Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati
 Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?

Ati face o reconversie profesiona...
 Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...
 Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia

Concediu Halkidiki
 

Totul despre Ryanair

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4181 replies to this topic

#3295
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,528
  • Înscris: 07.04.2005
Asta ma gandeam si eu C.B.

O fi zona unde parcheaza astia de la RyanAir mai departe de terminal (pe langa ATR-uri, si Airbus-urile de la Wizz)... dar totusi e o zona restrictionata.

PS: C.B = corporate bullshit :)))

#3296
Got_Lambo

Got_Lambo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 22.11.2007
Am si eu o intrebare pentru cei care au mai zburat cu Ryanair. Pentru mine ar fi prima oara si incerc sa inteleg cum stau de fapt lucrurile cu ei si de ce pretul biletelor este atat de mic. De ex, m-ar fi interesat un weekend la Roma iar conform site-ului lor, un bilet pe ruta Buc - Roma incepe de la pretul suspicios de mic de 17.99 euro. Am dat click pe aceasta optiune si vad ca diferenta intre pretul acesta (standad fare) si urmatorul (Plus) este de 50 euro, unde prin Plus beneficiez de 20 kg checked bags, priority and 2 cabin bags si Reserved Standard Seat. Acum, intrebarea mea este, daca optez pur si simplu pentru cel mai mic pret si nu am acest "Reserved Standard Seat" ce inseamna? Ca nu-mi pot alege locul mai departe? Sau daca suntem doi calatori nu putem alege sa stam unul langa celalalt? Imi desemneaza ei un loc din ce le mai ramane liber cand ajung la aeroport? Va rog sa ma lamuriti si pe mine :)

Multumesc!

#3297
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Da, nu vei avea posibilitatea sa iti alegi locul, vei primi unul aleatoriu. Ar fi si culmea sa mai ai pretentii la banii aia. Zboara cu Alitalia, ei te lasa sa iti alegi locul gratuit :)

#3298
Got_Lambo

Got_Lambo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 22.11.2007

View Postboy4ever, on 15 iunie 2019 - 14:29, said:

Da, nu vei avea posibilitatea sa iti alegi locul, vei primi unul aleatoriu. Ar fi si culmea sa mai ai pretentii la banii aia. Zboara cu Alitalia, ei te lasa sa iti alegi locul gratuit Posted Image

Si daca suntem doua persoane cum facem sa zburam pe locuri amplasate unul langa celalalt? Exista o optiune pentru a face asta pentru doar cativa euro in plus sau e obligatoriu sa sar direct la urmatorul pachet mai scump cu 40 euro?

#3299
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,552
  • Înscris: 14.04.2008
Nu e nevoie sa cumperi urmatorul pachet, o poti face ulterior, fie chiar in timpul rezervarii, fie ulterior, dupa ce ai platit biletul (dar va fi putin mai scump atunci). Pretul unui bilet difera in functie de nr randului, spatiu larg pt picioare...

#3300
Got_Lambo

Got_Lambo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 22.11.2007

View Postdariuscha, on 15 iunie 2019 - 14:59, said:

Nu e nevoie sa cumperi urmatorul pachet, o poti face ulterior, fie chiar in timpul rezervarii, fie ulterior, dupa ce ai platit biletul (dar va fi putin mai scump atunci). Pretul unui bilet difera in functie de nr randului, spatiu larg pt picioare...

Am inteles. Mersi frumos!

#3301
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,552
  • Înscris: 14.04.2008
Cu placere!
Am vrut sa spun, de fapt, ca pretul locului difera.... si implicit al biletului, la final.
Exista sanse sa le primiti alaturate, asa cum exista sa le primiti razlete.
Dar ce mai e important e ca check-in-ul, daca nu ai locuri cumparate, il poti face doar cu maxim 48h inaintea decolarii. Asta nu ar fi o mare problema, il poti face lejer si de pe telefon.


#3302
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,528
  • Înscris: 07.04.2005
@Got_Lambo:

Doar daca acum biletele sunt atata, nu inseamna ca le mai gasesti la acelasi pret peste 1ora/1zi/1saptamana.

Foloseste incognito mode cand mai cauti bilete de avion (daca observa din cookies ca ai mai vizitat site-ul/ruta respectiva... pretul poate creste)

Daca mergeti (si din ce inteleg e prima data cu RyanAir/low cost airline) sa citesti foarte atent conditiile (ce ai inclus).

Ai doar un bagaj mic de mana (un rusac de 40cm x 20cm x 25cm), daca mergeti cu un troler standard 55cm decartati 25euro la poarta.

Daca uiti sa-ti faci check-in-ul online (sau sunt mai putin de 2ore pana la plecare), trebuie sa platesti pt check-in-ul in aeroport 55euro/persoana (nu e ca la companiile legacy sa ti-l faca ei gratis).

La online check-in, de obicei aloca persoanele singure pe randul din mijloc, ca sa desparte persoanele. de pe la 2euro/4euro pe persoana poti sa-ti rezervi loc in randurile din spate. Cu cat avansezi mai in fata.... pretul pt rezervarea locurilor creste.

Chiar nu e suspect de mic pretul Posted Image)) Eu am zburat cu ei si cu 5euro/zbor (am prins si o data la 2euro dar n-am mai ajuns sa calatoresc din motive medicale).  M-a costat mai mult taxi-ul pana la aeroport Posted Image)))

Anul trecut a avut o perioada TAROM-ul in care vindeau biletel pentru TM - Bucuresti la 20euro. Daca era cursa operata cu A318/B737 mergeam cu ei, daca era operata cu ATR preferam sa-mi iau bilet la RyanAir (era 12 - 20euro).

Fun fact, la TAROM din cei 20euro, 12euro erau toate taxele de aeroport, securitate etc si doar 8euro fare-ul in sine.

Va dati seama acuma RyanAir: ce preturi de dumping practica (probabil ca au si negociat la sange tarifele / primesc subventii de la consiile locale). Iar in functie de nr de aterizari primesc si discount-uri de la aeroport.

Edited by ghitapg2, 15 June 2019 - 22:58.


#3303
Anastasia3

Anastasia3

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.06.2019
Buna am facut o rezervare la Ryanair si nu am știut ca trebuie trecut adultul primul si copilul al doilea si am trecut invers copilul primul si adultul al doilea si nu reușesc sa fac check-in online si deasemenea am schimbat ora de zbor in aceiași ora cand am facut rezervarea dar nu am primit nimic pe email si chiar nu stiu la ce ora sa merg la aeroport primul zbor a fost la ora 6 dimineata si l-am schimbat pentru ora 5 dupa amiaza si nu stiu daca a fost modificata ora de zbor ca nu am primit nimic si mai am 4 zile si nu stiu la care zbor sa merg multumesc

#3304
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,198
  • Înscris: 07.01.2007
Salutare !
O sa zbor si eu pentru prima data cu avionul in aceasta vară pe 10 Iulie spre Creta.
Compania va fi Ryanair, am făcut rezervare la bilete de avion cu locuri platite, am facut si check-in deja online de vreo 3 săptămâni.
Totuși nu inteleg partea cu bagajele, am priority plus bagaj de mână.
Am un troler mai mare care nu știu sigur dacă va fi acceptat ca bagaj de cabina, nu am platit bagaj de cala.
Dimensiunile trolerului sunt 55/36/24 cm,  se încadrează la dimensiunile cerute doar la lungime si lățime, pe adâncime depășește cu 3-4cm,  ei cer 20cm, credeți ca pot trece cu el direct in avion fara sa plătesc taxă de cală ?
Practic trolerul are niște buzunare care acestea depășesc cei 3-4cm, daca nu bag nimic in acele buzunare si le strang bine cu curelele din dotare ar fi cam.la limita in jur de 21-22 cm.
Sunt asa stricți angajații care verifică bagajele sau trec cu vederea 2-3 cm in plus ?
Nu aș vrea sa ma trezesc ca ma taxeaza cu 25de Euro pentru atât, să știu daca  va trebui sa cumpar alt troler mai mic.

Edited by Danosul, 18 June 2019 - 17:16.


#3305
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,336
  • Înscris: 05.11.2009

View PostAnastasia3, on 18 iunie 2019 - 16:29, said:

Buna am facut o rezervare la Ryanair si nu am știut ca trebuie trecut adultul primul si copilul al doilea si am trecut invers copilul primul si adultul al doilea si nu reușesc sa fac check-in online si deasemenea am schimbat ora de zbor in aceiași ora cand am facut rezervarea dar nu am primit nimic pe email si chiar nu stiu la ce ora sa merg la aeroport primul zbor a fost la ora 6 dimineata si l-am schimbat pentru ora 5 dupa amiaza si nu stiu daca a fost modificata ora de zbor ca nu am primit nimic si mai am 4 zile si nu stiu la care zbor sa merg multumesc
Sună la ei, dar convorbirea te va costa mai mult ca biletele de avion. O altă variantă este să le trimiți un mail, sau să încerci să iei legătura pe chat-ul de pe site.

Edited by iogamac, 18 June 2019 - 19:53.


#3306
kriiss

kriiss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 06.06.2005
In general nu sunt probleme cu 2-3 cm pe adancime. Eu am destule zboruri cu ei si niciodata nu au verificat dimensiunile si aveam si eu probleme tot cu adancimea.

#3307
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,198
  • Înscris: 07.01.2007
Am înțeles, deci pot să mă risc să iau acel troler, am cautat pe emag  să vad poate găsesc ceva cu 20cm adancime si vad foarte multe la această dimensiune 55/37/24, printre comentarii unii spun ca le-au luat ca bagaj de mână in avion, ciudat.

Edited by Danosul, 18 June 2019 - 21:23.


#3308
lls869

lls869

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 21.07.2011

View PostDanosul, on 18 iunie 2019 - 17:13, said:

Salutare !
O sa zbor si eu pentru prima data cu avionul in aceasta vară pe 10 Iulie spre Creta.
Compania va fi Ryanair, am făcut rezervare la bilete de avion cu locuri platite, am facut si check-in deja online de vreo 3 săptămâni.
Totuși nu inteleg partea cu bagajele, am priority plus bagaj de mână.
Am un troler mai mare care nu știu sigur dacă va fi acceptat ca bagaj de cabina, nu am platit bagaj de cala.
Dimensiunile trolerului sunt 55/36/24 cm,  se încadrează la dimensiunile cerute doar la lungime si lățime, pe adâncime depășește cu 3-4cm,  ei cer 20cm, credeți ca pot trece cu el direct in avion fara sa plătesc taxă de cală ?
Practic trolerul are niște buzunare care acestea depășesc cei 3-4cm, daca nu bag nimic in acele buzunare si le strang bine cu curelele din dotare ar fi cam.la limita in jur de 21-22 cm.
Sunt asa stricți angajații care verifică bagajele sau trec cu vederea 2-3 cm in plus ?
Nu aș vrea sa ma trezesc ca ma taxeaza cu 25de Euro pentru atât, să știu daca  va trebui sa cumpar alt troler mai mic.



Salut,
Daca ai prioritate , bagajul de mana are dimensiunea de 55x40x20 cm iar ei verifica, la imbarcare, doar cumpararea efectiva a prioritatii :) :).
Asa ca stai fara grija... :) :)

#3309
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,198
  • Înscris: 07.01.2007
Mulțumesc pentru informații !  Sper sa fie așa, nu as mai cumpăra alt troler.
Eu cred ca am prioritate,  știu ca am platit suplimentar cand am luat biletele.

Attached Files


Edited by Danosul, 20 June 2019 - 00:38.


#3310
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,528
  • Înscris: 07.04.2005
Congrats! Sequence number 1... he he.

Da, ai priority & 2 bags (ti-i minte bine).

99.95% ca n-o sa ai nici o problema. Pe cei cu priority le dau drumul primii in avion, n-au nici o treaba cu bagajul.

Uneori la cei fara priority mai verifica din ochi pe cei cu bagaj prea mare si-i verifica in grilaj (dar depinde de ground staff-ul, daca au timp/chef etc).

#3311
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,198
  • Înscris: 07.01.2007
Salut !
Întrebare de noob, ce înseamnă Sequence 1 si cum verifica ei daca am prioritate ?
Trebuie sa scot biletele la imprimantă, sau se uită pe telefon ?

#3312
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Scanaeaza codul de bare de pe telefon.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate