Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Schițe Bricolaj

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
286 replies to this topic

#145
Phoenix

Phoenix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 25.05.2004
Semineu Bella

Pentru ca este inca cald si se poate lucra, ne grabim si va prezentam un alt ghid pentru semineu.
Suntem convinsi ca veti descoperii informatii utile si necesare care va vor ajuta in constructia propriului semineu.

[ http://www.piatrasilemn.ro/lucrari/semineu/bella/full/52_bella.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Studiati ghidul atasat.

Attached Files


Edited by raduk, 01 December 2009 - 21:18.


#146
Phoenix

Phoenix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 25.05.2004
Oua Potcovite

Pentru destindere va propunem un exercitiu de relaxare, acesta consta in potcovirea unui ou. Rezultatul va fi un element de decor inedit si de asemenea poate fi un cadou deosebit.

[ http://www.piatrasilemn.ro/lucrari/diverse/oua_potcovite/full/19_oua_potcovite.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Pentru detalii descarcati ghidul.

Va urma...

Attached Files


Edited by raduk, 01 December 2009 - 21:18.


#147
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Salutari.,...
Am avut nevoie de tubulatura de inox pt centrala mea termica..am reuis sa gasesc la preturi rezonabile.si caliutate f buna..parerea mea...am vauzt ca se cosntruiesc niste seminee pe cinste...traiasca dl Herea....super faine....si la mai multe....
DAca doireste pot sa va ajut cu tubulatura flexibila de inox..pe privat.....

De asemenea nu am inteels in semineul bella de exemplu ..placile termorezistente....ce sunt....din ce sunt....
CU stima,
danny

#148
Phoenix

Phoenix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 25.05.2004
I-am raspuns lui @ rodanny pe privat, dar este bine sa raspund si aici.

Magazinul din care au fost achizitionate acele placi le vindea sub denumirea de placi termorezistente si ignifuge, deci nu detinem un nume de produs. Nici pe site-ul producatorului (polonia) nu s-a gasit o denumire. Puteti intreba insa in magazinele de specialitate despre placi termorezistente si ignifuge, sigur le veti gasi. Placile rezista la o temperatura de 1000 grade C. S-a incalzit pe o parte cu lampa cu gaz la 400 de grade C, pe partea cealalta se poate tine mana lipita.

Edited by Phoenix, 08 September 2009 - 10:27.


#149
Phoenix

Phoenix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 25.05.2004
Pavele Vlahita

Si pentru ca dorim sa stiti cum se face, va prezentam un alt ghid interesant, frumos si simplu de executat.


[ http://www.piatrasilemn.ro/lucrari/pavele/vlahita/full/13_vlahita.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Puteti descarca ghidul complet din atas.

P.S. Nu uita sa revii, noi vom fii aici cu alte si alte ghiduri interesante.

Attached Files


Edited by raduk, 01 December 2009 - 21:19.


#150
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
O animatie BBC ne arata cum sa construim o casa ca in Epoca Fierului. Pasii necesari. Ce vremuri, domnule !  :)

#151
Phoenix

Phoenix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 25.05.2004
Semineu Andana

Strugurii s-au cules, mustul fierbe deja... in curand vinul va fi gata si odata cu el va veni si zapada.
Iarna vinului ii sta bine fiert si servit in cana de pamant la gura focului.

Va invit sa studiati un alt model de semineu la gura caruia putem depana amintiri.

[ http://www.piatrasilemn.ro/lucrari/semineu/andana/full/43_andana.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Descarcati ghidul pentru aflarea detaliilor de executie.

Va urma...

Attached Files


Edited by raduk, 01 December 2009 - 21:20.


#152
rudareanu

rudareanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 22.01.2006
am si eu o rugaminte.
care poate sama ajute cu o schita pentru o masa de masaj pliabila?
sunt tare curios sa incerc sa fac una, dar nu reusesc sa imi dau seama cum vin imbinarile.
sau cum reusesc sa o fac stabila.
multam fain

#153
Phoenix

Phoenix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 25.05.2004
Cos de fum

La noi sigur vine Mosul cu cadouri, cosul este nou deci nu vor fi probleme sa coboare.
Tu cum stai ? Ai cos, este curat ?

Puteti descarca un mic ghid din care veti afla pas cu pas cum se poate construi un cos de fum traditional.

[ http://www.piatrasilemn.ro/lucrari/diverse/cos/full/10_cos.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files


Edited by raduk, 01 December 2009 - 21:20.


#154
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
frumos ...

#155
lightpawn

lightpawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 09.02.2007

 Phoenix, on 22nd September 2009, 19:59, said:

Pavele Vlahita
Hello, se poate o recomandare pentru pietre de acest tip? Ma intereseaza sa fie in Bucuresti sau in Prahova. Eventual PM... Multumesc!

Edited by lightpawn, 07 November 2009 - 23:38.


#156
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
'Phoenix: la semineul Bella, la pozitiile 7 si 33 se solicita accesarea unui detaliu care te trimite insa la aceeasi poza, aferenta de altfel pozitiei 7. deci acel detaliu este cel la pozitiei 7, pentru crearea acelei guri de aerisire de sub focar, din spate. Unde gasesc detaliul pentru pozitia 33?

Am printat materialul, am salvat toate pozele si cred ca o ne apucam de treaba la anul in privinta construirii semineului.

caramizile folosite sunt de un material aparte? ( inafara celor de samota de la polite)? se recomanda o anumita marca, un anumit tip?

Apoi tot la pozitiile 7-8-9, inainte de a se turna cimentul, in drepata si stanga cofragului se creeaza din caramizi niste santuri, goluri ( atunci cand se pun straturile alea de caramida pe cant). Acel gol se umple cu ciment? ca altfel nu vad cum aduci cimentul la drept acolo caci nu exista nici cofrag. daca raspunsul este DA, intrebarea fireasca este de ce se umple cu ciment? nu era mai usor sa umplem direct cu caramida? ( sa solutia a fost impusa cumva de aspectul exterior al caramizii si al rosurilor care trebuie sa urmeze un anumit tipar).

Dupa cum vezi, am studiat serios PDF-ul cu pricina.


#157
Phoenix

Phoenix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 25.05.2004
@MirelaLucia

1) La pozitia 7 si 33 detaliul ne arata cum se creaza acea priza de aer (cum se aseaza caramida peste fierul beton, fierul ce va sustine caramida este important, in ambele poze nu este vizibil), care va permite transferul de aer in spatele semineului, aer care prin convectie se va incalzi.

2) Constructia este facuta cu caramida ceramica, nu trebuie un tip anume, pentru econimie se pot folosi si bucati de caramida...

3) La pozitia 7 se vede ca a fost facut in partea din spate un parapet (cofraj) din caramida. Tot in poza 7 se poate vedea cum la partea din fata a celor 2 santuri au fost zidite 2 bucati de caramida pentru a inchide santul (vezi poz. 14). Acele santuri au fost facute pentru a distribui greutatea pe o suprafata cat mai mare. Uitandu-ne dinspre laterale spre centru avem asa: santurile (in care se formeaza 2 pinteni care se sprijina pe caramida) si inca un lat de caramida pe care se sprijina placa armata.
La final constructii va fi destul de grea, iar toata greutatea se sprijina pe acea placa.

Puteti alege si o alta solutie, mesterul insa acesta solutie a considerat ca este cea optima.

Exteriorul in acest caz nu conteaza el fiind tencuit.

Sper ca acum ati inteles. Uitati-va atent la fiecare poza in parte, sunt multe detalii care la prima vedere va pot scapa. Pentru alte detalii puteti studia si celelalte ghiduri.

Succes in constructia semineului.

#158
21-Lancer

21-Lancer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 18.11.2004
Salutare.
O intrebare: nu are cineva niste sabloane cu Alba ca Zapada si piticii aferenti? Ca ma scoate din minti nevasta-mea cu camera lui bebe, si vrea musai pictura pe perete, nu chestii adezive s.a.m.d. Si-aici, in Turda, nu gasesc pe nimeni sa picteze asa ceva, idee in care trebuia sa fac eu pe pictorul. Si fara niscaiva sabloane... nu sunt foarte optimist in ceea ce priveste rezultatul.

#159
Phoenix

Phoenix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 25.05.2004
Nu cred ca vei gasi astfel de sabloane. Cred ca au putea cauta pe net ceva schite alb negru pe care sa la poti mari, le listezi si apoi lipesti foile in asa fel incat sa ai un sablon mare. Este o idee, dar va trebui sa muncesti destul de mult la ea, in plus pentru a avea o calitate buna va trebui ca originalul pe care il maresti sa fie in format vectorial pentru a nu se distorsiona cand il maresti.

#160
21-Lancer

21-Lancer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 18.11.2004
Acum incerc sa desenez in Corel un Mutulica, peste un desen cat de cat funny pe care l-am bagat in background...
Pana ii fac pe toti 7, astuia mic n-o sa-i mai arda de povesti pe pereti, o sa-i trebuiasca motocicleta.  :roflmaofast:

Edited by raduk, 28 November 2009 - 21:30.
citarea integrală a postului precedent


#161
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Poți folosi Corel Trace. :idea:

#162
cipone

cipone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 717
  • Înscris: 28.10.2003
21-lancer vezi ca ai PM cu niste adrese care te pot ajuta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate