Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Literatura fantasy

- - - - -
  • Please log in to reply
121 replies to this topic

#37
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
am înțeles că din aprilie o să fie serial pe HBO, făcut sub supravegherea lui Martin, vezi atunci dacă te prinde. Mie mi-a plăcut seria.

#38
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005

View Postadadoi, on 22nd February 2011, 17:00, said:

am înțeles că din aprilie o să fie serial pe HBO, făcut sub supravegherea lui Martin, vezi atunci dacă te prinde. Mie mi-a plăcut seria.

Am vazut teaserele si arata super bine! Filmele de gen imi plac.
Well, trebuie macar s-ajung sa tin unul din volume in mana, ca prea mi-au fost laudate. :D

#39
bandafoto

bandafoto

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 10.12.2010
Desii foarta multa lume il lauda pe Tolkien, eu personal nu l-as recomanda pentru fanii fantasy, si Ursula le Guin am citit si eu recent prima carte din seria ei Earthsea, si nu am fost prea impresionant... ai mai incercat si alti autori?

Cat despre serialul "A game of thrones" presimt ca va dezamagii mult. Martin nu era prea multumit la inceput de ceea ce a iesit, si vad ca deja a suferit o amanare (trebuia sa iasa in februarie daca nu ma insel). Oricum iti recomand sa citesti cartea :P Nu prea are elemente de literatura fantasy, dar este totusi o carte exceptionala :)

#40
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005

View Postbandafoto, on 24th February 2011, 16:58, said:

Desii foarta multa lume il lauda pe Tolkien, eu personal nu l-as recomanda pentru fanii fantasy, si Ursula le Guin am citit si eu recent prima carte din seria ei Earthsea, si nu am fost prea impresionant... ai mai incercat si alti autori?

Cat despre serialul "A game of thrones" presimt ca va dezamagii mult. Martin nu era prea multumit la inceput de ceea ce a iesit, si vad ca deja a suferit o amanare (trebuia sa iasa in februarie daca nu ma insel). Oricum iti recomand sa citesti cartea :P Nu prea are elemente de literatura fantasy, dar este totusi o carte exceptionala :)

Am citit "Mana stanga a intunericului" de le Guin.
Trebuia in februarie? Eu am stiut ca din start in martie.
Oricum cred ca e greu sa-l impaci pe autor... cat e inca in viata... :D :D
Ce crezi c-as mai putea incerca fantasy? Inainte sa capitulez. :D

#41
LittleJo

LittleJo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 15.12.2006
Epurica, Pratchett ai incercat? Daca nu, iti recomand sa incepi cu The Color of Magic. Insa daca zici ca Tolkien nu te-a prins deloc, probabil ca nu agreezi prea mult genul. Mie imi plac foarte mult fantasy-urile, insa am observat ca in ultima vreme tot mai mult spre SF trag...
ps: Laugh all you want, insa mie si seria Harry Potter mi-a placut foarte mult, indiferent cat de infantila o considera unii :D Desigur, nu in romana pentru ca isi pierde tot farmecul.

#42
Mikix

Mikix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 30.11.2005
S-a anuntat data de lansare a noii carti din seria A song of ice and fire, adica A dance with dragons. Lansarea o sa fie pe 12 iulie. Probabil dupa ce se va termina primul sezon al serialului

#43
bandafoto

bandafoto

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 10.12.2010
Da, este un mare countdown timer pe site-ul autorului :)) si aparent de data aste este chiar pe bune, data de lansare este data de editura, se poate face si pre-order pe amazon :D

Asa, Epurica, ce sa incerci fantasy hmmmm depinde mult daca vrei sa citesti in romana sau in engleza.... iti recomand sa incerci "A song of ice and fire" de George Martin si Wheel of Time de Robert Jordan in general in topurile fantasy aceste doua serii se bat pentru primul loc... Personal am citit din amandoua (chiar acum recitesc prima carte din a song of ice and fire) eu zic ca merita...  
O a 3-a serie pe care as putea sa o recomand este "Malazn book of the Fallen" de Steven Erikson, dar este destul de greu de citit, si prima carte este foarte foarte confuza... stiu cativa oameni care au renuntat la serie fara sa treaca mai departe de prima carte....

Si asa cum a zis si cineva mai sus, seria Harry Potter s-ar putea sa te surpinda :) sunt usor de citit, stilul placut, si vei ajunge sa indragesti personajele imediat... un pic mai copilaresti dar sincer merita... :)

Alti autori pe care tii pot recomanda sunt Brandon Sanderson (am citit o singura carte a lui "Elantris" dar mi-a placut mult si scrie destul de bine tipul, el este cel ce va continua seria Wheel of time acuma ca a murit Jordan), David Eddings (este usor de citit, si desii nu te astepti te captiveaza mult. Am citit pana acum 2 serii ale lui si recent am inceput o a 3-a serie), Guy Gavriel Kay (alt autor care m-a impresionat mult, citit 2 carti ale lui pana acum )

Incerca din astea ce doresti, si daca aceste recomandari te vor cucerii la genul fantasy, iti voi mai recomanda multe altele :P

#44
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005

View PostLittleJo, on 27th February 2011, 11:28, said:

Epurica, Pratchett ai incercat? Daca nu, iti recomand sa incepi cu The Color of Magic. Insa daca zici ca Tolkien nu te-a prins deloc, probabil ca nu agreezi prea mult genul. Mie imi plac foarte mult fantasy-urile, insa am observat ca in ultima vreme tot mai mult spre SF trag...
ps: Laugh all you want, insa mie si seria Harry Potter mi-a placut foarte mult, indiferent cat de infantila o considera unii :D Desigur, nu in romana pentru ca isi pierde tot farmecul.

Si mie mi-a placut Poter- dar la Cinema. Am citit primul volum si nu m-a atras. Draguta ideea, in schimb. Scoala de vrajitori, pericole; ce am apreciat la Harry Poter- atat cat am urmarit povestea din ecranizari- a fost ca scriitoarea a ales sa nu idealizeze totul. Pare destul de sumbra povestea.

View Postbandafoto, on 8th March 2011, 12:10, said:

Da, este un mare countdown timer pe site-ul autorului  si aparent de data aste este chiar pe bune, data de lansare este data de editura, se poate face si pre-order pe amazon

Asa, Epurica, ce sa incerci fantasy hmmmm depinde mult daca vrei sa citesti in romana sau in engleza.... iti recomand sa incerci "A song of ice and fire" de George Martin si Wheel of Time de Robert Jordan in general in topurile fantasy aceste doua serii se bat pentru primul loc... Personal am citit din amandoua (chiar acum recitesc prima carte din a song of ice and fire) eu zic ca merita...  
O a 3-a serie pe care as putea sa o recomand este "Malazn book of the Fallen" de Steven Erikson, dar este destul de greu de citit, si prima carte este foarte foarte confuza... stiu cativa oameni care au renuntat la serie fara sa treaca mai departe de prima carte....

Si asa cum a zis si cineva mai sus, seria Harry Potter s-ar putea sa te surpinda :) sunt usor de citit, stilul placut, si vei ajunge sa indragesti personajele imediat... un pic mai copilaresti dar sincer merita... :)

Alti autori pe care tii pot recomanda sunt Brandon Sanderson (am citit o singura carte a lui "Elantris" dar mi-a placut mult si scrie destul de bine tipul, el este cel ce va continua seria Wheel of time acuma ca a murit Jordan), David Eddings (este usor de citit, si desii nu te astepti te captiveaza mult. Am citit pana acum 2 serii ale lui si recent am inceput o a 3-a serie), Guy Gavriel Kay (alt autor care m-a impresionat mult, citit 2 carti ale lui pana acum )

Incerca din astea ce doresti, si daca aceste recomandari te vor cucerii la genul fantasy, iti voi mai recomanda multe altele :P

Bandafoto, inteleg ca ASOAF e alegerea cea mai sigura. :D Mersi pentru recomandari.
Cat despre citit, la inceput prefer in romana. Mi-ar fi mult mai simplu. Nu sunt foarte obisnuita sa citesc in engleza, desi am parcurs asa cateva sf-uri.

#45
LittleJo

LittleJo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 15.12.2006
Mie totusi cartile din seria Harry Potter mi s-au parut mult mai bune ca filmele. Nu ca filmele ar fi proaste, insa in carti sunt mult mai multe detalii. Insa e adevarat, citite in romana isi pierd tot farmecul.
Si pentru ca eu citesc inclusiv porcarioare pentru adolescenti - si culmea, imi plac (start judging :lol:) iti mai recomand si seria Twilight a lui Stephenie Meyer. E usurica si captivanta :)

#46
bandafoto

bandafoto

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 10.12.2010
he he da A song of ice and fire este alegerea cea mai sigura :) Si de aceste carti stiu sigur ca le gasesti si in romana :)

#47
LittleJo

LittleJo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 15.12.2006
Apropo, ca o mica paranteza, in aprilie apare serialul inspirat din seria A song of ice and fire (mai precis A game of thrones).

#48
MaryJaneS

MaryJaneS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 12.06.2009
Mai adaug si eu la post recomandand cu multa caldura David Eddings "The Belgariad" si sequelul "The Mallorean". Le recomand pentru cei care citesc in engleza, stilul este foarte simplu si usor de urmat, dar povestea te captiveaza. Le-am citit de vreo 10 ori in ultimii 7 ani. Si tot de la el, dar ceva mai serios si mai dark este seria The Elenium si sequelul The Tamuli. Nu stiu daca se gaseste in romana, nu am vazut niciodata. Dar le gasiti sigur pe Amazon.

#49
maia1000

maia1000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.12.2010
Eu am citit O poveste cu un hobbit si mi s-a parut geniala!!!

Am luat-o de aici:

http://365mag.ro/car...-un-hobbit.html

S-ar putea sa mai aiba....

#50
chrisTopher

chrisTopher

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 07.08.2009

View PostDarkness, on 25th August 2010, 03:35, said:

-Discworld o serie al naibii de lunga, din care gasesti destule carti traduse, dar nu stiu sa iti zic sigur daca pe toate. Este un gen fantasy mai ciudat un pic, deoarece cartile astea ca sa zic asa sunt un fel de satira la adresa fantasy. Dar merita citite, si s-ar putea sa ii placa (just as info sunt 30+ carti in serie )
Au fost traduse primele 9 carti, dar atentie - volumul al 5-lea a fost sarit.

#51
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006
Dance with Dragons - DONE
Data publicarii - 12 iulie 2011.

#52
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
Tocmai am terminat de citi primul volum: Urzeala tronurilor.
Poate nu inteleg eu bine acest gen, dar ma asteptam la ceva de genul Stapanul Inelelor. Pe cand aceasta prima carte mi s-a parut mai mult o poveste medievala, adica o groaza de cavaleri, lorzi. Zidul, cateva castele construite pe vre-un pisc de munte, lupii aceia, acestea ar fi cateva elemente care le-as putea numi eu fantasy. Dar nici un dragon, un vrajitor, o sabie magica ceva pe acolo  :rolleyes:.

View Postbandafoto, on 17th March 2011, 19:34, said:

he he da A song of ice and fire este alegerea cea mai sigura :) Si de aceste carti stiu sigur ca le gasesti si in romana :)


#53
degitel

degitel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 23.12.2010

View PostJJOne, on 30th April 2011, 20:23, said:

Dance with Dragons - DONE
Data publicarii - 12 iulie 2011.

Cat de bine! Momentan sunt la A feast for crows si ma intrebam de ce nu e nici un capitol despre Daenerys si alte cateva caractere. Cand sa aflu ca a impartit naratiunea pe zone George al nostru datorita faptului ca ar fi fost prea multe pagini pentru un singur volum - "Martin noted that A Feast for Crows would focus on "Westeros, King's Landing, the riverlands, Dorne, and the Iron Islands," and that the next novel, A Dance with Dragons, would cover "events in the east and north.""

Sa speram ca nu o sa fie amanari.   :peacefingers:

@PhaseZ: O sa ai parte de mai multe elemente fantasy pe masura ce avansezi in roman.

#54
za_dude

za_dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 08.07.2010

View PostPhaseZ, on 16th May 2011, 15:06, said:

Tocmai am terminat de citi primul volum: Urzeala tronurilor.
Poate nu inteleg eu bine acest gen, dar ma asteptam la ceva de genul Stapanul Inelelor. Pe cand aceasta prima carte mi s-a parut mai mult o poveste medievala, adica o groaza de cavaleri, lorzi. Zidul, cateva castele construite pe vre-un pisc de munte, lupii aceia, acestea ar fi cateva elemente care le-as putea numi eu fantasy. Dar nici un dragon, un vrajitor, o sabie magica ceva pe acolo  :rolleyes:.
Are si elemente fantasy. Oricum, gandeste-te ca G.R.R. Martin a spus ceva de genul "Seria "A song of fire and ice" este fantasy pentru adulti". Deci nu te astepta neaprat la fantasy in stilul Tolkien. Oricum e interesanta cartea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate