Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...
 samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!
 

Cu masina spre Bulgaria

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
5028 replies to this topic

#1783
toledo73

toledo73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 27.05.2009
Pt cei interesati, m-am intors joi din concediu din Sunny Beach. Am plecat marti 05 iulie ora 23.00 pe traseul Alba Iulia-Pitesti-Giurgiu-Varna-Sunny Beach. Miercuri la ora 05.00 dimineata eram in vama la Giurgiu, cu totul am stat cam  30 minute. Documentele nu au fost scanate, doar verificate vizual. Vignete nu erau de vanzare chiar in vama, asa ca am cumparat din rondul de dupa vama. Smecherii de acolo vand cu 9 eur/sapt sau 18 eur/luna. Drumul prin Bulgaria a fost lejer, nici o masina de politie pe tot traseul. Intre Ruse si Razgrad se lucreaza la drumul european si se deviaza circulatia aprox 5 km pe un drum mai rau, ingust si cu ceva gropi. Autostrada Shumen-Varna este in conditii bune, in Varna nu se mai lucreaza la acel pod. Ne-am intors in 13 iulie pe acelasi traseu, am ajuns la Ruse in vama la ora 17.00, a fost super lejer, in 10 minute s-au verificat actele si am trecut podul. Nici la intoarcere nu am intilnit nici o masina de politie pe traseu.

#1784
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,880
  • Înscris: 04.07.2010

View Posttoledo73, on 16 iulie 2016 - 17:17, said:

... Vignete nu erau de vanzare chiar in vama, asa ca am cumparat din rondul de dupa vama. Smecherii de acolo vand cu 9 eur/sapt sau 18 eur/luna ...

Cel mai bine e să se cumpere vigneta pe o lună (30 leva - plata cu cardul de lei, în loc de 18 euro) de la OMV-ul din Ruse de pe bd. Hristo Botev (pe drumul de ieşire spre Varna). Iar dacă sejurul se încadrează în 7 zile, atunci evident e de cumpărat vigneta pe o săptămână (15 leva - plata tot cu cardul de lei, în loc de 8 sau 9 euro). În Ruse nu e nevoie de nicio vignetă, aşa că se poate merge liniştit şi cumpăra vigneta de la acel OMV, plus că dacă maşina nu e pe firmă, atunci merită şi a alimenta de acolo, şi nu din România. Combustibilul e semnificativ mai ieftin în Bulgaria şi e cel puţin la fel de bun ca în România.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 16 July 2016 - 23:37.


#1785
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,776
  • Înscris: 21.08.2008
Ce inseamna semnificativ mai ieftin? Daca GPL este 1,97 lei/litru in Focsani si probabil mai ieftin in Buzau (la statiile bune) iar benzina vreo 4,7 lei/litru, cat e de ieftin la bulgari?

#1786
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,880
  • Înscris: 04.07.2010
GPL-ul nu ştiu, însă benzina 95 era la cca. 1,95 leva litrul, adică 1 euro, în timp ce la Giurgiu era 4,9 lei. Poate alimentezi tu la Focşani, dar la Giurgiu tot trebuie să refaci plinul. Aşa că rentează să treci întâi vama şi să alimentezi la OMV.
La 40 - 50 litri vine o economie de 4 - 5 euro. Nu-ţi cumperi un tractor cu banii ăştia, dar parcă mai bine-ţi rămân în buzunar. Mai economiseşti şi 2 - 3 euro la vignetă, vreo 7-8 euro la un cartuş de ţigări ... şi uite cum se pune de încă o masă la un "pectopaht" în Bulgaria.


Sănătate şi tcb !

#1787
johnnybegoode

johnnybegoode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 941
  • Înscris: 30.03.2005
Scuzati off-topicul: tigarile sunt mai ieftine in Bulgaria?

#1788
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,345
  • Înscris: 14.06.2006
Da. Cele mai ieftine 5,3 leva si cele mai scumpe 6 leva.

#1789
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,119
  • Înscris: 20.12.2007
Pentru Bucuresti - Negru Voda - Nisipuri unde sunt statii de benzina de la granita inspre Nisipuri ?

Multumesc

#1790
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,946
  • Înscris: 31.03.2003
Negru Voda sigur.
Dar am avut un feeling ca n-a fost grozava motorina. Oricum, am bagat putin.
In Bulgaria nu am cautat asa ceva, dar teoretic in General Toshevo ar trebui sa fie. Daca nu sigur in zona Balcik.

#1791
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,776
  • Înscris: 21.08.2008
Sa-mi trag una, mi-au ridicat masina in 2 minute, cu parcarea platita... Fără semne de oprirea interzisa...
Bine ca a fost rezolvata rapid, 60 de leva plus taxiul.


#1792
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 02.11.2009

View Postdanghetau, on 23 iulie 2016 - 18:01, said:

Sa-mi trag una, mi-au ridicat masina in 2 minute, cu parcarea platita... Fără semne de oprirea interzisa...
Bine ca a fost rezolvata rapid, 60 de leva plus taxiul.
Unde?!!!

#1793
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,776
  • Înscris: 21.08.2008
Sunny Beach.
Hotel Grenada.
Mafie locală, am aflat filiera. Oarecum dezgustat... Si mai erau ca mine o multime.

Sunny Beach.
Hotel Grenada.
Mafie locală, am aflat filiera. Oarecum dezgustat... Si mai erau ca mine o multime.

#1794
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,776
  • Înscris: 21.08.2008
Iar la vama am stat aproape o ora si jumătate, era un singur vames bulgar si trecea toate documentele in baza de date.
Foarte multi spuneau ca n-au băut asa ceva la nici o vama...
Am avut ghinion ieri, sper sa rămân doar cu atât.
Nu pot sa recomand asadar trecerea cu bacul de la Calarasi din aceasta cauza, poate a fost doar ieri, n-am de unde sa stiu. De întors va fi pe la Mangalia...
Se poate uni cu postul precedent, stiam ca mai am ceva de zis dar am uitat pe moment de faza cu vama.
Aproape 11 ore de la Focsani...

#1795
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 02.11.2009

View Postdanghetau, on 24 iulie 2016 - 12:27, said:

Sunny Beach.
Hotel Grenada.
Mafie locală, am aflat filiera. Oarecum dezgustat... Si mai erau ca mine o multime.

Sunny Beach.
Hotel Grenada.
Mafie locală, am aflat filiera. Oarecum dezgustat... Si mai erau ca mine o multime.
Regret ce ai patit. Eu am stat trei nopti la Tiara Beach, am avut tot parcare platita, dar si pazita si nu am avut probleme.

#1796
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,776
  • Înscris: 21.08.2008
Din păcate au saltat-o in cele 3 minute cat a durat sa plătesc parcarea.
O ciudatenie, o întâmplare nefericita, teoria conspiratiei pare plauzibila ..
E vorba de strada dintre Grenada si Forum.
Doar mașina mea saltata, vor mai fi si altui negresit.
Plus statul in vama nefiresc de mult si acest incident au umbrit aniversarea fiicei mele...
Masina e încă acolo si cred ca nu se va mai intampla ceva, la urma urmei mai sunt si altui de tepuit...
Ma întorc pe la Mangalia.

#1797
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,023
  • Înscris: 01.05.2004
Imagini noi (24.07.0216) cu evolutia lucrarilor la tangenta de nord Sofia. Mai au putin si termina, parca in August au termenul de finalizare.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GJSPcWDxFMc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1798
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,946
  • Înscris: 31.03.2003
Si pe noi ne-au tinut pana au scanat documentele noastre si ale masinii. Cred ca e ceva normal in situatia actuala. Ce nu era normal e un singur vames...

#1799
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,776
  • Înscris: 21.08.2008
Totusi, o ora jumate e cam mult, ma gândeam la un moment dat ca va trebui sa oprească masinile la bac.
Poate o fi strigat vreunul înainte Allahu akbar...
Acum am venit din Nessebar, e de văzut.

#1800
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Acelasi lucru l-am patit si eu,pe 20 iulie.Am trecut cu bacul pe la Calarasi (venind din Bucuresti),ca sa evit statul la pod la Giurgiu (asa auzisem).Prima surpriza neplacuta:firma care avea anul trecut pretul mai mic (17 lei),a marit la 35 lei,la fel ca cealalta firma.Apoi,am stat si noi la vama cel putin 1 ora...nu stim de ce.Apoi...nu am gasit vigneta,decat la o benzinarie aproape de Varna...
Ieri (28 iulie)m-am intors de la Sfintii "asteapta" (langa Varna) si am venit prin Ruse-Giurgiu.Surpriza placuta:nu am stat de loc la pod,taxa 4 Leva platita rapid din masina,am trecut cu 70/h.la vama,doar s-a uitat la acte...ca exista,fara sa cobor din masina,mi le-a dat inapoi si am plecat.Super!
In schimb am stat pe centura Bucurestiului ca sa intru pe A1 spre Pitesti,peste 35 minute.Se pare ca s-a reglementat trecerea pe la Giurgiu-Ruse...asta e impresia mea.
Si Valea Oltului (Valcea-Sibiu) am traversat-o fara probleme.E drept ca era deja noapte,totusi,trafic intens,dar nu am stat la cozi,semafoare,etc.Plecat la ora 15:00 din Sfintii C&E -ajuns la ora 1:30 in Sibiu...cu pauza de peste 1 ora pentra cina pe A1 la faimosul Km 36.

Edited by danpet, 29 July 2016 - 14:10.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate