Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Schițe Bricolaj

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
286 replies to this topic

#253
aria_cluj

aria_cluj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 01.08.2010

View Postaria_cluj, on 6th July 2011, 20:12, said:

buna,

am citit cateva pagini ale acestui topic si am vazut ca esti un MAESTRU
am o mare rugaminte la tine,vreau sa imi fac un gratar de exterior,din acela acoperit,cum ai zis si tu,se gaseste la praktiker dar mi se pare cam scump 500 lei..cred ca as iesi mai ieftin daca l-as face eu!
multumesc anticipat

si scuze daca am sarit peste pagina unde sunt detalii referitoare la acest lucru


cat te-a costat la final?
nimeni?

#254
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

View Postaria_cluj, on 27th July 2011, 17:37, said:

nimeni?
http://forum.softped...m...t&p=6815617
Postul asta l-ai sarit :)
La sfarsitul postului ai niste fisiere PDF pt fiecare model in parte.

#255
TinCup

TinCup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 01.12.2006
Patut pentru copil:

[ http://4.bp.blogspot.com/-uvPIStsZWJ4/Tku0CXsAyqI/AAAAAAAAABM/FxT5UJgpH2c/s1600/Picture%20029.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mai multe detalii:
cepotfacedouamainidibace.blogspot.com/2011/08/patut-copil.html

#256
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,043
  • Înscris: 12.12.2006
Buna,

Am deschis un topic "Pădurea în casa mea, Elemente de interior facute din ceea ce găsim în pădure" daca cineva e interesat de acest concept de interior.

:peacefingers:

Edited by Morosanul, 12 November 2011 - 10:23.


#257
aria_cluj

aria_cluj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 01.08.2010

View Postadi_master, on 27th July 2011, 06:23, said:

http://forum.softped...m...t&p=6815617
Postul asta l-ai sarit :)
La sfarsitul postului ai niste fisiere PDF pt fiecare model in parte.
multumesc mult! :thumbup:

#258
Bachman_Roland

Bachman_Roland

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 28.05.2010
Un coleg cauta schite pt. o fantana.
http://www.buildeazy.com/well.html

#259
logigan

logigan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 01.01.2009

Quote

M-ar interesa un gratar (de preferat zidit din piatra si samota nu placat cu piatra aplicata) care sa includa in acealasi ansamblu un "tzast de paine" lipit de ele si o soba cu plita de asemenea. Cosul de fum ar trebui sa le deserveasca cumva pe toate. Asa as rezolva si problema gratarelor si a painii (placinte si coznaci) dar si a mamaligii si mancarurilor la ceaun. Vreo schita? Si depasesc bunul simt daca pe traseul cosului ma gandesc la o camera gen "afumatoare"?


#260
GrandTour

GrandTour

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 12.08.2009
Fain topicul. L-am parcurs tot, dar pe mine m-ar interesa niste schite din care sa ma inspir pt. o magazie de unelte, din scanduri si dulapi de lemn,  care sa fie corp comun cu un WC clasic de curte.  Nu ma intereseaza constructii f. masive, magazia as vrea sa fie de 2x2 m. iar toaleta sa fie in lateral, dar de 1 m. latime x 1,5 m. adancime, acoperis comun, intr-o apa, din placa bituminoasa ondulata. Intrarea in magazie sa fie pe lateralul opus WC-ului.  Nu doresc sa torn fundatie, am nevoie de ceva idei pt. asezarea grinzilor de cadru pe boltari, pietre de bazalt, etc. In concluzie, o constructie cat mai ieftin si mai usor/rapid de construit, dar suficient de rezistenta. Daca ma poate ajuta cineva cu detalii de constructie, ii multumesc anticipat.

#261
dragostimis

dragostimis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.02.2011
multumesc mult pentru sugestie

#262
katakraciun

katakraciun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 15.01.2008
Portmantou sau valet
[ http://img545.imageshack.us/img545/5254/20120227056.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img845.imageshack.us/img845/1497/20120227057.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Detalii ACI.

#263
vampirely

vampirely

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 22.07.2007
Salut baieti !
Am vazut ca sunt pe acest forum adevarati profesionisti(si nu spun asta pt a fi lingau); asa ca voi trece direct la subiect cu speranta ca voi gasi si eu indrumare la fel ca toti predecesorii mei.
Am o camera cu 2 pereti exteriori(unul cu fereastra, celalalt comun cu casa scarii)--pe acestia vreau sa-i plachez cu rigips, sa-i izolez cat mai bine cu folii si tot tacamul. Nu ma ieftinesc.
2 pereti interiori pe care as vrea de asemenea sa-i plachez cu rigips, dar de data asta prin simpla lipire cu adezivi pe perete,(sincer fac asta ca sa elimin stresul unei gletuiri complete a peretelui.)
1 tavan  pe care il voi placa de asemenea cu rigips fara pretentii de scafe sau alte ozn-uri (mentionez ca stau la 2 asa ca nu ma intereseaza izolarea tavanului ci doar sa trec cu noua instalatie electrica pe acolo)
1 podea care in prezent (nu radeti) e alcatuita din: gresie veche si sparta 50% pusa peste placile acelea comuniste din rumegus presat lipite cu smoala, sub care e bineinteles nisipul si molozul de rigoare. Podeaua vreau sa o desfiintez pana la placa de beton, sa scot tot(am inteles ca ar fi cam 800 kg) si sa o umplu inapoi corespunzator astfel incat sa ajung la un nivel anterior.

Dupa mintea mea vreau sa fac in felul urmator: 1) Incep prin a scoate podeaua pana la planseul de beton. NU VREAU SA TORN SAPA din mai multe motive, dar vreau sa izolez bine asa ca m-am gandit asa: vata bazaltica(ma refer la bucatile acelea groase de vata care te mananca pielea cand le atingi) ; polistiren extrudat; osb; folie din aceea la baloti ; parchet laminat cu click de calitate medie 8-10 mm. + foliile de rigoare pt etansare ,de care nu stiu, si nici grosimea materialelor...o voi stabili in functie de "gaura" pe care o voi face scotand podeaua.
2) Dupa ce am pus osb-ul, incep cu peretii, placand dupa cum am spus mai sus.
3) Tavanul si bineinteles instalatiile electrice de rigoare (atat la pereti cat si la tavan)
ACUM: ce nu stiu: -Pot prinde profilele pentru pereti de osb? Nu va crapa gletul dintre placi din cauza asta? Daca pot, cu ce? ca doar nu voi baga vreun diblu in vata bazaltica....?? Deci nu am habar de ordinea corecta a izolatiilor astfel incat sa nu sara placile de rigips de pe pereti..
-Am vazut ca se placheaza mai intai peretii si apoi tavanul. ok, dar cum prind eu , mai bine zic cu ce, profilele UD de pe tavan de peretii laterali? ca doar nu mai bag dibluri ca nu am in ce...

In fine...se poate vedea clar ca am multe lacune, dar sunt f, f, determinat sa dau cat mai putini bani pe mana de lucru, mai ales ca am deja o camera renovata in intregime de mine, ce-i drept lucrari mai simple...
Va multumesc mult si sper la o lamurire cat mai rapida...

#264
menyhartd

menyhartd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 12.08.2009

View PostGrandTour, on 20th February 2012, 01:06, said:

Fain topicul. L-am parcurs tot, dar pe mine m-ar interesa niste schite din care sa ma inspir pt. o magazie de unelte, din scanduri si dulapi de lemn,  care sa fie corp comun cu un WC clasic de curte.  Nu ma intereseaza constructii f. masive, magazia as vrea sa fie de 2x2 m. iar toaleta sa fie in lateral, dar de 1 m. latime x 1,5 m. adancime, acoperis comun, intr-o apa, din placa bituminoasa ondulata. Intrarea in magazie sa fie pe lateralul opus WC-ului.  Nu doresc sa torn fundatie, am nevoie de ceva idei pt. asezarea grinzilor de cadru pe boltari, pietre de bazalt, etc. In concluzie, o constructie cat mai ieftin si mai usor/rapid de construit, dar suficient de rezistenta. Daca ma poate ajuta cineva cu detalii de constructie, ii multumesc anticipat.

Vezi aici un garaj facut de mine din lemn, l-ai putea adapta la nevoile tale. Garaj facut de un hobby-ist

#265
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Daca intereseaza pe cineva cum sa faca un pat de dormitor foarte solid.
Eu mi-am facut acum vreo 4 ani unul, si-l folosim cu succes de atunci, pentru ca la vremea respectiva, fiind in cautare de un pat prin magazinele de mobila, am constatat impreuna cu sotia ca nu se mai fabrica paturi solide ci doar paturi pe care sa le schimbi odata la 2-3 ani sau paturi in care ti-e si frica sa adormi, nu cumva sa te trezesti pe podea.
Asadar, am facut un cadru dreptunghiular din teava rectangurala cu dimensiunea de 20x40x2, dimensiunile exterioare ale cadrului fiind de 202x160, salteaua avand 200x160. Mai departe, am facut 2 dintre picioare fixe si alte doua reglabile desi nu cred ca era nevoie. Mai departe mi-am comandat placile laterale si cele doua placi de capat la comanda. La acea vreme m-a costat in total aprixmativ 500 de lei, adica in jur de 140 de lei teava rectangulara, o cutie mica de electrozi supertit de 2,5, o cutie de grund pentru metal, o pensula, 2 discuri de flex de taiat, 1 disc de polizat, suruburi, 2 zile de munca iata ceea ce a iesit.

O sa revin cu pozele unui cuier facut tot de mine, de data asta facut exclusiv din scanduri de brad.  :coolspeak:

Attached Files



#266
GrandTour

GrandTour

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 12.08.2009
Am reusit si eu sa construiesc magazia si WC-ul. Pun doar poze, detalii in alta zi, daca sunt doritori, acum sunt obosit.
In gropile pt. ciment a plouat imediat dupa ce-am sapat, am asteptat 2 zile sa se usuce.
Vopseaua e  la prima mana, inca nu am apucat sa dau si a doua mana, in Timisoara pluoa asa cum ii place lui Bacovia. Adica diluvian. Trebuie sa repozitionez caramida, asa a iesit , cu toate ca nu am pus-o  la betie...

Attached Files


Edited by GrandTour, 14 May 2012 - 21:17.


#267
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Aia se cheama privata. Ai probat privata ?  :naughty:

#268
GrandTour

GrandTour

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 12.08.2009
Ai dreptate, e privata. Sau closet, cum mai zic unii...
Nu am "probat-o" inca pt. ca mai am de pavat cu caramizi si in magazia de langa ea si nu vreau sa lucrez cu ciocolata cu moț si topping de piși la nas. Da' vremea asta nu ma lasa...

#269
icXu

icXu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 23.07.2005
Stie cineva vre-o metoda/idee de realizat jardiniere pentru flori? Vreau sa pun braduti thuia pe o terasa de bloc(detalii), cam 8 ml si inaltime pe la 50 cm.
Multumesc.

#270
blahu

blahu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 23.05.2010
Salutare tuturor!

Doresc sa construiesc un gratar intr-un foisor dar problema este ca pozitionarea gratarului va fi intr-un colt. Ma poate ajuta cineva cu o schita de gratar pozitionat pe colt ? Multumesc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate