Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 

La plimbare cu ... yachtul

- - - - -
  • Please log in to reply
489 replies to this topic

#451
simba_the_sailor

simba_the_sailor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 04.08.2008
Daily Report: Nov 29th


Hello from Algimouss Spirit of Canada

Slowly, ever so slowly the wind backs as we beat and thrash our way upwind. Most uncomfortable. I'm not sure if the fleet ahead of me had upwind conditions like this but it would explain why they did not pull away after the doldrums like I thought they should have. Normally we would be close reaching down the coast of Brazil. Ironically when we come this way again in 7 or 8 weeks, we will probably be upwind again past Brazil towards the finish line. The humidity is taking it's toll in skin rashes and blisters. Everytime I go on deck it's either a salt water shower or foul weather gear while sweating to death underneath. After more than two weeks at sea, I begin to wonder if "foul" weather gear refers to the outside or the indside of the gear. Time for a good rain shower I'm hoping, before it gets too cold in another week or so. Time for lunch; chicken with noodles and bread and peanut butter and jam. And a french chocolat pudding for dessert.

Take Care

Derek

Follow Spirit of Canada on your mobile device: http://www.spiritofc...ndex_mobile.php

traducere:

Sapunul, samponul, tirlicii si sper sa ma bucur si azi de un dus caldut in baia de pe puntea din pupa, exact linga cirma, unde scurgerea este buna. Nu peste mult timp ma deconecteaza de la apa calda si ramin cu cea rece. Urmeaza dusurile scotiene! Brrrrrrrrrrrrrrrrrr! La prinz, mare mesean mare si ospat adevarat! (Meniu de week-end)


:)

#452
simba_the_sailor

simba_the_sailor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 04.08.2008
traducere



Daily Report: Nov 29th Hello from Algimouss Spirit of Canada

The wind had backed enough to start reaching again and it feels great not to be upwind. I am on the direct route south and the weather files look interesting ahead for the mid fleet positions. I think that there might be some room to make up some time on the frontrunners for sure. Yesterday, my inexpereince in the IMOCA 60 boats came to the fore as I tried all day to get the boat balanced and up and running smoothly. It was a very frustrating day knowing that Jean is moving up from behind and there is nothing I can do about it right now. I must have tried every sail configuration possible with the limited number of sails that I have to try and get the boat balanced so that I felt that it was meeting potential. I don't think I ever succeeded for more than a few hours at a time. The wind was variable and shifting 25 degrees each side as well.

Today is a much better situation and I am trying hard to hold Jean of as long as possible. I even got time to do the laundry, getting the tidying things done before we reach the south. If the weather files are correct, we might have downwind conditions with 30-35 knots in a few days. It's time to start thinking about those high wind days that we all want to experience in the south.

Take care

Derek

Follow Spirit of Canada on your mobile device: http://www.spiritofcanada.net/index


traducere:

Spalat, calcat, apretat,totul amarat. In curind de pe creasta pe creasta!

Iu-huuuuu!


:D

#453
simba_the_sailor

simba_the_sailor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 04.08.2008
Daily Report Dec.1st


Hello from Algimouss Spirit of Canada A bit of a shocker this morning to find a batten car on the mast broken and the batten hanging loose against the mast. As day light came on I could also see damage to the mast track but once I could take a closer look by climbing up, it turns out that the track is damaged but not so much that the cars can go by. I had visions of the same thing that happened back in Les Sables D'Olonne, the whole reason for taking the mast down after the storm. I've replaced the broken car with a spare one and after three hours or so, am back up and running again. This is the second batten car that has broken and what is disconcerning is the fact that I don't know why they are breaking. I will try and figure it out to prevent others breaking as I only have one spare left. Otherwise, the weather is a bit unstable and large black clouds roam around in the night looking for IMOCA 60's, especially those ones where the skippers are napping. I'm sleeping on deck constantly now, trying to avoid being caught out by one of these clouds.

Take Care

Derek

Follow Spirit of Canada on your mobile device: http://www.spiritofc...ndex_mobile.php


traducere:

Probleme, probleme, probleme. M-am descurcat, ma descurc si ma voi descurca.Cer noros. Zona unde se motaie la greu si in functie de nori.Unii motaie mai mult decit altii.Azi ma numar printre altii.Mi-am luat masura de precautie. Motai cu cirma in mina ca de ma surprinde (in cabina) un nor mai mare...Jean Baptist...dispare din zare.



:D

#454
simba_the_sailor

simba_the_sailor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 04.08.2008
corectie



Daily Report Dec 2nd

Hello from Algimouss Spirit of Canada

Seems everyone from midfleet back has the pedal down tring to cut the corner and save some miles. It certainly looks doable from here and the weather files indicate the opportunity. An intense low pressure system to the west will push the high to the north east and may allow us to sail more directly to the first gate. I'm watching the weather with hopes that the current forecast will not change. Jean has managed to get by me, well done. He's doing an awesome job after a problematic start.

Take Care

Derek

Follow Spirit of Canada on your mobile device:

http://www.spiritofc...ndex_mobile.php

corectie:

Jean has managed to get by me... but just for a while

:D

23 Derek Hatfield
Algimouss Spirit of Canada 03/12/08 0330hrs.
23 19.78’ S
23 49.78’ W


24 Jean-Baptiste Dejeanty 03/12/08 0330hrs.
Maisonneuve
24 26.26’ S
25 16.30’ W


25 Norbert Sedlacek 03/12/08 0330hrs.
Nauticsport-Kapsch
22 56.47’ S
23 42.63’ W

OLEEE!

HEY-HEY!

OLEEE!

HEY-HEY!

HOP SI NOI PE 23!



:D

#455
simba_the_sailor

simba_the_sailor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 04.08.2008
traducere



Daily Report Dec.2nd

Hello from Algimouss Spirit of Canada,

Great sailing for the last 24 hours, a personal best in mileage at around 368 miles. Knock on wood (carbon), the weather forecast is still showing the possibility of cutting the corner on the St. Helena High and making some miles on the leaders. I'm watching this very closely as I don't want to get caught in the high pressure system that is coming, it will be brutally windless in this area for a few days on the weekend. The temperature is still very warm and daytime it's shorts and t-shirt and night time a fleece. I can feel the coolness in the air as I head south and it won't be long until the full layers of long underwear and fleece are required. Of course, on deck, it's foul weather gear all the time due to the spray and waves breaking over the boat. Top speed last night was 22 knots with sustained surfs on 18 knots for long periods of time, it was fantastic sailing. Today I've had to back off a gear from the genoa to the solent as the wind is getting up to high 20's. The boat is on the very edge of control and I felt it better to save the genoa to fight another day, given that it's the only one I have on board.

Word from back in Canada is that the government is in a bit of turmoil and the economy is at scary levels. I'm sure more than one of our sponsors are feeling the pinch of the recession. Hang in there and never give up on your goals. I feel a little guilty that I'm out here away from all of these woes but maybe some of you following the race can at least find it a motivating diversion from the financial situation.

Take Care,

Derek

Follow Spirit of Canada on your mobile device: http://www.spiritofc...ndex_mobile.php


traducere:

24 de ore de pe creasta pe creasta! Viteza maxima 22 noduri!

Iu-huuu! Ya ba da ba doo!

Vesti din Canada. In politica...rascoala din Decembrie, varianta canadiana, guvernu' cu crosa, opozitia cu pucu'(pucisti).Cind ma gindesc la sponsori... unii dintre ei posibil piscati de recesiune... ma gindesc si la mine, vorba aceea, il pisca recesiunea pe sponsor, il pisca si sponsorul pe sponsorizat, avantaj nici unu', ca asa-i economia de piata, cind in coma, cind in viata.



:D

#456
simba_the_sailor

simba_the_sailor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 04.08.2008
OLEEE!



22 Derek Hatfield
Algimouss Spirit of Canada 04/12/08 0330hrs.
28 15.03’ S
20 24.28’ W


1) :worthy:

2) :worthy:

1) :worthy:

2) :worthy:

NE-AM SUIT PE 22!


:D

#457
Sailmarine

Sailmarine

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.12.2008

 muguradrian, on Dec 20 2007, 12:44, said:

Pentru cei care se sperie ( financiar ) de cuvantul " yacht " , pot sa va spun ca cel pe care-l voi lua este o ambarcatiune de 8 metri , pot " locui " 6 persoane , si costa cca . 25.000 euro ( mai putin la second , evident ) . In Romania piata este inca foarte slaba , si la nivelul cererii si al ofertei .
Astept pareri de la cunoscatori , eventual navigatori .



Salut uite un site de pe care poti sa-ti faci o parere asupra unor barci si yachturi cu vele si sau motor.
www.sailmarine.eu
Sailmarine este dealer autorizat pentru Bulgaria si Romania la tot ceea ce vezi pe site.
Daca vrei sa stam de vorba mai mult ma poti gasi la
[email protected]
0762656096

Alexandru M

#458
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
superb sport/ocupatie.
are cineva de pe aici ambarcatiune oricat de mica, sa ma ia si pe mine la o plimare de cateva ore?
mentionez ca nu stiu sa inot dar ma voi prezenta cu vesta, si ca nu am rau de mare....
un sport care miar placea, dar e prea scump pt mine....
deci any help?

#459
isvflorin

isvflorin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.10.2006

 easy_rider, on Mar 5 2009, 19:57, said:

superb sport/ocupatie.
are cineva de pe aici ambarcatiune oricat de mica, sa ma ia si pe mine la o plimare de cateva ore?
mentionez ca nu stiu sa inot dar ma voi prezenta cu vesta, si ca nu am rau de mare....
un sport care miar placea, dar e prea scump pt mine....
deci any help?

Easy rider -- fii pe standby - in mai-iunie o sa se organizeze regatta de catamarane Volvo Hobie cat din Navodari. Vii , te inscrii si participi, gasesti o echipa acolo, cineva care sa te instruiasca putin, e cea mai buna ocazie sa inveti si sa prinzi microbu. Arunca un ochi din cind in cind pe www.ycb.ro sa vezi datele exacte. In primavara o sa-ti trebuiasca cel putin un neopren shorty, recomand un full 3/3 sau 3/2, altfel o sa mori de frig, dar nu e un dezastru, nici eu prima data n-am avut echipament.

Florin

Edited by isvflorin, 09 March 2009 - 11:55.


#460
fitness4mind

fitness4mind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 16.08.2007
Baieti, veniti si pe barcaholic punct ro, ca gasiti o gramada de barci si pasionati. Florin, poate ne vedem la culoare, ca n-am mai discutat demult.

#461
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
pai sa vin si ce?nam barca, nu am bani, habar nu am sa inot, deci total antisport.
cine drecu sa ia pe unu ca mine pe barca?
si nu imi plac chestiile alea mici, cand zic barca zic din aia de minim 4-5 m, cu o singura chila/cata/tri maran.sa inteleg si io ceva din ea.alea mici sunt de viteza.io s mai incet asa vreaus a am timp sa ma uit in preajma.si nici nu sunt bun la socializari adhoc.nu ca as fi f ciufut.

Edited by easy_rider, 24 March 2009 - 22:30.


#462
fitness4mind

fitness4mind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 16.08.2007

 easy_rider, on Mar 24 2009, 22:29, said:

pai sa vin si ce?nam barca, nu am bani, habar nu am sa inot, deci total antisport.
cine drecu sa ia pe unu ca mine pe barca?
si nu imi plac chestiile alea mici, cand zic barca zic din aia de minim 4-5 m, cu o singura chila/cata/tri maran.sa inteleg si io ceva din ea.alea mici sunt de viteza.io s mai incet asa vreaus a am timp sa ma uit in preajma.si nici nu sunt bun la socializari adhoc.nu ca as fi f ciufut.

Daca esti intr-adevar pasionat, da-te cu lumea si ai sa te dai si cu barcile ;). Uite, pe acolo a venit si un tip care vrea sa-si faca o corabie babana si sa plece pe mare cu ea, si cauta asociati :D. In primu' rand barcile nu sunt ceva exclusivist, cum incearca unii sa ne bage pe gat, si daca treci pe acolo ai sa inveti multe.

#463
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
Pai, as vrea eu sa ma duc, dar mie frica sa nu incurc, avand in vedere ca sunt 0 absolut la asa ceva.De aceea as prefera sa probez altfel daca as fi bun sau nu la treaba asta....
SI nici nu vreau sa ma duc sa ma bag in seama, nu prea sunt bun la asta...

#464
fitness4mind

fitness4mind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 16.08.2007

 easy_rider, on Mar 31 2009, 14:12, said:

Pai, as vrea eu sa ma duc, dar mie frica sa nu incurc, avand in vedere ca sunt 0 absolut la asa ceva.De aceea as prefera sa probez altfel daca as fi bun sau nu la treaba asta....
SI nici nu vreau sa ma duc sa ma bag in seama, nu prea sunt bun la asta...

Nu-ti mai face atatea probleme :). Daca ai sti ce flituri imi luam eu acum 20-25 de ani de la smecherii din Constanta cand le puneam cate o intrebare nevinovata de balaur! Tocmai de aia ai sa vezi ca azi lumea e foarte deschisa cu amatorii neinitiati. Vino si intreaba-ne ceva, orice. Uite, eu in locul tau as intreba daca ma ia cineva cu barca pe balta :).

#465
fklco

fklco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 30.03.2008
Salut tuturor

Sper sa nu fiu Off topic, doresc sa construiesc o "barca" pentru navigatie pe dunare si canale dotata cu un motor cu abur de vro 10 cai de constructie proprie. barca va fi construita din tabla pe schelet metalic (sunt "fierar" de meserie si lemnul nu prea il "simt").
Viteza de deplasare este mai putin importanta, vreau doar sa pot urca pe la Cazane pe linga mal cu ea si unde e Dunarea mai raida si sa nu ma bata vintu in toate directiile.
Am motorul, am elicea, mai vreau sa construiesc barca, aici am ceva nelamuriri :
- ce grosime de tabla sa pun ? (barca va avea vro 4m lungime)
- ce model de coca se preteaza cel mai bine pe dunare (stabilitatea e prioritara)
- cum pot inregistra o barca facuta in regim de amator si pe deasupra si cu motor cu abur si ce dotari ar trebui sa aiba pentru a fi inscrisa.
- boilerul trebuie sa fie neaparat iscirizat (daca se prevede expres acest lucru la inmatriculare)
- e vr-o problema cu ce se arde in focar (lemne , rumegus, motorina.... etc) din punct de vedere al normelor de poluare.
- ce acte imi trebuie sa o pot conduce pe dunare

Multumesc anticipat

#466
fitness4mind

fitness4mind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 16.08.2007

 fklco, on May 11 2009, 13:01, said:

Salut tuturor

Sper sa nu fiu Off topic, doresc sa construiesc o "barca" pentru navigatie pe dunare si canale dotata cu un motor cu abur de vro 10 cai de constructie proprie. barca va fi construita din tabla pe schelet metalic (sunt "fierar" de meserie si lemnul nu prea il "simt").
Viteza de deplasare este mai putin importanta, vreau doar sa pot urca pe la Cazane pe linga mal cu ea si unde e Dunarea mai raida si sa nu ma bata vintu in toate directiile.
Am motorul, am elicea, mai vreau sa construiesc barca, aici am ceva nelamuriri :
- ce grosime de tabla sa pun ? (barca va avea vro 4m lungime)
- ce model de coca se preteaza cel mai bine pe dunare (stabilitatea e prioritara)
- cum pot inregistra o barca facuta in regim de amator si pe deasupra si cu motor cu abur si ce dotari ar trebui sa aiba pentru a fi inscrisa.
- boilerul trebuie sa fie neaparat iscirizat (daca se prevede expres acest lucru la inmatriculare)
- e vr-o problema cu ce se arde in focar (lemne , rumegus, motorina.... etc) din punct de vedere al normelor de poluare.
- ce acte imi trebuie sa o pot conduce pe dunare

Multumesc anticipat

Salut maestre, incerc sa-ti raspund eu la unele intrebari.
-grosimea tablei o iei din normele RNR pentru ambarcatiuni metalice, le gasesti la vreun birou RNR din tara-Galati, Constanta, sau unde mai sunt
-cel mai bine folosesti o coca cu o singura gurna (single chine), fiindca iti rezulta coca doar din 4 desfasurate, si ai stabilitate optima
-daca barca are sub 7 metri lungime si puterea motorului sub 20 de cai, nici nu trebuie inmatriculata, decat daca vrei sa iesi cu ea din tara, sau daca o folosesti in scop comercial - plimbari turistice, transport etc.
-daca o inmatriculezi, presupun ca trebuie iscirizat boilerul, dar ANR-ul o sa-ti faca probleme, sunt obtuzi tare la asemenea inventii, deci mai bine evita inmatricularea daca poti.
-despre normele de poluare nu stiu ce sa-ti spun, dar stiu sigur ca e interzisa navigatia navelor cu abur in Delta
-certificat de conducator ambarcatiune clasa D (ape interioare), pe care-l obtii in urma unui examen la orice capitanie autorizata.
Succes !

#467
antipaticul

antipaticul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.10.2005

 fitness4mind, on 31st March 2009, 19:58, said:

Nu-ti mai face atatea probleme :). Daca ai sti ce flituri imi luam eu acum 20-25 de ani de la smecherii din Constanta cand le puneam cate o intrebare nevinovata de balaur! Tocmai de aia ai sa vezi ca azi lumea e foarte deschisa cu amatorii neinitiati. Vino si intreaba-ne ceva, orice. Uite, eu in locul tau as intreba daca ma ia cineva cu barca pe balta :).

Salut,

     urmaresc de ceva vreme posturile de aici si sincer sunt incantat ca exista oameni asa pasionati. Am citat postul lui fitness4mind pentru ca mi se pare destul de stapan pe cunostintele sale.
     Cunostintele mele in domeniul sailingului sunt destul de reduse dar datorita profesiei (sunt inginer naval!) stiu destule despre parte tehnica. Urmaresc demult sa achizitionez o barca (initial cu motor), si mai nou ma duce gandul catre o ambarcatiune cu vele.
    Am inteles ca primul pas ar fi sa iti iei o ambarcatiune (pentru ca permisul categoria B se obtine pe ambarcatiunea solicitantului!). Eu m-as gandi sa fac cinste cuiva sa ma ia si pe mine cateva zile pe barca mai intai...sa stiu cum e senzatia. Ce zici fitness4mind e valabila invitatia si pentru alte persoane?

Toate cele bune si vant din pupa!!!

Antipaticul

#468
marcugeorgian

marcugeorgian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 07.06.2007
Felicitari domnilor pentru hobby

de 3 ore citesc/recitesc pe subiect, si nu ma satur (in schimb nevasta cred ca s-a cam saturat de cat timp stau nemiscat in fata monitorului)
Tocmai m-am intors din Sfantu Ghe unde am plecat pt 3 zile si m-am intors dupa 2 sapt si unde cred ca mi-am descoperit o noua pasiune - barcile

In mod cert o sa va bat la cap in urmatoarele zile cu cat mai multe intrebari :lol:

George

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate