Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Literatura fantasy

- - - - -
  • Please log in to reply
121 replies to this topic

#109
xyz_forever

xyz_forever

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 30.06.2018
https://www.devianta...-Hope-627085395
https://www.devianta...umans-617448554
https://www.devianta...-ones-624781318
https://www.devianta...-Land-463804810
The Night Land...

Edited by xyz_forever, 12 November 2019 - 21:15.


#110
stefania_D

stefania_D

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.12.2019
Buna ziua!
Stie cineva daca pot gasi urmatoarele carti in romana, si unde ?

- Ursula K. Le Guin - Tales from Earthsea (cartea 5 din seria Earthsea);
- Ursula K. Le Guin - The Other Wind (cartea 6 din seria Earthsea);
- Larry Niven - Outies (Moties 03);
- Larry Niven - The gripping hand (Moties 02);
- Larry Niven - The secret of black ship island;
- Larry Niven - Ringworld's children;
- Larry Niven - The world of Ptavvs.
- Larry Niven - Destiny's Road
Caut aceste carti in limba romana de multa vreme, dar nu le-am gasit decat in engleza. Ma poate ajuta cineva? Orice varianta e buna, atat pe suport electronic, cat si pe hartie! Multumesc foarte foarte mult!

#111
Corl

Corl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 11.04.2006
Nu cred ca au fost traduse.

#112
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Nici nu cred ca vor fi traduse, dar pentru Ursula K. Le Guin merita sa inveti engleza, nu e asa grea :))

#113
stefania_D

stefania_D

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.12.2019

View PostMizu, on 02 decembrie 2019 - 17:32, said:

Nici nu cred ca vor fi traduse, dar pentru Ursula K. Le Guin merita sa inveti engleza, nu e asa grea Posted Image)

Multumesc pentru sfat, dar nu prea cred ... Ma descurc in engleza - cat sa-mi citesc si sa-mi traduc standardele si articolele de specialitate, dar nu pot citi o carte daca nu ma pot scufunda in ea; asta inseamna o carte buna: citesti 3 - 4 randuri si realitatea dispare din jurul tau, nu mai esti acasa, in pat sau in fotoliu, esti pe nave spatiale, printre nori, prin paduri, in orase fantastice, alaturi de personaje fantastice... Cand citesc in engleza .... Posted Image  realitatea de incapataneaza sa ramana la locul ei, iar cartile nu mai au acelasi farmec Posted Image .
Imi pare rau sa aud ca nu s-au  tradus inca aceste carti, sper ca pe viitor sa am noroc - sunt finelele unor serii absolut fabuloase, unele dintre cele mai bune din cele pe care le-am citit.
Oricum, multumesc pentru informatii!

#114
bobocea134

bobocea134

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.09.2015

View PostMizu, on 09 august 2014 - 07:21, said:

Ati citit Artemis Fowl? Sunt in dubii daca sa iau colectia sau nu, mi-e sa nu fie prea puerila.
Daca ai dubii daca sa cumperi sau nu seria ai incercat sa citesti electronic primul volum?

View Postianos76, on 09 martie 2012 - 16:33, said:

Mie mi-a placut mult de tot "Dresden Files". 12 carti publicate deocamdata si citisem undeva ca e pe la jumatate.
Pacat ca nu sunt momentan traduse in romana.
Ai citit dosarele desden in engleza?

#115
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 17.01.2012
A aparut Rhythm of War - The Stormlight Archive #4, singura serie fantasy care m-a prins.
Din pacate, si imaginatia lui Sanderson lucreaza peste program - ca cea a lui mos Martin.
urmatorul volum in 2023... wtf???

#116
Corl

Corl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 11.04.2006
Pai nu s-a miscat prea rau fata de alti autori .
Va mai recomand Joe Abercrombie (The First Law trilogy in special ) si Patrick Rothfuss (The Kingkiller Chronicle) Ultimul a scris doua parte a trilogiei in 2011 si cand a fost intrebat  care e termenul pentru ultima parte a facut o criza de nervi .

#117
bbox

bbox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 743
  • Înscris: 12.05.2005
Eu nu mai incep sa citesc serii noi care nu au fost terminate. Inainte nu eram atent la acest aspect si acum astept sa apara cartea urmatoare la nici nu mai stiu cate serii, de unele am si uitat.
Prima data am luat teapa cu Game of Thrones. Nu stiam nimic despre serie, era trilogie la vremea respectiva, citesc cele 3 parti si ... pauza. Am zis ok, asta e, hai sa caut altceva .. si am gasit Wheel of Time. Erau 10 parti aparute, ultima parte a aparut ca cativa ani in urma, am zis ca asta e sigur terminat. Pe la partea 8-9 am inceput sa am indoieli ca se povestea va termina  cu partea 10, am cautat pe google si constat nu numai ca seria e neterminata dar autorul a murit. Noroc ca seria a fost terminata de Sanderson, dar cand a aparut ultima parte am recitit toata seria ca nu mai tineam minte toate detaliile dupa cativa ani pauza.

#118
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,207
  • Înscris: 08.01.2021
Incercati trilogia "Problema celor trei corpuri", "Padurea Intunecata" si "Capatul Mortii" de Liu Cixin.

Cartile sunt foarte tari, structura povestii e cu totul altfel decat cea liniara pe care am invatat-o noi la Sadoveanu cu "expozitiunea", "intriga" samd, iar chinezii gandesc altfel decat occidentalii (din care facem si noi parte).

Insa din pacate traducerea romaneasca e groaznica, asa ca recomand engleza.  Era sa zic ca recomand cititul  in original Posted Image.... insa si engleza e tot originala oarecum,  ca e tradusa de autor.

Edited by althea, 12 January 2021 - 18:23.


#119
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007
China Mieville - Perdido Street Station.
Din pacate (sau fericire?) nu a fost tradusa in romana. Nici nu stiu ce ar iesi avand in vedere ca multe dintre personaje si trasaturi/atribute ale lor se bazeaza pe jocuri de cuvinte.
Creeaza un univers absolut fantastic. Daca doriti sa cititi cartea va recomand sa evitati articolul pe pe Wiki referitor la aceasta fiindca are spoilere.

#120
In_sunetul_muzicii

In_sunetul_muzicii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 30.07.2019

View PostAlexEn, on 12 ianuarie 2021 - 19:50, said:

China Mieville - Perdido Street Station.
Din pacate (sau fericire?) nu a fost tradusa in romana. Nici nu stiu ce ar iesi avand in vedere ca multe dintre personaje si trasaturi/atribute ale lor se bazeaza pe jocuri de cuvinte.
Creeaza un univers absolut fantastic. Daca doriti sa cititi cartea va recomand sa evitati articolul pe pe Wiki referitor la aceasta fiindca are spoilere.

Au fost traduse toate cele 3 carti din Noul Crobuzon, le-am citit in romana in urma cu vreo 8(?) ani.

#121
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007
Le-am cautat si nu le-am gasit. Nu ca as fi vrut sa le citesc in romana.

L.E: vad ca le-au avut la Carturesti.

#122
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 29.12.2016

View PostIn_sunetul_muzicii, on 12 ianuarie 2021 - 23:46, said:


Au fost traduse toate cele 3 carti din Noul Crobuzon, le-am citit in romana in urma cu vreo 8(?) ani.

http://romania-inedi...China_Mi_ville/

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate