Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...
 

Rulouri exterioare

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
806 replies to this topic

#325
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

 kondas, on 04 iunie 2017 - 12:09, said:

De fapt tu acele module le ai montate in fiecare camera (langa intrerupator) si in paralel ai dus circuite intr-un tablou (de 24) in care le ai la un loc pt o comanda simultana prin acel knx. zic bine?
Nope, eu am renuntat pentru moment la senzorii Fibaro. in doza am doar butonul de actionare sus/jos.

#326
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

 dana84, on 04 iunie 2017 - 09:46, said:

Caseta e pusa pe perete, deasupra tamplariei; ghidajele subt pe tamplarie. Tamplaria montata la fata zidariei.

In cazul acesta cum ai reusit sa montezi plasele de tantari sub rulouri?  :unsure:

Eu aveam impresia ca ai sinele montate pe zid si a ramas loc pt plase intre.

La ce etansare te referi ca este mai dificil cu sinele montate pe zidarie?

Edited by -Jinx-, 04 June 2017 - 17:15.


#327
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
- cate astfel de butoane cu revenire se pot pune pt un rulou? ma ganesc ca daca sunt in paralel, pot fi cate vrei, langa pat, langa usa, etc.
- acel senzor de care vorbiti este comandat prin radio sau infrarosu?

#328
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

 -Jinx-, on 04 iunie 2017 - 17:14, said:

In cazul acesta cum ai reusit sa montezi plasele de tantari sub rulouri?  Posted Image
Am pus polistiren de 4 cm sub caseta. Oricum, daca retin bine, caseta nu se prinde deloc de zidarie, doar ghidajele. Caseta are niste "picioruse" care intra in partea de sus a ghidajelor.

 -Jinx-, on 04 iunie 2017 - 17:14, said:

Eu aveam impresia ca ai sinele montate pe zid si a ramas loc pt plase intre.
Nu stiu daca se poate cum zici, in cazul asta plasele ar fi mai mici decat ruloul si nu stiu cum ar arata.
La mine plasele au aceeasi dimensiune cu ruloul. Doar ca in loc sa am un ghidaj dublu - cum are un rulou cu plase, am un distantier (pentru plasa) si un ghidaj pe care se deplaseaza ruloul.

 -Jinx-, on 04 iunie 2017 - 17:14, said:

La ce etansare te referi ca este mai dificil cu sinele montate pe zidarie?
Cum vad eu: cand montezi sinele pe zidarie nu mai poti veni cu termosistemul putin peste tamplarie (sau macar pana la marginea acesteia) ci vii pana in sina ruloului si peste aceasta. Iar intre sina si marginea tamplariei o sa ai un spatiu - mai mic sau mai mare dupa cum iese tot ansamblul asta (depinde de cat de drept e zidul, cum e montata tamplaria fata de zid - cred ca e neaparat nevoie sa montezi geamul la fata zidului altfel cum izolezi acei 5 cm de zidarie daca o pui mai in interior? Iar fata tamplariei sa fie in acelasi plan cu a zidului. Spatiul acela as zice ca trebuie atentie la el, tamplaria sa fie etansata bine din faza de montaj ...

 kondas, on 04 iunie 2017 - 21:03, said:

- acel senzor de care vorbiti este comandat prin radio sau infrarosu?
Wireless, protocol Z-wave.

#329
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
Eu ma gandeam pur si simplu ca pe interiorul gaurii in care se monteaza fereastra si care ramane la exterior sa montez  2-3 cm polistiren extrudat...cat sa acopere marginea tamplariei exact cum spuneai tu.

Sina sa vina pana la marginea polistirenului extrudat si nu a zidariei propriuzise.

Apoi termosistemul pe deasupra cat sa acopere sina (daca nu voi folosi rulouri tencuibile ci le voi ascunde in tavanul fals de la terasa)


P.S. nu voi avea nevoie de 5 cm...am pus o poza mai sus cu manere de usi/geamuri de 1cm adancime.

La liftant glisante atata timp cat manerul e pe usa din interior din nou nu sunt necesari 5 cm

Edited by -Jinx-, 05 June 2017 - 08:27.


#330
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Ok si cum finisezi acei 2-3 cm de extrudat? E foarte greu si migalos de dat adeziv, plasa, decorativa pe o bucatica asa mica ...

#331
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
Uite la asta nu m-am gandit :)

Se vede ca tu ai experienta practica si eu nu.


Totusi ma gandesc ca trebuie sa existe o solutie ca altfel nu ar exista optiunea asta.

Poate ne poate lumina Digix ca banuiesc ca el a montat si asa.

#332
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,824
  • Înscris: 03.02.2007
Nu am montat cum zici tu Jinx, am pus ghidajele aplicate pe perete, dar termosistemul era deja pus. Ruloul era aplicat, nu se masca nimic. Motivul acestui tip de montaj era că geamurile erau la mansardă (trapezoidale). Problema întâmpinată a fost faptul că am reușit cu greu să fac prinderea. Deși ruloul era mai mare decât golul cu vreo 10 cm, nimeream mereu în polistiren sau gol din zidărie și deși aveam șurub de 202 mm, cu greu am găsit o poziție în care să țină. Am băgat și câte două șuruburi într-o gaură în direcții diferite.

Am înțeles că în Italia se practică cu ghidajele complet îngropate în zid, dar acolo rulourile sunt suprapuse, au accesul prin interior, pe deasupra ferestrelor.

Problema ar fi că la caseta tencuibilă, accesul e pe dedesubt, iar dacă ghidajele sunt complet îngropate, vor acoperi capacul de vizitare. Dacă micșorezi capacul, nu ai cum scoate/băga lamelele sau axul în cazul unei depanări. E logic, pentru că lamelele sunt cu siguranță mai mari decât golul rămas prin îngroparea totală a ghidajelor. Dacă renunți la acel capac, și faci alt capac de acces mai mare decât lamelele dincolo de polistirenul care ar acoperi ghidajele, atunci se poate. La tine e un caz particular, având acel tavan la exterior, te poate ajuta să le maschezi.

Despre finisaj (numai pe laterale), mă gândesc că s-ar putea face înainte de a monta rulourile.

#333
horean

horean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 19.01.2007

 maximg, on 18 aprilie 2015 - 05:06, said:


Ati gasit ceva ????
Aveti un pret pt poliplan?

#334
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
Buna,
Tot legat de rulouri de data asta exclusiv cu plasa de tanrari, stie cineva un furnizor de kituri ca in poze?

[ https://i.imgur.com/QdwdogF.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://i.imgur.com/Vg3vZFj.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://i.imgur.com/xnkyU7p.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu reusesc sa dau de ele online. Au valori maximale 130 x 160cm si se taie la dimensiunea finala dorita; se pare ca provin din DE, vad pe oleics la 2 useri dar as vrea sa achizitionez pe gri antracit RAL7016.

Pretul de departe este mai bun comparativ cu ceea ce gasesc la firmele ce fac pe comanda.
Anyone?

#335
tol

tol

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.02.2008
Doresc o oferta de rulouri exterioare din aluminiu, izolate (culoarea alba) cu actionare manuala, pentru doua dormitoare cu acces in balcon. La fiecare dormitor exista un geam fix care nu se deschide 100x100 cm si o usa lipita de geam 2000x800 cm cu plasa inclusa. Casa este deja izolata cu polistiren, locatia Ilfov Glina.

#336
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Salut!
Ce parere aveti de lamelele Viomal - Grecia si motorul Nice?Am o  oferta pe aceste repere.Multumesc!

#337
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Ce grosime au lamelele în general? Azi am găsit unele cu 4 mm la mijloc... Doar în capăt avea cam 8 mm...


#338
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,824
  • Înscris: 03.02.2007
PA 39

Attached Files



#339
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Mulțumesc. Dar mare parte din lățime are 4 5 mm.... Eu mă gândeam că toată are 9 mm...
De Viomal ce părere aveți?

#340
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Buna

Ma intereseaza sa pun ruloruri la o iesire pe balcon, dimensiune 2x1.80 , dimensiuni orientative.
As vrea sa ma ajutati sa aflu  pretul cu montaj cu tot si daca atunci cand sunt inchise ajuta sa nu mai bata ploaia in geam.

multumesc

#341
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,824
  • Înscris: 03.02.2007
Nu știu, cred că nu au nimic.

 GERULA2006, on 16 iunie 2017 - 07:27, said:

De Viomal ce părere aveți?

Nu știu decât că sunt mai slăbuțe decât Aluprof, dar nu e mare tehnologie la un rulou, sunt suficient de bune.

 thalia, on 16 iunie 2017 - 14:47, said:

Buna

Ma intereseaza sa pun ruloruri la o iesire pe balcon, dimensiune 2x1.80 , dimensiuni orientative.
As vrea sa ma ajutati sa aflu  pretul cu montaj cu tot si daca atunci cand sunt inchise ajuta sa nu mai bata ploaia in geam.

multumesc

Nu mai bate ploaia cu rulourile trase. În București?

#342
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Mulțumesc. Vin la pachet cu motor Nice CFT
5 ani garanție.
Sper să fie OK!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate