Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 

Recomandare Espressor cafea si rasnite

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
7642 replies to this topic

#3745
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 MMike, on 30 ianuarie 2018 - 16:43, said:

Daca e sa fim obiectivi si cinstiti, da, poate o cafea boabe naturala rasnita pe loc in ransita espressorului automat ar iesi la un anumit cost, dar zic ca merita. Intretinerea unui espressor automat in primul rand costa....multa apa, apoi in functie de cate cafele se fac pe zi, cam 1-2 pastile de curatare pe an, cand o cere aparatu, 0 sau 1 plic pe an cu solutie de detartrare si cine vrea sa foloseasca, filtru de apa la una doua luni. Sa mai adaug ca la unele espressoare si o solutie de ungere a infuzorului, folosita cate putin lunar.

Sunt de acord cu ce ai spus mai putin partea de filtru, sau poate gresesc eu, dar citeam ca un filtru din asta tine cam 5000 de cafele, atat de multa cafea bei acasa ? Sau folosesti aparatul la o firma ?

#3746
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,940
  • Înscris: 25.04.2016

 Platon, on 01 februarie 2018 - 18:22, said:


Sunt de acord cu ce ai spus mai putin partea de filtru, sau poate gresesc eu, dar citeam ca un filtru din asta tine cam 5000 de cafele, atat de multa cafea bei acasa ? Sau folosesti aparatul la o firma ?
La mine asa scrie in garantie si in instructiunile filtrului. Nu am din cel care e facut sa tina in functie de nr.cafele. Se seteaza si mentine in functie de duritatea apei, cantitatea de aps folosita sau dupa maxim 2 luni de stat in rezervor.

Aparatul meu e un espressor auto de uz casnic. Fac doar cateva cafele pe zi acasa.  
Dar tu nu stii ca un espressor casnic in afara de cafea, apa din rezervor e folosita si pentru clatire atat inainte cat si mai ales (mai multe 2-3 sau cate e necesar sa iasa apa reziduala curata si la o singura clatire, foloseste ceva apa) dupa ce ai terminat de facut cafeaua ???? Deci trece prin el destula apa.

Edited by MMike, 01 February 2018 - 21:00.


#3747
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 MMike, on 01 februarie 2018 - 20:35, said:

La mine asa scrie in garantie si in instructiunile filtrului. Nu am din cel care e facut sa tina in functie de nr.cafele. Se seteaza si mentine in functie de duritatea apei, cantitatea de aps folosita sau dupa maxim 2 luni de stat in rezervor.

Aparatul meu e un espressor auto de uz casnic. Fac doar cateva cafele pe zi acasa.  
Dar tu nu stii ca un espressor casnic in afara de cafea, apa din rezervor e folosita si pentru clatire atat inainte cat si mai ales (mai multe 2-3 sau cate e necesar sa iasa apa reziduala curata si la o singura clatire, foloseste ceva apa) dupa ce ai terminat de facut cafeaua ???? Deci trece prin el destula apa.


Cat se poate de adevarat! Nu contest asta, aparatele astea folosesc apa din belsug, ce vroiam sa intreb, unde gasesc si eu vaselina din aceea, Bosch? Am luat un kit de curatare, dar nu are vaselina, in rest are tot, si apropo, eu spal grupul la o luna de zile, si era cineva care nu folosea pastilele de curatare, eu zic sa le foloseasca, toata partea de pregatire din grup cu sita,etc cand pui mana pe ele sunt uleioase, si cum pe grup nu ai voie sa dai cu detergent.....

#3748
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
http://aermag.ro/ro/...1-593-10ml.html aici ai vaselina.
Grupul se curata in procesul de decalcifiere automat, cel putin la Bosch-ul meu. Decalcifiantul Sano care il folosesc, degreseaza f bine. Nu m-am apucat eu sa fac de capul meu asa, tehnicianul de la service-ul Bosch m-a invatat :P

#3749
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,940
  • Înscris: 25.04.2016
La mine e mai simplu. Nu se scoate infuzoru, deci nu am nimic de gresat si curatat in plus. Aparatul il am de nou din magazin, luat de cativa ani. Functioneaza foarte bine, dar il ingrijesc, clatiri pana la limpezire completa, curatare cu pastile dar si manual pe interior atat cat permite. Desigur ca pentru mai mult, voi apela la service.

#3750
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 Baxon, on 30 ianuarie 2018 - 15:35, said:

Aveti idee unde gasesc ( eventual un link cu model )  o cafetiera mini pt excursii ? Daca se poate sa fie aluminiu sau inox sau chiar plastic termorezistent numai sa nu fie cu sticla , merci .
Azi am primit cafetiera pt voiaj Clatronic 300 ml , are filtru lavabil , la 95 de lei sper sa nu ma dezamageasca . O s-o testez mai tarziu sa vedem cum face cafeaua .
Nu stiu de ce apare poza intoarsa ...

Attached Files


Edited by Baxon, 08 February 2018 - 12:14.


#3751
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Dacă e cineva interesat de un espressor Gaggia Evolution și o rasnita Gaggia MDF second hand, le vând pe alte mele, vreau să fac un mic upgrade.

#3752
haurar

haurar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 08.04.2017
Tocmai am achizitionat un Nespresso Expert&Milk si sunt foarte multumit de el. Cafeaua de la Nespresso nu se compara cu cei de la Nescafe, Tassimo, etc... Nu fac comparatie cu expresoarele profesionale, care sunt destul de scumpe, dar pentru un apartament e super OK. L-am achizitionat din DE, e mult mai ieftin decat in RO. Merita toti banii...

#3753
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Cat ai dat pe el in DE?

#3754
haurar

haurar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 08.04.2017
220 euro...Promotie la MediaMarkt...

#3755
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,940
  • Înscris: 25.04.2016
Pai nu-i putin. Adica cam 1000 lei in Romania.

#3756
haurar

haurar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 08.04.2017
Nu e putin, dar in Ro este 1480 ron....Cat despre cele profesionale, un espresor nou este muuuult mai scump. Am mai luat in calcul si cat este de compact, aveam un spatiu destul de limitat in bucatarie.

#3757
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 haurar, on 07 martie 2018 - 18:14, said:

220 euro...Promotie la MediaMarkt...

Bun pret, pe la noi l-am vazut pe la 320 de euro, cafeaua este foarte buna, indiferent de ce spun carcotasii,

#3758
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,940
  • Înscris: 25.04.2016

 Baxon, on 30 ianuarie 2018 - 15:35, said:

Aveti idee unde gasesc ( eventual un link cu model )  o cafetiera mini pt excursii ? Daca se poate sa fie aluminiu sau inox sau chiar plastic termorezistent numai sa nu fie cu sticla , merci .
Apropo de portabilitate, am gasit o poza cu un espressor portabil. Attached File  2018-03-22%2018.40.45.png   48.34K   33 downloads

#3759
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,940
  • Înscris: 25.04.2016
Am gasit si un site unde se gasesc acest tip de espressoare portabile :
http://www.handpress...resso-machines/

#3760
maria-andreea-b

maria-andreea-b

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.04.2018
Buna tuturor. Ne-ati putea ajuta cu un feedback,in cazul in care ati incercat aparatele/capsulele Nespresso? Ne-ar ajuta enorm raspunsurile voastre  www.sitebanatpentruspam.anotherRO/sondaj/573891428

Imi cer scuze in avans pt cei care gasesc acest anunt nerelevant.

O zi cat mai superba!!!

#3761
Iert

Iert

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 589
  • Înscris: 05.08.2017
Funny!

#3762
haurar

haurar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 08.04.2017
Eu folosec acest tip de aparat de vreo 6 luni si sunt foarte multumit de alegerea facuta...Gasesti si capsule aftermarket, deci nu se pune problema de costuri mari...Daca exista posibilitati financiare, achizionati Expert&milk. Nu veti regreta alegerea facuta de a savura un capuccino senzational...Bafta!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 1 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate