Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema masina de spalat

Achiziție lentile ochelari o...

Alegere rucsac 20 litri

Pareri legate de tunel solar - su...
 Recomandare birou copii de 6 si d...

Ieșire din indiviziune teren...

Imprimanta A4 si A3 cu scanner

Morți stupide (Italia)
 Vom ajunge la deflatie?

Partaj succesoral

IFN-urile mi-au distrus scorul FI...

Sfat achiziție laptop
 Maneaua la concertele Coldplay

Ce este cu aceasta inflație ...

Duster 2011 carplay

Portare inapoi la Telekom

Schițe Bricolaj

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
286 replies to this topic

avoicu

avoicu

New Member

• Grup: Members
salutare , am nevoie de niste schite ptr banci de gradina (din lemn cu spatar), am gasit ceva dar necotate - sunt la primii pasi
multumesc,

gruita2005

gruita2005

Junior Member

http://www.buildeazy.com/seat.html  aici ai un model de banca, dar atentie la cote ca este pentru copii. Se pot mari cotele si va fi buna pentru tine. Pentru adulti este deajuns inaltimea de 45-50 cm. A mea am facut-o inalta de 45 cm, picioarele le-am taiat la 50 cm dar fiind inclinate a iesit inaltimea bancii vreo 45 cm., lungimea am ales-o 180 cm iar inaltimea spatarului este direct proportionala cu cresterea picioarelor.

avoicu

avoicu

New Member

View Postgruita2005, on 10th April 2011, 21:22, said:

http://www.buildeazy.com/seat.html  aici ai un model de banca, dar atentie la cote ca este pentru copii. Se pot mari cotele si va fi buna pentru tine. Pentru adulti este deajuns inaltimea de 45-50 cm. A mea am facut-o inalta de 45 cm, picioarele le-am taiat la 50 cm dar fiind inclinate a iesit inaltimea bancii vreo 45 cm., lungimea am ales-o 180 cm iar inaltimea spatarului este direct proportionala cu cresterea picioarelor.
Multumesc mult , o sa ma apuc de treaba sa vad ce o sa iasa ,

stefanut23

stefanut23

Active Member

:coolspeak: am anceput constructia cabanutei . mai trebuie acoperis ,izolatie pe interior si lambriu de plastic pe exterior

an a doua foto. vedeti un model simplu de banca, lungime 2 metri facuta din 2 scaune scolare (an dreapta)

Attached Files

Edited by stefanut23, 01 May 2011 - 20:06.

stefanut23

stefanut23

Active Member

bancile ,mai clar

Attached Files

stefanut23

stefanut23

Active Member

si o idee de rafturi an dormitor si bucatarie

Attached Files

gygyscafes

gygyscafes

Junior Member

interesante rafturi. Cele din bucatarie sunt din pal?

stefanut23

stefanut23

Active Member

cele din bucatarie sunt din blana de brad

arge_deianira

arge_deianira

Junior Member

:notangel:  Buna dimineata, aveti cumva vreo schita de pat dublu????

stefanut23

stefanut23

Active Member

cumperi salteaua si faci patul din pal dupa dimensiunea saltelei

bikeru_ursu

bikeru_ursu

Junior Member

Am eu o schita la mine pe blog ...
cauta pe google  "cum sa faci un pat ursu blog" si o sa iti apara prima cautare

apanoiu

apanoiu

Senior Member

• Grup: Senior Members
Daca nu vrei SF, gen sertare, etc, trebuie cumparat, eu recomand IKEA:
- saltea (de preferat cu arcuri individuale, nu cea mai ieftina insa)
- armatura de pat, consta in niste profile perimetrale + daca este pat dublu bara de pe mijloc
- lamelele de lemn, de preferat varianta mai scumpa (pt pat de 140cm se cumpara 2x70cm)
- set picioare pat, eu le-am luat pe cele mai lungi

montezi cadrul si calculezi dimensiunule pt pal, ca latime merge cam 30 cm, salteaua trebuie sa fie ingropata cam 7 cm

in poza cadrul are cam 25 cm, a iesit cam mic si nu incadreaza cum ar trebui salteaua. eu nu am folosit decat bara de pe mijloc, cadrul fiind 100% pal, imbinat cu demontabili, nu se vede nici un surub :)

Succes

Attached Files

Edited by apanoiu, 21 May 2011 - 20:39.

gruita2005

gruita2005

Junior Member

View Postarge_deianira, on 21st May 2011, 10:31, said:

:notangel:  Buna dimineata, aveti cumva vreo schita de pat dublu????

Daca intrai pe site-ul ce l-am postat mai sus vedeai si patul asta : http://www.buildeazy...bunk-bed-1.html

bafta!

arge_deianira

arge_deianira

Junior Member

View Poststefanut23, on 21st May 2011, 10:08, said:

cumperi salteaua si faci patul din pal dupa dimensiunea saltelei

Iti multumesc mult de tot pentru raspuns. Am vazut blogul indicat, foarte detaliat. Mii de multumiri inca odata.  :thumbup:

View Postapanoiu, on 21st May 2011, 20:35, said:

Daca nu vrei SF, gen sertare, etc, trebuie cumparat, eu recomand IKEA:
- saltea (de preferat cu arcuri individuale, nu cea mai ieftina insa)
- armatura de pat, consta in niste profile perimetrale + daca este pat dublu bara de pe mijloc
- lamelele de lemn, de preferat varianta mai scumpa (pt pat de 140cm se cumpara 2x70cm)
- set picioare pat, eu le-am luat pe cele mai lungi

montezi cadrul si calculezi dimensiunule pt pal, ca latime merge cam 30 cm, salteaua trebuie sa fie ingropata cam 7 cm

in poza cadrul are cam 25 cm, a iesit cam mic si nu incadreaza cum ar trebui salteaua. eu nu am folosit decat bara de pe mijloc, cadrul fiind 100% pal, imbinat cu demontabili, nu se vede nici un surub :)

Succes

Multumesc de raspuns  :peacefingers: , nu intentionam sa-l creez singurica, ci mai degraba ma interesa o schita de pat dublu ca sa stiu macar ce cer. Ce-i drept nishte sertare ar fi binevenite, mai depozitam pilotele si altele. Ceea ce ma nedumereste e somiera, mi-as dori mult un pat cu somira si saltele dar nu stiu efectiv cum trebuie sa fac desenul. E clar ca am sa-l fac din pal, momentan bani de lemn masiv nu sint . Somiera in general stiu ca are propriile piciore, dar ma cam enerveaza idea de picioare de pat si picioare de somiera pe dedesubt, nu de alta dar eu bag aspiratorul, deci va sa injur tot eu! Daca somiera nu are propriile picioare bag seama ar trebui sa se sprijine pe ceva mai solid, gen lemn ceva, nu de alta dar chia nu vreau sa cad cu patul ca vecinii de la 1.  :naughty: Scuze de intrebare, prin armatura de pat tu intelegi somiera? Sint omultime de lucruri care nu-mi sint clare...

Intrebar: pentru mobila in general (cu exceptia celei de bucatarie) este de preferat PAL-ul sau MDF-ul? Stiu ca MDF-ul are o rezistenta majora la umiditate, dar minora la gaurire/prindere, corect??? Orice informatie este de ajutor, multumesc  :thumbup:

View Postbikeru_ursu, on 21st May 2011, 20:32, said:

Am eu o schita la mine pe blog ...
cauta pe google  "cum sa faci un pat ursu blog" si o sa iti apara prima cautare
Iti multumesc mult de tot pentru raspuns. Am vazut blogul indicat, foarte detaliat. Mii de multumiri inca odata s complimente, am vazut ca te pricepi la o multime de chestii pe linga casa omului.  :rolleyes: :thumbup:  :peacefingers:

aria_cluj

aria_cluj

Member

View Postadi_master, on 7th December 2008, 10:47, said:

Nu am astfel de cunostinte!Poti dubla placarea,si in interior sa izolezi cu vata minerala(dar sa aiba efect,tebuie lucrat cu profile UW75-100mm).Despre temperaturi,incearca pe aria de instalatii,este ceva topic despre seminee.
buna,

am citit cateva pagini ale acestui topic si am vazut ca esti un MAESTRU
am o mare rugaminte la tine,vreau sa imi fac un gratar de exterior,din acela acoperit,cum ai zis si tu,se gaseste la praktiker dar mi se pare cam scump 500 lei..cred ca as iesi mai ieftin daca l-as face eu!
multumesc anticipat

si scuze daca am sarit peste pagina unde sunt detalii referitoare la acest lucru

View Postmariusneh, on 4th April 2011, 20:43, said:

Dulăpior baie realizat din panouri de PAL melaminat și sticlă. După 8 ani de exploatare într-o baie de 3 mp arată ca la început cu excepția balamalelor care au început să ruginească, chiar dacă sunt produse de un 'mare brand' în domeniu. Nu este simplu de realizat dar cred că merită efortul.
cat te-a costat la final?

RadrianO

RadrianO

Member

Salut, as vrea si eu o schita pt o cusca de caine. Am gasit ceva dar mi se pare cam maricica (e undeva la 1500x800). Eu as vrea sa fie undeva la 1000x600, cam asa...
Sunt incepator in treaba asta si de aia as avea nevoie si de cote...
Multumesc .

maxx1nsane

maxx1nsane

Member

Am si eu o intrebare, unde pot gasi pal de 36mm, sau ceva apropiat?
Am cautat pe la cateva magazine de bricolaj, dar nu am gasit decat de 18, iar sa suprapun 2 placi nu ma incanta.
Cant pentru el se gaseste?
Sunt din Bucuresti.
Multumesc.

hbunny

hbunny

Junior Member

View Postmaxx1nsane, on 7th July 2011, 12:47, said:

Am si eu o intrebare, unde pot gasi pal de 36mm, sau ceva apropiat?
Am cautat pe la cateva magazine de bricolaj, dar nu am gasit decat de 18, iar sa suprapun 2 placi nu ma incanta.
Cant pentru el se gaseste?
Sunt din Bucuresti.
Multumesc.

Tot cineva de pe forum mi i-a recomandat, inca nu am ajuns sa fac vreo comanda, dar am vazut ca pe anumite nuante au si pal de 36:
eker

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate