Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Cu masina spre Bulgaria

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
5013 replies to this topic

#1873
Bitadmin

Bitadmin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.08.2016
Recomand tuturor soferilor aplicatia Waze. O folosesc de cativa ani si nu am dat gres cu ea niciodata. Stie in orice moment cum e traficul, live si te directioneaza pe unde e mai rapid. Se pot vedea 90% din echipajele de politie.  Cand e aglomerat si sunt multi useri stie 100% echipajele. Stie toate camerele.  Are ultimele harti in timo real. Cunoaste chiar si drumurile nedae in folosinta inca. Un singur lucru nu poate prevedea: cat o sa stai in vama... Consuma putine date cca 15 mb roaming din BV pana in Albena. restul pana la 100Mb au fost consumati in Romania.
Puteti face un preview la adresa https://www.waze.com/livemap

Am venit in Albena din BV prin Ploiesti-A3-A2- Calarasi-Silistra si apoi habar n-am pe unde. M-am lasat condus de waze si am venit ata. Cu exceptia vamei, unde 15 masini am stat o ora ca nu aveau vamesii internet.

Trecerea cu bacul a durat o ora cu totul. Din care jumatate asteptat pe doc. Sunt multe bacuri. In timpul zilei vin din 15 in 15 minute. Costa 35 lei o masina. Era ora 7 dimineata. Drumul pana acolo foarte ok. Pustiu la ora aia.
La ora la care scriu, waze imi sugereaza sa ma intorc prin Negru voda -A2- Bucuresti-A3-BV. Probabil sambata nu e aglomerat pe A2 la intoarcerea de la mare.

Cand ma voi intoarce, luni, probabil imi va indica din nou ruta prin Silistra. Va tin la curent.


#1874
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014
Plec duminica spre Nisipurile de Aur. Am facut traseul de la Cluj. Si vom trece luni prin vama pe la Vama Veche. Stie cineva cat se sta la trecere? Sunt cu 3 copii dupa mine si mi-ar fi de ajutor sa stiu cum sa imi organizez drumul. Teoretic am vrea sa ajungem luni in jurul orei 15-16. Pe la ce ora sa mergem la punctul de trecere a frontierei? Cat dureaza trecerea si cam cat mai facem de acolo. E prima data cand mergem la bulgari si nu stim cum sa organizam timpul de la Vama Veche incolo.

#1875
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 21.08.2008
Ar trebui ca de acum incolo sa spuneti si care e marca si modelul masinii. E posibil ca in functie de asta sa va faca bulgarii programul.

Eu la dus am fost pe la Calarasi-Silistra si am stat doua ore iar la intoarcere pe la Vama Veche si am stat 5 minute ca aveam 5 masini in fata. Nu-ti garanteaza nimeni ca va fi intr-un mod anume de fiecare data.

#1876
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Vineri, 5 august am trecut prin Vama Veche spre Bulgaria. Am stat 5 min. Vamesul doar se uita la acte si iti făceau semn sa pleci. La întoarcere am trecut prin Negru Voda. Aici scanau documentele si dura cam 4-5 minute la fiecare masina. Am stat cam 30-35 de minute. Când au vazut ca am 2 copii mici in masina mi-au facut semn sa trec si sa mă duc chiar daca mai aveam 2 masini in fata.
De la frontiera mai faci cam 1 ora pana la Nisipuri.

#1877
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Am fost saptamana asta la Sunny Beach.

Am plecat luni pe 22 din Bucuresti la 06:30. La 7:25 am platit taxa de pod, nu erau decat vreo 3 masini la coada.

Pe pod am stat cam o ora si jumatate. Erau cateva utilaje pe banda spre Bulgaria si se trecea alternativ, cu muncitori cu palete colorate pe post de semafoare. La control la bulgari am trecut repede.

La Ruse am pus benzina 95 cu 1.91 leva (cam 4.44 ron) la OMV, de unde am luat si vinieta, 15 leva (~35 ron). Drumul e ok pana la Varna.  De fapt, pana pe la Obzor, de unde incepe urcusul pe dealurile respective si drumul e cam.....lasat in paragina.

Am ajuns la Sunny Beach la 13:00 fix, deci dupa 6,5 ore de drum. In conditiile in care am stat pe pod 1.5 ore si am asteptat o alta masina cu care am mers impreuna (cu copil mic, s-au oprit de 2-3 ori), consider ca e ok.

Astazi, la intoarcere, am plecat la 9:00 din Sunny Beach si am mers "un pic" mai repede, fiind singur. Nu-mi place deloc sa merg impreuna cu altcineva, sunt mult mai linistit cand merg asa cum imi place si nu trebuie sa stau sa astept sa depaseasca cel din spate sau sa merg in spatele cuiva.

Ciudat mi s-a parut faptul ca la Varna, la OMV-ul din oras, am pus benzina 95 cu 1.81 leva (adica 4.12 ron) in conditiile in care in urma cu 4 zile la OMV din Ruse aceeasi benzina costa 1.95 leva. Cam mare diferenta. Altceva, niste tigari care in RO costa 16 ron pachetul, la OMV  costa 12.5 ron pachetul.

Am ajuns la Ruse la 12:00. De la Varna la Ruse, foarte liber. N-am vazut vreun echipaj de politie nici la dus, nici la intors.

Pe pod nu am stat deloc, insa la control la romani am stat cam 30 de minute in coloana, se miscau destul de greu. Erau destule masini de Rusia si Ucraina si ii verificau mai atent. Niste ucraineni au fost rugati sa scoata bagajele si sa le deschida. Nu s-au gandit vamesii sa ii traga pe vreo banda separata, ii verificau acolo, in varful coloanei.

Taxa de pod pentru automobil este de 13 ron la dus si de 2 euro sau 4 leva la intors.

Edited by feitosak1, 26 August 2016 - 22:35.


#1878
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

 feitosak1, on 26 august 2016 - 22:30, said:

Am plecat luni pe 22 din Bucuresti la 06:30 ... Pe pod am stat cam o ora si jumatate. Erau cateva utilaje pe banda spre Bulgaria si se trecea alternativ, cu muncitori cu palete colorate pe post de semafoare ...

Pe la 9.30 nu mai rămăsese niciun utilaj, podul părea gata de "redat în folosinţă", şi totuşi am prins circulaţia "la paletă" la intrarea pe pod dinspre Ro (singura reglementare cu paletă rămasă).
Dar de întors - noi ne întoarcem mâine (suntem în Grecia), şi nu m-aş mira dacă podul încă mai e "în lucru".


Sănătate şi toate cele bune !

#1879
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
La intors erau niste compresoare d-alea gen remorca pe sensul Ro-Bg, dar era foarte liber (ora 12:30) si se circula normal, tot "la paleta", dar fara cozi.

Edited by feitosak1, 29 August 2016 - 14:21.


#1880
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,092
  • Înscris: 20.12.2007

 feitosak1, on 26 august 2016 - 22:30, said:


Pe pod nu am stat deloc, insa la control la romani am stat cam 30 de minute in coloana, se miscau destul de greu. Erau destule masini de Rusia si Ucraina si ii verificau mai atent. Niste ucraineni au fost rugati sa scoata bagajele si sa le deschida. Nu s-au gandit vamesii sa ii traga pe vreo banda separata, ii verificau acolo, in varful coloanei.


Si la Vama veche in w/e, masinile cu numar de Ucraina erau trase pe dreapta in special daca erau SUV cu o gramada chestii in ele.

#1881
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
pe 15 aug am mers spre sunny beach prin vama veche
la Agigea inghesuiala, am trecut pe al doilea pod (cel nou), aglomeratie mare si aici, am stat aproape 1h in coloana pana dupa eforie nord (fericit, pe sens opus coada incepea de la Mangalia..)
am trecut "racheta" prin vama, mai mult am stat imediat dupa sa cumpar 'buvignieta', dar pana in 10 min
drumul la bulgari excelent, pana la Varna relativ pustiu, prin Varna am trecut repede, era aglomeratie ca intr-o zi de duminca spre amiaza prin Bucuresti :);
cand au inceput serpentinele am prins un camion si 2 masini in fata si asa am mers pana la sunny-beach, a fost imposibil de depasit..

la intoarcere tot prin vama veche am trecut, mers intins, am facut 7h30min pana in bucuresti cu o singura pauza de vreo 30 min la un omv pe autostrada A2

#1882
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011

 Kokoshmare, on 01 septembrie 2016 - 11:04, said:

Si la Vama veche in w/e, masinile cu numar de Ucraina erau trase pe dreapta in special daca erau SUV cu o gramada chestii in ele.

mi se pare normal sa-i opreasca......e ruta Siria-Turcia-UE

#1883
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,602
  • Înscris: 01.07.2006
Revenit din vacanta in Bulgaria 1-9 sept. Intrat pe la Vama Veche in jur de ora 14, a durat 2 minute, vamesul mi-a spus c-am fost norocos, ca dimineata s-a stat si cate 2 ore. Apoi Balcic 1-8 sept. si Veliko Tarnovo 8-9 sept. Am mai vizitat Nesebar si Capul Kaliakra. Toate peste asteptari, mai ales Veliko Tarnovo ( inclusiv cetatea Tsarevets) superb. Vremea perfecta pe toata perioada, apa un pic rece la Balcic dar acceptabila. Am avut inchiriat un apartament bine utilat la 100 m de tarm cu balcon larg cu vedere la mare.
Pe sosele asfaltul bun, doar pe ultima portiune (Veliko-Ruse) cam rugos/zgomotos. Am alimentat de 2 ori, o data la OMV si a doua la Gazprom (parca) , pretul benzinei aproximativ ca la noi.
N-am avut de-a face cu politia, am prins vreo 5-6 'spanzuratori' cu viteza legala depasita cam 10-15 km - dar am citit aici ca majoritatea sunt pt. detectarea vignetei, sper sa nu primesc acasa vreo amenda.

Am reintrat in tara pe la Ruse, vama la bulgari trecuta fara asteptare, podul trecut in 1-2 minute, la vama romaneasca insa a fost coada cam de o ora. Abia pe ultimul sfert de ora s-au hotarat sa deschida toate portile si a mers mai repede.
Impresia generala despre Bulgaria este foarte buna, noi nu avem orase atat de pitoresti precum Nesebar sau Veliko Tarnovo. Un lucru ciudat la cel din urma: multe din cladirile din orasul vechi, in special cele de pe coasta, sunt neingrijite si par (sau chiar sunt) abandonate, pe unele ulite aveam impresia ca mergem printr-un oras-fantoma.

#1884
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
N-am vazut pomenit pe-aici (nici nu citesc foarte atent, e drept)... cei care mergeti spre Ruse prin Oinacu, atentie cand faceti stanga din DN / E, riscati sa rupeti masina-n doua !

#1885
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,392
  • Înscris: 23.04.2007
Pt varianta iesirii pe la Negru -Voda in directia Balchik,am inteles ca vinieta BG se poate lua la terminarea cladirii vamale.
Am citit postul colegului oaspetele
https://forum.softpe...2#entry19545630
1.A ramas tot asa?Exista vreo varianta de back-up in caz ca nu au /etc?
De platit,iau leva cu mine,deci nu e problema.
Traseul in mare cam asa ar fi :
https://www.google.r...d43.4269047!3e0
2.La vama Negru Voda se sta mult/putin?Pot prinde aglomeratie?
3.Pe street-viev arata binisor drumul pe partea romaneasca de la A2 pana la vama,in Bg mai putin dar decent.Imaginile sunt din 2012 marea majoritate,s-a mai schimbat ceva(in rau,ca in bine ma indoiesc)?
4.Exista vreo varianta de duty-free in zona vamii sau o recomandare de hyper/super-market pe traseul Kardam-Balchik de mai sus?

Multumesc!

#1886
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
Am trecut anul trecut pe acolo. In primul rand, traseul Targoviste - Bucuresti - A2- Negru Voda a fost foaaaaaaaarte lejer. Am ales aceasta varianta din cauza nesigurantei podului de la Giurgiu (desi pe la Ruse drumul este mult mai scurt).
Cred ca am stat 1-2 minute la vama si 4-5 minute la vigneta (lei, euro,dolari, leva), erau foarte multi ucrainieini sositi aici cu masina mica. Da, vigneta se afla la terminarea cladirii vamale care are lungimea fabuloasa de 7-8 metri.
La vreo 20 de metri inapoi de casa unde se achita vigneta, pe partea cealalta a drumului din vama (ce exprimare aiurea) se afla o casa de schimb cu un curs foarte bun (trebuie sa ceri voie vamesului sa treci in partea cealalta si nu cred ca vamesul a spus vreodata nu). Nu cred ca au ramas vreodata fara vigneta dar daca s-a intamplat vreodata asa ceva vei gasi cu siguranta in prima benzinarie Rompetrol din General Toshevo.

Varianta ta este cea mai buna (vezi ca in general Toshevo o sa te incurce o intersectie in Y; detaliaza pe Google Maps). Drumul este excelent, foarte pustiu, in linie dreapta. Am mers pe el cativa km si chiar i-a spus la un moment dat sotiei ca peste 20 km ajungem la Balcik, spre stupoarea ei ("Asa repede am ajuns?").

Vama este, n ustiu cum sa ma exprim, ca in filmele lui Tarkovski: prapadita, murdara, zici ca sta sa se prabuseasca. O sa vezi tu ce si cum. Pentru mine a contat lejeritatea traseului (am traversat Bucurestiul pana in ora 7:00, Chitila-Dristor-A2).

#1887
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

 florinbad, on 27 ianuarie 2017 - 21:20, said:

... am traversat Bucurestiul pana in ora 7:00, Chitila-Dristor-A2 ...

Too-oot la kebab ţi-a rămas gândul !
Vezi că acuma "kebăbăria" de la Dristor s-a mutat la intersecţia de la Budapesta. Iar de acolo ieşi imediat pe cheiul Dâmboviţei şi mergi întins până la centură, cu urcare imediată pe A2. Consider varianta asta şi mai bună (comparativ cu a merge pe la Dristor).
Oricum, Adi n-are treabă cu varianta asta, el iese către A2 din altă parte.


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 28 January 2017 - 03:36.


#1888
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
Acu' vazui ce raspuns incoerent am scris, dupa doua stacane de vin din productie proprie...
Imi cer scuze celor care au citit postul de mai sus.

Am atasat un link Google pentru vama bulgareasca (trageti de poza lui Google pentru a vedea si restul acareturilor din vama bulgareasca) si o fotografie cu cele doua cusete (una pentru vanzarea vignetei, cealalta fiind casa de schimb valutar).

Adrian, oricat de mult m-am straduit sa caut un Rompetrol in General Toshevo, nu am gasit. Te rog sa ma ierti, tot vinul este de vina (asta asa, ca sa dau vina pe ceva Posted Image ). Am gasit un Rompetrol prin Dobrich, inaintea plecarii in Bulgaria, navigand pe Google Maps pentru a-mi face o idee despre traseu. Nu am avut nicio treaba cu Dobrich-ul, coborand spre Balcik conform link-ului atasat de tine. Inainte a intra in Bulgaria, am facut plinul de benzina la PETROM-ul aflat la intrarea in orasul Negru-Voda (benzinaria se afla pe partea cealalta). Cand m-am intors din Bulgaria tot de aici am facut plinul. In Bulgaria nu am alimentat deloc (spre Nessebar si inapoi).

Daca nu ai mai fost la Balcik, traseul postat de tine te duce chiar la intersectia cu E87. De aici o iei la dreapt mai faci cam 1-2-3 km si la prima intersectie o faci la stanga. Peste 5 minute vei ajunge chiar la parcarea aflata in fata parcului.

Mi-am permis sa-ti modific traseul pana la parcare.

Attached Files


Edited by florinbad, 28 January 2017 - 11:02.


#1889
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,392
  • Înscris: 23.04.2007
Florinbad-iti foarte multumesc pt toate informatiile.Le-am salvat.

Nu comentez prea mult postul sters al lui f...... insa cateodata nu strica sa mai aflii cateva informatii care la prima vedere sunt absolut banale insa poate iti prind de folos la fata locului.
Esti in concediu,la volan dupa 200 km,pierzi timp,mai plange copilul in masina,poate esti obosit sau mai stiu eu ce si cateodata te invarti ca prostul sa cauti o vinieta mizerabila(vezi multitudinea de "screw-ups" cu vinieta la Ruse) cand poate stiai din start unde sa te infigi sa o cumperi repede si sa scapi de stres.Idem o benzinarie.De multe ori,o imagine face mai mult decat 1000 de cuvinte.

(imi cer scuze).revenind ontopic : Si eu am vazut acel Petrom in Negru Voda,probabil tot pe acolo o sa fac un plin care imi ajunge pt fatzaiala prin BG fara probleme.Plus ca acum,odata cu eliminarea accizei posibil sa fie mai mica diferenta de pret la carburanti incat sa nu se mai justifice "economia".Vedem ce o fi prin primavara-vara.
Iar la intoarcere,probabil de la returul din Cap Kaliacra,voi vedea in functie de ce zice Google Maps-ul/Traffic daca sa ma intorc in BalchiK-General Toshevo sau sa merg pe Vama Veche(sunt vreo 2 km diferenta,deci nimic)Iar pe ruta directa Kavarna-General Toshevo drumul arata prin 2012 si asa
https://www.google.r...003e6d3!1m0!3e0
Deci pas!
Ultima data pe Vama Veche am prins accident (pierdut 1h),tot felul de cocalari pe autostrada imediat de la intrarea pe A4,soferi de mana a IV-a pe Vama Veche-A4,intr-un cuvant : welcome home!

Edited by AdrianHH, 30 January 2017 - 11:30.


#1890
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 14.03.2006
Stie cineva daca in punctul de frontiera Vidin exista schimb valutar? Voi face o iesire in Bulgaria si imi trebuie leva, nu as fi vrut sa mai intru in Vidin sa schimb.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate