Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...
 

Cu mașina spre Albania

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
174 replies to this topic

#127
laocezar

laocezar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 10.06.2007
Dupa mai multe tentative de a ajunge la plaja in Albania, se pare ca , anul acesta, in drumul nostru spre Corfu ,o sa ajungem cateva zile si pe litoralul din Albania .Vlore avem in plan.

Intrebarea mea este : se poate trece cu ferry din Albania spre Corfu ? Daca da, pot face rezervare online?

#128
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,764
  • Înscris: 18.04.2007
Albanezii cer vreun fel de taxă de drum / vinietă ?

#129
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 15.06.2007
Nu au taxa de drum si vigneta (cel putin pana anul trecut) am platit 5 e la un tunel lung de 5 km, venind dinspre Prizren-Kosovo.

#130
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,863
  • Înscris: 04.07.2010
Noi am folosit vama Qafe Bote în iunie 2016. Am mers o zi la Ksamil şi Sarande, fiind cazaţi la Ammoudia, lângă Parga. Nu s-a pus problema niciunei taxe de drum.


Sănătate şi tcb !

#131
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 01.03.2016

View PostOvidiuNS, on 02 iunie 2020 - 21:49, said:

Noi am folosit vama Qafe Bote în iunie 2016. Am mers o zi la Ksamil şi Sarande,  Nu s-a pus problema niciunei taxe de drum.
1-Doar cu buletinul? 2-Cumpărături cu cardul, euro sau altă monedă? 3-Te-ai înteles cu ei ca cu turcii sau mai bine?

#132
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,863
  • Înscris: 04.07.2010
1- Da, cu CI-urile.
2- Se putea plăti şi cu cardul, dar am preferat să plătim în euro totul, adică şi la restaurant în Ksamil, şi când mi-am cumpărat din Sarande un cartuş de ţigări (K-nt white la 2,30 euro pachetul).
La restaurantul Abiori în Ksamil omul mi-a dat să aleg între card, leka, euro sau usd. Am preferat euro, mi s-a părut cursul excelent, şi chiar a fost. Cred că e cea mai bună variantă, nu card, nu leka scoşi de la bancomat.
Am postat atunci la topicul "Albania" de la "Vacanţă în Europa".
3- Mult mai bine ca la turci, mulţi ştiau engleză.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 05 August 2020 - 01:20.


#133
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,863
  • Înscris: 04.07.2010
Vulpoi, am greşit, am verificat adineauri şi spun că am plătit cu cardul şi i-am dat bacşiş o hârtie de 5 euro. Vezi la pagina 9 a topicului "Albania".
Scuzele mele, nu mai ţineam minte toate detaliile, au trecut 4 ani de atunci.


Sănătate şi scuze încă o dată !

#134
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Eu anul trecut am schimbat euro in leke (moneda lor). Sint foarte multe case de schimb valutar si peste tot au acelasi curs valutar. La magazine, gen supermarket de cartier, au afisat la casa cursul euro, care este acelasi ca si la casele de schimb. Deci se poate plati si cu euro.
Eu ca sa evit sa fac conversia si sa ma gindesc si cit sa las bacsis la restaurante, am preferat sa schimb in leke. Schimbam cam cite 50 euro si cind mi se terminau, mai schimbam.

#135
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 01.03.2016

View PostOvidiuNS, on 05 august 2020 - 01:17, said:


View Postflorin71_skoda, on 05 august 2020 - 08:02, said:

Am vazut postarea lui OvidiuNS cu excursia de o zi in Albania si s-a aprins filamentul. Preconizez o iesire undeva pe continent intre Syvota si Parga si nu-mi place să stau prea mult la plajă. Caut croaziere in zonă sau excursii de o zi, iar Albania e o idee.
Multumesc pentru informatii

#136
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,764
  • Înscris: 18.04.2007
Vezi că la reintrare în Gr va trebui să arăți iar teste COVID recente (max 3 zile).

Planul meu era cam tot așa, din zona Parga să merg o zi în Albania. Dar dacă o să reușesc să intru în Grecia, nu mai ies până la plecarea spre casă.

#137
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 01.03.2016
Anul ăsta sar peste Grecia dacă rămâne treaba cu testul de guvid. Dar visez la vacante viitoare si e un moment bun să văd ce cazări bune se găsesc in fiecare zonă si ce croaziere găsesc in zona unde vreau să merg

#138
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,863
  • Înscris: 04.07.2010
Vulpoi, aici mă sfiesc să vorbesc despre croazierele din zona coastei de vest a Greciei, pentru că e vorba doar de drumurile spre Albania.
Dacă vrei, vorbim la topicurile "Parga" şi "Insula Lefkada" de la "Vacanţă în Grecia". Noi am fost în 2 astfel de croaziere şi am şi postat la topicele respective.


Sănătate şi tcb !

#139
pacapaca

pacapaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 28.07.2017
Din cauza restrictiilor din Grecia am ales sa mergem in Albania prin Macedonia deoarece am vazut ca nu se cere buletin de analize
Cum sunt cele 2 tari dpdv al sigurantei in special a masinilor tinand cont ca nu am CASCO? Este obligatorie existenta unei asigurari de calatorie?

#140
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Se circula mult mai lejer fata de Romania. Daca vezi unul ce face depasiri aiurea, 90% este roman.

#141
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
a fost cineva recent Serbia > Macedonia de Nord > Albania și return ?  ceva dificultăți legate de COVID ?

#142
pacapaca

pacapaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 28.07.2017

View Postflorin71_skoda, on 21 august 2020 - 07:40, said:

Se circula mult mai lejer fata de Romania. Daca vezi unul ce face depasiri aiurea, 90% este roman.
Tocmai m-am intors. Soferi mai indiscilinaiti in trafic ca albanezii nu am vazut in viata mea. Se opres pe banda, n-au nicio treaba cu giratoriile, intra in depasiri cu 0 vizibiitate

View Postquantico2708, on 23 august 2020 - 12:38, said:

a fost cineva recent Serbia > Macedonia de Nord > Albania și return ?  ceva dificultăți legate de COVID ?
Eu am fost Bulgaria-Macedonia-Albania si retur si nu au fost niciun fel de probleme. Poti sa tranzitezi Serbia fara buletin de analize

#143
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,054
  • Înscris: 07.11.2006

View Postpacapaca, on 31 august 2020 - 10:23, said:

Se opres pe banda, n-au nicio treaba cu giratoriile, intra in depasiri cu 0 vizibiitate

Vorbesti cumva de Romania?

#144
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Are dreptate. In Albania soferi nu prea respecta regulile de circulatie. Fiecare conduce cum crede de cuviinta si se claxoneaza foarte des. La trecerea de pietoni, trebuie sa-i opreasca politistul ca altfel nu opresc. Iar daca opreste unul ca asa a spus politistul si se face un pic de coada, cei care stau la coada se apuca de claxonat. Totusi nu i-am vazut nervosi sau agitati si nu conduc cu viteza. Claxonul nu este insotit de injuraturi si nervi, ca este ceva normal. Cind intra in depasire, la fel claxoneaxa, ca sa-i faci loc si daca este cazul, sa pui frina, daca vezi ca vine ceva din fata. Asa ca si daca ma bag in depasire in zona fara vizibilitate, nu-i nici o problema deoarece cel depasita frineaza ca sa ma lase sa intru rapid in fata lui. Sub nici o forma nu accelereaza sau incearca sa nu ma lase sa-l depasesc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate