Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Totul despre Ryanair

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4181 replies to this topic

#2845
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Nu cred ca te pun sa pui la cala bagajul mic de mâna.

#2846
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010
Daca fac pe nebunii...nu-mi ramane decat sa scot laptopul din geanta, vorba colegului @Cobr4

#2847
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,546
  • Înscris: 14.04.2008
asta demonstreaza ca experientele pot diferi!
am zburat dupa 15 ian cu ei la londra si roma.
la bucuresti am vazut rucsacele dolofane (nu de neam prost, insa sigur peste bagajul mic de mana) care erau singurele bagaje de mana si care nu am prezentat niciun interes pt cei cu etichete galbene in maini. ei erau ocupati sa vaneze trolerele.  inclusiv pe ale noastre care , spre roma au fost anemice tare, daca aveau 4-5 kg cu ambalaj cu tot. cand a pus mana pe el s-a scuzat, dar a zis ca astea-s regulile! nu ca am fi comentat noi ceva...
la londra nici nu s-a pus problema, am vazut niste bagajeee!  idem, doar trolerele au fost vizate. unele meritau la cala, dar cu plata!
nici la roma nu s-au ''atins'' de rucsacuri! concluzia...?
rucsac am avut si noi ca bagaj mic de cabina. toate au mers cu noi, doar trolerele la cala.

#2848
lls869

lls869

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 21.07.2011
Dupa Timisoara, Irlandezii se retrag, din toamna,  si de pe Aeroportul Oradea. Sa fie aceleasi ''ratiuni economice'' ca la Timisoara? Ies dintr-o parte se muta in alta parte:  azi au anuntat ca vor intra pe piata turca...Deh, tara mare, pasageri (posibili) foarte multi, castiguri si mai mari...

Edited by lls869, 15 March 2018 - 21:16.


#2849
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010
Am impresia că nici ei nu știu ce vor...

#2850
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,055
  • Înscris: 20.06.2009
N-ar fi o surpriză ca din toamnă să-i vedem înapoi în Timișoara, cel puțin cu zboruri pe Stansted (chiar dacă operate de acolo)...

#2851
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010
Acum se retrag si de la Craiova....deci chiar nu-i mai inteleg...

https://boardingpass...ile-din-craiova

#2852
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
conteaza sa isi inteleaga ei modelul de business :)

#2853
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

 Tz3posu, on 15 martie 2018 - 20:01, said:

Nu cred ca te pun sa pui la cala bagajul mic de mâna.

Tocmai ce am verificat exact ce scrie pe boarding pass si intr-adevar daca bagajul este mai mic decat dimensiunile spuse de ei: 35X20X20 poti sa refuzi sa il dai la cala indiferent ce ar spune ei. Pe boarding pass scrie clar ca ala merge cu tine in cabina indiferent daca ai priority sau nu.

Daca bagajul e un pic mai mare indiferent ca este soft case sau hard case, rucsac sau trolley atunci au dreptul sa il trimita la cala daca nu ai priority. Iar asta este exact cazul persoanei care a intrebat.

Simplul fapt ca ceva este geanta de laptop sau rucsac (nu  "hard case") nu il face sa intre automat la categoria "bagaj mic de mana".

 feribalint, on 15 martie 2018 - 18:33, said:

Ok, si cu gentile de laptop cum ramane? Merg si alea la cala?  Geanta mea de laptop are dimensiunile 40 x 30 x 15, iar laptopul are dimensiunile 38 x 25.5 x 2
Intreb, deoarece pana la intrarea noilor reguli nu au fost probleme cu geanta din dotare. Nu am mai zburat cu Ryanair anul asta, iar luni ma duc la Bucuresti cu ei dimineata si ca bagaj am doar laptopul cu geanta aferenta. Seara ma intorc cu Tarom, acolo nu am probleme cu geanta laptop ca si dimensiune.

Poti sa speri ca vor fi intelegatori (daca te uiti pe bording pass vei vedea ca regula le da dreptul sa iti ia bagajul ala la cala) sau poti mai bine sa platesti priority.

#2854
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010
Nu plătesc priority, dacă trebuie scot laptopul din geantă și asta este.

#2855
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009

 something00, on 16 martie 2018 - 17:24, said:

Simplul fapt ca ceva este geanta de laptop sau rucsac (nu  "hard case") nu il face sa intre automat la categoria "bagaj mic de mana".
Ba il cam face. Geanta de laptop e discutabila intrucat e fixa pe laptop si nu prea poti sa o micsorezi in vreun fel cum poti cu un rucsac atata timp cat in interior sunt haine pe care pe poti presa / storci.
Nu au cum sa te oblige sa dai la cala un rucsac ce incape in dispozitivul acela a lor in care masori daca respecta dimensiunile.

#2856
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010
Nu a fost problema cu geanta de laptop,am urcat cu el la cabină.
Apropo, cine vrea soluție de degivrare...fără număr la Otopeni....pe platforma :) Attached File  20180319_085456.jpg   61.53K   86 downloads

#2857
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cursă RyanAir anulată, zeci de români blocaţi la Roma



https://www.digi24.r...din-roma-909633


Din ce am inteles, le ofera zbor peste 4 zile si doar o noapte de cazare. Nu era normal sa le ofere cazare pana in ziua zborului?

Edited by MembruAnonim, 09 April 2018 - 07:04.


#2858
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
daca am 5 bilete pe aceeasi rezervare mai este nevoie sa platesc pt a alege locurile la check in sau le vor da ei (cat mai) impreuna? (eventual 3+2)

aceeasi intrebare si pt wizz

#2859
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Depinde. Uneori mi-au dat loc unul dupa altul 12a 12b 12c 12d etc. Alteori au fost porci si eram raspanditi prin tot avionul.

#2860
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010
Dacă vrei să fi sigur că sunteți toți pe același rând, cumpără locurile. Eu așa am procedat ;)
Idem și la Wizz.

#2861
lls869

lls869

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 21.07.2011

 newbie13, on 30 aprilie 2018 - 22:17, said:

daca am 5 bilete pe aceeasi rezervare mai este nevoie sa platesc pt a alege locurile la check in sau le vor da ei (cat mai) impreuna? (eventual 3+2)

aceeasi intrebare si pt wizz


La Wizz, am avut 4 bilete pe acceasi rezervare si atat la dus cat si la intors, locurile au fost in configuratie 3+1(Buc-Charleroi si retur, acum 2 saptamani)

#2862
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016
La ryanair daca nu rezervi locurile(cu bani)o sa te puna urât,algoritmul lor face in asa fel sa aleaga locurile încât să nu mai faci greseala sa lasi la voia întâmplării locurile.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate