Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Schițe Bricolaj

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
286 replies to this topic

#181
florinf

florinf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.10.2006
buna seara,

foarte interesanta colectia de sabloane. am o intrebare, cu ce tip de vopsea se coloreaza, fie pe lemn fie pe perete, sabloanele respective?

va multumesc

#182
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
pe perete cu lavabila ca pe orice perete, sau vopsea in ulei, iar pe lemn, cu vopsea de lemn.

sabloanele se transfera pe perete in creion si apoi se coloreaza la pensula.

#183
Phoenix

Phoenix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 25.05.2004
Placare termosistem cu piatra

Pentru ca foarte multe persoane au fost interesate de placarea cu piatra a unui perete termoizolat cu polistiren, am decis sa creez un ghid pentru a arata cum se poate realiza acest lucru. Acest gen de lucrare nu este dificila, este necesara cunoasterea procesului tehnologic insa, cititi ghidul cu atentie.

[ http://www.piatrasilemn.ro/lucrari/placare/termosistem/full/17_placare.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Studiati ghidul atasat.

Attached Files



#184
SCORPIOUNU

SCORPIOUNU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 17.02.2008

View PostPhoenix, on 20th December 2009, 21:37, said:

Studiati ghidul atasat.

Foarte frumos, din pacate calculatorul de betoane, dezarhivat, nu merge iar cantitatile de materiale necesare sunt total aiurea. Cred ca problema-i la unitatea de masura unde in mod nejustificat apare cand in m cand in mm, eu nu i-am dat de cap!

#185
21-Lancer

21-Lancer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 18.11.2004
Am incarcat din nou arhiva aici. Pentru cei interesati, e disponibila pentru dwld timp de o saptamana.
Enjoy!

View Post21-Lancer, on 9th December 2009, 08:53, said:

.img se pot vizualiza cu orice viewer pentru imagini.
.crd se deschid cu Corel Draw
.eps se deschid cu Adobe Photoshop


#186
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View PostMasterBoBo17, on 28th February 2010, 14:11, said:

Salutare! As dori sa imi construiesc un gratar de gradina in genul celor de la magazinele de profil si as avea nevoie de niste schite daca se poate in format pdf.  Multumesc.
Continuă AICI.

Edited by raduk, 28 February 2010 - 15:49.


#187
morosan2009

morosan2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 19.10.2009
Nu a mai intrat nimeni demult pe aici si e pacat, sper ca nu sa intrerupt subiectul. Vreau sa va rog sa-mi dati cateva sugestii, eventual cu ceva schite, cum se pune placa de rigips intr-o camera, si aici ma refer si la tavan. Cum se fac imbinarile dintre pereti si tavan si intre pereti. Daca cineva mai are sabloanele pe care le-a pus Lancer aici, as dori sa le descarc si eu.

#188
Phoenix

Phoenix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 25.05.2004
Nu, sirul nu s-a intrerupt, doar ca deabea am iesit din iarna, fiind inca frig este mai greu sa bricolezi/construiesti.

#189
morosan2009

morosan2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 19.10.2009
Multumesc Phoenix pentru informatii. Pai acuma este vremea de strans informatii. Daca te pricepi in constructii si nu te superi am sa mai apelez la tine pt diverse informatii. Am o casa din lemn veche pe care doresc sa o renovez si am nevoie de multe sfaturi.

#190
toonamy

toonamy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 20.07.2008
In scurt timp imi voi cumpara un scuter si cum Romania e plina de hoti m-am gandit sa imi fac o magazie in interiorul blocului,langa ghena mai exact .Ghena este in interior si este incapere comuna a scarii mele si celei vecine .Practic spatiul e un gol in bloc deorece e in aer liber dar e ingradita de bloc .Pe parte scarii mele am un spatiu de 2 m pe 3 m unde vreau sa imi fac o magazie pentru scuter.Cu vecinii nu voi avea probleme .
Acum vine dilema din ce sa o fac .M-am gandit la grinzi + placi OSB si acoperita cu tabla cutata .Ma poate ajuta cineva .Daca s-ar putea si o schita ar fi perfect .Mentionez ca o voi face langa peretele blocului pe colt deci as avea de construit doar 2 pereti + acoperisul

#191
letacla

letacla

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.07.2007

View Postsilviu318, on 10th August 2008, 21:45, said:

Am revenit cu niste schite la Foisor. Sper sa fie bune.

salut,

Este exact ce cautam! Rugaminte: crezi ca poti posta fiserul generat de Google SketchUp? sa-l pot modifica si eu pentru dimensiunile care imi trebuiesc.

multumesc, :OK:

#192
Phoenix

Phoenix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 25.05.2004
Gratar Mattoni.

Pentru că în anumite zone ale țării noastre se folosesc doar grătare, fără plită, cuptor sau alte module înglobate, în următorul ghid vă voi arăta cum puteți contrui un grătar simplu și mic.
Lucrare proiectata de Nicolae Helerea.

[ http://piatrasilemn.ro/lucrari/gratar/mattoni/full/15_mattoni.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Studiati ghidul atasat.

Attached Files



#193
Phoenix

Phoenix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 25.05.2004
Gard rustic.

In ghidul de mai jos puteti urmarii constructia unui gard rustic de lemn.
Lucrare proiectata de Nicolae Helerea.

[ http://piatrasilemn.ro/lucrari/lemn/gard_rustic/full/20_gard_rustic.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Descarcati ghidul pentru detalii.

Attached Files



#194
21-Lancer

21-Lancer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 18.11.2004
Am incarcat din nou arhiva aici. Pentru cei interesati, e disponibila pentru dwld timp de o saptamana.
Enjoy!


#195
Phoenix

Phoenix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 25.05.2004
Balcon de lemn

Revenim cu o lucrare din categoria lemn. Realizare simpla, dar zicem noi de bun gust.
 



Descarcati ghidul pentru detalii.

Attached Files


Edited by matzu_2003, 25 July 2010 - 17:34.
imagine cu link si trimitere spre un website comercial....citeste regulamentul si te-as ruga de acum inainte cand mai postezi sa scoti toate elementele care au trimitere catre website comercial.multumesc


#196
Phoenix

Phoenix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 25.05.2004
@matzu_2003 Am rugamintea de a nu-mi mai modifica posturile fara motiv. Te rog studiaza site-ul, nu este vorba de un site comercial cum spui tu, rolul site-ului este exclusiv didactic. Nu vand nu cumpar nimic. Moderatorii: @raduk si adi_master iti pot confirma. Multumesc.


Scaunel

[ http://piatrasilemn.ro/lucrari/lemn/scaunel/full/17_scaunel.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cei interesati sa-si construiasca un scaunel pot studia acest ghid.
Lucrare efectuata de Daniel Morlova.

Detalii:

- schita cu cote inclusa, detalii de fixare;
- fixarea a fost facuta doar cu cepuri de lemn;
- lemnul utilizat a fost recuperat de la un cofraj;


Pentru detalii studiati ghidul.

Attached Files


Edited by Phoenix, 12 August 2010 - 20:40.


#197
matzu_2003

matzu_2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 872
  • Înscris: 19.02.2008

View PostPhoenix, on 12th August 2010, 20:15, said:

@matzu_2003 Am rugamintea de a nu-mi mai modifica posturile fara motiv. Te rog studiaza site-ul, nu este vorba de un site comercial cum spui tu, rolul site-ului este exclusiv didactic.

ok :peacefingers:

#198
Phoenix

Phoenix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 25.05.2004
O casuta din povesti

Am placerea de a va prezenta un alt ghid oferit de mesterul Nicolae Helerea. Construtia va fi folosita ca si magazie, dar destinatia ii poate fi schimbata cu usurinta in bucatarie de vara sau casuta de vacanta. Alegerea va apartine.

[ http://piatrasilemn.ro/lucrari/lemn/magazie/full/65_magazie.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pentru detalii descarcati ghidul atasat.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate