Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

ASUS R700

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2262 replies to this topic

#55
catalinnemes

catalinnemes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 09.02.2007
Ieri mi-am cumparat si eu un R700. Inca nu am apucat sa-l testez foarte mult pe partea de navigatie. Inainte am avut un PDA de la Fujitsu Siemens in combinatie cu un soft IGO 2006 si un receiver GPS Holux Slim (PDA-ul nu avea GPS integrat, ca e mai preistoric :P). Eram destul de multumit de combinatia asta, exceptand faptul ca aveam o gramada de cablaraie intinsa prin masina. Problema e ca mai nou, din senin PDA-ul meu deconecteaza bluetooth-ul cand ti-e lumea mai draga (de obicei cand esti printr-un oras necunoscut unde ai nevoie de el, ca la drum lung nu prea face fitze... conform legilor lui murphy) si pierde semnalul gps.  Singura modalitate sa-l aduc pe calea cea buna era un reset total, de la butonasul ala mic si ascuns. Va dati seama ca nu era tocmai un eveniment placut sa faci asta in timp ce mai trebuie sa si conduci.

Asa ca pentru lungile drumuri care ma asteapta in curand am cumparat R700-le, parandu-mi la o vedere superficiala mai complet si mai bun decat C720-ul de la Mio. Din cate l-am butonat pana acum nu-mi pare rau ca l-am cumparat.

Am cateva intrebari totusi:

1. cum pot rezolva problema cu diacriticele? Este foarte enervant sa vezi toate semnele alea aiurea pe ecran. Daca aveti vreo solutie, va rog postati sau dati-mi un PM si va dau id-ul de mess sa discutam daca e nevoie.

2. De unde pot sa fac rost de bazele de date cu speed-cams? Am cautat pe google dar nu prea am avut mult succes.

#56
razvan71

razvan71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 08.03.2005
ptr speedcam: http://www.pdiromania.ro/ sau http://speedcams.tehnoplus.net/
Ptr. cultivare: http://www.daciaclub...-t78511-s0.html

Edited by razvan71, 07 April 2008 - 21:29.


#57
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,657
  • Înscris: 28.11.2001
E vorba de igo 8, totusi.

#58
geomanblack

geomanblack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 29.03.2008
pai ce nu avem nimic la speedcam in fisier ca nici nu am luat seama? cine mai are update realizat mai postati va rog ........poate o rezolvam cu diacriticele
a si ziceti-mi si mie va rog ce face programu asta gps catcher mai precis...........va multumesc mult

Edited by geomanblack, 07 April 2008 - 23:37.


#59
skyspot

skyspot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 22.07.2006
cum se misca la partea video? ce formate suporta?

#60
catalinnemes

catalinnemes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 09.02.2007
@razvan71: merci de linkuri. sunt de mare ajutor. Chiar daca pe site-urile respective scrie ca sunt pt IGO 2006+, ele merg si pe IGO8 de pe R700. Folderul in care trebuiesc puse se numeste tot Speedcams, dar nu este subfolder in POI ci de sine statator. In rest am dat o simulare pe Turda-Cluj si vede radarele de acolo, doar ca nu am reusit sa-l fac la simulare sa ma avertizeze sonor. Optiunea era activata din setari sa avertizeze la apropiere. Pe harta imi arata pictograma cu camera, dar Ioana tace malc. Am incercat si cu nenea John sau James what's his name din UK, dar si el tace. O sa fac maine o proba live cu radarul din Sacel, de langa Sibiu, sa vad daca live mi-l anunta sau nu.

@geomanblack: nope, nu exista nimic in folderul de speedcam din fabrica. cred ca scrie si in manual despre treaba asta. dar acum ca ai linkurile, se rezolva rapid problema.

@skyspot: citisem pe undeva ca ar suporta mpeg4 si/sau wmv. nu pot sa spun mai multe pe tema asta, pentru ca din cauza USB 1.1 care merge foaaaaaaaaarte incet, n-am avut rabdare sa urc fisiere video pe aparat sa fac probe. am pus doar cateva mp3-uri care se aud destul de bine. Sonorizarea este foarte buna, avand in vedere dimensiunile aparatului si a boxelor.

#61
catalinnemes

catalinnemes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 09.02.2007
revin cu noutati... n-am mai avut rabdare pana maine si am fost sa-i fac testul acum. Am mers pe ruta Sibiu-Saliste-Sibiu, cu trecere prin dreptul radarului cu laser de la Sacel. La  dus, cand nu eram pe directia radarului mi-a dat o alerta la 800m dupa care a facut pauza, pentru ca sa inceapa iarasi pe la 500m cu piuituri mai rare si imi afisa pe ecran tipul camerei, limita de viteza si distanta pana la ea. La intoarcere eram pe sensul de actiune al radarului si de la 800m a inceput sa piuie rapid si sa-mi afiseze pe ecran aceleasi date.

In concluzie, fisierele pt IGO 2006+ merg si pe IGO8. Eu le-am copiat in folderul TFAT\Content\Speedcam din memoria device-ului.

Mai astept solutii la problema cu diacriticele... cine e mai priceput in ale crack-uitului... poate reuseste ceva :)

#62
razvan71

razvan71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 08.03.2005
Pentru a copia mai repede pe memoria miniSD puneti-o intr-un cititor de carduri.Ve-ti avea o surpriza in a copia cu 4 Mb/s.Ce este nasol este ca la IGO nu se poate face update cu nimic (no support for ASUS please contact the vendor or ASUS) si trebuie sa asteptam semnale de la ASUS sa ne ajute. La partea cu crack sunt varza asa ca asteptam persoane mai avizate in domeniu. Pentru a avea si POI vizibile pe harta trebuie totusi sa le activati din meniu (by default sunt dezactivate). Ca o intrebare: E normal sa te anunte verbal o singura data cind depasesti viteza (gen: A-ti depasit viteza legala) si pe urma cind mai depasesti viteza doar sa te anunte vizual? Pentru teren 3D copiati in directorul DEM niste fisiere 3D de le gasiti pe alte site-uri (ele au aparut ptr IGO 8 demo si merg normal si pe acesta).La partea de FM semnalul e foarte slab pentru radio si la mine se prinde foarte prost. In schimb acasa daca il pun exact linga radio se aude perfect.

Edited by razvan71, 08 April 2008 - 07:22.


#63
geomanblack

geomanblack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 29.03.2008
sa-mi puneti si mie un link sa bag spedcam si poi  va rog si spuneti-mi si mie ce anume face gpscatcher............video se vede super in format wmv (merge repede daca pui hdd in cititor )

Edited by geomanblack, 08 April 2008 - 08:43.


#64
catalinnemes

catalinnemes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 09.02.2007
@geomanblack: lista cu speedcam poti sa iei de la  http://www.pdiromania.ro sau de la http://speedcams.tehnoplus.net . Lista de la tehnoplus este mult mai completa. Nu contine doar radarele fixe, ci si radare de prevenire (cele care nu dau amenzi), camere red-light, camere video de supraveghere a traficului etc.

@razvan71: Si mie imi face la fel cu depasirea limitei de viteza. Un singur anunt verbal, dupa care imi afiseaza un semn de limitare. Mie sincer imi convine de minune treaba, pentru ca depasesc frecvent limitele de viteza  :rolleyes: , iar la Igo 2006 ma innebunea cu alerte. Pentru viteze am antiradarul. :D

#65
geomanblack

geomanblack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 29.03.2008
imi e cam teama sa modific alea acolo ca totusi exista in folderul speed cam 2 fisiere (spud) si nustu daca e bine sa le sterg si mai  am 3 fisiere txt (RM ,RF.RFR) dar sant mai marii decat ceea ce am descarcat dupa linku de mai sus (ma gandesc ca nu pot inlocui un fisier de 340kb cu unu de 120kb nu? )si apropo am descaract un igoo8 si aici in content imi mai apare un folder TEXTURES pe care pe devaice nu al am avetii idee pentru ce o fi bun

Edited by geomanblack, 08 April 2008 - 09:39.


#66
catalinnemes

catalinnemes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 09.02.2007
de unde ai luat igo8? da-mi un pm sa-l iau si eu ca sa facem o investigatie! :) Hartile sunt mai noi? Mai exista problema cu diacriticele?

#67
razvan71

razvan71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 08.03.2005
Nu exista IGO nou. Ce a luat e versiunea ce a circulat pe unele site-uri.

#68
catalinnemes

catalinnemes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 09.02.2007
da, pai asa am vazut si pe site-ul oficial de la NavnGo, ca nu s-a lansat ofical 8-ul inca. E estimat pentru aprilie... dar fara o data exacta. Dar ma gandeam ca au facut baietii rost de el pe cai necurate.

#69
geomanblack

geomanblack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 29.03.2008
bun sa va povestesc...............acu vro luna cautam un fifa mai nou de 2008 pe hub-uri si asa am gasit o imagine la rdlrs  habar nu aveam eu ce va fi am descarcat-o si culmea era un igoo2008 la marele fix dar am sters-o ca habar nu aveam eu ce e (ne avand navigatie )..............gps cumparand-ul acu 10 zile si aseara am desc iar ca mi-am adus aminte de ea ..........bun acu revin are 1,57g.......si are un folder textures iar harta romaniei e cu vro 8 kb mai mare cine stie poate o fi ceva in plus sau nu..........referitor la folderul textures ma gandesc ca o fi detalii 3d nu ale soselelor cailor ferate sau cine stie pt ca nici pe dvd-ul de la avut in pachet gps-u, nici pe hdd-ul de 2 g , nici in mem device-ului.......nu apare acest folder textures.....de aceea va intrebam pe voi ce o fii cu acest folder.........mai mult pe asta de l-am desc. eu (acest igo08 dupa hub-uri) apare 49 de tari la modu la care apare vro 3 tarii detaliate mai mult ( de doua ori adica) norvegia albania si nu mai stiu care...... speedcam.......... am  luat alea dar daca sterg fisierele alea de le are el e belea (cred)........ ca ce am luat de la tehnoplus are vro 60kb ori eu am 450 kb si imi e frica sa le sterg datorita volumului mai mare de date pe care le posed acu (sau sa le inlocui ) dar m-am gandit sa mai creez un nou folder in interiorul lu speedcam (dar cred ca nu a avut nici un efect adica cred ca nu le mai vede)  sa-mi zica si mie eventual un baiat mai priceput ce sa fac ca eu vreau sa plec pana in spania si nu ma intreseaza doar speedcam din tara adica daca fac un update sa-l fac full europe nu doar romania..........asa si despre video acu am folosit imptoo 3gp video convector am comvertit tot in wmv si ma gandeam acu la video clipuri cum sa le fac sa mearga la rand ca nu aai posibilitatea asta .............simplu le-am facut cu windows movie maker ........poi nu?   si mai mult activand tmf.......veti avea audio pe boxele masinii ........(dar cred ca stiati asta )  ......eu zic sa cautam plusurile nu minusurile mai ales ca santem utilizatori ale acestor gps-uri nu e asa si baietii mai priceputi sa ne ajute cu diacriticile cu update la harti (cel putin la nivell de romania) cu speedcam si poi-uri........... si va rog sa ma ajutai cu informatie depre gps chacher.......ce face programul asta fratilor ce anume actualizeaza va multumesc.......nu uitati de folderul textures la ce foloseste ..........aveti vreo idee.............ce restecp

Edited by geomanblack, 08 April 2008 - 18:05.


#70
catalinnemes

catalinnemes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 09.02.2007
pai pentru speedcam e simplu... poti sa-i dai o simulare de traseu printr-o zona pe unde stii ca sunt radare (de ex. Turda-Cluj). Nu o sa-ti de alerta sonora si vizuala la simulare, dar o sa ti le arate pe harta. Daca nu iti apare nimic, copiaza si fisierul de la http://speedcams.tehnoplus.net acolo si refa simularea.

Fisierul de pe tehnoplus e doar pentru romania si bulgaria. Daca vrei sa pleci in tari straine, cum ma pregatesc si eu, pe langa fisierele de pe tehnoplus, iti mai pun si eu aici unul cu restul tarilor din europa. Nu stiu cat de actual este, dar tot cei de la tehnoplus dau indicatii cum sa le iei de pe un site maghiar. Eu i-am dat la nume data de azi, pentru ca azi l-am luat de pe site-ul ala. Dar nu bag mana in foc cat de la zi este, ca nu inteleg de nici un fel maghiara, am dat doar click orbeste pe butoane pe acolo, dupa instructiunile celor de la tehnoplus.

In alta ordine de idei, eu am gasit un "bug" la music player. Nu stiu exact inca in ce conditii si cum... inca mai testez chestia... nu trece la urmatoarea melodie si se blocheaza de nu mai poti face nimic decat sa iesi din el de tot. Si pe langa asta e enervant faptul ca butoanele de repeat si shuffle, habar n-ai cand sunt activate si cand nu... arata la fel, indiferent de stare.

Attached Files



#71
riks

riks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 28.04.2004
corectie finala (sper) la fisierul cu limba romana (se suprascrie in directorul LANG de pe memoria interna).
http://rapidshare.co...ng_Romanian.zip

#72
razvan71

razvan71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 08.03.2005
Sa ne spui daca si are caractere ramanesti cind cauti orasele (gen: bucuresti si sa gaseasca bucuresci :) )

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate