Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Totul despre Ryanair

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4181 replies to this topic

#2827
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,065
  • Înscris: 20.06.2009
Atașează check-in-ul la factură, acolo apare și referința rezervării și numele tău. Așa am pățit și eu la o cursă de Berlin, dar fetele de la Conta au fost înțelegătoare...Posted Image

Edited by crislacor, 05 March 2018 - 12:07.


#2828
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
Pana la urma am rezolvat prin chat. Voi primii factura in maxim 10 zile lucratoare...

#2829
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010

View Postcrislacor, on 05 martie 2018 - 12:07, said:

Atașează check-in-ul la factură, acolo apare și referința rezervării și numele tău. Așa am pățit și eu la o cursă de Berlin, dar fetele de la Conta au fost înțelegătoare...Posted Image
Atunci nu mai inteleg de ce au rubrica pt completare date firma....
Vad ca atat la Tarom cat si la Ryanair trebuie sa ceri expres factura...nu mi se pare normal treaba asta.

#2830
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Cand te duci la Cora / Auchan / Carrefour iti ofera factura standard sau trebuie sa o soliciti la relatii clienti ori sa o printezi singur de la automatele special amplasate pentru asta?
In caz ca ziceti de Metro, acolo primesti factura tocmai pentru ca poti plati doar daca ai card de client care se face doar pe baza unei firme.

#2831
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
Din moment ce are opțiunea de a introduce datele firmei, ar trebui să elibereze factura pe firma. Cele pe persoana fizica vin aproape instant după ce ai făcut plata.
Dacă nu erau opțiuni pt date firma...nu ziceam nimic.


#2832
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,065
  • Înscris: 20.06.2009

View Postferibalint, on 05 martie 2018 - 16:40, said:

Atunci nu mai inteleg de ce au rubrica pt completare date firma....
Vad ca atat la Tarom cat si la Ryanair trebuie sa ceri expres factura...nu mi se pare normal treaba asta.

Low cost, de-aia...Posted Image  Cel puțin la Ryanair, și nu e singura chestie cu susu-n jos la ei. Legat strict de factură, cred că sistemul informatic e destul de simpluț, cînd intervine o factură cu RO deja se complică trebușoara, intră pe alte conturi, TVA, treburi, chestii...Posted Image

#2833
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,118
  • Înscris: 06.12.2012
TVA doar dacă e vorba de zboruri interne. Pe rute internaționale nu se percepe TVA.

#2834
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,065
  • Înscris: 20.06.2009
Păi, La Feri era vorba de un zbor intern, apare TVA-ul în factura urcată pe forum...

#2835
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
Tocmai, ei emit factura, doar ca in partea stanga sus a facturii unde scrie "pentru"...acolo nu sunt trecute datele firmei.  Si din moment ce la rezervare eu trec datele de identificare a firmei....de ce nu apare pe factura.
La Tarom inteleg, aia iti da o chitanta, pentru factura trebuie sa trimiti un email catre ei.

#2836
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,118
  • Înscris: 06.12.2012
Există editoare PDF online ;)

#2837
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Trebuie musai sa fie toate datele? Firma nu stie ca tu ai zburat cu ei in ziua cutare, ora cutare si pe ruta cutare?

#2838
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,065
  • Înscris: 20.06.2009
Firma știe, dar ăia de la ANAF cînd vin în control atîta așteaptă! Pentru ei chestiile astea sînt mană cerească, o motivație mai mult decît perfectă să-ți trîntească o amendă...

#2839
aljarreau

aljarreau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 11.02.2006
Salutare... Intrebare pentru cei care au calatorit cu Ryanair dupa 15 ianuarie: un rucsac normal (45x30x10), care are in el DOAR un aparat foto (DSRL) si un obiectiv, va fi etichetat si trimis la cala dupa noile reguli? Rucsacul il iau special pentru aparat ca sa il am protejat la cabina. Am bagaj de cala (chiar 2), dar nu vreau sa bag aparatul acolo. Si nu vreau sa ma trezesc la poarta ca imi trimit rucsacul la cala, ca ajunge pilaf la destinatie cu toata husa lui de protectie... De intrat, clar intra sub scaun rucsacul, doar ca dimensiunea lui nu e 35x20x20. Va fi mai mult gol decit plin.... Ce sa fac, sa ma duc sa cumpar rucsac de 35x20x20? Multam anticipat pentru raspunsuri.Posted Image

Edited by aljarreau, 15 March 2018 - 14:54.


#2840
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Atata timp cat e flexibil poti sa stai linistit. La rucsac ma refer, nu la aparatPosted Image
Daca te duci cu un bagaj de tip hard case ce depaseste dimensiunile alea recomandate de ei, poate de abia atunci sa iti faci putin griji ca s-ar putea sa le atraga atentia cativa cm in plus.

#2841
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 14.11.2005
Tz3posu nu ai deloc dreptate. Ryanair a schimbat regulile si au inceput sa trimita destul de usor tot ce nu e priority la cala. Tre sa fac si ei un ban din priority nu?

Nu stiu cum ar reactiona daca le spui ca ai aparatul foto si nu vrei sa il dai. Probabil ca te lasa cu el. Dar personal as plati priority ca sa nu am griji.

Mama avea o geanta sub dimensiunile spuse de tine care a ajuns la cala acum 2 saptamani. Dar ea nu a avut obiectii. Mai ales ca oricum astepta la bagajul de cala.

Edited by something00, 15 March 2018 - 18:03.


#2842
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
Ok, si cu gentile de laptop cum ramane? Merg si alea la cala?  Geanta mea de laptop are dimensiunile 40 x 30 x 15, iar laptopul are dimensiunile 38 x 25.5 x 2
Intreb, deoarece pana la intrarea noilor reguli nu au fost probleme cu geanta din dotare. Nu am mai zburat cu Ryanair anul asta, iar luni ma duc la Bucuresti cu ei dimineata si ca bagaj am doar laptopul cu geanta aferenta. Seara ma intorc cu Tarom, acolo nu am probleme cu geanta laptop ca si dimensiune.

#2843
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009

View Postsomething00, on 15 martie 2018 - 17:59, said:

Tz3posu nu ai deloc dreptate. Ryanair a schimbat regulile si au inceput sa trimita destul de usor tot ce nu e priority la cala.
Total de acord cu tine daca vorbim de bagajul mare de mana.
El se referea la bagajul mic de mana, acea genata de mana/ laptop ori rucsac de dimensiuni mici(35x20x20) ce nu ti-o va trimite niciodata la cala.

Edited by Tz3posu, 15 March 2018 - 18:55.


#2844
CoBr4

CoBr4

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 07.06.2005
Am venit eu acum cateva zile cu Ryanair din Brusseles si asa e, au cam pus eticheta galbena cam pe toate rucsacele. Eu am avut un rucsac/troller de la IKEA, de dimensiuni acceptabile si pac, la boarding mi-au tras o eticheta. Am scos laptopu din el si aia a fost.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate