Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Recomandare Espressor cafea si rasnite

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
7719 replies to this topic

#3763
Iert

Iert

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 589
  • Înscris: 05.08.2017
N de la ce vine? De la "N"u-i espresso? :)

#3764
haurar

haurar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 08.04.2017
Eee, nu toata lumea e experta in cafea....Ca altii!

#3765
Iert

Iert

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 589
  • Înscris: 05.08.2017
Sa nu te superi! Era doar un rautacism gratuit si in niciun caz un repros adresat tie sau altui coleg de forum.

Banuiesc ca fiecare aparat/ibric/metoda are avantaje dar si dezavantaje si se adreseaza unui anumit segment specific de public sau unei situatii anume. Orice se cumpara, e bun!

Acuma' se poate totusi sa exprimam opinii pro sau contra unui produs. Despre Nespresso eu nu pot sa zic nimic inafara de rautatea anterioara! N-am incercat niciodata! Am folosit doar cafea la ibric, espresso italiano si un espressor complet automat. Dar in niciun caz nu am pretentii de ”cunoscator”.

#3766
haurar

haurar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 08.04.2017
Eu sunt perfect constient ca un aparat gen Nesspreso, Tassimo, etc...nu se ridica la nivelul unui esspresor automat de calitate, insa pentru un apartament (in 90% din cazuri) nu merita investitia (cumparat de nou, la mana a doua risti sa ai surprize). Si eu am fost un pic sarcastic, cei ce sunt bautori si cunoscatori de cafea recunosc calitatea, dar putini si-o permit...Intre cele din categoria low cost/quality, Nesspreso e cel mai bun, eu avand majoritatea de pe piata (Tassimo, Nescafe, etc .)
Si mie imi place o cafea sau un esspresor de calitate, dar parerea mea ca unu bun pleaca dela 1000E in sus...Si nu e putin...

#3767
Iert

Iert

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 589
  • Înscris: 05.08.2017
Da, preturile sunt mari. Da, SH eu n-as lua nici masina/autoturism si nici prezervative. Iar din ce am citit, adevaratii cunoscatori nu prea agreeaza automatele, fie ele scumpe, performante. Zic ei ca o cafea buna incepe cu calitatea acesteia, prajirea cat mai aproape de preparare, rasnita speciala si rasnirea in functie de gradul de prajire, controlul manual al temperaturii, presiunuii si debitului de apa etc.Si ce? Poti sa nu le dai dreptate?

Dar intotdeauna eu am considerat ca un factor important in alegerea unui espressor ar fi SI comoditatea, usurinta in exploatare, fiabilitatea, intretinerea/spalarea usoara sau una peste alta unde si in ce conditii il utilizezi.

Mai sus erau niste postari referitoare la un espressor portabil, de masina. Pai sigur ca o fi mai bun un espresso facut de cel mai tare barista cu cele mai tunate aparate si cafea defecata de maimute, da' de unde sa-l iei pe TIR?

Pe scurt, eu cred ca trebuie sa alegi orice scula de preparat cafea, in ordinea urmatoarelor criterii:
1. Buget;
2. Locul, modul in care va fi utilizata;
3. Performanta, dotari;
4. Calitate produs final.

Cu cat ai buget mai mare, se modifica pana la inversare ordinea.

In orice situatie trebuie sa fii informat asupra problemelor/punctelor slabe/defectelor specifice fiecarui aparat in parte. Si cred ca cel mai mult iti trebuie noroc! Si spre exemplu (Doamne! Sa nu provoc soarta!) eu ma consider norocos ca am achizitionat un espressor vandut acum ~2 ani cu maximum 4.700 ron, platind de nou, din magazin si cu 2 ani garantie doar 2.600 ron. Si mai norocos sunt (am fost?) ca acesta functioneaza inca la aproape 2 luni dupa ce a iesit din garantie.

Deci, cineva care o sa citeasca mult, inclusiv polemici, si poate in special polemici, dar si ducumentatii tehnice se va putea ”considera informat” si va alege mai bine ceea ce are nevoie cu adevarat in cazul sau specific.

#3768
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,014
  • Înscris: 25.04.2016
De curand am fost intr-un hipermarket si in zona de electrocasnice era prezentat un Nexpresso (19 barr). Interesant a fost ca (mostrele) capsulele erau de 12 tipuri de intensitate. Pentru degustare am cerut gradul maxim dar nu mai aveau decat gradul 10. Ca inpresie dupa degustare, pot spune ca cafeaua a fost tare, gustul cam aspru mi s-a parut. Dar parca nu se compara la gust cu cafeaua proaspat macinata din espressoru meu.

#3769
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Niciodată nu o sa se poată compara o cafea proaspătă, de origine, cu posircile din pastile.  A, ca pe de o parte bagi pastila, apeși butonul și iese zeama, e una. Dincolo trebuie să cantaresti, să macini diferit în funcție de cafea, să tampezi, și apoi iese cafeaua. Dar nu se pot compara niciodată.

#3770
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
O informative v-as ruga daca se poate
De aproape 2 ani si jumatate detin acest expresor(nu mai este in garantie) :
https://www.emag.ro/...2d9ea8c1240e3b7
De vreo saptamana am inceput sa am probleme cu el ,nu se mai prepara cafeaua, in sensul ca abia picura ; cred ca pentru o cafea mare ar trebui sa stau 20 minute . Sunetul in momentul in care cafeaua se prepara este altul fata de vremurile cand totul era OK(nu este un sunet deranjant, dar este alt sunet). Rasnita functioneaza OK
Precizez ca nu s-a umblat la rasnita(este setata cum a venit din fabrica, nivelul 4/7), iar decalcefierea s-a facut periodic ori de cate ori s-a aprins ledul folosind solutie de decalcefiere sau sare de lamiae. Precizez ca locuiesc intr-o zona cu apa foarte dura si a fost setat nivelul duritatii apei la 4.
Aveti idee ce ar putea fi si la ce suma sa ma astept in cazul unei reparatii ?

#3771
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
1. Sarea de lamaie nu are ce cauta in aceste aparate, mananca garniturile si o sa te trezesti cu apa sub el. Sa vezi atunci distractie.
2. Nu stiu ce solutie de decalcifiere folosesti dar mai mult ca sigur e infundat, cauta solutie de la sano si pune o masura sano la 5 masuri apa si fa-i decalcifierea ca lumea.
3. Scoate unitatea de preparare si spal-o bine, iti arata cum in carte sau chiar pe usita din dreapta unde e unitatea
4. Cu un ac foarte subtire curata si capul de preparare, diuzele pe unde iti curge cafeaua

#3772
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sa o luam pe rand
1. Am comis-o daca zici ca sarea de lamiae nu este buna , stiam ca elimina piatra; apa sub el nu a aparut(inca)
2. Solutie pentru decalcefiere am folosit de la Philips, cumparata di Carrefour , undeva la 38 ron/ 100 - 150  ml(nu mai retin cantitatea)
3. Unitatea de preparare o spal periodic, deci aici cred ca nu sunt probleme
4. Am curatat diuzele cu un varf de scobitoare

#3773
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Foloseste Sano, chiar si 2 masuri la 5 de apa si se va desfunda garantat si pe viitor foloseste doar Sano sau produsele recomandate de Delonghi, nu de Philips, Delonghi e o firma consacrata in ale espresoarelor si stiu exact ce trebuie pentru intretinere. Daca nu reusesti, scrie pe tine service si din pacate vei da 180lei pentru o operatiune care poti sa o faci si tu acasa.
P.s. Daca tot vrei sa folosesti in continuare solutia de la Philips si zici ca apa e f dura la tine, dubleaza doza ca se pare ca nu curata tot.

Edited by robylup, 20 April 2018 - 07:45.


#3774
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Poti sa imi zici care solutie mai precis de la Sano ? Vad ca sunt mai multe(eventual sa imi trimiti un link) si nu gasesc Sano pentru expresor
Multumesc

Edited by MembruAnonim, 20 April 2018 - 08:03.


#3775
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Nu e special pt espressor ci pentru toate electrocasnicele, masina de spalat, masina de spalat vase samd http://www.sanoprodu...ti-kalk-500ml-9

#3776
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postrobylup, on 20 aprilie 2018 - 08:20, said:

Nu e special pt espressor ci pentru toate electrocasnicele, masina de spalat, masina de spalat vase samd http://www.sanoprodu...ti-kalk-500ml-9
multumesc

#3777
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am incercat si cu Sano si cu alte solutii de decalcefiere dar fara niciun rezultat. In aceasta seara m-am incumetat si am desfacut capacul din spate si am urmarit traseul prin care circula apa si am observat ca piesa rosie este problema in sensul ca apa intra in acea piesa dar nu mai iese pe niciun furtun.
Aveti idee ce este acea piesa si cat ar costa schimbarea ei ?
Sau sa ma pregatesc pentru un expresor nou ?

Attached Files


Edited by MembruAnonim, 21 April 2018 - 21:43.


#3778
Iert

Iert

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 589
  • Înscris: 05.08.2017
Se pare ca e o pompa. https://www.mag-pro....an/9957482.html

Link-ul e pus doar ca idee. Nu m-am uitat atent daca e acelasi model sau daca au aceiasi presiune etc.

Edited by Iert, 21 April 2018 - 22:20.


#3779
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017
Aia este, si cred ca se schimba relativ usor

#3780
Iert

Iert

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 589
  • Înscris: 05.08.2017
Si daca-mi permiti, o observatie personala:

Eu de cate ori patesc ceva similar, adica o defectiune care nu stiu sigur daca o pot remedia, raman la final cu 2 aparate. Unul nou si aproape intotdeauna si cel vechi, pe care-l repar ulterior.

Si inca un aspect: o fi defecta pompa sau nu primeste alimentare? Deci sa nu o cumperi, o schimbi si sa vezi ca face la fel! Poate fi si comanda/alimentarea pompei. Si asta e doar o idee o posibilitate. Nu am nici cea mai mica idee despre defectele frecvente.

https://forum.softpe...ngi-maginifica/

Edited by Iert, 21 April 2018 - 22:53.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate