Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cu masina spre Bulgaria

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
5000 replies to this topic

#1891
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,020
  • Înscris: 01.05.2004
In afara de cladirea vamii si chioscul acela de pe dreapta de unde se cumpara vigneta n-am prea vazut altceva amenajat. Si nici nu ai vreo sansa sa schimbi pe centura Vidin, obligatoriu trebuie sa intri in oras.

#1892
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 28.06.2007

View Postkerkyra, on 23 martie 2017 - 13:14, said:

Stie cineva daca in punctul de frontiera Vidin exista schimb valutar? Voi face o iesire in Bulgaria si imi trebuie leva, nu as fi vrut sa mai intru in Vidin sa schimb.

Eu am cumparat luna trecuta de la BCR. 240 lei = 100 leva

#1893
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 24.04.2007
Pe la Zimnicea a trecut cineva de curând? Bacul isi respecta programul sau pleaca atunci cind e plin? Vreau sa merg de 1 Mai in zona Lovech si e ocol cam mare pe Giurgiu.

#1894
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 14.03.2006
Multumesc, am sa intreb pe la banci, desi cineva mi-a zis ca nu ar avea.

#1895
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,384
  • Înscris: 23.04.2007
Salutare!
Am revenit dupa o mica incursiune in zona Balchik-ului weekendul trecut.
Am mers pe traseul Bucuresti-A2-iesire in zona Valea Dacilor-Topraisar-Negru Voda-General Toshevo-Balchik.
Impresii:
-A2-ul este in continuare plin de denivelari pana la Fundulea.Umplute cu bitum dar deranjante chiar si la 100km/h pe banda 1,pe banda 2 e suportabil.
De la iesirea din zona Valea Dacilor si pana la Topraisar sunt vreo 20 si ceva de curbe de 90grade in camp.Soseaua f buna,dar la un moment-dat ti se cam taie Posted Image Asfaltul e bun ,usor denivelat pe alocuri dar bun in general.
Topraisar-Negru Voda =calitate cam slabuta,ceva gropi ici-colo dar rugos,peticit ici-colo,se vede ca e neasfaltat de mult timp.
La vama am stat circa 15 minute,din cele 5 masini la coada,pe mine m-au tinut cel mai mult la verificarea actelor,parca si cei din fata mea(bulgari) au stat ceva,dar nu asa de mult,un Focus de Bucuresti in spatele meu a trecut in 1 min.La mine au vrut sa vada si portbagajul dar ofiterul roman s-a clarificat cand a vazut multitudinea de bagaje Posted Image si a lasat-o moale.Mda,combinatie BMW negru si copil de 3 ani in masina=clar e ceva suspect Posted Image
Aceeasi faza am patit-o si la Zimnicea acum 2 ani.
Vinieta am luat-o din vama din locul indicat de florinbad,15leva pt 7 zile,am platit cash in leva,aveam la mine.Ma intrebase daca am lei,euro sau leva doamna de la ghiseu.Nu am intrebat daca se poate plati cu ,cardul.
In Bulgaria situatia asfaltului a fost clar mai buna,practic pana la Balchic sau mai bine zis la Tsarichino eram noi si natura,trafic aproape nul,soseaua te indemna sa o calci,mai mult de 120 nu prea mergea datorita unor valuri.In concluzie,asfalt fara gropi,drept,ici-colo denivelari cam suparatoare dar drumul Negru Voda-Balchik se face super-lejer.
Singura chestie ce m-a deranjat : in multe localitati au speed-bump-uri din beton,la peste 20/25 km/h risti sa iti dai pasagerii cu capul de plafon Posted Image
In ziua 2 am mers spre sud spre Varna pana la Manastirea Aladja.Drumul,iar,f bun.
La intoarcere am luat-o spre nord pentru a vizita Capul Kaliakra/Drumul spre Kavarna e in stare f buna.De la Kavarna spre cap este o sosea asa-si-asa,fara gropi dar denivelata si peticita,asfalt in marea majoritate vechi si rugos,per total merge,dar in general am mers cu 80 km/h pt comfort.
La intoarcere spre tara am facut un mic popas la ferma de midii Dalboka unde am luat cina si de acolo Google -Maps-ul imi recomanda sa ma intorc pe la Vama Veche -A4-A2 ceea ce am si facut.Pana la Vama Veche kilometrii au trecut repede,nimic deosebit,doar speed-bump-urile din sate si soseaua buna in rest.In vama am oprit pentru niste cumparaturi la duty-free si am trecut de vama in 2 minute,fara prea multe peripetii ,duminica pe la ora 20 era destul de goala vama pe partea de "UE".La non-UE erau mai multe autocare de MD si UA.
Pana la A4 de remarcat ca dupa lasarea serii , banda 1 era cam "cu emotii" datorita faptului ca mai mereu aparea ceva : o groapa,un pieton,un biciclist,bezna,etc.In circa 2.5h eram deja pe centura Bucurestiului in drum spre casa.Per total,prin Negru Voda ,un pic mai pitoresc.
Ah,in localitatea 2 Mai am tras putin pe dreapta sa ajung pana la plaja Posted Image
720km,per total o mini-excursie super.
Multumesc tuturor pt sfaturi si idei!

Edited by AdrianHH, 10 April 2017 - 14:19.


#1896
xhermesx

xhermesx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 14.03.2007
A fost cineva de curand prin vama Giurgiu? Ma interesa daca te lasa totusi sa achizitionezi vigneta si dupa ce treci de vama, in cazul in care sunt cozi mari la ghiseul din vama.

#1897
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,888
  • Înscris: 22.12.2005
N ai nici o treaba.o poti lua de oriunde


#1898
xhermesx

xhermesx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 14.03.2007
Waw, mersi de info, ma speriasera cu obligativitatea bulgarilor de a o achizitiona din vama. Sa speram ca, fiind inghesuiala de sarbatori, nu vor mai scana si buletinele. Acuma daca e bal, bal sa fie, nu? :-)

#1899
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 02.11.2009

View Postfoxbat, on 12 aprilie 2017 - 16:27, said:

N ai nici o treaba.o poti lua de oriunde
Esti sigur? MAE spune altceva:
http://www.mae.ro/node/40319

#1900
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,888
  • Înscris: 22.12.2005

View Postmihaistoian, on 12 aprilie 2017 - 19:52, said:

Esti sigur? MAE spune altceva:
http://www.mae.ro/node/40319
am trecut pe la Giurgiu de 2 ori /saptamana in ultimele 2 luni.
placuta aia cu "obligatoriu sa o cumperi din vama" ba era, ba nu era.
si pana la Veliko sau Shumen e plin de pe OMV-uri sau SHELL-uri ca sa zic doar de astea mari.

View Postxhermesx, on 12 aprilie 2017 - 16:43, said:

Waw, mersi de info, ma speriasera cu obligativitatea bulgarilor de a o achizitiona din vama. Sa speram ca, fiind inghesuiala de sarbatori, nu vor mai scana si buletinele. Acuma daca e bal, bal sa fie, nu? :-)

sincer..,nu m-as baza pe asta
pleaca noaptea sau alege alta punct vamal mai liber.
sub 30 min n am stat niciodata ( anul asta si mai si:(

#1901
xhermesx

xhermesx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 14.03.2007
Nu am variante, sunt nevoit sa plec maine/vineri in jur de 13-14 iar destinatia fiind Arbanasi (Veliko Tarnovo) alta vama nu este rezonabila. Din experienta cu bulgarii de anul trecut, cand este foarte multa aglomeratie nu mai scaneaza buletinele la romani in Giurgiu. Mai nou se da rotunda si minstresa de interne ca se va "implica" in problema. Ma rog, frectie Diana la picior de lemn.
Multumesc de info.

#1902
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,888
  • Înscris: 22.12.2005

View Postxhermesx, on 13 aprilie 2017 - 08:17, said:

Nu am variante, sunt nevoit sa plec maine/vineri in jur de 13-14 iar destinatia fiind Arbanasi (Veliko Tarnovo) alta vama nu este rezonabila. Din experienta cu bulgarii de anul trecut, cand este foarte multa aglomeratie nu mai scaneaza buletinele la romani in Giurgiu. Mai nou se da rotunda si minstresa de interne ca se va "implica" in problema. Ma rog, frectie Diana la picior de lemn.
Multumesc de info.
sa ai vreme faina ! si drumuri bune!

#1903
xhermesx

xhermesx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 14.03.2007
A fost parfum, am ajuns pe la 12:30 in vama, gol golut la noi, 1 masina la bulgari si 1 persoana la coada la vigneta. Record ansolut pentru mine!

#1904
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,888
  • Înscris: 22.12.2005
Nu te cred!
:)norocosule!

#1905
xhermesx

xhermesx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 14.03.2007
Cred ca grosul vin maine dimineata

#1906
xhermesx

xhermesx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 14.03.2007
Si luni la intoarcere pe la 12 la fel de lejer. 7 minute in total. Atentie, la bulgari accepta doar leva sau euro pentru taxa de pod, nu stiam.

#1907
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,384
  • Înscris: 23.04.2007
Frunzarisem si eu ceva informatii cu vinieta bulgareasca acum ceva timp dar nu i-am dat importanta :) ,am fost prin Negru Voda si acolo stiam ce am de facut.Dar iata ca a aparut o miniexcursie de 1 zi la Veliko Tarnovo de 1 mai si acum citesc iar.
Tot nu sunt lamurit,se poate lua vinieta de la un OMV din Ruse fara sa iau amenda?In Ruse parca erau ceva camere la iesirea din vama spre oras,deci sa inteleg ca acum sunt obligat sa iau din vama?Informatiile din ultimele posturi sunt contradictorii asa ca rog clarificari daca se poate :)

#1908
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,888
  • Înscris: 22.12.2005

 AdrianHH, on 20 aprilie 2017 - 10:59, said:

Frunzarisem si eu ceva informatii cu vinieta bulgareasca acum ceva timp dar nu i-am dat importanta Posted Image ,am fost prin Negru Voda si acolo stiam ce am de facut.Dar iata ca a aparut o miniexcursie de 1 zi la Veliko Tarnovo de 1 mai si acum citesc iar.
Tot nu sunt lamurit,se poate lua vinieta de la un OMV din Ruse fara sa iau amenda?In Ruse parca erau ceva camere la iesirea din vama spre oras,deci sa inteleg ca acum sunt obligat sa iau din vama?Informatiile din ultimele posturi sunt contradictorii asa ca rog clarificari daca se poate Posted Image
nu iei nici o amenda.
o iei de unde vrei - omv, petrol, shell, etc

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate