Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Cu mașina spre Albania

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
174 replies to this topic

#1
comfortablynumb

comfortablynumb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 17.02.2007
CUm e cazarea, cum te intelegi cu ei( in ce limba), cum sunt drumurile, ce taxe trebuie platite?

#2
meli99

meli99

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.05.2008

 comfortablynumb, on Mar 28 2008, 01:27, said:

CUm e cazarea, cum te intelegi cu ei( in ce limba), cum sunt drumurile, ce taxe trebuie platite?


Salut, eu n-am fost, dar daca mergi, vreau detalii. Incerc sa invat albaneza de nu stiu cand si nu gasesc cursuri niciunde... :(

#3
oSerX

oSerX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 23.06.2006
s'o mai fi intors cineva din albania ? :D hihi....

#4
criss_slc

criss_slc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 06.08.2006
Da, eu. Si nu o data, ci chiar de doua ori in mai putin de o luna. Am relatat pe larg aici detalii despre drum cu poze si toate alea:

http://www.clubopel....pic.php?t=32242

#5
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009
M-am uitat si la ce ati scris pe club opel. Si eu vreau sa fac drumul intr-o vara. De fapt ma gandeam sa merg pana in Macedonia si apoi Croatia (sa ma intorc prin Dubrovnik, sa fac coasta si apoi Zagreb si acasa). Mi-as rezerva vreo doua zile insa pt. Albania si macar una prin Bosnia.
Probleme in Albania nu ati avut? Tot ce ma retine este ca astia au o reputatie mai proasta. Stiu ca sunt multe furturi in general si auto in special. Voi daca ati fost deja pe-acolo, imi puteti spune ceva? Sotia e mai sperioasa si trebuie s-o conving si pe ea.  :P
De Bosnia stiti ceva?

#6
criss_slc

criss_slc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 06.08.2006
@ Pitzifelnic

Ti-am trimis PM

#7
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Am auzit că dacă vrei să scapi de mașină, indiferent de marcă, numai să nu fie troacă, să te duci într-o călătorit în Albania!
Așa să fie?


#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ai auzit, dar ai fost ? Mituri de-astea sunt și pe la bulgari. Ia vezi si http://www.politiaro...o/furtauto.aspx

#9
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Am spus ... "am auzit că..."
M-am uitat pe link-ul ăla și am găsit o listă cu niște autovehicule furate... care e treaba cu ele?


#10
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007

 Pitzifelnic, on Mar 14 2009, 10:50, said:

M-am uitat si la ce ati scris pe club opel. Si eu vreau sa fac drumul intr-o vara. De fapt ma gandeam sa merg pana in Macedonia si apoi Croatia (sa ma intorc prin Dubrovnik, sa fac coasta si apoi Zagreb si acasa). Mi-as rezerva vreo doua zile insa pt. Albania si macar una prin Bosnia.
Probleme in Albania nu ati avut? Tot ce ma retine este ca astia au o reputatie mai proasta. Stiu ca sunt multe furturi in general si auto in special. Voi daca ati fost deja pe-acolo, imi puteti spune ceva? Sotia e mai sperioasa si trebuie s-o conving si pe ea.  :P
De Bosnia stiti ceva?
am dat deja info pe mai multe treaduri de travelling. O sa fii surprins cat de ok este in Bosnia.

Edited by atupi, 23 March 2009 - 19:06.


#11
areal51

areal51

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 08.09.2006
Intr-un tur Balcanilor (facut in septembrie)in care am vazut 8 tari si 5 mari am trecut si prin Bosnia si prin Albania   <<< aveti linkuri atasate... Initial am vrut sa innoptam in sudul extrem la Sarande si sa luam feriboatul spre corfu dar ne prinsese noaptea pe drum si am ales calea terestra spre Grecia...

Eu am facut-o de la nord la sud dorind sa ajung din Muntenegru in Grecia. Drumul nord-sud (national si european) este f. bun pe traseul Skoder Tirana-Durres Fier Girokaster Kakavija(granita cu Grecia) . noi de la Fier am mers pe malul marii prin Vlora Dhermi Himare Sarande un drum cu portiuni perfecte alternand cu altele in constructie (din fonduri europene). Peisajul este la fel de spectaculos ca pe riviera adriatica din Croatia sau Muntenegru, dar mai salbatic si muuult mai putin aglomerat. Oricum anul acesta (sau cel tarziu anul viitor) cand va fi gata, multi turisti se vor repezi sa faca acest traseu pe unde treci uneori prin livezi de maslini sau vezi din loc in loc plaje pustii cu apa cristalina doar pentru tine... sau mergi zeci de minute fara sa dai de localitati cu muntele intr-o parte si marea in cealalta  si unde datorita reliefului prinzi la radio numai posturi ...italiene :lol: ...

De frica Albaniei nici eu n-am luat gps ori laptop si am fost cu un Logan... Ma ghidam dupa o harta luata dupa viamichelin...la un moment dat am trecut de un oras cu plaje, faleza, hoteluri de 10 etaje, chiar era un pic de lux pe acolo, dar imaginati-va ca nu avea placuta la intrare iar cu aia de pe strada, amabili de altfel, nu te intelegeai deloc. Ulterior am aflat ca e "Himare" (mare cam cat Mangalia)
Ca rezumat :portiunea Skoder - Tirana- Durres -Fier >>>am retinut doar praf, aglomeratie si zeci de spalatorii si benzinarii
Fier - Sarande >>> peisaje superbe se merge pe malul marii Adriatice pana la Vlora si pe malul marii Ionice dincolo de Dhermi...acolo se urca un munte si cand se coboara rugati-va sa aveti senin si fara negura sa puteti vedea, dincolo mare, Italia
Desi pe harta ,pe coasta aveam vreo 100km in linie dreapta,noi am facut vreo 200 cu atatea serpentine...


La Durres am fost pe plaja, gasesti zeci de hoteluri de 3-4 stele cu piscine, masini de lux dar si saracie...  Totusi, cica anul trecut au fost 1 milion de turisti straini (majoritatea italieni) in Albania. ...bineinteles ca mai multi decat in Romania

#12
criss_slc

criss_slc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 06.08.2006
Un singur cuvant am pentru tine: WOW!!!. Citind materialul despre Albania (am revazut in pozele tale locuri prin care am trecut si eu) mi s-a facut iar dor de duca.
Excelent prezentat traseul, iar de documentare ... jos palaria.
Bravo!

#13
dori605

dori605

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.03.2009
[quote name='areal51' post='6227855' date='Mar 24 2009, 05:05']Intr-un tur Balcanilor (facut in septembrie)in care am vazut 8 tari si 5 mari am trecut si prin [url="http://nicupancu.blogspot.com/2008/09/ziua-3-luni1-sept.html"]Bosnia[/url] si prin [url="http://nicupancu.blogspot.com/2008/09/ziua-6-shquiperia.html"]Albania[/url]   <<< aveti linkuri atasate... Initial am vrut sa innoptam in sudul extrem la Sarande si sa luam feriboatul spre corfu dar ne prinsese noaptea pe drum si am ales calea terestra spre Grecia...

Eu am facut-o de la nord la sud dorind sa ajung din Muntenegru in Grecia. Drumul nord-sud (national si european) este f. bun pe traseul Skoder Tirana-Durres Fier Girokaster Kakavija(granita cu Grecia) . noi de la Fier am mers pe malul marii prin Vlora Dhermi Himare Sarande un drum cu portiuni perfecte alternand cu altele in constructie (din fonduri europene). Peisajul este la fel de spectaculos ca pe riviera adriatica din Croatia sau Muntenegru, dar mai salbatic si muuult mai putin aglomerat. Oricum anul acesta (sau cel tarziu anul viitor) cand va fi gata, multi turisti se vor repezi sa faca acest traseu pe unde treci uneori prin livezi de maslini sau vezi din loc in loc plaje pustii cu apa cristalina doar pentru tine... sau mergi zeci de minute fara sa dai de localitati cu muntele intr-o parte si marea in cealalta  si unde datorita reliefului prinzi la radio numai posturi ...italiene :lol: ...

De frica Albaniei nici eu n-am luat gps ori laptop si am fost cu un Logan... Ma ghidam dupa o harta luata dupa viamichelin...la un moment dat am trecut de un oras cu plaje, faleza, hoteluri de 10 etaje, chiar era un pic de lux pe acolo, dar imaginati-va ca nu avea placuta la intrare iar cu aia de pe strada, amabili de altfel, nu te intelegeai deloc. Ulterior am aflat ca e "Himare" (mare cam cat Mangalia)
Ca rezumat :portiunea Skoder - Tirana- Durres -Fier >>>am retinut doar praf, aglomeratie si zeci de spalatorii si benzinarii
Fier - Sarande >>> peisaje superbe se merge pe malul marii Adriatice pana la Vlora si pe malul marii Ionice dincolo de Dhermi...acolo se urca un munte si cand se coboara rugati-va sa aveti senin si fara negura sa puteti vedea, dincolo mare, Italia
Desi pe harta ,pe coasta aveam vreo 100km in linie dreapta,noi am facut vreo 200 cu atatea serpentine...


La Durres am fost pe plaja, gasesti zeci de hoteluri de 3-4 stele cu piscine, masini de lux dar si saracie...  Totusi, cica anul trecut au fost 1 milion de turisti straini (majoritatea italieni) in Albania. ...bineinteles ca mai multi decat in Romania[/quote]



Salut,eu sunt din albania... sper ca ti-a placut pe acolo.Este adevarat ca exista problema cu praful etc dar e din cauza multor constructii care sunt in desfasurare.Din pacate mai exista si chesti negative pe acolo dar daca ai un ghid albanez poti sa vezi o multime de locuri care cu greu le uiti.Asta este problema albaniei momentan... nepromovarea corecta a turizmului.Multi o viziteaza, nu se duc acolo unde trebuie si retin din albania doar traficul de cosmar si praful de pe drum.Sper sa revii.Sanatate

[quote name='areal51' post='6227855' date='Mar 24 2009, 05:05']Intr-un tur Balcanilor (facut in septembrie)in care am vazut 8 tari si 5 mari am trecut si prin [url="http://nicupancu.blogspot.com/2008/09/ziua-3-luni1-sept.html"]Bosnia[/url] si prin [url="http://nicupancu.blogspot.com/2008/09/ziua-6-shquiperia.html"]Albania[/url]   <<< aveti linkuri atasate... Initial am vrut sa innoptam in sudul extrem la Sarande si sa luam feriboatul spre corfu dar ne prinsese noaptea pe drum si am ales calea terestra spre Grecia...

Eu am facut-o de la nord la sud dorind sa ajung din Muntenegru in Grecia. Drumul nord-sud (national si european) este f. bun pe traseul Skoder Tirana-Durres Fier Girokaster Kakavija(granita cu Grecia) . noi de la Fier am mers pe malul marii prin Vlora Dhermi Himare Sarande un drum cu portiuni perfecte alternand cu altele in constructie (din fonduri europene). Peisajul este la fel de spectaculos ca pe riviera adriatica din Croatia sau Muntenegru, dar mai salbatic si muuult mai putin aglomerat. Oricum anul acesta (sau cel tarziu anul viitor) cand va fi gata, multi turisti se vor repezi sa faca acest traseu pe unde treci uneori prin livezi de maslini sau vezi din loc in loc plaje pustii cu apa cristalina doar pentru tine... sau mergi zeci de minute fara sa dai de localitati cu muntele intr-o parte si marea in cealalta  si unde datorita reliefului prinzi la radio numai posturi ...italiene :lol: ...

De frica Albaniei nici eu n-am luat gps ori laptop si am fost cu un Logan... Ma ghidam dupa o harta luata dupa viamichelin...la un moment dat am trecut de un oras cu plaje, faleza, hoteluri de 10 etaje, chiar era un pic de lux pe acolo, dar imaginati-va ca nu avea placuta la intrare iar cu aia de pe strada, amabili de altfel, nu te intelegeai deloc. Ulterior am aflat ca e "Himare" (mare cam cat Mangalia)
Ca rezumat :portiunea Skoder - Tirana- Durres -Fier >>>am retinut doar praf, aglomeratie si zeci de spalatorii si benzinarii
Fier - Sarande >>> peisaje superbe se merge pe malul marii Adriatice pana la Vlora si pe malul marii Ionice dincolo de Dhermi...acolo se urca un munte si cand se coboara rugati-va sa aveti senin si fara negura sa puteti vedea, dincolo mare, Italia
Desi pe harta ,pe coasta aveam vreo 100km in linie dreapta,noi am facut vreo 200 cu atatea serpentine...


La Durres am fost pe plaja, gasesti zeci de hoteluri de 3-4 stele cu piscine, masini de lux dar si saracie...  Totusi, cica anul trecut au fost 1 milion de turisti straini (majoritatea italieni) in Albania. ...bineinteles ca mai multi decat in Romania[/quote]



un video facut de mine cu poze din albania.... sper sa fi fost si sa fi vazut majoritatea locuriilor in care sau facut.


[quote name='dori605' date='Mar 29 2009, 21:35' post='6259609']
Salut,eu sunt din albania... sper ca ti-a placut pe acolo.Este adevarat ca exista problema cu praful etc dar e din cauza multor constructii care sunt in desfasurare.Din pacate mai exista si chesti negative pe acolo dar daca ai un ghid albanez poti sa vezi o multime de locuri care cu greu le uiti.Asta este problema albaniei momentan... nepromovarea corecta a turizmului.Multi o viziteaza, nu se duc acolo unde trebuie si retin din albania doar traficul de cosmar si praful de pe drum.Sper sa revii.Sanatate





un video facut de mine cu poze din albania.... sper sa fi fost si sa fi vazut majoritatea locuriilor in care sau facut.
  [url="http://www.youtube.com/watch?v=BVkm_xa2CFw"]http://www.youtube.com/watch?v=BVkm_xa2CFw[/url]

#14
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Cu ce mașină ai fost în Albania?
Marcă, vechime?


#15
areal51

areal51

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 08.09.2006

 copjob2000, on Apr 16 2009, 10:34, said:

Cu ce mașină ai fost în Albania?
Marcă, vechime?

Logan dci 1.5, de 2 ani, am facut  turul peninsulei Balcanice

Edited by areal51, 16 April 2009 - 10:47.


#16
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Așa da... dar te poți risca cu alte mărci... nu neapărat VW, Audi, BMW sau peste... ai auzit despre furturi de mașini? Sau probleme cu concetățeni?
Mulțumesc mult!


#17
areal51

areal51

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 08.09.2006

 dori605, on Mar 29 2009, 20:37, said:

un video facut de mine cu poze din albania.... sper sa fi fost si sa fi vazut majoritatea locuriilor in care sau facut.
  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BVkm_xa2CFw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Foarte frumos. Litoralul lor e mult mai fain ca al nostru.

 copjob2000, on Apr 16 2009, 10:51, said:

Așa da... dar te poți risca cu alte mărci... nu neapărat VW, Audi, BMW sau peste... ai auzit despre furturi de mașini? Sau probleme cu concetățeni?
Mulțumesc mult!

Riscant e si in Bulgaria , la fel si in Pipera... oricum unde te cazezi, in Ro , sau afara cauta cele care au curti interioare (parcari proprii). Noua(mie) ni s-a spart masina in ultimii 3 ani odata la  10 dimineata in centrul Budapestei si odata noaptea in centrul Pragăi. E relativa discutia...

#18
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Nu e chiar așa.... în BG, în Veliko Tarnovo, am lăsat mașina descuiată (într-o parcare păzită) fără probleme...
Pe Litoralul BG nu am avut nici o problemă, cu mașina (Nubira II) în parcarea din fața hotelului, de asemenea fără probleme!
În RO, am casco și nu îmi este frică de furăciune.... dar în alte țări... (mai ales Albania, de care am auzit numai belele)... nu știu cum este procedura..


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate