Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?
 Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia
 Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...
 Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri
 

Schițe Bricolaj

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
286 replies to this topic

#217
miha gabi

miha gabi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 15.09.2007
Oameni buni a venit iarna deci este timpul pentru planuri.
Daca mai intra cineva pe aici, atunci va rog : vreau sa-mi fac un cuptor chinezesc poate ma ajutati cu ceva schite, mod de executie si sugestii de materiale.
Multam fain.

#218
mr.enrich

mr.enrich

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 11.08.2005
pe scurt: cautam o canapea extensibila la un pret decent si tot ce am gasit pe piata ori mi se parea exorbitant pentru ceea ce ofereau, ori de proasta calitate (de la feronerie, la materialul lemnos folosit, la calitatea buretelui si pana la tapiterie)
asadar, cautand asemenea proiecte am dat peste "eric dalpiaz", am vazut ca omul si-a facut singur o canapea moderna in genul celei pe care o cautam eu si am zis ca pot si eu.

am cautat sa fac cel mai simplu "mecanism" de extensie pe care-l puteam concepe, am facut proiectul in google sketchup si am purces la treaba:
cost materiale: 1700ron (inclusiv 100roni aruncati dintr-o greseala de calcul)
timp de lucru: maxim 36h (am muncit numai noaptea, dupa ce veneam de la munca)

dimensiuni:
latime totala - 220cm ; la interior - 180cm
latime brate - 20m
inaltime perne sezut - 20cm
inaltime brate - 40cm
inaltime spatar - 60cm
in total, sunt doar 4 "perne" la 90*60cm

scheletul de lemn: mdf 18mm si pal 18mm (de la horn****)
feroneria: suruburi metrice, holzsuruburi, piulite dom, piulite fluture, saibe, coltare (de la horn****)
picioarele: haf*le 40*40*15+15mm reglaj (de la dec*ri.ro)
buretele: n4050 la 10cm grosime pt perne, si 5cm grosime pt brate (de la eu**foam.ro) - ce se pune prin canapelele din comert e maxim nXX35
decoratiuni: aluminiu L 40*40 si 18*18 (de la al**profil.ro)
materialul textil: obor powered
tapiteria: complet dehusabila (de la adrian tapiterul o/)

si acum poze (imi cer scuze pt calitate).

si rezultatul.

Attached Files


Edited by mr.enrich, 13 December 2010 - 13:39.


#219
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,597
  • Înscris: 17.08.2007
Felicitari ptr realizare. Satisfactia lucrului facut cu mainile tale este cea mai mare. Am facut si eu niste mobilier si am economisit f mult insa in cazul canapelei tale se pare ca ai iesit chiar mai scump decat pe piata. Eu am luat o canapea extensibila pe cadre de fag si arcuri bonell la 1500ron.
Oricum felicitari inca odata ptr realizare!

#220
mr.enrich

mr.enrich

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 11.08.2005
recunosc ca am cheltuit mai mult decat imi propusesem, si probabil m-as fi putut incadra in ~1400 cu atentie, dar pentru un prim efort sunt satisfacut. la fotolii voi vedea ce randament obtin. :)

da-mi te rog un link la canapeaua aia pe arcuri, ca vreau sa studiez si posibilitatea asta.

#221
stefanut23

stefanut23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 02.06.2009
pentru o cabanuta  are cineva schita ? as dori sa construiesc modelul din poza

Attached Files



#222
BIZZARR

BIZZARR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 16.02.2006
Salutare! La multi ani si An Nou Fericit tuturor!

Sa trecem la subiect: are cineva o schita pentru un sifonier in genul celor de la IKEA? Inca nu am innebunit sa dau 3000 lei pe un sifonier. Ma refer la cele cu usi glisante. Multumesc!

#223
gygyscafes

gygyscafes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 23.07.2010
Ma framanta si pe mine un aspect, pentru cei care cunosc, poate e ceva banal. Multi spun ca poti face taieturile la pal cu ferastraul pendular, dar ma gandesc ca in timpul taierii sar mici aschii din pal si cred ca o sa se vada urat la lipirea cantului. Cum pot scapa de problema asta? Vreau sa imi fac singur mobila la casa mea, si cred ca ies mult mai ieftin astfel. Scule am, mai putin fierastrau circular de mana, dar urmeaza sa il achizitionez si pe asta.  :rolleyes:

#224
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 03.05.2009
Mai bine fa schitele si debiteaza palul la cei de la care il cumperi.

#225
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
De acord cu rusman...
Eu am facut toata mobila in casa...si iti zic e mai ieftin si mai usor si bine s a il tai la cei ce vandpal..
Atentie recomand chair sa pui cant ABS lipit la ei...caci cel din harite care se lipeste cu fierul e de prosata calitate..si se va dezlipi/rupe repde....
Toate cele bune....
Dannt

#226
gelone21

gelone21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 15.05.2010

View Postrodanny, on 12th February 2011, 01:02, said:

De acord cu rusman...
Eu am facut toata mobila in casa...si iti zic e mai ieftin si mai usor si bine s a il tai la cei ce vandpal..
Atentie recomand chair sa pui cant ABS lipit la ei...caci cel din harite care se lipeste cu fierul e de prosata calitate..si se va dezlipi/rupe repde....
Toate cele bune....
Dannt

da au dreptate dar daca tii neaparat lipeste banda adeziva pe unde urmeaza sa tai si nu mai sare :rolleyes:

#227
gygyscafes

gygyscafes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 23.07.2010
Va multumesc pentru ajutor. O sa recurg la metoda taierii palului la firma care il comercializazea. Intre timp am achizitionat si un fierastrau circular cu panza vidia, asa ca bucatile care imi mai raman dupa confectionarea mobilei, mai confectionez ceva din ele dimensionandu-le cu fierastraul circular. Incerc si banda adeziva, de ce nu?   :coolspeak: Cantul ABS am intelec ca e de 2mm, deci mai gros decat cel din hartie, deci daca pun cant ABS trebuie sa adaug si grosimea cantului peste dimensiunea placii taiate?

#228
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

View Poststefanut23, on 16th January 2011, 22:58, said:

pentru o cabanuta  are cineva schita ? as dori sa construiesc modelul din poza
http://forum.softped...m...t&p=5005152
Exact al 2 lea post din topic,tare greu e sa cautam.

#229
gelone21

gelone21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 15.05.2010

View Postgygyscafes, on 15th February 2011, 22:21, said:

Va multumesc pentru ajutor. O sa recurg la metoda taierii palului la firma care il comercializazea. Intre timp am achizitionat si un fierastrau circular cu panza vidia, asa ca bucatile care imi mai raman dupa confectionarea mobilei, mai confectionez ceva din ele dimensionandu-le cu fierastraul circular. Incerc si banda adeziva, de ce nu?   :coolspeak: Cantul ABS am intelec ca e de 2mm, deci mai gros decat cel din hartie, deci daca pun cant ABS trebuie sa adaug si grosimea cantului peste dimensiunea placii taiate?
logic 2mm pe latura (daca pui de 2) :peacefingers:

#230
stefanut23

stefanut23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 02.06.2009
am vazut si eu acel model dar nu seamana deloc cu ce vreau eu

Edited by stefanut23, 21 February 2011 - 19:07.


#231
dragostimis

dragostimis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.02.2011
are cineva ceva schite sau cateva imagini mai concludente care sa ma ajute sa fac o fantana de genu sau ceva asemanator ? multumesc anticipat!

Attached Files



#232
derutatu667

derutatu667

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 27.11.2007
Salutare. In primul rand..sunt incepator total in domeniul "do it yourself".
  As vrea sa imi fac un dulapior suspendat pentru baie si habar n-am de unde sa incep ! In primul rand din ce material sa il fac ? Are careva o schita, ceva ? La final trebuie lacuit/vopsit sau mai stiu eu cum..?
Orice sfat e binevenit ! Si...(ma adresez celor mai priceputi, mesterilor   ;) )..nu uitati ca toti ati fost incepatori la un moment dat !

#233
mariusneh

mariusneh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 28.06.2007

View Postderutatu667, on 31st March 2011, 19:26, said:

As vrea sa imi fac un dulapior suspendat pentru baie si habar n-am de unde sa incep !

Dulăpior baie realizat din panouri de PAL melaminat și sticlă. După 8 ani de exploatare într-o baie de 3 mp arată ca la început cu excepția balamalelor care au început să ruginească, chiar dacă sunt produse de un 'mare brand' în domeniu. Nu este simplu de realizat dar cred că merită efortul.

Attached Files



#234
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Si capul de serie de la Blum si cel de la Grass si cel de la Hafele rugineste in mediu ud.
Solutia nu stiu care este, ar trebui folosite produse gandite special pt mediu umed.
Oare daca vrei un dulap pe un yacht ti se propune ceva cu balamale clasice?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate