Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Literatura fantasy

- - - - -
  • Please log in to reply
121 replies to this topic

#55
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006
Mai adaug cateva recomandari din ce am citit in ultimii ani:
Brandon Sanderson, cu seria Mistborn (3 volume), cu romanul Elantris si cu noua serie "Stormlight Archive" (un volum aparut din 10 planificate). Stormlight Archive vrea sa rivalizeze macar cu Wheel of time, daca nu chiar cu Cantecul de gheata si foc.
Donaldson, cu Cronicile lui Thomas Covenant necredinciosul (inceputa si traducerea in romana, 10 volume deja publicate din 11 planificate)
Tad Williams, cu Shadowmarch (4 volume) si Memory, Sorrow and Thorn (4 volume)
Joe Abercrombie cu trilogia "The first law".

#56
kratima

kratima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 13.07.2005

View PostLittleJo, on 14th March 2011, 23:58, said:

Mie totusi cartile din seria Harry Potter mi s-au parut mult mai bune ca filmele. Nu ca filmele ar fi proaste, insa in carti sunt mult mai multe detalii. Insa e adevarat, citite in romana isi pierd tot farmecul.
Si pentru ca eu citesc inclusiv porcarioare pentru adolescenti - si culmea, imi plac (start judging :lol:) iti mai recomand si seria Twilight a lui Stephenie Meyer. E usurica si captivanta :)

Recent de tot, o colega imi spunea: "Vreau sa ma apuc sa citesc Twilight. Pe cine am intrebat, sau iubeste, sau uraste seria asta, cale de mijloc nu exista."

Si are dreptate. Eu o urasc - nu pot sa inteleg cum poate sa fie interesanta o carte in care jumatate din timp o fata ofteaza ca ce frumos e "ala", ca ce bine arata si cand se si duce la soare sclipeste, etc etc. Nu vreau sa dezvalui subiectul, ma opresc aici. Deh, gusturile nu se discuta.

#57
za_dude

za_dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 08.07.2010

View Postkratima, on 13th June 2011, 23:47, said:

Recent de tot, o colega imi spunea: "Vreau sa ma apuc sa citesc Twilight. Pe cine am intrebat, sau iubeste, sau uraste seria asta, cale de mijloc nu exista."

Si are dreptate. Eu o urasc - nu pot sa inteleg cum poate sa fie interesanta o carte in care jumatate din timp o fata ofteaza ca ce frumos e "ala", ca ce bine arata si cand se si duce la soare sclipeste, etc etc. Nu vreau sa dezvalui subiectul, ma opresc aici. Deh, gusturile nu se discuta.
1. Am vrut de 4 ori sa vad filmul, si nu am rezistat mai mult de 20 de min. (cu intreruperi).
2. Asta e viitorul cartilor de genul asta (din pacate). 90% vor fi bullcrap.

#58
Lightandshaddow

Lightandshaddow

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.10.2010

View PostLittleJo, on 14th March 2011, 23:58, said:

Mie totusi cartile din seria Harry Potter mi s-au parut mult mai bune ca filmele. Nu ca filmele ar fi proaste, insa in carti sunt mult mai multe detalii. Insa e adevarat, citite in romana isi pierd tot farmecul.
Si pentru ca eu citesc inclusiv porcarioare pentru adolescenti - si culmea, imi plac (start judging :lol:) iti mai recomand si seria Twilight a lui Stephenie Meyer. E usurica si captivanta :)
buna tuturor, sunt novice pe aici, dar nu pot sta deoparte la asa un subiect  :coolspeak:
seria harry potter mi-a placut si mie foarte mult. j.k rowlings a facut o trebusoara chiar foarte buna :) filmele mi-au placut, dar fiecare mi-a lasat o usoara dezamagire.
am incercat si eu sa citesc un volum/sa urmaresc un film din seria "twilight" - nu pot, ma adorm :D
recent am descoperit "a song of ice and fire" - foarte bine scrise cartile si destul de reusit serialul.

#59
kratima

kratima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 13.07.2005

View PostLightandshaddow, on 29th June 2011, 17:08, said:

recent am descoperit "a song of ice and fire" - foarte bine scrise cartile si destul de reusit serialul.

Nu am urmarit (inca) serialul, iar de carti mi-e frica sa ma apuc pentru ca:

1. ar putea fi ceva in genul Shannara de Terry Brooks, iar pastisele dupa Tolkien nu ma atrag foarte tare.

2. daca imi place, o sa vreau sa citesc toata seria, iar George R. R. Martin este notoriu pentru cat de greu isi scrie cartile. O carte la 4-5 ani, urmatoarea apare pe 12 iulie 2011 si mai are in plan inca 2 carti - adica inca vreo 8 ani pana la final. Nu vreau sa ajung ca fanii lui Stephen King, care au asteptat o gramada ca autorul sa-si termine seria Dark Tower.

#60
za_dude

za_dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 08.07.2010

View Postkratima, on 5th July 2011, 12:48, said:

Nu am urmarit (inca) serialul, iar de carti mi-e frica sa ma apuc pentru ca:

1. ar putea fi ceva in genul Shannara de Terry Brooks, iar pastisele dupa Tolkien nu ma atrag foarte tare.

2. daca imi place, o sa vreau sa citesc toata seria, iar George R. R. Martin este notoriu pentru cat de greu isi scrie cartile. O carte la 4-5 ani, urmatoarea apare pe 12 iulie 2011 si mai are in plan inca 2 carti - adica inca vreo 8 ani pana la final. Nu vreau sa ajung ca fanii lui Stephen King, care au asteptat o gramada ca autorul sa-si termine seria Dark Tower.
Nu seamana deloc cu Tolkien.

#61
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006
Citit "Dance with Dragons", astept urmatorul volum. Poate prin 2015? :)

#62
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005
Evident.
Autorul e tanar, suplu si sportiv. Mai traieste 100 de ani si sigur apuca sa termine.

Oh... :confuzzled: .

#63
bucsie

bucsie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 03.02.2007
Incearca Patrick Rothfuss - The kingkiller trilogy - desi au aparut doar primele doua din trilogie, The Name of the Wind e prima carte. Mie mi-au placut enorm, desi le aveam de pe net pt kindle, le-am cumparat si pe foaie de pe amazon.

#64
bbox

bbox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 12.05.2005
Ce parere aveti despre Steven Erikson?
Am inceput sa citesc fantasy acum un an, pana atunci citeam doar SF (exceptie Tolkien), fantasy mi s-a parut neinteresant.
Am inceput cu A song of ice and fire si am continuat cu Whell of Time, care mi-au placut foarte mult.
Am mai citit si Elantris si primele 2 carti din Mistborn, sunt bune dar mai slabe decat cartile lul Jordan si R.R. Martin.
Diskworld dar nu prea-mi place, de accea m-am gandit la Erikson despre care am citit lucruri bune pe net, sau daca aveti alte recomandari...

#65
degitel

degitel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 23.12.2010
Intr-un top al celor mai bune 25 de carti fantasy, pe locul 2 era Steven Erikson cu The Malazan Book of the Fallen, primul loc fiind ocupat de George R.R. Martin cu A Song of Ice and Fire. Eu n-am citit decat putin din prima carte a seriei dar imi pare frumos scrisa. Iti recomand sa arunci si tu un ochi prin topul acesta caci are niste review-uri foarte bune si sigur o sa mai gasesti si alte titluri care sa merite citite.

Edited by degitel, 12 January 2012 - 16:50.


#66
Darkness

Darkness

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 09.02.2005

View Postbbox, on 12th January 2012, 13:34, said:

Ce parere aveti despre Steven Erikson?
Am inceput sa citesc fantasy acum un an, pana atunci citeam doar SF (exceptie Tolkien), fantasy mi s-a parut neinteresant.
Am inceput cu A song of ice and fire si am continuat cu Whell of Time, care mi-au placut foarte mult.
Am mai citit si Elantris si primele 2 carti din Mistborn, sunt bune dar mai slabe decat cartile lul Jordan si R.R. Martin.
Diskworld dar nu prea-mi place, de accea m-am gandit la Erikson despre care am citit lucruri bune pe net, sau daca aveti alte recomandari...

daca zici ca ai citit si wheel of time si a song of ice and fire, sunt destul de sigur ca iti va placea si seria malazan book of the fallen a lui Erikson. Prima carte nu se ridica la nivelul celor 2 serii mentionate mai devreme, dar pe masura ce continua povestea, it gets better... Personal mi-au placut mult mai mult cartile lui Erikson fata de Martin si Jordan. UN mare avantaj este ca seria Malazan este completata si terminata... toate cele 10 volume planuite au fost lansate :D

@degitel este bun topul acela :) de acolo am aflat si eu de diversi autori care merita cititi :) Vad ca s-a mai schimbat topul de cand m-am uitat ultima oara acolo. Mercy mult ca mi-ai adus aminte de el.

#67
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
Încercați seria "Farseer" a lui Robin Hobb (Ucenicul asasinului, Asasinul regal și Răzbunarea asasinului).
Și musai să vă spun că Nemira are reduceri de 25% la toate titlurile, cel puțin în Brașov, la Șt. O. Iosif.

#68
bbox

bbox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 12.05.2005
Multumesc pentru recomandari.
M-am apucat de seria Malazan book of the fallen a lui Erikson. Am citit jumatate din prima carte, mi se pare un pic cam plictisitor dar o sa-l termin.
Am mai gasit seria Sword of truth de Terry Goodkind, am citit un pic din prima carte si am descoperit ca dupa asta s-a facut seria TV Legend of the seeker (care a fost ok, dar nu ceva deosebit), dar am renuntat dupa ce am citit criticile de pe bestfantasybooks.com.

#69
dergeo

dergeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 18.01.2009
Aldous Huxley- " Brave New World", e tradusa si in romaneste. Googaliti-o putin sa vedeti ca e foarte apreciata carticica asta de vreo 400 de pagini.

#70
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006

View Postbbox, on 31st January 2012, 17:32, said:

Multumesc pentru recomandari.
M-am apucat de seria Malazan book of the fallen a lui Erikson. Am citit jumatate din prima carte, mi se pare un pic cam plictisitor dar o sa-l termin.
Am mai gasit seria Sword of truth de Terry Goodkind, am citit un pic din prima carte si am descoperit ca dupa asta s-a facut seria TV Legend of the seeker (care a fost ok, dar nu ceva deosebit), dar am renuntat dupa ce am citit criticile de pe bestfantasybooks.com.
Cu Erikson trebuie sa ai rabdare, sa vezi cum se impletesc intrigile intre ele. Poate sa-ti placa la nebunie sau pot sa renunti dupa primul volum.
Sword of truth seamana mult cu Wheel of time, insa actiunea e mai simplista si pasajele care par de umplutura sunt si mai multe decat la Jordan. Ca plus, actiunea in fiecare roman e cu inceput si sfarsit, nu te lasa in coada de peste (Jordan), si nici n-are rasturnari dramatice de situatie in care-ti vine sa-l bagi undeva pe autor (Martin, se aude?)
Nu cred ca l-am mentionat pana acum, dar mie imi place si ce scrie China Mieville in stilul sau ironic si cu subiectele sale atipice pentru Fantasy.

#71
illusion_user

illusion_user

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 15.01.2007

View Postdergeo, on 8th February 2012, 01:37, said:

Aldous Huxley- " Brave New World", e tradusa si in romaneste. Googaliti-o putin sa vedeti ca e foarte apreciata carticica asta de vreo 400 de pagini.

am citit-o, insa nu stiu daca poate fi categorisita ca apartinand genului "fantasy". E o carte foarte buna, dar care descrie un viitor destul de trist. Daca ar fi sa fac o comparatie cu romanul care contine un subiect asemanator, "1984" a lui Orwell, "Brave New World" contine tonuri mai deschise, parca e mai aerisita, nu da senzatia aceea de sufocare, de gri, pe care o regasim la Orwell. Plus ca unele pasaje sunt oarecum amuzante.

Edited by illusion_user, 19 February 2012 - 18:25.


#72
Oana31

Oana31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 14.07.2008
Cred ca aici se poate adauga si "The Hunger Games" - Suzanne Collins. Asta e prima carte dintr-o trilogie, iar filmul "The Hunger Games" va fi lansat undeva la sfarsitul lui martie.
Cartea e super faina, f bine scrisa, subiectul e interesant.

Intr-un viitor postapocaliptic, peste ruinele unui continent cunoscut odata ca America de Nord se intinde natiunea Panem. Ca simbol al puterii Capitoliului asupra celor douasprezece districte conduse cu o mana de fier, in fiecare an este organizat un concurs sadic si sangeros – Jocurile Foamei. Douazeci si patru de adolescenti sunt rapiti de langa familiile lor si aruncati in lupta pe viata si pe moarte, televizata in direct si urmarita cu frenezie. Doar unul dintre ei se va intoarce acasa faimos, bogat si... viu. Cine va castiga cursa nebuna pentru supravietuire?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate