Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 

Cu masina spre Bulgaria

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4996 replies to this topic

#1909
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
@foxbat: mai bine spune şi tu unde ai văzut prima spânzurătoare de după vamă, că până la urmă alea vor conta. În rest e logic să se poată cumpăra vignetele din benzinării, că doar nu trebuie să vină în vamă bulgaru' ca să-şi cumpere. Din câte ţin minte, chiar tu ai venit cu argumentu' ăsta.

Deci: care e locaţia primei spânzurători ? Eu ţi-aş rămâne recunoscător dacă ai clarifica aspectul ăsta.


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 25 April 2017 - 13:53.


#1910
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,874
  • Înscris: 22.12.2005
Hm..prima de ..catre ce locatie?
Sincer..crezi ca vin amneze acasa in ro?
Eu zic..nu.dar asta nu inseamna da nu iei vignetA!
Am promis ca pr Buc ma ocup eu.ce sa vezi.nici un musteriu.deci..nu intereseaza!

#1911
mihai712

mihai712

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 16.06.2007
http://www.evz.ro/bu...rada-hemus.html

#1912
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,381
  • Înscris: 23.04.2007
Cam care mai sunt preturile la benzenul de 95 (Omv,Shell,Luk)?

Edited by AdrianHH, 28 April 2017 - 09:51.


#1913
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,381
  • Înscris: 23.04.2007
Dupa o minivacanta de 1 mai in Veliko T,raspund tot eu Posted Image
1.95Leva +/- maruntis diferenta de la statie la statie pt litrul de benzen95
Ruse-Veliko T. se prezinta in stare buna,parca de toamna trecuta s-au mai astupat ceva gropi pana la Byala.
Politie ici-colo,semnalizata in trafic.Nimic radar la dus sau intors.
La vama am stat 3 minute la taxa pod si vreo 5min la control pasaport,iar la intors (pe la ora 21) cam 10 minute la control pasaport.
Imediat dupa vama,dupa Petrom,unde se termina asfaltul nou sunt niste hartoape imense,masina din fata mea si tir-ul au luat cateva gropi imense.E o portiune de 3-400m plina de cratere,nu stiam pe care sa le evit,e practic bombardat.Nu stiu de cine tine sectorul ala,posibil de CNAIR sau Consiliul Giurgiu,nu conteaza insa e horror!
La intoarcere am prins filtru de politie la iesirea din Ruse,cautau pe cineva.Si pe pod am fost depasiti de o masina de la Politia de Frontiera in mare viteza.

Am vizitat Castelul Cherven(recomand si Manastirea Basarabovo(nu am mai ajuns la timp din pacate)daca tot o luati pe acolo vreodata) si astfel am folosit un drum pana acum nou pt mine:
https://www.google.r...ta=!4m2!4m1!5i1
Cu mici exceptii(o trecere la nivel,cateva mici zone usor peticite si denivelate),am ramas surprins cat de bun si gol e drumul in marea lui parte.
Nu stiu daca merita per total in locul celui clasic,dar cel putin luand in considerare acele 2 situri de vizitat,merita pe deplin.
Cam astea ar fi "noutatile".

LE: ah,vinieta am luat de la OMV Hristo Botev cash.S-a mirat vanzatoarea ca aveam leva la mine(!) :)

Edited by AdrianHH, 02 May 2017 - 15:36.


#1914
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 07.01.2007
Salutare prieteni!
Am si eu o intrebare pentru colegi de drum care au tranzitat Bulgaria spre Grecia pe varianta Ruse- Makaza in ultimul timp (eu de trei ani am folosit doar Sofia),intre localitatea Ruse si Gurkovo nu prea sunt variante alternative dar intre Gurkovo si Makaza se stie ca sunt mai multe variante de drum.
Din acest ultim tronson care varianta sa mai stricat, care a mai fost reparata sau care ramane cea mai fiabila (personal eu le-am folosit pe toate sau asa cred, dar cea mai utilizata a fost de mine prin Tulovo si apoi pe centura  Stara Zagora)?

Multumesc

#1915
odin73

odin73

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 19.11.2009
Bună seara tuturor

De Rusalii am rezervat o mini-vacanță la Obzor
Nu am mai fost niciodată în Bulgaria și vom pleca cu mașina
Intenționez să o iau pe la Vama Veche către Varna și apoi spre Hotel Sol Luna Bay, unde avem cazarea (aproape de Obzor)
Dacă mașina este pe numele cumnatei mele și ea nu merge, am înțeles că este nevoie de o procură notarială, pe care trebuie s-o traduc în bulgară? Sau e suficient să o traduc în engleză?
Traseul este ok? Se merge bine de la Vamă spre Varna și mai departe?
Dacă am waze, bănuiesc că nu va fi foarte greu de urmat o rută.

Mulțumesc anticipat pentru orice răspuns!

#1916
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Nu-ti trebuie procura.  Buletine / pasapoarte pt toti pasagerii, certificatul de inmatriculare al masinii si asigurarea, si drum bun !

De unde pleci ?  As trece mai degraba pe la Silistra sau Negru Voda, nu m-as lega la cap sa fac tot litoralul romanesc.

Edited by Barboso, 22 May 2017 - 23:25.


#1917
odin73

odin73

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 19.11.2009

View PostBarboso, on 22 mai 2017 - 23:23, said:

Nu-ti trebuie procura.  Buletine / pasapoarte pt toti pasagerii, certificatul de inmatriculare al masinii si asigurarea, si drum bun !

De unde pleci ?  As trece mai degraba pe la Silistra sau Negru Voda, nu m-as lega la cap sa fac tot litoralul romanesc.


Mulțumesc pentru informații
Plec din București, mă gândeam să merg pe A2, ca să fie drumul mai lung prin România, că-l cunosc mai bine

#1918
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Din Bucuresti, aia ar fi ultima varianta pe care-as lua-o in calcul.
Mai degraba m-as gandi la Giurgiu, dar asta-nseamna plecat cel tarziu la 5 din Bucuresti, pt evitarea cozilor.  Ideal ar fi un 4, la 5 sa fii in vama.

P.S.  NU mai cita ultimul mesaj !

#1919
odin73

odin73

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 19.11.2009
Ok
Mă mai gândesc, mai cântăresc
Probleme cu radare, circulația e bună?

#1920
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Pana la Obzor n-ar trebui sa fie probleme.  Mai "jos", spre Burgas se aglomereaza.
Cu radarele, cum ti-o fi norocul.  Eu am batut Bulgaria (mai ales in partea aia) de-a invatat si masina drumul, da' n-am prins vreodata radar.  Sau parca au fost vreo doua, dar nu m-au luat, detectorul sa traiasca !
Politia m-a oprit doar de doua ori, pt viteza (fara radar, "la ochi"... era clar c-o calcam tare) dar, dupa ce n-am reusit sa discutam (nu vorbeau decat bulgara), m-au lasat sa plec, fara amenda si fara spaga.   :D

#1921
odin73

odin73

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 19.11.2009
Bun
Mulțumesc
Apreciez ajutorul Posted Image

#1922
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006
Incearca prin Ruse-Silistra-Varna, drumul pe malul Dunarii e frumos si foarte liber.

#1923
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,075
  • Înscris: 20.12.2007
Care e starea drumurilor Genera Tosevo-Kavarna ? Dau o fuga pana la Dalboka si waze cam vrea sa o iau pe DN 39 cu iesire din tara pe la Vama Veche. Eu as lua-o pe la Nigger Boss de aia intreb.

#1924
cris_ct

cris_ct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 13.01.2011
Ai aici situația drumurilor : http://www.roads-bg.eu/.

#1925
walking^human

walking^human

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,081
  • Înscris: 02.05.2007
A mai fost cineva pe traseul Bucuresti- Negru Voda - Varna? Cum mai e asfaltul? As merge pe acolo in ideea ca e mai libera vama, si pentru varierea traseului clasic pe care l-am facut de 10000 ori

#1926
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,381
  • Înscris: 23.04.2007
Citeste postul #1198.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate