Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

ASUS R700

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2262 replies to this topic

#37
cosmin800331

cosmin800331

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 20.03.2008
La naiba! Vad ca deja au aparut pareri negative! Ma gandeam sa-l iau si eu dar acum cred ca raman la MIO! Am avut anul trecut cand am fost in Germania un MIO C710 si cu el n-am avut probleme de genul: "trec de intersectie si el ma arata ca si cum as fi inainte de intersectie" sau sa se albeasca ecranul sau sa nu recunoasca diacriticele sau sacadari la voce. De doua ori mi s-a blocat dar nu in timp ce mergeam cu masina ci in timp ce ma jucam cu el sau in timp ce-i stabileam un itinerar iar la viteze "mari" am observat un decalaj de ~15km/h intre el si indicatorul de bord dar chestia asta poate fi si din cauza ca indicatorul de bord poate sa fie imprecis. Mi-a placut R700 pentru ca are ecran mare si cladiri 3D si functiile multimedia dar cred ca o sa-mi iau un MIO C720 pana la urma daca nu remediaza baietii de la ASUS problemele pana in septembrie.

#38
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,643
  • Înscris: 28.11.2001

View Postskyspot, on Apr 5 2008, 16:37, said:

dupa ce il probezi te rog fa un mic review despre el.
-ecran (decalibrari, etc)
-calitatea carcasei
-sunet
-eventuale sacadari
-conectare gps
-video

si daca poti pune si cateva poze

merci !
voi incerca in limita timpului. La prima "chinuiala": nu m a dat pe spate.
Pana una alta, aveti acces la manualul de utilizare:
Attached File  ASUS_R700_User_Manual_RO.pdf   721.67K   772 downloads

Edited by badmania98, 05 April 2008 - 18:42.


#39
geomanblack

geomanblack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 29.03.2008

View Posthomey, on Apr 1 2008, 13:27, said:

Hartile sunt destul de detaliate, cit ma pricep eu... Da, am reusit sa pun terenul 3D.


detaliaza si tu te rog cum ai facut sa pui terenu ce ai copiat de unde si unde lai pus te rog mult

#40
riks

riks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 28.04.2004
cum se pun fisierele cu formele de relief:
- se dowloadeaza arhivele de mai jos
- se dearhiveaza si rezulta doua fisiere EasternEurope.dem si WesternEurope.dem
- se seteaza aparatul (conectat la PC) pe Mem. dispozitiv
- se creeaza un subdirector DEM pe memoria dispozitivului in TFAT\CONTENT\DEM
- se copiaza cele doua fisiere in folderul DEM

http://rapidshare.co...40/dem.zip.html
http://rapidshare.co...96/dem.z04.html

celelalte linkuri le voi pune pe masura ce le uploadez.

@badmania98: am rugamintea daca reusesti sau ai vreo idee pt. unlock la r700 sa dai un bzzz... :)

Edited by riks, 06 April 2008 - 00:06.


#41
geomanblack

geomanblack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 29.03.2008

View Postriks, on Apr 6 2008, 00:59, said:

cum se pun fisierele cu formele de relief:
- se dowloadeaza arhivele de mai jos
- se dearhiveaza si rezulta doua fisiere EasternEurope.dem si WesternEurope.dem
- se seteaza aparatul (conectat la PC) pe Mem. dispozitiv
- se creeaza un subdirector DEM pe memoria dispozitivului in TFAT\CONTENT\DEM
- se copiaza cele doua fisiere in folderul DEM

http://rapidshare.co...40/dem.zip.html
http://rapidshare.co...96/dem.z04.html

celelalte linkuri le voi pune pe masura ce le uploadez.

@badmania98: am rugamintea daca reusesti sau ai vreo idee pt. unlock la r700 sa dai un bzzz... :)
este vb de 1 si acelasi fisier (pe link diferite sau) tre sa intru pe toate linkurile

View Postcosmin800331, on Apr 5 2008, 19:27, said:

La naiba! Vad ca deja au aparut pareri negative! Ma gandeam sa-l iau si eu dar acum cred ca raman la MIO! Am avut anul trecut cand am fost in Germania un MIO C710 si cu el n-am avut probleme de genul: "trec de intersectie si el ma arata ca si cum as fi inainte de intersectie" sau sa se albeasca ecranul sau sa nu recunoasca diacriticele sau sacadari la voce. De doua ori mi s-a blocat dar nu in timp ce mergeam cu masina ci in timp ce ma jucam cu el sau in timp ce-i stabileam un itinerar iar la viteze "mari" am observat un decalaj de ~15km/h intre el si indicatorul de bord dar chestia asta poate fi si din cauza ca indicatorul de bord poate sa fie imprecis. Mi-a placut R700 pentru ca are ecran mare si cladiri 3D si functiile multimedia dar cred ca o sa-mi iau un MIO C720 pana la urma daca nu remediaza baietii de la ASUS problemele pana in septembrie.


e optiunea ta dar intra pe forum la posesorii de mio si .........le vei plange si tu de mila cica e praf........da cine stie cu adevarat (oricum pe mine au reusit sa ma sperie si am luat r700) de care sant super incantat

#42
riks

riks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 28.04.2004
nu mai pot edita postul anterior, deci voi pune celelalte linkuri aici:
http://rapidshare.co...72/dem.z01.html
http://rapidshare.co...68/dem.z02.html
http://rapidshare.co...05/dem.z03.html

am mai corectat ce am mai gasit prin fisierul cu limba romana si am pus aici.
il suprascrieti peste cel existent in directorul LANG

Edited by riks, 06 April 2008 - 01:02.


#43
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,643
  • Înscris: 28.11.2001

View Postriks, on Apr 6 2008, 00:59, said:

@badmania98: am rugamintea daca reusesti sau ai vreo idee pt. unlock la r700 sa dai un bzzz... :)
Ok. In momentul actual mai am un pic si dau cu el de pamant. :cursing:

#44
razvan71

razvan71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 08.03.2005
Se poate creea acel folder DEM si pe cardul de memorie? Ca vad ca hartile le poate accesa de acolo.

#45
geomanblack

geomanblack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 29.03.2008
Am pus si fisierele alea 2 euromajor west si est de pe dvd (drumurile principale din est si vest) in memoria devaice am luat toate hartile de pe devaice si le-am mutat pe hdd am pus si cele 2 fisiere de teren 3d (tot varianta 2d ramane cea mai optima sa stiti) am pus si fisiere video si poze ce mai de comportat se comporta super in ciuda faptului ca nu am avut niciodata am facut senzatie cu el printr-e tovarasi care nu au ezitat sa-mi laude "scula" .......m-au ajutat foarte mult toate informatiile primite de la (riks si homey) cale pe care le si multumesc in special lui riks e super dotat baiatu invarte pe degete "stiinta" (astept sa vi cu update si la harta si la diacritice eventual la speedcam......asta daca te plimbi prin tara).......revenind la asus r700 e piesa ma mai arunca el dupa sosea dar de si in groapa in care stau eu cred ca nici "base" nu stie ca exista dar prin oras in speta targoviste stie baiatu strada si nr. nu ma arunca niciodata de pe drum si etc. (cu toate ca la o adresa cu nr. de bloc pe care o si stia ma dus pan la 60-70m de ea dar de poate ca asa trebuia ca nici in casa nu poate sa te bage navigatia nu? poate daca i dai adresa dupa coordonate) cu bluethoch nu am avut nici o problema sa conectat a recunoscut toate nr.de tel. din agenda merge sa suni dupa el nu doar sa si primesti  ............in rest abia astept sa ma duca pana in spania ca plec peste 1 luna de aceea l-am si achizitionat nu prea am inteles eu cum sta treaba cand il conectezi la net ce anume exact face el ce anume update realizeaza si altceva ce sa mai zic il recomand la maxim 101% cu incredere face banii da sa mai stii si sa-l personalizezi.......... nu riks?.....RESTECP :coolspeak: MERSI INCA O DATA PENTRU AJUTOR :coolspeak:

#46
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,643
  • Înscris: 28.11.2001
Ok. A sosit momentul sa scriu cate ceva despre el. Mentionez ca l am probat alaturi de Mio C520 pe care a rulat MioMap 3.3.
Cu plusuri (+) si minusuri (-)
BT :
+  s a conectat foarte repede cu SE K850i
+  a transferat contactele din telefon aproape instantaneu, fara a fi necesara o comanda suplimentara
+ pe partea de telefonie ai toate butoanele la indemana (interfata grafica) iar sonorul e foarte bun (nu am probat microfonul)
-   nu am gasit posibilitatea de a sterge contactele din PNA

FM Transmiter
+ semnalul este ok atata timp cat aparatul este in masina si nu sunt posturi de radio ce emit pe frecventa apropiata frecventei alese pentru transmiter
- se pot alege frecventele pe principiul USA, adica din 0,2 in 0,2 de la 87.6  la  108.0 inclusiv

GPS
Prima impresie este aceea  ca softul de navigare se afla la nivel de  versiune beta. Inclusiv versiunile ce le gasiti pe net , neoficiale, merg mai bine.
+ semnalul este la fel de puternic , iar navigarea este identica cu cea de pe C520, inclusiv la rutari. Ambele aparate au avut acelasi comportament in trafic
+ in descrierea POI urilor apar campuri noi: telefon si informatii suplimentare
- la POI urile din Romania nu sunt completate campurile specificate mai sus
- POI urile nu sunt afisate pe ecran. Ele sunt gasite la o interogare dar nu sunt afisate
- la unele meniuri asistentul nu permite derularea sus jos pentru a citi informatia sau da eroare (ex: setari vizuale 3D; zoom inteligent)
- nu se poate sincroniza ora de pe aparat cu cea de pe satelit (la MioMap da)
- la profile este doar cel implicit: igo
- nu pot fi scoase sunetele de la taste
- nu are volum dinamic
- interfata anemica . Daca harta ar fi dezvoltata ca cea a Ungariei ar merita banutii. Faceti o simulare in Budapesta.
- la navigare strazile sunt afisate fara diacritice cu semne in locul acestora vai de mama lor
- apare o eroare la alegerea orasului Bucuresti. Ca sa alegi acest oras , trebuie sa tastezi BUCURE si apoi sa apesi terminat pentru ca acesta sa apara in lista.

Player video
- Nu stie de divx. E drept ca nici Mio nu stie , dar acesta din urma poate fi invatat.

Aparatul in sine
+ difuzor OK
+ s a trecut pe mufa MiniUSB
+ suportul de prindere pe parbriz e ok, putand fi reglat cu usurinta in orice directie
+ senzorul de lumina pare folositor.
+ aparatul vine insotit de un card microSD pe care trebuiesc copiate hartile Europei de Vest  de pe DVD ul original (memorie interna, doar 1G, continand hartile Europei de Est)
- aparatul pierde setarile de data si de ora daca este oprit din comutatorul on off (la fel si la C520)

Acestea sunt rezultatele obtinute de mine si nu am pretentia sa fie cineva de acord cu ele.

Ca o concluzie:
- daca reusesc sa l deblochez si sa ajung in inima lui poate, poate as reusi sa rezolv ceva
- momentan, cu actuala harta a Romaniei nu vad nicio sfaraiala sa trec pe Igo 2008.

Edited by badmania98, 06 April 2008 - 21:04.


#47
skyspot

skyspot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 22.07.2006
ti s-a blocat vreodata? rezista la "stress"?
carcasa e mai buna ca la mio? scartaie la manipulare?

ce inseamna FM transmitter?

Edited by skyspot, 06 April 2008 - 23:16.


#48
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,643
  • Înscris: 28.11.2001
Nu s a blocat, nu s a desincronizat ecranul, carcasa e ok. Nu am strans de ea sa mi iasa ochii din cap. Aparatul e mai subtire decat C520. FM Transmiter redirectioneaza sunetul catre un receptor radio: Sunetul se poate auzii astfel in boxele masinii. Se alege aceeasi frecventa si la radio si la PNA. Evident la radio alegi o frecventa pe care nu emite un post de radio. Practic PNA ul devine un mic emitator radio.

Edited by badmania98, 07 April 2008 - 06:00.


#49
riks

riks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 28.04.2004
POI-urile pot fi afisate pe ecran si in timpul navigarii, insa trebuie activate categoriile sau subcategoriile care vrei sa fie afisate.
sincronizarea orei are loc implicit automat, cind are semnal gps stabil.
practic daca se reuseste deblocarea aparatului se mai poate imbunatatii atit interfata cit si alte minusuri...

#50
cosmin_coco_ro

cosmin_coco_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 15.03.2008
Salut,

vreaus a imi iau si eu una stfel e aparat .  Poate cineva sa imi raspunda la cateva intrebari:

    Cum se comporta la traversarea sensurilor giratorii ??
    apare un oarecare defazaj ? Cam ce valoare are acesta ?
    Daca nu alegi traseul indicat de el  , dupa cat timp sesizeaza acest lucru ?
    Cum sta la capitolul strazi noi si sensuri unice ??


#51
razvan71

razvan71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 08.03.2005
Update-uri la harti de unde se face ca cei de la IGO nu fac update la ASUS.

#52
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,643
  • Înscris: 28.11.2001

View Postriks, on Apr 7 2008, 08:34, said:

POI-urile pot fi afisate pe ecran si in timpul navigarii, insa trebuie activate categoriile sau subcategoriile care vrei sa fie afisate.
sincronizarea orei are loc implicit automat, cind are semnal gps stabil.
Asa este. Am descoperit pana la urma.

Edited by badmania98, 07 April 2008 - 13:02.


#53
deliui

deliui

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.06.2007
Salut!
Tocmai am facut comanda si eu pt R700 si maine ar trebui sa-l primeasc (asa mi-au spus cei de la www.shopix.ro).
Problema mea e ca m-am cam grabit si am aflat cu intarziere ce inseamna PNA vs PDA (dupa ce l-am comandat) iar pe mine m-ar interesa si sa instalez niste softuri  pe el. Deci daca cineva stie va rog lamuriti-ma si pe mine: cum se comporta un PNA dupa ce faci unlock, poti intra intr-o interfata de windows CE..? cum ai acces la alte softuri pe care le instalezi\copiezi ...? Ma intereseaza in primul rand un calendar in care poti salva note (scheduler) ca cel din Windows Mobile. Va rog daca stiti careva raspundeti repede ca maine ar trebui sa-l ridic si vreau sa stiu daca anulez comanda.
Multumesc!

Edited by deliui, 07 April 2008 - 18:18.


#54
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,643
  • Înscris: 28.11.2001
La R700 deocamdata nu poti face ceea ce vrei tu. Iar cu deblocatul...cine stie cand va fi posibil.

Cu aceasta ocazie vreau sa multumesc celor de la ESAL pentru faptul ca mi au pus la dispozitie aparatul pentru teste.

Edited by badmania98, 07 April 2008 - 20:06.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate