Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 

Totul despre Ryanair

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4181 replies to this topic

#1
nic_biso

nic_biso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 15.01.2006
Ryanair a lansat oficial primele 2 curse catre/din Romania:
- Arad - Milano (Bergamo) incepand cu 1 aprilie, orar: BGY-ARW-BGY 18,05 - 19,45 / 20,10 - 21,50, zilele -2-4-6-
- Constanta - Pisa (Florenta) incepand cu 18 aprilie, orar: nedisponibil inca, in zilele 1---5-7

Pretul unei curse incepe de la 17.67 euro, cu taxe.

#2
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
bine ca nu incepe de la 1 eurocent + 100 de euro taxe

#3
nic_biso

nic_biso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 15.01.2006

 Mosotti, on Dec 18 2007, 14:59, said:

bine ca nu incepe de la 1 eurocent + 100 de euro taxe

De ce ar face-o? Ryanair este intradevar low-cost, nu ca alte companii pseudo-low-cost...
Eu am dat 10 euro pe un zbor cu ei.

Au avut si oferte de 0.01 euro (1 cent) + taxe 0 = 0.01 euro / bilet, cu tot cu taxe.
E cat se poate de adevarat, practiv le dadeau gratis. Am cumparat si eu sa vad daca merge, desi nu am fost pe cursa cumparata, a fost doar un experiment. Cand m-am uitat pe extrasul de cont al cardului, pentru acel cent mi s-au luat 0.03 lei (3 bani)... Deci e pe bune.

#4
szv

szv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 05.10.2007

 nic_biso, on Dec 18 2007, 14:10, said:

De ce ar face-o? Ryanair este intradevar low-cost, nu ca alte companii pseudo-low-cost...
Eu am dat 10 euro pe un zbor cu ei.

Au avut si oferte de 0.01 euro (1 cent) + taxe 0 = 0.01 euro / bilet, cu tot cu taxe.
E cat se poate de adevarat, practiv le dadeau gratis. Am cumparat si eu sa vad daca merge, desi nu am fost pe cursa cumparata, a fost doar un experiment. Cand m-am uitat pe extrasul de cont al cardului, pentru acel cent mi s-au luat 0.03 lei (3 bani)... Deci e pe bune.
:lol: pai cand mai prinzi oferte din astea rezerva un bilet si pentru mine. ti-l platesc de 100 de ori mai scump.
acum sa nu-mi spui ca o sa mai gasesti afacere in care sa iti scoti investitia de 100 de ori  -_-

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Constanța ? Mă mir...

#6
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,305
  • Înscris: 17.04.2006
O veste buna Nic, dar pentru noi provincialii cand apare prima cursa ? Sau Baneasa nu serveste ?

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Deodată bucureștenii s-au transformat în provinciali ? :P

#8
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006
spre germania nimic? acolo e centrul lor de pe continent

#9
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,305
  • Înscris: 17.04.2006

 MembruAnonim, on Dec 18 2007, 14:54, said:

Deodată bucureștenii s-au transformat în provinciali ? :P


Pai normal, daca de noi nu zice nimic, inseamna ca suntem de la tara.
Citind articolul de mai jos, poate ca intelegem un pic de ce Baneasa inca nu intra in schema.
Cat priveste posibilul faliment prognozat pt. WizzAir si SkyEurope - aici e ca la un meci de box, fiecare se arata rau la interviul de dinainte. Vom vedea la sfarsit cine va ramane la.....podea aka sol.

Attached File  raj.jpg   27K   162 downloads
Ryanair intră pe piața română - citeste aici !


Edited by metalactual, 19 December 2007 - 08:57.


#10
Hey23

Hey23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 13.05.2007

 nic_biso, on Dec 18 2007, 14:10, said:

De ce ar face-o? Ryanair este intradevar low-cost, nu ca alte companii pseudo-low-cost...
Eu am dat 10 euro pe un zbor cu ei.

Au avut si oferte de 0.01 euro (1 cent) + taxe 0 = 0.01 euro / bilet, cu tot cu taxe.
E cat se poate de adevarat, practiv le dadeau gratis. Am cumparat si eu sa vad daca merge, desi nu am fost pe cursa cumparata, a fost doar un experiment. Cand m-am uitat pe extrasul de cont al cardului, pentru acel cent mi s-au luat 0.03 lei (3 bani)... Deci e pe bune.
Pai dc e asa cumparam toate locurile din avion si calatoream singur, cu "avionul personal" :thumbup:

#11
PixulMeu

PixulMeu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 07.04.2007

 Hey23, on Dec 19 2007, 12:05, said:

Pai dc e asa cumparam toate locurile din avion si calatoream singur, cu "avionul personal" :thumbup:
Si eu am achizitionat in urma cu ceva luni, niste tichete la 0,1 EUR + aprox. 3 EUR taxe plata card credit.

#12
nic_biso

nic_biso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 15.01.2006

 Hey23, on Dec 19 2007, 13:05, said:

Pai dc e asa cumparam toate locurile din avion si calatoream singur, cu "avionul personal" :thumbup:

Nu puteai. Locurile oferite erau numai cateva pe fiecare cursa. Si oricum promotiile sunt in general in perioade in care cererea pentru bilete este mai mica, nu in weekend si la ore ceva mai tarzii...

#13
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

 nic_biso, on Dec 19 2007, 14:27, said:

Nu puteai. Locurile oferite erau numai cateva pe fiecare cursa. Si oricum promotiile sunt in general in perioade in care cererea pentru bilete este mai mica, nu in weekend si la ore ceva mai tarzii...

Eu am zburat cu ei de 2 ori la sfarsitul lui august si mi s-au parut profesionisti foarte buni si ieftini. N-am prins zboruri cu 3 EUR, dar la 37 EUR intre Paris si Barcelona,  22 EUR intre Madrid si Bruxelles, cred ca a fost OK, avand in vedere ca am rezervat biletele cam cu o luna inainte. Ca ora.... 12-13, cam asa. Problema cu Ryan o reprezinta aeroporturile.... sunt cele mai indepartate de orase! Pentru Pisa asta noua, poate m-as repezi pana la Constanta.... ar merge cuplat cu un sejur la mare....

#14
mihairosioru

mihairosioru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 31.05.2007
Tocmai am cumparat trei bilete cu RyanAir de la Constanta la Pisa pentru iunie. 172 EUR toate trei, deci 57 EUR de persoana dus intors. Se putea si mai ieftin, ca doar vorbim de RyanAir, dar, in fine, pretul e minunat si asa. Am platit cu un card de debit Visa Electron de la BCR.

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu uitați de aparatele digitale pentru un trip report :) gen astea http://www.airliners...s/trip_reports/

#16
mihairosioru

mihairosioru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 31.05.2007
RyanAir incepe sa-si faca reclama prin ziare... iata ce a aparut azi in Evenimentul Zilei:

http://www.evz.ro/ar...hp?artid=337676

Ryanair crede ca poate fura clientii Tarom
17 Ianuarie 2008
Mihaela Dinca

Ryanair, cea mai mare companie low cost din Europa, va incepe sa efectueze zboruri Constanta - Pisa si Arad - Milano din 18 aprile, respectiv 1 aprilie.

Pretul biletelor va incepe de la 12,99 de euro pentru cursele cu plecare din Arad si de la 17,99 de euro pentru cele din Constanta. „Am ales aeroporturile din Arad si Constanta pentru ca au cele mai mici taxe si astfel putem oferi pasagerilor nostri cele mai bune preturi”, a afirmat directorul de vanzari al companiei in Europa Centrala, Tomasz Kulakowski.

Planurile Ryanair sunt mai mult decat optimiste: in circa cinci ani sa detina o cota de 50% din piata aeriana din Romania. Reprezentantii operatorului nu fac insa comparatii intre conditiile oferite de ei si alti operatori low cost, ci sustin ca vor sa atace clientii companiei Tarom.

„Nu folositi companii scumpe cum e Tarom, care au preturi mari si servicii proaste. Ii uram azi calatorie placuta Taromului si tuturor companiilor care jupuiesc consumatorii romani prin tarife mari si servicii slabe”, a mai spus Tomasz Kulakowski, chiar daca au recunoscut ca nu au ales sa opereze de pe Otopeni sau Baneasa tocmai pentru ca preturile biletelor ar fi fost mai mari. Ryanair a transportat in 2007 peste 50 de milioane de pasageri in toata Europa.

#17
mihairosioru

mihairosioru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 31.05.2007
Iata atasat si comunicatul RyanAir...  B)

Tabelul din partea de jos a primei pagini este interesant, o comparatie intre performantele (punctualitate, bagaje pierdute, nr de pasageri) operatorului low-cost fata de Tarom.

Attached Files


Edited by mihairosioru, 17 January 2008 - 10:47.


#18
MiG29

MiG29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 16.12.2002
Eu am luat CND-PSA-CND, pentru mai cu vreo 55 de euro. E mai mult decat rezonabil. Si biletele in sine au costat 3.99 dus si 0.01 intors, deci 4 euro :lol:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate