Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Totul despre Ryanair

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4172 replies to this topic

#3277
rzvanpopescu

rzvanpopescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 21.08.2015
Salutare.
Vreau sa ajung din Timisoara la Viena si am gasit o combinatie interesanta de rute:
14:00 Timisoara - 14:50 Milano Bergamo
16:00 Milano Bergamo - 17:30 Viena

Intre aterizare celui de la Timisoara si decolarea spre Viena o sa am doar o ora si 10 minute.

O sa am doar un bagaj de mana.
Imi ajunge o ora sa ma dau jos din avionul din Timisoara, sa trec de controlul actelor de identitate apoi sa trec de controlul de securitate si de cel de identitate si sa ajung la timp ptr imbarcare catre Viena ?

#3278
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Teoretic ajunge. Doar sa nu ajungi cu intarziere acolo.

Nu iesi mai bine cu trenul?

#3279
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Si rucsacii mei sunt un pic mai mari. Dar recunosc ca ii las mai putin plini ca sa ii pot aduce la dimensiunile corecte daca trebuie sa ii bag in suport. Nu am avut chef de cumparat alti rucsaci...

#3280
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 07.04.2005
@boy4ever:
Poate omului nu-i arde sa faca 10ore cu trenul pana acolo (been there, done that).

@rzvanpopescu:
Teoretic ar trebui sa fie timp destul (cat timp prima cursa nu e intarziata). In ultima perioada a ajuns on time
https://flightaware..../flight/RYR5512

Cum ii ziceam si la boy4ever in topic-ul despre aeroporturi, sa utilizezi in Bergamo la controlul vamal linia de tranzit (asa scapi de controlul de securitate in BGY), ajungand direct la portile de imbarcare (deci castigi ceva timp aici).

In realitate ai (ceva) mai putin de 1h 10m. O data ajunsi in BGY, ai de asteptat dupa autobus (de obicei se sincronizeaza cu aterizarea avionului). Am avut prieteni care de au pierdut avionul de legatura in Germania. Au ajuns la timp, dar au asteptat 25-30min dupa autobus.

Portile de imbarcare se inchid parca cu 30minunte inainte de decolare. Acuma se poate si ca avionul tau spre Vienna sa aibe intarziere (de ex pe 4mai a decolat cu 32min intarziere).
https://www.flightra.../flights/oe1319

Up to you :)

In alta ordine de idei, (re)incep grevele controlorilor de zbor :/
https://www.ryanair....nch-atc-strike2

Edited by ghitapg2, 07 May 2019 - 14:22.


#3281
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016
Salut,Dacă nu am prioritate,pot sa aduc troller cu mine?il las la scara avionului si nu plătesc?sau trebuie să plătesc 25 de euro?

#3282
lls869

lls869

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 21.07.2011

View PostMarius19891989, on 12 mai 2019 - 19:28, said:

Salut,Dacă nu am prioritate,pot sa aduc troller cu mine?il las la scara avionului si nu plătesc?sau trebuie să plătesc 25 de euro?



Salut,
Daca nu ai prioritate, nu poti lua cu tine niciun bagaj in plus...e mai ieftin cu prioritate(7 eur fata de 25 eur). Fara prioritate, poti lua doar un bagaj mic de mana, de 40x20x25 cm.
Trolerul de 10 kg, predat la bagaj de cala(coadaaa...la check-in...) este 12 eur.

https://www.ryanair....g-bagaj-de-cala

Bafta!!!

#3283
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016

View Postlls869, on 13 mai 2019 - 13:59, said:





Salut,
Daca nu ai prioritate, nu poti lua cu tine niciun bagaj in plus...e mai ieftin cu prioritate(7 eur fata de 25 eur). Fara prioritate, poti lua doar un bagaj mic de mana, de 40x20x25 cm.
Trolerul de 10 kg, predat la bagaj de cala(coadaaa...la check-in...) este 12 eur.

https://www.ryanair....g-bagaj-de-cala

Bafta!!!

Prioritatea s-a făcut 20 de euro,au facut aia de la wizz si acum si ei,si eu 40 de euro pt 2 persoane nu dau pt prioritate.
Eu am vazut,plecând din București persoane care nu  aveau prioritate,le punea ceva pe troller si lasa la scara avionului.

#3284
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Era valabil demult, ai condițiile de zbor pe site și ai fost de acord cu ele(teoretic și citit) când ai cumpărat biletele. Nu mai contează ce ai văzut și ce a fost, ai negru pe alb vorba aia, ce și cum.
Mai departe cât costa și dacă îți convine prețul sunt chestii subiective.

#3285
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016

View PostTz3posu, on 13 mai 2019 - 18:24, said:

Era valabil demult, ai condițiile de zbor pe site și ai fost de acord cu ele(teoretic și citit) când ai cumpărat biletele. Nu mai contează ce ai văzut și ce a fost, ai negru pe alb vorba aia, ce și cum.
Mai departe cât costa și dacă îți convine prețul sunt chestii subiective.

Am zburat acum 2 saptamani,la fel procedau,de asta intreb,nu ca as fi vazut acum 2 ani...

#3286
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016

View Postrzvanpopescu, on 06 mai 2019 - 12:01, said:

Salutare.
Vreau sa ajung din Timisoara la Viena si am gasit o combinatie interesanta de rute:
14:00 Timisoara - 14:50 Milano Bergamo
16:00 Milano Bergamo - 17:30 Viena

Intre aterizare celui de la Timisoara si decolarea spre Viena o sa am doar o ora si 10 minute.

O sa am doar un bagaj de mana.
Imi ajunge o ora sa ma dau jos din avionul din Timisoara, sa trec de controlul actelor de identitate apoi sa trec de controlul de securitate si de cel de identitate si sa ajung la timp ptr imbarcare catre Viena ?

Asa am avut eu conexiune pe BGY de 1 ora. Eindhoven - BGY - Suceava.

Primul avion a intarziat bine tare, si conexiunea propriu zisa a fost de doar 20 minute. Am alergat prin aeroport si m-am bagat pe sub garduri si cumva am ajuns fix cand se imbarca lumea. Probabil a avut intarziere si am avut si eu noroc. Pentru ca sa stai chill eu as tine 2 ore minim de conexiune. :)

Odata am avut tot 1 ora conexiune cu Iberia. Brussels - Madrid - Miami. In Madrid era mare aeroportul si a trebuit sa iau un tren pana in celalat terminal, apoi sa ma verifice si la viza. Am ajuns printre ultimii in avion (strigau stewarzii sa alerg ca se inchide poarta).

#3287
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 07.04.2005
Mr O'Leary was speaking after the airline reported that profits fell by nearly a third last year to €1bn (£880m) because fuel costs rose and fares fell.

Profits at Europe's biggest discount airline might also be lower this year, as fares could fall by up to 2%.

For last year, Ryanair's average one-way fare was €37, down 6%, although this was offset by spending on services such as hotels and car hire.

Despite a 7% increase in passenger numbers, earlier this year Ryanair was named the UK's least-liked short-haul airline for the sixth year running in a survey

Last week, EasyJet reported a loss of £275m in the six months to the end of March, compared with a £68m loss a year earlier, while troubled travel operator Thomas Cook is attempting to sell its airline to plug a gap in financing after reported a £1.5bn half-year loss.

Fuel prices are also an important factor to airline profitability and Ryanair said its bill for this year is expected to rise by €460m.

The airline said its forecasts will also depend on last-minute fares and any impact from Brexit, but it estimated that profits could range between €750m and €950m.

Ryanair is delaying deliveries of five of the Boeing 737 Max planes, which have been grounded because of two fatal crashes, but said it had the "utmost confidence" in the aircraft.

The delay to deliveries from the spring will lead it to cut capacity by one million passengers this year, but it ultimately expects the planes to drive down costs and,
Ryanair said, lead to lower prices for passengers.

The airline expect the 737 Max planes to return to the air in July or August in the US, and September or October in the EU.

https://www.bbc.com/...J7e9jZpfQXiENjI

#3288
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 07.04.2005
Vi s-a intamplat sa va faceti online check-in-ul iar pe boarding pass aparea "locul va fi asignat in aeroport" (sau ceva similar)?

Mergeam cu un microbus spre aeroportul din Budapest, iar unul dintre calatori avea treaba asta trecuta.

Omul isi si rezervase un loc ca sa stea la culoar.

Aruncand acuma o geana pe google, de fapt e vorba de overbooking.

https://twitter.com/...2954112?lang=en

#3289
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,453
  • Înscris: 24.05.2010
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kaMLjqX1TeA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3290
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 07.04.2005
Here they go again
https://www.mirror.c...yanair-16204103

#3291
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 07.04.2005
RYANAIR ORDERED TO COMPENSATE PASSENGERS AFFECTED BY PILOT STRIKES

Passengers who were on flights cancelled during staff strikes against budget airline Ryanair last year are entitled to financial compensation, according to Dutch company Aviclaim. The firm filed suit against Ryanair on behalf of its clients who were adversely affected by the cancellations.
Ryanair had claimed force majeure and said they did not have to pay out affected passengers, according to RTL Z. A lawyer for the firm said the court ruled in its favor, and ordered Ryanair to pay 400 euros per passenger.
"A staff strike is generally a protest signal to reinforce a desire to improve working conditions. The airline can exert influence on this, as a result of which it cannot be regarded as an exceptional circumstance," the claims company wrote in a statement.
In general, the 1,250 passengers represented by Aviclaim will receive about 80 percent of the rewarded amount, or 318 euros. They were booked on 203 different flights which were scrapped last year.
Aviclaim plans to file more claims on behalf of other affected passengers. The firm said that 110 thousand passengers could be entitled to compensation because of the court ruling.

https://nltimes.nl/2...d-pilot-strikes

#3292
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 07.04.2005
(Pseudo)reducere la RyanAir: 15% reducere la 130.000bilete (perioada calatorire 8iunie - 30sept).

La asa anunturi, am observat (daca reducere e pe bune), cresc taxa de rezarvare pt loc (XL 20E in loc de 14E, cel mai ieftin loc incepe de pe la 6E in loc de 4E).

Dau cu o mana, dar iau cu alta. Nu va lasati pacaliti Posted Image

Attached Files



#3293
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 07.04.2005
Damn...

Sunt curios cati dintre pasageri o sa deschida link-ul din mail-ul automat care l-au primit (in care sunt informati de drepturile lor)

https://www.digi24.r...lotului-1146243

#3294
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,453
  • Înscris: 24.05.2010
Asta cu furatul unei piese din cabină este o minciuna...
Cum naiba să furi din cabina pilotului....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate