Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Literatura fantasy

- - - - -
  • Please log in to reply
121 replies to this topic

#19
vruf

vruf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.02.2009
pentru copii eu ti-as recomanda seria "Scoala de Vrajitorie" de E. Rose Sabine (trei volume de la Nemira), "Uluitorul Maurice si rozatoarele lui educate" de Terry Pratchett si tot de el "Trilogia Nomilor" si Seria "Johnny Maxwell" (astea toate cred ca sunt de la Rao  :D


apropo Eragon are 3 volume (undeva pe la 100 de lei toate trei) si mai urmeaza un al patrulea

#20
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,327
  • Înscris: 09.09.2006

View Postadadoi, on Apr 29 2009, 18:03, said:

Recomandări pentru un copil aveți?
Fiică-mea a terminat de curând "Proscrișii" (Clayton Emery) și mă toacă să-i găsesc ceva asemănător.
http://www.claytonem.../FantasyRS.html
Daca reusesti sa gasesti "undeva" toate cartile, indiferent in engleza sau ramana, ti-as ramane recunoscator daca mi-ai da un pm. Skryling's blade sigur exista si in romana, tot de nemira scoasa. Good Luck! SPor.

#21
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View Postbuntzi, on May 2 2009, 14:16, said:

http://www.claytonem.../FantasyRS.html
Daca reusesti sa gasesti "undeva" toate cartile, indiferent in engleza sau ramana, ti-as ramane recunoscator daca mi-ai da un pm. Skryling's blade sigur exista si in romana, tot de nemira scoasa. Good Luck! SPor.
deocamdată așa: http://www.scribd.co...ia-lui-skryling
mai sap prin anticariat. mulțumesc mult.

#22
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009
Daca tot s-a reinviat discutia, ma bag si eu cu sugestii:
Clasicii americani din anii 1910-1940 sunt obligatorii.
Edgar Rice Burroughs cu al sau Tarzan a scris si foarte mult fantasy. Pe vremea lui era SF acum e fantasy. Cititi romanele martiene, venusiene, din centrul pamantului, din Luna... tipul e tonic, nitel naiv, dar foarte bun mai ales pentru cititori la 16-18 ani. Dar sunt si destui de 60 care il admira. Are consacrat si cel mai mare website de pe net dedicat unui autor: ERBzine.
Mult mai tenebrosi sunt prietenii lui Lovecraft: R.E.Howard cu al sau Conan Barbarul si altii ca el, si Clark Ashton Smith, cel mai poetic si deprimant-decadent dintre toti. Dar is buni, incercati-i si nu mai lasati cartea/ecranul din fata ochilor.
Burroughs si Howard sunt foarte usor de accesat, dati google pe project gutemberg Australia, au o droaie de carti online.
A, si ar mai fi Ridder-Haggard de pilda...

#23
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007
Pratchett, Tolkien.

acum eu si pe Castaneda il consider fantasy. Nu cred ca ceea ce scrie e adevarat doar speculeaza.

#24
Darkness

Darkness

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 09.02.2005

View Postadadoi, on Apr 29 2009, 17:03, said:

Recomandări pentru un copil aveți?
Fiică-mea a terminat de curând "Proscrișii" (Clayton Emery) și mă toacă să-i găsesc ceva asemănător.

poate e prea tarziu dar nu se stie niciodata, asa ca:

Clayton Emery e un autor fantasy, si nu scrie carti care au ca target audience copii :P Daca i-a placut cartea aceea iti pot recomanda alte carti fantasy, foarte apreciate world wide si care sunt relativ usor de citit... problema e ca nu stiu daca le gasesti in romana... ar fi de R.A. Salvatore "Dark Elf" trilogy, si daca ii plac astea, vei fi ruinat deoarece aceste trilogii ii urmeaza multe alte carti cu acelasi personaj principal :) Carti fantasy pentru copii as recomanda seria Redwall, desii nu am citit nici o carte, asa ca nu stiu cat de bune sunt, dar peste tot pe unde am citit, toate comentariile despre serie erau bune :D

Si ca recomandare fantasy "The Lions Of Al-Rassan" scrisa de Guy Gavriel Kay, un autor incredibil si o carte incredibila, primele 20 de pagini faceam misto de carte si de lumea in care era situata, a 2-a zi terminasem cartea si deja ma apucam de o alta carte a aceluiasi autor :)

la moment pot sa zic ca my to be read list cuprinde peste 200 de titluri, all fantasy :) si astept oricand recomandari :)

Edited by Darkness, 27 May 2009 - 02:22.


#25
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View PostDarkness, on May 27 2009, 03:21, said:

poate e prea tarziu dar nu se stie niciodata, asa ca:

Clayton Emery e un autor fantasy, si nu scrie carti care au ca target audience copii :P Daca i-a placut cartea aceea iti pot recomanda alte carti fantasy, foarte apreciate world wide si care sunt relativ usor de citit... problema e ca nu stiu daca le gasesti in romana... ar fi de R.A. Salvatore "Dark Elf" trilogy, si daca ii plac astea, vei fi ruinat deoarece aceste trilogii ii urmeaza multe alte carti cu acelasi personaj principal :) Carti fantasy pentru copii as recomanda seria Redwall, desii nu am citit nici o carte, asa ca nu stiu cat de bune sunt, dar peste tot pe unde am citit, toate comentariile despre serie erau bune :D

Si ca recomandare fantasy "The Lions Of Al-Rassan" scrisa de Guy Gavriel Kay, un autor incredibil si o carte incredibila, primele 20 de pagini faceam misto de carte si de lumea in care era situata, a 2-a zi terminasem cartea si deja ma apucam de o alta carte a aceluiasi autor :)

la moment pot sa zic ca my to be read list cuprinde peste 200 de titluri, all fantasy :) si astept oricand recomandari :)

dacă mai ai recomandări de cărți, mai spune-mi, dar să fie în românește, că încă nu știe destul de bine engleza. Știu că nu-i un autor pentru copii, dar ei i-a plăcut, a terminat și "Sabia lui Skryling" (de pe net, că n-am găsit-o pe hârtie) și e încântată, dar restul din serie nu le-am găsit în limba română. Decât să citească toate bălăriile alea cu 50 de lei bucata în stil benzi desenate mai bine citește ceva de adulți. Mai am puțin și-i pun "Dune" în brațe, zău.

#26
Darkness

Darkness

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 09.02.2005

View Postadadoi, on May 27 2009, 19:48, said:

dacă mai ai recomandări de cărți, mai spune-mi, dar să fie în românește, că încă nu știe destul de bine engleza. Știu că nu-i un autor pentru copii, dar ei i-a plăcut, a terminat și "Sabia lui Skryling" (de pe net, că n-am găsit-o pe hârtie) și e încântată, dar restul din serie nu le-am găsit în limba română. Decât să citească toate bălăriile alea cu 50 de lei bucata în stil benzi desenate mai bine citește ceva de adulți. Mai am puțin și-i pun "Dune" în brațe, zău.

aici e problema, ca in romana nu prea stiu ce gasesti... yo citesc doar in limba engleza, deoarece la traduceri se [pierde mult, si se mai si intampla destul de des sa fie prost facute traducerile... iti pot recomanda multe carti sa incerce, dar sincer nu stiu ce gasesti in romana...

cartile Warcraft.. sunt usor de citit, sunt bune, si sctiu ca au fost publicate si la noi in romana.... prima carte se numeste "ziua dragonului" si este scrisa de un autor numit Richard A. Knaak, pe care il recomand oricarui iubitor fantasy... ai grija ca sunt si niste "carti" warcraft care sunt defapt niste benzi desenate :P  sa ai grija ce cumperi... desii cred ca le gasesti si pe net, daca cauti...

Uite aici numele cartilor in engleza:

Day of the Dragon by Richard A. Knaak
Lord of the Clans by Christie Golden (nu este asa grzava cartea, dar merge)
The Last Guardian by Jeff Grubb

trilogia "War of the Ancients" scrisa tot de Knaak: (parca incepusera sa le traduca si pe astea, dar nu sunt sigur)
1. The Well of Eternity
2. The Demon Soul
3. The Sundering

mai sunt cateva dupaia, dar stiu ca alea nu au fost inca traduse, si oricum nu le-as recomanda, deoarece sunt destul de slabe....

#27
a_1

a_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 22.06.2006
Citez si eu pe Darkness: Daca nu e prea tarziu :)

In romana au aparut la editura Amaltea cele 3 carti Warcraft de care vorbea Darkness si, cum pana maine mai este deschis Bookfest la Romexpo (intrare libera), sunt acolo (daca nu ma insel, in jur de 50 RON toate 3).

Este posibil sa-i mai placa "Hobbitul" a lui Tolkien (la RAO), deoarece este scrisa intr-un stil vioi (si poate fi o buna pregatire pt mai tarziu cand ii vei pune in brate Stapaul Inelelor, daca ii va mai acorda interes fantasy-ului  ;) )

#28
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006
A aparut volumul 12 "The Gathering Storm" din Wheel of Time de Robert Jordan si Brandon Sanderson.

#29
Crepsley91

Crepsley91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 29.11.2009
Joseph Delaney:
-Ucenicul vraciului
-Blestemul vraciului
-Secretul vraciului
-Batalia vraciului
-Greseala vraciului
-Sacrificul vraciului


Citeste-le pe astea si mai vorbim dupa

#30
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
update:
dupa Sabia lui Skryling a citit seria Cantec de gheata si foc si acum a trecut la Orson Scott Card. Nu i-am dat decat Jocul lui Ender si seria Umbrelor; Vorbitor, Xenocid si Copiii Mintii nu mi se par a fi de nasul ei si n-as vrea sa le citeasca prea devreme. Astea cu vraciul ale lui Delaney cum sunt? Cu ce, mai exact? asa, pe scurt, ca vine 1 iunie...

#31
Povestileielelor

Povestileielelor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.08.2010
Pentru cei interesati de literatura fantasy, pe data de 1 decembrie 2010 se va deschide o revista online de literatura fantasy numita Povestile ielelor. Cine vrea sa submita o poveste pentru considerare, poate urma pasii de pe linkul aceasta:

http://povestileiele...-o-poveste.html

#32
Darkness

Darkness

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 09.02.2005
wow, a citit a song of ice and fire de Martin? In cazul asta iti pot recomanda si alte cateva serii care sigur le gasesti si in limba romana, iti ramane tie doar sa cauti sa vezi cum sunt traduse:
-The Wheel of Time de Robert Jordan, ca si grad de complexitate sunt cam pe la a song of ice and fire, dar sunt parca ceva mai usor de urmarit si de citit. Primele 4 carti din serie stiu 100% sigur ca au fost traduse in romana de editura rao.
-Chronicles of Amber de Roger Zelazny, o serie destul de veche, le gasesti pe toate traduse si desii sunt simplut scrie, sunt minunate si chiar merita citite.
-Discworld o serie al naibii de lunga, din care gasesti destule carti traduse, dar nu stiu sa iti zic sigur daca pe toate. Este un gen fantasy mai ciudat un pic, deoarece cartile astea ca sa zic asa sunt un fel de satira la adresa fantasy. Dar merita citite, si s-ar putea sa ii placa (just as info sunt 30+ carti in serie )

Asa pot sa iti mai recomand multe multe cartii/serii fantasy, dar nu stiu ce gasesti traduse la noi...

#33
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
Mulțumesc, aștept și alte recomandări, cred că pot fi chiar și în engleză dacă nu e prea "complicat" vocabularul. În așteptarea următorului roman din seria "Cântec" a mai citit de pe site-ul lui Martin și sample-urile în engleză și s-a descurcat destul de bine cu tradusul.
O să caut Jordan și Zelazny.

#34
Elisebith

Elisebith

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.06.2009
Update.
Am terminat și Cronicile Wardstone. Presimt că pe engleză n-o să citesc cine-știe-ce din lene. Sunt copilu' lui mama și-mi place să-mi bat capul prea tare. Sugestii?

Edited by Elisebith, 09 January 2011 - 16:13.


#35
bandafoto

bandafoto

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 10.12.2010
Asa cum a zis darkness mai sus, incearca Cronicile din Amber si Roata Timpului, si apoi revino aici pentru mai multe recomandari :) Mult succes la citit

#36
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005
Am incercat sa citesc si Fantasy dar nu m-a prins. Deloc. Am inceput cu Tolkien si m-am poticnit la Ursula le Guin. Am auzit numai chestii misto despre George RR Martin, si seria lui cu Gheata si focul, dar cred ca nu-i de mine genul. Pana acum prefer in mod clar SF-ul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate