura :-) cand am inceput sa o studiez, nu aveam la indemana decat un dictionar englez-turc si turc-englez, asa ca primul pas: vocabular...efectiv rasfoiam dictionarul si ce cuvinte mi se pareau mie ca le-as putea folosi mai des, mi le notam in caiet...Regula de aur: 10 cuvinte pe zi + repetarea celor din zilele anterioare. Urmatorul stadiu a fost tot de vocabular, ca sa fiu sigura ca nu-mi scapa ceva important: zilele saptamanii, culori, partile corpului, denumiri de flori etc Am gasit in comert o carte, se numea /Sa invatam rapid lb turca/, autorul nu mi-l amintesc..Urmatorul pas a fost gramatica - relativ usoara, aici am folosit cartea...Sunt la un stadiu avansat,vorbesc, scriu, citesc, inteleg, dar ma gandesc ca, daca as fi muncit mai mult, sau daca m-as fi inscris la un curs, as fi putut stapani mai bine turca...Oricum, daca te-as putea ajuta vreodata cu ceva, da-mi un semn. Succes, iyi aksamlar



View PostPersol, on 23rd March 2009, 02:24, said:

Daca vreti sa invatati, va ajuta fratele vostru, stiu oameni care dau meditatii in bucuresti si in constanta. Puteti asista la cursurile facultatii de lb. si lit. turca din buc.
Pentru cei din provincie, nush, imi puteti pune intrebari pe privat, poate va pot ajuta.
Ma descurc destul de bine la lb. turca.

Iyi aksamlar Persol
Avem nevoie de voluntari ca si noi care facem o munca in echipa in sensul traducerii, a subtitrarii filmului serial turcesc ask ve ceza, din  pasiune si din dorinta de a-i face pe altii fericiti intra pe youtube.ASKveCEZAro si ia legatura cu echipa.

Edited by lexlex, 04 May 2010 - 11:34.


#23
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 28.06.2007

View Postdiana22c, on 1st April 2010, 15:07, said:

Cine imi poate traduce si mie expresia urmatoare: ''Ayakta olmek diz ustu yasamaktem daha cok onur vericidir''? Am cautat in dictionar dar nu prea se leaga cuvintele! Mercic

Mai bine sa mori in picioare decat sa traiesti in genunchi.

#24
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

View Posto_dor, on 4th May 2010, 17:25, said:

Mai bine sa mori in picioare decat sa traiesti in genunchi.
De fapt 'A muri in picioare e conferitor de mai multa onoare decat a trai in genunchi'.

#25
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 28.06.2007
Am incercat sa-l aduc spre ceva clasic si l-am citat pe istoricul Tacit. Asa este: onur nu apare in traducerea mea. Hai sa-i zicem "traducere si adaptare".

#26
mikydutzaaaa

mikydutzaaaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.06.2010

View PostEsendalHanim, on 18th December 2008, 18:00, said:

Salut,

Eu mi-am gasit profesor nativ. Fac online si chiar am avansat foarte mult in timp scurt.
Avand in vedere ca nu pot posta site-ul (ar fi reclama) am trimis celor interesati mesaj privat.
Daca vreti detalii dati-mi un mesaj privat si va ajut.

Numai bine,
Esendal


Imi poti trimite si mi mesaj cu sit-ul te rog mult??
                                  Multumesc

#27
cipri2006

cipri2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 19.10.2006
sa-mi trimiti si mie pe pm site-ul. mersi :)

#28
andreead12

andreead12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.08.2010

View PostEsendalHanim, on 18th December 2008, 18:00, said:

Salut,

Eu mi-am gasit profesor nativ. Fac online si chiar am avansat foarte mult in timp scurt.
Avand in vedere ca nu pot posta site-ul (ar fi reclama) am trimis celor interesati mesaj privat.
Daca vreti detalii dati-mi un mesaj privat si va ajut.

Numai bine,
Esendal

imi poti trimite si mie, te rog, site-ul.
merci mult

#29
Necla

Necla

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.12.2010
Merhaba,
poate cineva sa ma ajute cu o informatie referitoare la un curs de limba turca (carte cu CD)? Imi trebuie Engleza-Turca. Multumesc mult.

#30
elmasica

elmasica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.01.2011

View Postakhkharu, on 18th October 2008, 10:03, said:

Selam!

Am o mica mare problema: Is inebunit dupa turcia. Cu totul. Problema mea majora este totusi ca nu pot vorbi limba. Am baiguit eu ceva cuvinte, mai un dictionar, mai un ghid... dar cam asta e tot. Vreau sa fac cursuri! Chiar vreau sa invat limba asta! Am dat un google ptr cursuri si din pacate nu gasesc, nu in brasov. Bucurestiul este plin dar in brasov nu gasesc nimic. Ma poate cineva ajuta? poate chiar si "meditatii".

Sper ca nu am dublat vreun topic

Multumesc mult


Bună,
Mă numesc elmas, te-aș putea ajuta să înveți lb turcă, locuiesc în Brașov, menționez că dețin autorizașie de traducător din rom/turcă, turcă/rom.

View Postadelaide, on 18th October 2008, 13:35, said:

Merhaba! Aceasi problema o am si eu. Trebuie sa invat neaparat turca si nu am unde  :( Am cautat si eu in Brasov si nimic... Poate gasim aici un "meditator". Oricum, daca aflii ceva te rog anunta-ma si pe mine. Si eu voi face la fel.


Te pot ajuta cu limba turcă... locuiesc în Brașov

#31
elmasica

elmasica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.01.2011

View Postakhkharu, on 18th October 2008, 10:03, said:

Selam!

Am o mica mare problema: Is inebunit dupa turcia. Cu totul. Problema mea majora este totusi ca nu pot vorbi limba. Am baiguit eu ceva cuvinte, mai un dictionar, mai un ghid... dar cam asta e tot. Vreau sa fac cursuri! Chiar vreau sa invat limba asta! Am dat un google ptr cursuri si din pacate nu gasesc, nu in brasov. Bucurestiul este plin dar in brasov nu gasesc nimic. Ma poate cineva ajuta? poate chiar si "meditatii".

Sper ca nu am dublat vreun topic

Multumesc mult

Bună mă numesc Elmas te pot ajuta să înveți lb turcă... locuiesc în Bv.

#32
Dorina80

Dorina80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.11.2010

View Postwiva4ever, on 23rd February 2010, 05:48, said:

buna, sunt turc. daca vrei sa inveti limba turca, putem sa facem chat. e o limba ușoara, asa cred eu.

buna!
sunt interesata sa aprofundez lb turca; am lucrat la firme cu management integral turc, am avut si colegi turci; pot spune ca am invatat din mers, dar vreau mai mult de atat.. am o carte, un dictionar, o sa urmez si ceva cursuri online; cand ai dispo pt chat si timp, evident, ma poti ajuta ? ms frumos

View PostSelam, on 29th March 2010, 21:39, said:

Cine vrea un curs de turca sa imi scrie pe PM sau sa ma adauge pe mess, am ID pe profil.
ms. asa voi face daca mai este valabil.. :)

#33
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,092
  • Înscris: 20.12.2007
Mi-am comandat online "Sa vorbim rapid limba turca" de Altay Kerim ca sa ma familiarizez cat de cat cu limba sa vad daca am ureche pentru ea. Am vorbit pe mail si cu cateva persoane care s-au aratat dispuse sa faca meditatii cu mine. Vreau totusi sa vad eu cu ajutorul cursului mentionat daca resusesc sa prind ceva. Am o experienta neplacuta cu rusa pe care am incercat doi ani sa o invat cu rezultate mediocre.
Daca cineva are niste site-uri unde pot lua si niste lectii online sau unde sa ma verific va rog dati-mi si mie pe pm

Multumesc

#34
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,092
  • Înscris: 20.12.2007
Prima lectie de turca fu vineri
Greu, tata, greu

#35
alxonline

alxonline

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 25.06.2005
2 chestii ce nu le-am vazut mentionate prin posturile anterioare ar fi:

- Rosetta Stone, un program foarte tare de invatat o gramada de limbi, eu am facut 2 din cele 3 niveluri de turca (si rusa) cu el. garantat ajungi sa vorbesti aproape natural limba dar dureaza.. se poate comanda la www.rosettastone.com dar se gaseste si de downlodat, pt cine isi asuma ilegalitatea actului :)

- www.livemocha.com e un site mishto unde treci ce limbi vorbesti si pe care le inveti, faci exercitii si vorbitorii nativi ti le corecteaza (foarte util pt pronuntie, accent, intonatie). si e free.

#36
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,092
  • Înscris: 20.12.2007

View Postalxonline, on 2nd May 2011, 18:45, said:

2 chestii ce nu le-am vazut mentionate prin posturile anterioare ar fi:

- Rosetta Stone, un program foarte tare de invatat o gramada de limbi, eu am facut 2 din cele 3 niveluri de turca (si rusa) cu el. garantat ajungi sa vorbesti aproape natural limba dar dureaza.. se poate comanda la www.rosettastone.com dar se gaseste si de downlodat, pt cine isi asuma ilegalitatea actului :)- www.livemocha.com e un site mishto unde treci ce limbi vorbesti si pe care le inveti, faci exercitii si vorbitorii nativi ti le corecteaza (foarte util pt pronuntie, accent, intonatie). si e free.
Il folosesc ca un ajutor insa nu se compara cu un prof

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate