Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT
 

Totul despre Ryanair

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4181 replies to this topic

#2809
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Ar fi fain, doar că și așa tot nu ai putea. :)


#2810
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
De ce? Inainte de a ajunge la poarta de imbarcare trebuie neaparat ca biletul sa fie scanat si acolo inainte de securitate, cand intri in aeroport? Nu am mai zburat niciodata cu escala, doar la Roma, dar a trebuit sa schimb aeroportul :))) De aceea intreb, caci e bine de stiut pe viitor.

#2811
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Pentru că nu apari în sistemul aeroportului ca având zbor de legătură. Practic tu trebuie să ieși din zona airside. Poți face treaba asta dacă ai un singur bilet, însă tu vorbești de două rezervări separate.

#2812
lls869

lls869

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 21.07.2011

View Postboy4ever, on 24 februarie 2018 - 22:45, said:

Zbor cu Wizz de la Craiova la Bologna (escala), si de acolo la Bristol cu Ryanair. Ce fac cand ajung la Bologna, exista optiunea de transfer fara sa mai trec prin securitate si sa ma prezint direct la porta de imbarcare cu Ryan? Am fost de doua ori in aeroportul ala dar nu am fost atent la detaliile acestea, nu ma gandeam ca o sa am vreodata escala acolo.


Salut,
Daca ai doar bagaj de mana , nu trebuie sa parasesti aeroportul. Te duci direct la poarta de imbarcare a ryanair,  fara control de securitate (zona Schengen). Vezi sa nu uiti sa faci check-in pt ambele zboruri, ca sa nu fii obligat sa treci pe la birourile ryanair. Daca ai bagaj de cala, se schimba complet situatia: recuperezi bagajul de cala, iesi, mergi la birou check-in la ryanair, control de securitate, porti de imbarcare...

#2813
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Doar ca el vine din non-Schengen...

#2814
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Nu am niciun bagaj de cala, doar un rucsac, sau poate nici atat. Check-in-ul o sa il am facut direct de pe telefon, asta nu e o problema. Deci daca nu trec iar prin securitate si ma duc direct la poarta de imbarcare Ryanair, le arat biletul etc., nu ma vor lasa sa urc in avion? Chiar nu mai retin cum este aeroportul ala, chiar daca am fost acolo de doua ori in octombrie, daca exista vreun astfel de culoar sau nu. O sa vad atunci.

#2815
lls869

lls869

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 21.07.2011

View Postboy4ever, on 26 februarie 2018 - 00:56, said:

Nu am niciun bagaj de cala, doar un rucsac, sau poate nici atat. Check-in-ul o sa il am facut direct de pe telefon, asta nu e o problema. Deci daca nu trec iar prin securitate si ma duc direct la poarta de imbarcare Ryanair, le arat biletul etc., nu ma vor lasa sa urc in avion? Chiar nu mai retin cum este aeroportul ala, chiar daca am fost acolo de doua ori in octombrie, daca exista vreun astfel de culoar sau nu. O sa vad atunci.

Nu vei avea probleme :-)
Astept informatiile tale la intoarcere

#2816
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,631
  • Înscris: 12.12.2006
Ce trebuie e sa urmezi indicatoarele de tranzit si probabil te vor duce ele pe la control pasapoarte (intri in Schengen) si poate si securitate, depinde cum e organizat aeroportul.

#2817
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Mda, trebuie să urmeze indicatoarele de exit. Voi nu pricepeți că nu are bilet de tranzit? Pe lângă asta vine și din afara Schengen.

#2818
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Nu ma deranjeaza sa ies, aeroportul e mic, ba chiar mi-ar prinde bine putin aer, ca oricum am dr asteptat. Este mai mult o curiozitate. Vad la fata locului si o sa va tin la curent oricum.

#2819
cataversi

cataversi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 30.01.2015
Salutari, baieti. Nu am mai calatorit pana acum cu Ryanair. Mi-am rezervat niste bilete pentru o excursie in vara. Nu am mai ales niciun fel de optiune pentru bagaje. Ca bagaj as avea doar un rucsac in spate. Poate fi acesta considerat bagajul de mana inclus in pretul biletului? Sau trebuie sa mai achizitionez si alte optiuni?

#2820
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
Nu mai trebuie să iei nimic. Dacă nu poți să-l iei în cabină, merge gratuit la cala ;)

#2821
lls869

lls869

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 21.07.2011
Iar daca vrei ca bagajul(rucsacul) sa il ai mereu sub supraveghere, ii poti lua ''priority  bording'' si vei avea garantia ca va avea'' loc '' in compartimentul de deasupra scaunelor. Daca avionul nu e plin la zborul tau, nu mai e necesar si priority bordingul.
Bafta si vacanta placuta !!!

#2822
cataversi

cataversi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 30.01.2015
Multumesc mult baieti. Ma gandeam ca ajung acolo (ajungem, suntem 4) si 'se ia cineva de mine' ca rucsacul e prea mare sau mai stiu eu ce ar putea sa-mi spuna cei de la aeroport. Si n-as vrea sa fiu nevoit sa platesc taxa aia de 50e. Nu tin neaparat sa mi-l iau cu mine in cabina, poate merge si la cală. Din nou va multumesc, am sa mai urmaresc topicul sa ma mai informez si eu :)

#2823
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Se incadreaza in dimensiunile maxime ale bagajului de mana acel rucsac?

#2824
cataversi

cataversi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 30.01.2015
45cm inaltime cu 30 pe latime si 15 in grosime. Trebuie sa apelez la un rucsac mai mic?

#2825
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 14.04.2008
e ok ca dimensiuni, chiar mai mic decat limitele admise. eu nu cred ca iti va pune rucsacul la cala. am vazut ca pun doar trolerele, pe cei cu rucsac i-a lasat cu ele in cabina.

#2826
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
Eu nu inteleg facturarea la Ryanair. Am facut rezervare, am bagat datele de identificare a firmei si primesc factura pe email fara date de identificare...
Cum naiba il decontez asa?
Iar trebuie sa pun banii de la mine...

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate