Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Zmeura si murele sau alte fructe de padure

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
3821 replies to this topic

#3205
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,093
  • Înscris: 01.12.2006
Poate luati o pauza de la polemica si imi spuneti si mie, corzile care au depasit ultima sarma cand se scurteaza? Lastarii laterali din apropierea solului cand se reteaza? Probabil s-a mai discutat dar ma preseaza timpul
Am avut 3 fire si au produs marcote cat sa imi fac un rand de 25 buc, plantate primavara asta

#3206
atanasossoftpedia

atanasossoftpedia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 23.07.2014
Ma retrag temporar, pentru ca e cam multa poluare!

#3207
ady49

ady49

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 17.04.2009
pana cand este murul in vegetatie ,in crestere  ,pana la primele brume sau pana da inghetul?

#3208
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Depinde in mare de soiul respectiv. Timpuriu, mediu sau tardiv.
Dar de regula cam de pe la sfarsit de sempembrie, inceput de oct. trece spre lemnificare in vederea sezonului rece.

#3209
ady49

ady49

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 17.04.2009
`cate tratamente cu piatra vanata faceti pe an ,la mur ,zmeur?

#3210
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
ZERO

#3211
agrigri

agrigri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 16.10.2016
Cupricele  se folosesc in general la intrarea in iarna si la iesirea din ea . Uneori si in verde daca este necesar si recomandat , dar rar.

#3212
alecrimar

alecrimar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 05.01.2012
acum 4 ani  am primit de la vecinul meu  un mur fara tepi . in primii 2 ani nu l-am ingrijit .
anul trecut a fost o ingrijire superficiala.  murul a  avut flori foarte multe, dar am cules o singura mura, restul florilor nu "au legat"
anul acesta l-am ingrijit foarte bine(zic eu), ...dar  am avut aceleasi rezultate: foarte multe flori si...atit.... chiar au inceput sa se usuce.
intrebari:
1  are rost sa-l mai tin ...sau trebuie sa-l elimin?
2 in primavara , prin marcotare am obtinut un butas . acesta va da acelasi rezultate(adik zero)? sau voi avea parte de ceva "productie"??
sanatate maxima si tot binele!! multumesc anticipat pt raspunsuri!!!

#3213
mitalpin

mitalpin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 29.05.2016
Nu are polenizare murul respectiv. Incerca sa mai adaugi un soi nou langa si ce sa zic...multe albinute sa-ti viziteze plantele.

#3214
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,540
  • Înscris: 27.01.2012
'Literatura de specialitate' zice ca murul are flori autofertile...

#3215
ady49

ady49

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 17.04.2009
ce tub de picurare folositi la mur care este plantat din metru in metru ,,cu gaurile din metru in metru  sa picure la fiecare fir  sau 20 in 20  ,30 in 30  ca apa sa curga  si in lateral ,
voi ce variante folositi ,care este mai buna

#3216
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Eu folosesc tub de 16mm. cu 4 gauri de picurare, dispuse din 20/20 cm.Tuburile sunt suspendate de prima sarma de palisare, care se afla la cam 40-45cm de sol.
Am folosit mai multe netode pentru irigat fructele de padure. Pentru mine asta este cea mai eficienta.
Este al doilea an de cand o folosesc. Asta toamna am lasat-o fixata acolo.
A trecut iarna fara nici o problema. Binenteles ca am scos doapele de la capetele randurilor.

#3217
ady49

ady49

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 17.04.2009
am pus tub de 16mm cu picuratorii din 20/20  mi-a ramas de la legume si am zis sa nu iau altul ,,am lasat la fiecare mur cate 2 duze sa picure, restul  le-am acoperit cu silicon,,murii sunt in al 2 lea an si am zis sa nu curga apa unde nu trebuie,decat la tufa

in  urmatorii ani o sa trebuiasca sa le descopar sa curga ????   ma gandeam la tub cu duze din metru in metru sa curga doar unde sunt tufele


cati litri curge pe ora la duza , cat timp lasati sa curga

Edited by ady49, 09 August 2017 - 20:46.


#3218
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,540
  • Înscris: 27.01.2012
Da, radacinile nu se dezvolta doar in 20cm...ce Dzeu...concluzie?...ai zis gresit!

Edited by subway_guru, 09 August 2017 - 20:50.


#3219
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
@ady49
Lasa toate duzele sa fie libere. Radacinile sunt intr-o continua dezvoltare si cautare de hrana.
Nu mai calcula pe secunda, minut, ora, mp. Toate sunt relative. Cu timpul orficiile de la duze se mai colmateaza, tensiunea care alimenteaza pompa nu este mereu constanta.
Primavara le trebuie o anumita cantitate de apa. Cand sunt spre fructificare si maturizare, adica acum cand este canicula, cantitatea de apa ceruta este mult mai mare.
Zilnic 40-50% din apa care le-o dai se evapora.
Nu este o reteta universal valbila pentru irigarea murelor. Conteaza sezonul, zona, varsta si soiul plantelor.
Cauta in permanenta ca solul sa fie umed la suprafata.
Nu baltit, umed.

#3220
katalin_84

katalin_84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 29.10.2014
Buna ziua, as dori sa achizitione butasi soiul poemat sau radiova si as dori sa stiu de unde leas putea achizitiona din Romania sau de la dvs cei care aveti!!!!



Multumesc

#3221
ady49

ady49

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 17.04.2009
dintre colegii care are triple crewn ,ce fel de soi este  erect sau semi-erect,

am luat in toamna 2016 butasi triple ,,nu avea mai multi persoana de la care am achizitionat ,a ramas ca restul sa ii aduca in primavara 2017 ceea ce a si facut ,,ia adus din polonia in alveole ,fiecare pachet de alveole avea eticheta cu soiul ,  ,,,`cei plantati  in toamna sunt erecti  cei pusi in primavara sunt semi-erecti,,,cum este triple ,,erect sau semierect

#3222
agrigri

agrigri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 16.10.2016
triple crown este un soi semi-erect chiar putin spre tarator.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate