Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Literatura fantasy

- - - - -
  • Please log in to reply
121 replies to this topic

#1
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
Eu va recomand asa:

P. B. Kerr - seria "Copiii Lampii Fermecate" - 4 volume
Angie Sage - seria "Septimus Heap" - doar 3 volume pana acum, volumul 3 inca nu l-am vazut aparut in romana

Pentru cine prefera ceva fantasy mai tehnic:

Patrick Carman - Atherton - "Casa Puterii" (deocamdata doar pe asta am gasit-o in romaneste)

#2
tudor38

tudor38

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 31.01.2008
Astea-s cam naive (daca 26 e varsta ta). Incearca Silmarillion - Tolkien sau Seria Ender - Orson Scott Card...

#3
twisterdeva

twisterdeva

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.04.2008
eu va recomand raymond e feist--magicianul

#4
raizenpk

raizenpk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 31.01.2008
Ce ziceti de Eragon(Christopher Paolini), sau de Hobitul - Stapanul inelelor(J.R.R. Tolkien), sau de Dune (Frank Herbert). Sunt multi autori care scriu super insa favoritul meu e Christopher Paolini si apoi Tolkien.

Edited by raizenpk, 11 April 2008 - 17:56.


#5
a_1

a_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 22.06.2006
Hai sa reinviu acest thread!
Pe langa Tolkien (un clasic al fantasy-ului) eu as recomanda Roger Zelazny - seria Amber, Robert Jordan - seria Roata Timpului (cam lunga si nu egal valorica din cate am inteles, n-am citit-o toata), George RR Martin - seria Cantec de gheata si Foc, China Mieville - trilogia Noul Crobuzon (pt cei ce prefera asa numitul "techno-fantasy").
Acestea ar fi citeva recomandari din aparitii recente (ultimii ani) in limba romana, facute la o ora tarzie din noapte (deci mai sunt si altele de care nu-mi amintesc acum).

PS A citit cineva Liviu Radu - Waldemar?
PPS In opinia mea seria Ender nu prea se incadreaza in genul fantasy.

#6
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005

View Postraizenpk, on Apr 11 2008, 17:54, said:

Dune (Frank Herbert). .
nu prea se incadreaza, nu e fantasy e SF. as zice o clona sf.
aportul meu la lista ar fi Anne McCaffrey cu "Dragonriders of Pern".

Edited by gomez99, 29 April 2008 - 23:44.


#7
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 06.03.2006
Neil Gaiman - American Gods.
Delicioasa carte..

#8
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006
Pe langa cele enumerate, ar fi interesante si Eriksson cu Malazan Tales (1 din 9 volume publicat in romana),Lukianenko cu Watchers (netradus in RO, 4 volume), Stackpole cu Age of discoveries (1 din 3 volume publicat, ceva mai copilaros similar oarecum cu Jordan), Pullman cu His dark Materials (netradus in RO, 3 volume), , mie mi-a placut si Otherland al lui Tad Williams (4 volume, netradus in RO)... cam asta am mai citit in domeniul fantasy si merita amintit.

#9
neocld

neocld

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 12.06.2008
LOTR- JRR Tolkien asta e ceva obligatoriu pentru o persoana care citeste fantasy

ERAGON ( 1-2 in romana, 1-4 engleza) Christopher Paolini e bunicel, dar naiv, adica se vede ca a fost scris de un adolescent de 15 ani. n-am citit decat in romana, dar e copilaresc pe alocuri

ROATA TIMPULUI de Robert Jordan, monumentala serie, foarte buna.

CANTEC DE GHEATA SI FOC de G R R Martin, foarte tare, dar nu il depaseste pe Tolkien care e geniul acestui gen

#10
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006
Sa vedem... Am mai citit Stephen King cu seria Dark Tower, un fantasy ciudat, pe stilul lui King.
Acum incerc sa fac rost de diverse romane din seria Sword of Truth de Terry Goodkind, care seamana oarecum ca stil cu Wheel of Time de Jordan, insa are "avantajul" de a fi o serie finalizata.
Si astept "A Dance with Dragons" din Song of Ice and Fire - se pare ca apare prin aprilie. Coperta e de aproape un an pe Amazon...
Poate apare si ultimul volum din Wheel of Time anul asta - Sanderson spunea ca l-ar publica in toamna.

#11
vruf

vruf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.02.2009
Pentru mine cel mai bun este Terry Pratchett. In momentul asta citesc a 17-a carte pe care o am scrisa de el si este la fel de minunata ca toate celelalte. Seria Johnny M. este foarte tare.

Pe langa asta am citit Lord of the rings + The Hobbit care pur si simplu nu am putut sa le las din mana pana nu le-am terminat.

Iar acum mi-am cumparat primele trei carti din seria The Inheritance a lui Paolini (am parcurs doar una si pot sa spun ca ma asteptam la mai multe) si primul volum dintr-o trilogie scrisa de Robin Hobb care este foarte tare, chiar daca pana pe la mijlocul cartii nu prea se intampla mai nimic.

Edited by vruf, 06 February 2009 - 11:13.


#12
zoze_man

zoze_man

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.07.2006
Eu am citit "The Sword of Shannara" in engleza,  de Terry Brooks, primul volum din trilogia Shannara, le am si pe celelalte doua, dar acum m-am apucat de Eragon :P Terry Brooks e foarte bun, mie mi-o placut mult cartea, si dupa ce o sa termin cu Eragon, voi citi si celelalte doua volume. Am citit de asemenea Stapanul Inelelor, si planuiesc sa imi mai iau Silmarillion, Hobbitul si Roverandom.

#13
m1rcea

m1rcea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 24.07.2006
Inclestarea Regilor (Vol. I+II)
Greseala Vraciului
Elantris
Circul ororilor

si ceva mult mai light pentru amintiri din copilarie :) Batman Forever

Edited by m1rcea, 26 February 2009 - 20:57.


#14
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006

View PostJJOne, on Jan 27 2009, 14:12, said:

Si astept "A Dance with Dragons" din Song of Ice and Fire - se pare ca apare prin aprilie. Coperta e de aproape un an pe Amazon...
Normal ca n-a aparut, urmatorul termen e octombrie, de vazut daca Martin il va respecta...

#15
belloiuradu

belloiuradu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.10.2006
Little Brother de Cory Doctorow. Are o licenta Creative Commons pe ea, asa ca o gasiti gratis pe siteul lui.

#16
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
Recomandări pentru un copil aveți?
Fiică-mea a terminat de curând "Proscrișii" (Clayton Emery) și mă toacă să-i găsesc ceva asemănător.

#17
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006

View Postadadoi, on Apr 29 2009, 16:03, said:

Recomandări pentru un copil aveți?
Fiică-mea a terminat de curând "Proscrișii" (Clayton Emery) și mă toacă să-i găsesc ceva asemănător.
Harry Potter? Eragon?

#18
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
nu i-a plăcut Harry Potter. O să caut Eragon, deși cred că mă ruinează, are parcă vreo cinșpe volume și nu-i gata de scris :D
alte idei?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate