Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 

Zmeura si murele sau alte fructe de padure

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
3821 replies to this topic

#3817
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Am vreo 12 tufe de coacaze negre. Sunt singurele fructe de care sunt absolut sigur ca rodesc anual, desi nu culegem niciodata mai mult de 2-3 tufe. Dar, tin gardul acolo. Dpmdv sunt cele mai rezistente fructe. Nu au nicio treaba cu vremea sau bolile. Evident ca nu au fost stropite vreodata. Dar... sunt negre. Tot ce-am plantat atipic (gen zmeur alb, galben etc) au murit cu mare succes.
Acum ma uit cum se chinuie aronia si gojii sa traiasca, nu prea le place zona mea. Nici catina (10 lastari, 8 cu 2) plantati pe o alta parte nu se simte foarte bine, desi este fix zona ei.

#3818
hgraur

hgraur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 06.11.2007

View Postparintele, on 05 iunie 2023 - 20:55, said:

A mai rodit pana acum? Sigur nu l-a afectat gerul din primăvară? Tegai uitat bine la flori sa vezi dacă sunt viabile?
Intreb asta pt ca în primăvara unele specii au suferit din cauza frigului fără ca aparent floarea sa para afectata dacă nu te uitai atent.
Adică au fost specii (par, cires, chiar și pe la mar) la care petalele păreau normale, și anterele erau majoritar normale, pistolul și el în majoritatea cazurilor era normal însă dacă desfaceți floarea și te uitai atent ovarul (baza pistolului, unde se formează fructul) era necrozat/degerat


Este deci diferența între o situație care a apărut doar anul asta sau ceva recurent care se tot întâmplă ani de zile.

Altfel, poate fi vorba și de un defect de soi(degenerat) sau chiar de alt tip de afecțiune care poate compromite reproductia (se poate întâmpla în cazul unor viroze spre exemplu, nu știu sigur la coacăz și exact nume al bolii însă genul de problema poate sa apară la multe specii)

Anul trecut, dupa plantare, avea flori si a fructificat aprox 5 fructe… anul asta a fost plin de flori, aratau bine florile si au fost vizitate de multe ori de albine si bondari ..
Anul viitor o sa ma uit si mai atent la flori .. am pus o poza dar nu stiu cat de bine se vede ca a fost facuta in alt scop :)

Oare are nevoie de un polenizator? Sau nu e cazul la coacaz?

Multumesc!

View Postadip1962, on 06 iunie 2023 - 06:27, said:

Am vreo 12 tufe de coacaze negre. Sunt singurele fructe de care sunt absolut sigur ca rodesc anual, desi nu culegem niciodata mai mult de 2-3 tufe. Dar, tin gardul acolo. Dpmdv sunt cele mai rezistente fructe. Nu au nicio treaba cu vremea sau bolile. Evident ca nu au fost stropite vreodata. Dar... sunt negre. Tot ce-am plantat atipic (gen zmeur alb, galben etc) au murit cu mare succes.
Acum ma uit cum se chinuie aronia si gojii sa traiasca, nu prea le place zona mea. Nici catina (10 lastari, 8 cu 2) plantati pe o alta parte nu se simte foarte bine, desi este fix zona ei.
Eu am mai plantat un coacaz negru (a facut coacaze), unul rosu (inca nu a facut dar e primul an) si o aronia (idem cu cel rosu). De crescut au crescut toate si par sanatoase.. la ele o sa ma uit anul viitor (ma gandesc ca acuma investesc mai mult in radacini)
Dar cei aurii/albi sunt in al 2-lea an si erau asa plini de flori si roiau insectele toata ziua la ei ca ma gandeam ca o sa prind ocazia sa gust..

Attached Files


Edited by hgraur, 06 June 2023 - 12:31.


#3819
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Domnule draga, ala nu e coacăz.
Acela este ribes aureum, la noi i se mai spune cuișor parca, este o planta inudita care fa e lastari lungi și din acest motiv este folosit ca portaltoi penteu coacazii altoiți pe port inalt cum se numesc ei, sau tip "pomișor"
Probabil ca altoiul s-a rupt sau a murit între timp, aia se altoiesc vara în verde de obicei în copulatie.

Si aureum face fructe. Uneori mai puține, alteori mai multe. Au o aroma interesanta fructele. Aduc a coacăz negru puțin dar 3 diferita. Florile miros extraordinar de frumos, unul din cele mai frumoase mirosuri pe care le poți întâlni.


Ca fapt divers, coacazul alb este nimic altceva decât un coacăz rosu doar ca depigmentat. Nu e cu nimic deosebit la gust, doar culoarea îl fa e deosebit altfel e o porcărie in toată puterea cuvântului, nici măcar nu e similar unui coacăz rosu bun. Mediocru cel mult.

Iti recomand cand îți mai iei coacăz sau agris. Nu mai soun de coacăz negru, sa îți iei tufa, asa cum e forma lui naturala. Nu altoit.




#3820
hgraur

hgraur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 06.11.2007

 parintele, on 11 iunie 2023 - 09:07, said:

Domnule draga, ala nu e coacăz.
Acela este ribes aureum, la noi i se mai spune cuișor parca, este o planta inudita care fa e lastari lungi și din acest motiv este folosit ca portaltoi penteu coacazii altoiți pe port inalt cum se numesc ei, sau tip "pomișor"
Probabil ca altoiul s-a rupt sau a murit între timp, aia se altoiesc vara în verde de obicei în copulatie.

Si aureum face fructe. Uneori mai puține, alteori mai multe. Au o aroma interesanta fructele. Aduc a coacăz negru puțin dar 3 diferita. Florile miros extraordinar de frumos, unul din cele mai frumoase mirosuri pe care le poți întâlni.


Ca fapt divers, coacazul alb este nimic altceva decât un coacăz rosu doar ca depigmentat. Nu e cu nimic deosebit la gust, doar culoarea îl fa e deosebit altfel e o porcărie in toată puterea cuvântului, nici măcar nu e similar unui coacăz rosu bun. Mediocru cel mult.

Iti recomand cand îți mai iei coacăz sau agris. Nu mai soun de coacăz negru, sa îți iei tufa, asa cum e forma lui naturala. Nu altoit.

Am inteles. Intr-adevar florile miros foarte frumos.
Dar cand sotia a comandat de la ceva pepiniera, parca asa le zicea “coacazi aurii”. Acuma tot ce e posibil sa fi inteles noi gresit. Sotia le-a pus ca ii plac cum arata in zona de flori .. doar eu ma gandeam ca daca tot e coacaz sa vad cum sunt la gust :) deci nu e tragedie .. oricum scopul era ornamental.

In alta zona, am comandat si plantat coacaz negru si rosu care au venit ca tufe. Acelea le-am plantat pentru consum.

Multumesc de explicatii!

#3821
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Pai le zicea ca azi aurii pt ca asa se cheamă, ribes aureum... Dar ala nu e coacăz.
Când ai zis coacăz auriu și eu am greșit, am presupus ca e coacăz ALB... care e fapt e un alb gălbui, de fapt el e coacăz rosu depigmentat.
Deci eu am greșit, nu mi-am imaginat ca cineva iti vinde portaltoi și ii botează coacăz...

În fine, deci da, e auriu dar nu e coacăz, probabil l-au botezat ei.
Având în vedere faptul asta, ca au botezat portaltoi ul și de fapt nu a fost vândut un coacăz alb, ai cumpărat un simplu portaltoi vândut cu un nume "pretențios".

Demrodit poate rodi, variabil ca și cantitate, calitatea e foarte discutabila. Am zis cum sunt fructele..
Eu ii țin pt mirosul florilor, când are, dacă are niște fructe, dacă le culege careva, merg la un fel de coacazata...

Edited by parintele, 16 June 2023 - 21:48.


#3822
hgraur

hgraur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 06.11.2007
Da, inteleg, nu e capat de lume. Noi oricum cumparam coacaze negre la lada cand avem nevoie. Era doar o nedumerire a mea la cate flori a avut ..
Am vazut pe site-ul horticultorul ca zice ca fructifica doar dupa 3 ani deci poate la anul o sa vad ceva fructe :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate