Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mașina noua cu cheder zgaria...

Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen
 Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950
 Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 

Totul despre Ryanair

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4183 replies to this topic

#3313
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 07.04.2005
Inseamna ca esti primul din avion care ti-ai facut check-in-ul online (nu neaparat ca te unge pe suflet cu ceva).

Edited by ghitapg2, 20 June 2019 - 14:50.


#3314
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.01.2007
Am înțeles, habar nu aveam :)

#3315
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 07.04.2005
Ryanair sentenced to pay compensations to passengers for flights cancelled in Belgium in autumn 2017

https://www.aviation...hHnwPj4svDjn-es

#3316
OanaSq

OanaSq

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.06.2019
Nici eu nu am avut prea mare noroc cu Ryanair la capitolul compensatii. Am avut intarziere totala cand am ajuns la destinatie de peste 3ore si jumatatea si am primit mail conform caruia le pare rau, dar nu imi pot plati nimic pt ca problema zborului meu a fost cauzata de circumstante exceptionale (vreme rea) :(((.

Am vazut ca exista multe site-uri pe net care se ocupa de reclamatiile astea si prin care iti poti obtine banii, am mers pe recomandare de la o cunostiinta pe varianta https://claimflights.ro/ si am primit cei 250EUR :)

#3317
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 07.04.2005
Compensatiile oferite sunt 250euro ( zboruri < 1500km), 400euro ( zboruri intre 1500 si 3000km), respectiv 600euro (peste zborurile de peste 3000km, aici de obicei sunt cele intercontinentale).

Cum ai primit 250euro compensatie cand site-ul respectiv vad ca cere 21% + TVA in caz de success (ceva-mi da cu virgula; ori s-a schimbat matematica de cand am terminat scoala Posted Image)))

Ori facem reclama la site.

Eu am avut 2 cereri de despagubire la ei si am avut noroc. De fiecare data s-au miscat rapid (pana-ntr-o saptamana mi-au confirmat ca urmeaza sa-mi vireze banii).

Edited by ghitapg2, 24 June 2019 - 09:40.


#3318
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,074
  • Înscris: 20.06.2009
În mod normal, pentru vreme rea nu ar trebui să se acorde compensații. Părerea mea...

#3319
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 07.04.2005
Din cate am citit si ce review-uri am vazut de la experti in compensatii depinde.

Daca aeronava ta nu poate decola de pe aeroport din cauza conditiilor meteo, atunci intr-adevar scapa cu basmaua curata compania aeriana (aici eventual daca ai o asigurare de calatorie posibil sa poti primi ceva despagubire, in functie de ce ai inclus). Intra in circumstante extraordinare (+ greve cauzate de turnul de control, angajati de securitate/handling din aeroport etc)

Daca in schimb cursa esta anulata pentru ca avionul nu a putut efetua cursa anterioare (indiferent de motiv), atunci nu intra in circumstante extraordinare (trebuiau sa gaseasca alta aeronava care sa efectueze cursa ta; n-am avut "ocazia" sa testez treaba asta). A fost un caz de s-a ajuns pana la curtea europeana de justitie pt treaba asta, si intr-un final i-au dat castig de cauza pasagerului (nu mai gasesc link-ul)

Edited by ghitapg2, 24 June 2019 - 10:28.


#3320
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 07.04.2005
Nu stiu de au legatura una cu alta, dar e prima oare cand primesc SMS de la RyanAir sa-mi fac check-in-ul. Da, in aplicatie te anunta de un secol ca sunt mai putin de 48h pana la decolare si sa-ti faci check-in-ul.

https://inews.co.uk/...ZfyyEY6cDCdQt68

In alta ordine de idei, cum isi permit unii (U)LCC sa ofere preturi asa mici (inafara ca au avioane noi cu consum mai redus, aterizeaza pe aeroporturi secundare, taxeaza orice serviciu extra etc)
https://www.eurocock...oyment-aviation

Attached Files


Edited by ghitapg2, 03 July 2019 - 09:46.


#3321
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 01.03.2016
Este prima dată când voi călători cu avionul contra cost. (Am mai zburat de 18 ori in armată la parașutiști cu vechile AN24 si AN26 sovietice!!!) Vreau să fac o rezervare pentru 2 persoane la inceputul lui octombrie la Madrid cu RyanAir. Am făcut turul celor 5 agentii din Targoviste si am găsit cel mai mic pret/2pers dus intors 260€. Pe site-ul RyanAir pretul e 203€. Dacă comand direct online de la RyanAir mi-au spus mulți că după ce bag datele cardului atunci mă încarcă de taxe transfer, taxe serviciu, taxe rezervare si alte minuni până aproape de pretul agentiilor. Cer părerea celor cunoscători, așa e? ce fac? Consultând diferite bloguri de turism am aflat si că preturile fructuează de la o zi la alta. E perioada optimă de rezervare?

#3322
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,459
  • Înscris: 24.05.2010
Pe site Ryanair plătești doar prețul afișat ;)

#3323
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012

View Postcrislacor, on 24 iunie 2019 - 09:51, said:

În mod normal, pentru vreme rea nu ar trebui să se acorde compensații. Părerea mea...
De la cel de sus.

#3324
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 909
  • Înscris: 20.03.2009
Pune și rezerva direct pe site-ul Ryanair. Prețul afișat e cel plătit și cine ți a spus ca se adaugă taxe după ce bagi cardul habar nu are ce vorbește sa nu zic mai multe.In momentul in care bagi cardul și apeși plătește primești mesaj pe telefon cu suma și codul(depinde ai de banca cred).

Prețurile fluctuează așa este. Perioada optima nu știu sa îți zic dacă este, dar general vorbind nu e prinzi cele mai bune prețuri dacă iei un bilet cu mai mult de 3 luni înainte sau foarte aproape de data zborului. Exista și excepții evident.

#3325
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 07.04.2005
Ryanair may close bases and says it has a surplus of 300 pilots

https://www.irishtim...ilots-1.3953002

#3326
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 07.04.2005
Ryanair earns more from extra charges than the entire economy of Lesotho

The amount of money collected by Ryanair for optional extras, such as baggage charges and seat selection fees, rose to $2.8bn last year – a figure that exceeds the GDPs of 30 different countries.

A new study has revealed that the low-cost carrier is the fifth biggest earner when it comes to “ancillary” revenue – everything not included in the airfare – behind America’s “big four” of American, United, Delta and Southwest. Extra charges now account for 31.7 per cent of Ryanair’s entire revenue, up from 27 per cent in 2016 and 20 per cent back in 2011.

Attached Files

  • Attached File  01.JPG   123.09K   6 downloads
  • Attached File  02.JPG   136.98K   5 downloads
  • Attached File  03.JPG   146.47K   4 downloads
  • Attached File  04.JPG   174.8K   2 downloads
  • Attached File  05.JPG   150.82K   2 downloads
  • Attached File  06.JPG   140.71K   2 downloads


#3327
lls869

lls869

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 21.07.2011
Bravo lor...cu toate bilele negre pe care le au, an de an, tot fac peste 100 milioane de calatori...nu stiu daca sunt multe companii aeriene care sa-i bata la acest capitol.
Apropo de Ryanair: ma uitam la preturile biletelor pt Madrid Posted Image si vad ca zborurile sunt operate de...Malta Air. S-au miscat repede...

#3328
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 07.04.2005
Yup, din 2015 incoace au avut in fiecare an peste 100mil pasageri/an.

Doar gigantii din State ii depasesc la numarul de pasageri, dar daca e sa ne uitam la flota, se poate observa cat de eficientizat e utilizarea aeronavelor (in 2017 RyanAir cu 413aeronave transporta 130.3mil pax, iar United cu 745aeronave transporta 148.1mil pax).

Si eu am o un zbor din Budapesta la inceput de septembrie. Am primit o notificare pe mail ca respectiva cursa va fi operata de Malta Air :)

Attached Files


Edited by ghitapg2, 29 July 2019 - 08:03.


#3329
aysmen

aysmen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 02.08.2007
O intrebare, am achizitionat pentru excursia in Paphos Cipru, optiunea Prioritate si 2 bagaje de cabina, unul de 10 kg(55x40x20) si 1 bagaj mic 40x20x25.
Intrebarea este daca pot lasa acest bagaj de 10 Kg (55x40X20) la ghiseul de preluare sa nu il mai iau cu mine in avion.
Am observat ca exista si posibilitatea de bagaj  inregistrat de 10 Kg cu aceasi dimensiune ca a mea (55x40x20) pe care il puteai lasa la cala.

S-a lovit cineva de aceasta problema?As vrea sa merg la sigur.

#3330
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 07.04.2005
Nu poti, trebuia sa-ti achizitionezi bagajul de cala de 10kg.

Ori iti adaugi ulterior bagaj de cala (daca ti-i mortis sa-l bagi la cala).

Daca mergi cu el sa-l predai, o sa poti doar dupa ce achiti o (supra)taxa de bagaj de cala in aeroport.

Edited by ghitapg2, 31 July 2019 - 16:32.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate