Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Cum sa am un abdomen in "patratele"

- - - - -
  • Please log in to reply
977 replies to this topic

#919
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,668
  • Înscris: 24.10.2015

View PostMariusvlad2, on 01 august 2018 - 08:10, said:

Ca si aplicatie pentru evidența caloriilor MyFitnessPal e cea mai buna. Cand o configurezi ii spui scopul si iti va spune ea cate calorii sa consumi in care este raportul macronutrientilor.
Iti va trebui o bratara pentru monitorizarea pulsului si a pașilor care se va împerechea cu aplicatia si o sa ai o vedere complecta asupra caloriilor intake vs outtakes. Fitbit si Garmin sunt in pole. Cu bratara setata pe activitatea pe care o execuți (la sala o pui pe ridicare de greutati spre exemplu) iti va spune exact cate calorii ai ars in functie de puls si parametrii tai scazandu-le din caloriile intake.
Daca vrei pătrățele chiar ai nevoie de aplicație si bratara.
Myfitnesspal utilizez si eu. Deocamdata fara bratara.

View Postoverseas, on 01 august 2018 - 08:56, said:

Am facut destule antrenamente pe canicula la viata mea, de bucurie ca nu am facut atac cerebral evit in prezent.

Care a fost problema dupa ce le faceai?

#920
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Pe canicula ? Risti multe. Ma simteam epuizat si cu dureri de cap.

#921
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 11.12.2007
Fiecare organism reacționează diferit. Daca aveai dureri de cap e semn clar ca era greșit ce faceai.
Eu in schimb nu am nici o problema chiar daca beau un ness tare dupa 10 km alergați pe canicula.
Daca vrei sa îți depășești limitele trebuie sa înveți sa îți asculți corpul. Daca nu simti ceva ieșit din comun si aici nu ma refer la discomfort chiar nu e nici o problema sa alergi pe canicula. La Marathon des Sables se ating frecvent temperaturi de 50 de grade celsius iar la 30 de grade e chiar racoare.

#922
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Prieteni, antrenamentul si in general munca fizica pe canicula va pun in pericol de moarte. Canicula o definesc desigur mai sus de 30 de grade.
Daca discutam de obiective extreme si cum sa ne riscam viata pentru a ramane in istorie (pentru 5 min), atunci are sens.
Ultramaratoanele sunt alta distractie.

#923
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,668
  • Înscris: 24.10.2015
Eu in general evit sa ma expun la soare cu capul dezgolit cand sunt peste 35 de grade.

#924
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 11.12.2007
Canicula nu cauzeaza probleme, nu imbolnaveste si nu omoara un om sanatos care se hidrateaza pe masura pierderii fluidelor. Cu minime măsuri de protecție a capului (eu imi ud parul) se poate face efort intens.
Si da, canicula te poate ucide daca suferi de o serie de afecțiuni.
Atata timp cat tensiunea mea nu depaseste 110/70 nici dupa 5 lingurițe de cafea iar pusul il duc zilnic la 180 pe timpul antrenamentelor HIIT si in repaus stau cu puls de 58 nu vad nici un motiv sa ma bag la umbră.

Edited by Mariusvlad2, 02 August 2018 - 15:26.


#925
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007

View PostMariusvlad2, on 02 august 2018 - 15:23, said:


Atata timp cat tensiunea mea nu depaseste 110/70 nici dupa 5 lingurițe de cafea iar pusul il duc zilnic la 180 pe timpul antrenamentelor HIIT si in repaus stau cu puls de 58 nu vad nici un motiv sa ma bag la umbră.

Cati crezi ca isi masoare datele astea in aceste situatii ?! Eu sunt hipotensiv dar nu vad de ce sa ma expun benevol.

#926
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 11.12.2007
Daca te poti antrena in condiții bune e ok dar vad o gramada de scuze, ba că-i prea cald, ba că-i prea frig, ba ca ploua...si de aia nu ne putem antrena.

#927
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Decit sa mor de caldura in casa mai bine alerg deci ma duc sa alerg 😂😂😂

#928
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Despre asta vorbesc, nu stiam ca exista varianta, eu o execut cu picioarele proptite si urmeaza sa-mi aranjez funia ca sa plec din unghi negativ, deci mai jos decat orizontala. Super pentru biceps. Odata ce ajungi in unghi de 45 s-a terminat cu partea grea.

https://wodstar.com/...and-rope-climb/

View PostMariusvlad2, on 02 august 2018 - 15:46, said:

Daca te poti antrena in condiții bune e ok dar vad o gramada de scuze, ba că-i prea cald, ba că-i prea frig, ba ca ploua...si de aia nu ne putem antrena.

Eu nu datorez nimanui scuze. Daca vreau ma antrenez, daca nu beau bere. Si in viata, pe langa scuze, exista limitari (de ex. incheieturi etc)
Ideea e ca mai citeste lumea pe aici si e bine sa-si faca propriile decizii. Daca o arzi ca Rambo, majoritatea pe la 50 ajung in 2 carje.
Am observat ca exista o minoritate de oameni dotati genetic, ma bucur pentru ei. Eu unul nu pot sta 5 sec cu capul in jos de ex. Pot ridica muscular deasupra capului o anumita greutate, dar ma lasa umerii si incheieturile.

#929
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View Postoverseas, on 03 august 2018 - 09:54, said:

Despre asta vorbesc, nu stiam ca exista varianta, eu o execut cu picioarele proptite si urmeaza sa-mi aranjez funia ca sa plec din unghi negativ, deci mai jos decat orizontala. Super pentru biceps. Odata ce ajungi in unghi de 45 s-a terminat cu partea grea.

https://wodstar.com/...and-rope-climb/



Daca o arzi ca Rambo, majoritatea pe la 50 ajung in 2 carje.

Pe data de 4 August 1968 se nastea cunoscutul mizgalitor pe SP @Lil Debul 😂😂😂.
Si daca tot implinesc eu miine urita virsta de 50 de ani (sint sigur ca o conspiratie mondiala, galactica si masonica mi-a modificat datele din buletin, e imposibil sa am 50) am zis sa-mi pre si ante sarbatoresc ziua printr-un protest impotriva imbatrinirii asa ca am bagat o alergare, 7.5 km. Aici in tara germanului e cald rau dar ce conteaza, soarele e prietenul nostru si al tensiunii noastre , ma simt minunat si acelasi lucru il doresc si domniilor voastre.
#rezist#muie50deani.

#930
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Sa-ti fie de bine:) Eu unul nu alerg pe asfalt decat urmarit de o haita de caini. Dar nici multi cataratori pe funie nu am vazut. Asta ziceam, fiecare are puncte slabe genetice.

#931
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Mai zi cu funia aia ca e interesant, faci alpinism ?

#932
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Aproape ca fac alpinism, dar pentru picioare. Am un traseu de 1h la 45 grade (nu temperatura ...), ultima parte te cateri pe stanci.
Cu funia lucrez la trenul superior, catarari doar cu mainile. Cand e vreme proasta si nu pot agata funia in cires, improvizez tractiuni, biceps si alte alea - vezi clip mai sus.
Am si inele de lemn dar sunt prea rigide pt priza.

#933
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Bravo frate, cred ca esti beton.
Bravo.

#934
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Am zis, consider ca am performante doar comparativ cu categoria mea de ocupatie.
Dap, cam am mers pe old school ca training.
Oricum, pe funie lucreaza si abdomenul ala mereu, pentru stabilizare.
Succes la eventul ala.

#935
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 11.12.2007

View Postoverseas, on 03 august 2018 - 09:54, said:

Eu nu datorez nimanui scuze. Daca vreau ma antrenez, daca nu beau bere.
Nu ma refeream la tine ci la cei care fix atunci cand trebuie sa faca miscare se intampla ceva cu vremea si asta e...

#936
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View Postoverseas, on 03 august 2018 - 14:05, said:


Dap, cam am mers pe old school ca training.

Bravo, si eu.
Sa ridic chestii, sa alerg, sa ma antrenez fara un program stabil, sa fac miscari simple, pt tot corpul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate