Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Cum sa am un abdomen in "patratele"

- - - - -
  • Please log in to reply
977 replies to this topic

#955
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,660
  • Înscris: 24.10.2015
Eu nu prea am incredere in aplicatiile alea care iti calculeaza cate calorii arzi prin miscare, e pur si simplu imposibil de calculat. Fiecarr cu organismul lui. Unul daca forteaza prea mult cu sportul, posibil sa arda mult mai putin cand e in stare de repaus, corpul face tot posibilul sa echilibreze balanta. Eu sa ma iau dupa aceste aplicatii imi arara ca doar metabolismul bazal are nevoie de vreo 2700, daca pun toate activitatile pe care le fac ajung aproape de 4000 doar pentru mentinere insa eu ma cunosc bine si stiu ca de la 3000 in sus incep sa pun pe mine. 3000 e un punct de echilibru cu toate activitatile pe care le am. Pot sa ma mentin si cu 2700-2800 chiar, insa ma simt un pic mai slabut.

Cea mai buna e metoda practica. Cantaresti si calculezi tot ce bagi in gura. De dorit sa consumi cam aceleasi alimente dea lungul saptamanii ca sa nu fie eroarea de calcul prea mare. Daca vezi ca cresti mai mult de 1 kg in doua saptamani e clar ca te ingrasi si scazi vreo 250 kcal pe zi, daca pierzi mai mult de 1 kg pe saptamana e clar ca pierzi muschi si adaugi 250 kcal. Ca punct de plecare folosesti o formula insa ajustezi pe parcurs.

In alta ordine de idei, eu unul m-as apuca de pus muschi o perioada, ma plictisesc deja. Nu-i vorba ca mi-e greu, am pofte, ameteli sau alte balarii. Pur si simplu am chef sa mai pun niste mucschi pe mine si sa mai bat niste recorduri la forta. Cred ca o sa incep totusi din toamna.

Am uitat sa mentionez un lucru. De vreo 5 zile, cam de cand am marit si caloriile am inceput sa iau si l-carnitina, 1-2 grame pe zi. Nu pot sti dar posibil sa influenteze si ea ca ma simt mai bine si mai energic?

#956
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Aplicatia singura are o marja destul de mare de eroare dar eu folosesc aplicatia împreună cu Fitbit Ionic. In ecuație intra pulsul (senzor activ permanent) plus miscarea plus cat de repede te recuperezi dupa efort, somnul (o port si noaptea). Detectează automat o gama larga de activități sportive și calculează consumul caloric din timpul lor.
Eu ma bazez 100% pe tehnologie și nu ma dezamăgit.

#957
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,660
  • Înscris: 24.10.2015
La o simpla cautare pe google am dat de un site ce le vinde la 250 de dolari? Acesta e pretul??

https://www.lesnumer...40677/test.html

El e? O fi el bum dar nu as da atatea bani pe asa ceva. De exemplu de unde stie el ce fel de metabolism ai tu? Stiu persoane care mananca foarte putin si sunt grase iar altele mananca enorm si sunt slabe. Le baga pe toate in aceeasi oala? Le da de mancare la toti la fel?

#958
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Da, ala e. Despre pret, depinde de prioritati. Pentru mine ere singurul care indeplinea toate cerintele impuse asa ca nu am avut de ales.
Metabolismul ridicat implica si un puls ridicat asa ca probabil stie sa faca diferenta. La mine funcționează mai bine decat ma asteptam. Posibil sa dea rateuri la persoanele care ies din tipar.
Cat despre mancare...transmiterea datelor de pe brățara la aplicatia MyFitnessPal face ca aceasta din urma sa recalculeze la fiecare efort depus necesarul de calorii. Spre exemplu eu am avut zile la rand in care am fost nevoit sa mănânc 3500 de calorii. Si nu am pus nimic pe mine. Daca nu țineam cont de recalculare si mancam 2000 de calorii probabil eram cazut la datorie.

#959
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,087
  • Înscris: 09.01.2007
Ceasul rezista la antrenamentele de kyokushin ?!

#960
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
L-am pus de câteva ori pe interiorul brațului deasupra bicepsului (aproape sub axila) acoperit cu o fașă elastica doar pentru a-mi face o idee asupra numărului de calorii arse pe diferite tipuri de antrenamente. Acum introduc datele manual dar din cand in cand il mai pun ca sa imi mai "recalibrez aprecierea".
E conceput sa reziste la șocuri caci are ca si workout predefinit artele martiale.
Nu l-am luat pentru antrenamentele de Kyokushin ci pentru Freeletics unde urmaresc sa ma antrenez mentinand pulsul in anumite zone.

Edited by Mariusvlad2, 09 August 2018 - 15:47.


#961
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,660
  • Înscris: 24.10.2015
In puii mei...am ajuns la 3000 de calorii si tot slabesc. Deja am 89 de kg. Maresc la 3200...

Si cand ma gandesc ca se plang unii ca nu pot slabi...

Cred ca in mod normal, cand nu voiam slabore consumam vreo 4000 kcal. Acum de cand cantaresc absolut totul imi dau seama ca estimarile mele ochiometrice de dinainte erau cam in favoarea mancaciosului. Cand estimam 3000 de fapt erau 4000.

#962
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
La mine exista un delay atunci cand aștept sa slabesc sau sa pun in funcție de consumul de calorii. Spre exemplu daca vreau sa pun ceva pe mine de abea dupa o săptămână de la startul zilelor hipercalorice incepe sa se vada la cantar si nu ma opresc din creștere decat dupa o săptămână de cand intrerup "cura".

#963
Munst

Munst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 21.03.2016
Mai tot timpul sunt acasa si nu prea fac efort, mananc 3 mese pe zi, aproape orice, mai bag un dulce uneori cand imi este pofta, si ma mai duc la fotbal de 3-4 ori pe saptamana. Am doar 1.72 si 65 de kg, dar se vad "colaceii" si cam incepe sa dea forma si burta. De inceput ii ok 5 serii de cate 20 de abdomene, pe urma scandura in fiecare seara?

Edited by Munst, 21 November 2018 - 02:36.


#964
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,087
  • Înscris: 09.01.2007
Daca vrei patratele, abdomenele sunt ultima prioritate. Prima e dieta, a doua e cardio in general.

#965
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,660
  • Înscris: 24.10.2015
La 1.72m si 65 de kg nu prea ai muschi pe tine. Eu as incepe cu un program de masa musculara.

#966
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

View Postvinciun, on 08 august 2018 - 22:12, said:

... Daca vezi ca cresti mai mult de 1 kg in doua saptamani e clar ca te ingrasi si scazi vreo 250 kcal pe zi, daca pierzi mai mult de 1 kg pe saptamana e clar ca pierzi muschi si adaugi 250 kcal. ...
De ce nu 250 gigacalorii?Posted Image

#967
Munst

Munst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 21.03.2016

View Postvinciun, on 21 noiembrie 2018 - 12:42, said:

La 1.72m si 65 de kg nu prea ai muschi pe tine. Eu as incepe cu un program de masa musculara.

Nu am nevoie de muschi pe mine. Spatele arata de zici ca-i lucrat, dar nu am facut niciodata sala; in brat pot zice ca am 20; picioarele zici ca-s de fotbalist(am facut dansuri si de acolo se trage). Pieptul nu ii de "gaina" pot zice ca arata ok. Doar de patratele am nevoie,ele se simt, doar ca grasimea acopera, iar colacii vreau sa dispara.

Edited by Munst, 21 November 2018 - 13:11.


#968
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,660
  • Înscris: 24.10.2015
Aaa, am inteles. Esti ok.

#969
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View Postblackscorpio, on 18 iulie 2007 - 19:57, said:

Imi permit sa ma laud putin si sa spun ca mi-am doborat recordul ieri. Am facut 2 serii de 50 de abdomene cu 1 minut pauza intre serii. Voi cam cat faceati la 14 ani si jumatate? Am facut, de asemenea, si 2 serii de 50 de genoflexiuni, dar asta nu cred ca e asa extraordinar:P
Mult mai multe 😂😂😂.
(Faceam Judo , pe vremea aia 2-3 centuri pe cur rezolvau orice problema iar parintilor li se rupea 😂😂😂).
La 18 ani faceam abdomene de placere, asa, de plictis.

#970
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2005

View Postvinciun, on 21 noiembrie 2018 - 13:42, said:

Aaa, am inteles. Esti ok.
+1
Posted Image

View PostMunst, on 21 noiembrie 2018 - 13:09, said:

Nu am nevoie de muschi pe mine. Spatele arata de zici ca-i lucrat, dar nu am facut niciodata sala; in brat pot zice ca am 20; picioarele zici ca-s de fotbalist(am facut dansuri si de acolo se trage). Pieptul nu ii de "gaina" pot zice ca arata ok. Doar de patratele am nevoie,ele se simt, doar ca grasimea acopera, iar colacii vreau sa dispara.

la 1.72 ar trebui sa mai pui macar vreo 7-8 kile de masa musculara ca sa arati decent.
colaceii se depun fiindca nu ai masa musculara care sa arda caloriile si nu va conta cate abdomene faci.

Edited by takillya, 23 November 2018 - 15:02.


#971
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,853
  • Înscris: 06.10.2008

View Postvinciun, on 27 iunie 2018 - 16:42, said:



. Apoi peste o saptamana a dat o gripa si iar vreo 8 zile pe pauza cu slabaciune generala. Nu am mai apucat sa-mi revin in forta ca mi-am zis sa fac asa o minidefinire, ca tot e sezonul.

Eu de fel am fost mai bolnavicios. Realitatea mi-a dovedit ca in timpul unei raceli sau chiar gripa e mai bine sa nu abandonezi efortul de la sala, altfel scazi in performante si pentru revenire la normal ai nevoie de cel putin 3-4 saptamani.

View Postvinciun, on 27 iulie 2018 - 18:57, said:



individul acesta se lauta pe toate retelele de socializare ca-i natural, cum adica la el nu se duc muschii si poate obtine un nivel de definire destul de bun.

Eu cand am zis ca omul ala  nu-i tocmai natural a sarit pe mine Bob4932726726272 ca nu,  ca nu. O fi omul natural in restul anului, dar cand tine regim probabil mai adauga acolo niste bombonele ca sa reduca catabolismul, sa isi protejeze masa.

#972
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,853
  • Înscris: 06.10.2008

View Postvinciun, on 14 august 2018 - 23:40, said:

In puii mei...am ajuns la 3000 de calorii si tot slabesc. Deja am 89 de kg. Maresc la 3200...

Cred ca in mod normal, cand nu voiam slabore consumam vreo 4000 kcal. Acum de cand cantaresc absolut totul imi dau seama ca estimarile mele ochiometrice de dinainte erau cam in favoarea mancaciosului. Cand estimam 3000 de fapt erau 4000.

Conteaza mult sa iti calculezi caloriile cat mai bine. . Esti intr-o forma fizica exceptionala pentru un natural, asta inseamna ca masa aia musculara iti mai "arde" in plus ceva calorii care se adauga la munca fizica, sala, mers etc Deci 4000cal la nivelul tau mi se pare cifra corecta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate